slint 20190222 - en to no translation catalogue (883 entries)

en: An ISO image of Slint's install DVD was found.
    Do you want me to mount the ISO image and use this as the package source?
no: En ISO fil av installasjons DVD-en til Slint ble funnet.
    Vil du at jeg skal montere denne ISO filen og bruke den for å installere pakkene?

en: USE ISO IMAGE
no: BRUK ISO FIL

en: SCANNING FOR CD or DVD DRIVE
no: LETER ETTER CD eller DVD STASJON

en: Make sure the Slint disc is in your CD/DVD drive, and then press ENTER to begin the scanning process. Or, if you'd rather specify the device name manually (experts only), choose that option below.
no: Sjekk at Slint CD/DVD-en er i stasjonen, trykk så ENTER for å begynne et nytt søk. Alternativt kan du også skrive inn enhetsnavnet manuelt (for eksperter).

en: Scan for the CD or DVD drive (recommended)
no: Søk etter CD eller DVD stasjon (anbefalt)

en: Manually specify CD or DVD by device name
no: Spesifiser navnet på CD eller DVD enheten manuelt

en: MANUAL CD/DVD DEVICE SELECTION
no: MANUELT VALG AV CD/DVD ENHET

en: Please select your CD/DVD device from the list below.  If you don't see your device listed, choose 'custom'.  This will let you type in any device name. (and if necessary, will create the device)
no: Vennligst velg CD/DVD enheten fra listen nedenfor. Eller velg 'egendefiner' hvis du ikke finner din enhet. Du vil kunne skrive inn et hvilket som helst navn. (denne enheten vil bli opprettet om nødvendig)

en: Type in the CD or DVD device to use
no: Skriv inn CD eller DVD enheten som skal brukes

en: First CD/DVD drive
no: Første CD/DVD stasjon

en: Second CD/DVD drive
no: Andre CD/DVD stasjon

en: Third CD/DVD drive
no: Tredje CD/DVD stasjon

en: Fourth CD/DVD drive
no: Fjerde CD/DVD stasjon

en: CD/DVD slave on first IDE bus
no: CD/DVD slave på første IDE bus

en: CD/DVD master on first IDE bus (unlikely)
no: CD/DVD master på første IDE bus (usannsynlig)

en: CD/DVD master on second IDE bus
no: CD/DVD master på andre IDE bus

en: CD/DVD slave on second IDE bus
no: CD/DVD slave på andre IDE bus

en: CD/DVD master on third IDE bus
no: CD/DVD master på tredje IDE bus

en: CD/DVD slave on third IDE bus
no: CD/DVD slave på tredje IDE bus

en: CD/DVD master on fourth IDE bus
no: CD/DVD master på fjerde IDE bus

en: CD/DVD slave on fourth IDE bus
no: CD/DVD slave på fjerde IDE bus

en: First parallel port ATAPI CD
no: Første parallelle ATAPI CD port

en: Second parallel port ATAPI CD
no: Andre parallelle ATAPI CD port

en: Third parallel port ATAPI CD
no: Tredje parallelle ATAPI CD port

en: Fourth parallel port ATAPI CD
no: Fjerde parallelle ATAPI CD port

en: Non-IDE Aztech CD/DVD
no: Ikke-IDE Aztech CD/DVD

en: Non-IDE GoldStar CD/DVD
no: Ikke-IDE GoldStar CD/DVD

en: Sanyo non-IDE CD/DVD
no: Sanyo ikke-IDE CD/DVD

en: Non-IDE Mitsumi drive 1
no: Ikke-IDE Mitsumi stasjon 1

en: Non-IDE Mitsumi drive 2
no: Ikke-IDE Mitsumi stasjon 2

en: Old non-IDE SoundBlaster CD/DVD
no: Eldre ikke-IDE SoundBlaster CD/DVD

en: Old non-IDE Mitsumi CD/DVD
no: Eldre ikke-IDE Mitsumi CD/DVD

en: ENTER CD/DVD DEVICE MANUALLY
no: SKRIV INN CD/DVD ENHET MANUELT

en: Please enter the name of the CD/DVD device (such as /dev/hdc) that you wish to use to mount the Slint CD/DVD:
no: Vennligst skriv inn navnet på CD/DVD enheten (f.eks /dev/hdc) som skal brukes for å montere Slint CD/DVD-en:

en: MKNOD CD/DVD DEVICE
no: MKNOD CD/DVD ENHET

en: There doesn't seem to be a device by the name of $DRIVE_FOUND in the /dev directory, so we will have to create it using the major and minor numbers for the device.  If you're using a bootdisk with a custom CD/DVD driver on it, you should be able to find these numbers in the documentation.  Also, see the 'devices.txt' file that comes with the Linux kernel source.  If you don't know the numbers, you'll have to hit Esc to abort. Enter the major and minor numbers for the new device, separated by one space:
no: Det ser ikke ut til å eksistere en enhet ved navn $DRIVE_FOUND i /dev, vi må derfor lage den med 'major' og 'minor' nummer til enheten (f.eks for /dev/fd kan 0 og 7 være riktig, sjekk manualen). Hvis du bruker en oppstarts medium med en egendefinert CD/DVD-driver så let etter disse numrene i den tilhørende manualen. Se også 'devices.txt' filen i kildekoden til Linux kjernen (i /usr/src/linux/Documentation). Hvis du ikke vet hva disse numrene er, så trykk Esc for å avbryte. Skriv inn 'major' og 'minor' nummer til den nye enheten, med ett mellomroms avstand:

en: MAKING DEVICE IN /dev
no: LAGER ENHETEN I /dev

en: MKNOD FAILED
no: MKNOD MISLYKTES

en: Sorry, but the mknod command failed to make the device.  You'll need to go back and try selecting your source media again.  Press ENTER to abort the source media selection process.
no: Kommandoen for å lage enheten (mknod) mislyktes. Du må gå tilbake og forsøke å velge installasjons mediet på nytt. Trykk ENTER for å avbryte.

en: SCANNING
no: LETER

en: Scanning for a CD/DVD drive containing a Slint disc...
no: Leter etter CD/DVD stasjon med en Slint disk...

en: Scanning for an IDE CD/DVD drive containing a Slint disc...
no: Leter etter IDE CD/DVD stasjon med en Slint disk...

en: Scanning for a parallel port ATAPI CD/DVD drive containing a Slint disc...
no: Leter etter parallel ATAPI CD/DVD port med en Slint disk...

en: No IDE/SCSI drive, so we will try scanning for CD drives on old proprietary interfaces, such as SoundBlaster pre-IDE CD drives, Sony CDU-31a, Sony 535, old Mitsumi pre-IDE, old Optics, etc.  For this scan to work at all, you'll need to be using a bootdisk that supports your CD drive.
    
    Please press ENTER to begin this last-chance scan for old, obsolete hardware.
no: Ingen IDE/SCSI stasjoner funnet,  vi fortsetter søket etter CD stasjoner med å lete etter eldre proprietære tilkoblinger, f.eks SoundBlaster CD stasjoner (før IDE), Sony CDU-31a, Sony 535, eldre Mitsumi (før IDE), eldre Optics, osv. For at dette i det hele tatt skal virke må du bruke en oppstartsdisk som støtter en slik CD stasjon.
    
    Vennligst trykk ENTER for å starte dette siste forsøket med å lete etter utdatert maskinvare.

en: CD/DVD DRIVE NOT FOUND
no: FANT IKKE CD/DVD STASJON

en: A CD/DVD drive could not be found on any of the devices that were scanned.  Possible reasons include using a bootdisk or kernel that doesn't support your drive, failing to pass parameters needed by some drives to the kernel, not having the Slint disc in your CD/DVD drive, or using a drive connected to a Plug and Play soundcard (in this case, connecting the drive directly to the IDE interface often helps). Please make sure you are using the correct bootdisk for your hardware, consult the BOOTING file for possible information on forcing the detection of your drive, and then reattempt installation.  If all else fails, see FAQ.TXT for information about copying parts of this CD to your DOS partition and installing it from there.
    
    You will now be returned to the main menu.  If you want to try looking for the CD again, you may skip directly to the SOURCE menu selection.
no: Det ble ikke funnet noen CD/DVD stasjon i alle de enhetene vi søkte etter. Mulige årsaker kan være at du bruker en oppstartsdisk eller kjerne som ikke støtter denne stasjonen, at du ikke oppgav nødvendige driver parametre til kjernen, at du ikke har en Slint CD/DVD i stasjonen, eller at du bruker en stasjon koblet til et "Plug and Play" lydkort (i et slikt tilfelle hjelper det ofte å koble stasjonen direkte i en IDE kontakt). Vennligst sjekk at du bruker en riktig oppstartsdisk for maskinvaren, se etter informasjon om hvordan man kan tvinge gjenkjenning av stasjonen i BOOTING.TXT (på DVD-en), forsøk så å installere på nytt. Som en siste utvei, se etter informasjon om å kopiere deler av CD-en til en DOS partisjon og installere videre derifra i FAQ.TXT (på DVD-en).
    
    Du vil nå gå tilbake til hoved menyen. Hvis du ønsker å søke etter CD-en igjen kan du gå direkte til kategorien KILDE i meny valget.

note: mounted successfully
en: CD/DVD DRIVE FOUND
no: FANT CD/DVD STASJON

en: A Slint disc was found in device $DRIVE_FOUND.
no: En Slint CD/DVD ble funnet i enheten $DRIVE_FOUND.

note: failed to mount
en: MOUNT ERROR
no: MONTERINGS FEIL

en: There was an error attempting to mount the CD/DVD on $DRIVE_FOUND.  Maybe the device name is incorrect, the disc is not in the drive, or the kernel you are using does not support the device. (possibly an incorrect bootdisk) What would you like to do now?
no: Forsøket på å montere CD/DVD-en til $DRIVE_FOUND mislyktes. Kanskje er navnet på enheten feil, CD/DVD-en er ikke i stasjonen eller så støtter ikke kjernen denne enheten. (muligens en feil oppstartsdisk) Hva vil du gjøre?

en: Abort CD installation
no: Avbryt CD installasjon

en: Attempt to mount the CD/DVD device again
no: Forsøk å montere CD/DVD-en på nytt

en: Ignore the error and continue
no: Ignorer feilen og fortsett

en: ATTEMPTING TO MOUNT CD/DVD on $DRIVE_FOUND
no: FORSØKER Å MONTERE CD/DVD I $DRIVE_FOUND

en: Attempting to mount your CD/DVD again with the following command:
    $ArG
no: Forsøker å montere CD/DVD-en på nytt med følgende kommando:
    $ArG

en: Good! We're all set on the local end, but now we need to know
    where to find the software packages to install.  First, we need
    the IP address of the machine where the Slint sources are
    stored.
no: Fint! Da er maskinen konfigurert, det vi trenger nå er å vite
    hvor vi skal finne installasjons pakkene. Først trenger vi
    IP adressen til maskinen hvor Slint pakkene skal installeres fra.

en: Since you're already running on the network, you should be able
    to use the hostname instead of an IP address if you wish.
no: Du er allerede koblet til det lokale nettverket, så du skal kunne
    bruke vertsnavnet i stedet for en IP adresse hvis du vil.

en: What is the IP address of your NFS server?
no: Hva er IP adressen til NFS serveren?

en: ENTER IP ADDRESS OF NFS SERVER
no: SKRIV INN IP ADRESSEN TIL NFS SERVEREN

en: 
    There must be a directory on the server with the Slint packages and files arranged in a tree like the FTP site.
    
    The installation script needs to know the name of the directory on your server that contains the packages. For example, if the packages' directory is /stuff/slint, then you would respond: /stuff/slint
    
    What is the Slint source directory?
no: 
    Det må finnes en filkatalog på serveren med Slint pakkene, ordnet på samme måte som på FTP siden.
    
    Installasjons scriptet trenger å vite hvor filkatalogen på serveren som inneholder pakkene er. For eksempel, hvis pakkene ligger i /ting/slint, skriv da: /ting/slint
    
    Hvor ligger filkatalogen med Slint pakkene?

en: SELECT SOURCE DIRECTORY
no: VELG FILKATALOG MED PAKKENE

en: 
    In the next screen you should watch for NFS mount errors. If you see errors and you don't see your NFS server listed, then try setting up NFS again.
no: 
    Se etter potensielle feilmeldinger i NFS monteringen på neste side. Forsøk å sette opp NFS på nytt hvis du får feilmeldinger og NFS serveren ikke blir listet opp.

en: NFS MOUNT INFORMATION
no: NFS MONTERING INFORMASJON

en: Mounting $REMOTE_PATH:
no: Monterer $REMOTE_PATH:

en: Didn't work.
no: Virket ikke.

en: Maybe you should check that the directory name is correct?
no: Kanskje du burde sjekke at filkatalogen er skrevet riktig?

en: Current NFS mounts:
no: Nåværende NFS monteringer:

en: Do you need to try setting up NFS again?
no: Trenger du å sette opp NFS på nytt?

en: NFS MOUNT RESULT
no: NFS MONTERING RESULTATER

en: 
    Good! We're all set on the local end, but now we need to know
    where to find the software packages to install. First, we need
    the share address of the Samba server where the Slint sources
    are stored.
    Example share address: //192.168.0.1/public
no: 
    Fint! Da er maskinen konfigurert, det vi trenger nå er å vite
    hvor vi kan finne installasjons pakkene. Først trenger vi
    adressen til Samba serveren hvor Slint pakkene ligger.
    
    Eksempel på adresse: //192.168.0.1/public

en: Since you're already running on the network, you should be able
    to use the hostname instead of an IP address if you wish.
no: Du er allerede koblet til det lokale nettverket, så du skal kunne
    bruke vertsnavnet istedet for en IP adresse hvis du vil.

en: 
    What is the share address of your Samba server?
no: 
    Hva er adressen til Samba serveren?

en: ENTER SHARE ADDRESS OF SAMBA SERVER
no: SKRIV INN ADRESSEN PÅ SAMBA SERVEREN

en: You should see no mount errors:
no: Det bør ikke være noen feilmeldinger nå:

en: Mounting $REMOTE_SHARE ...
no: Monterer $REMOTE_SHARE ...

en: Mount failed.
no: Montering mislyktes.

en: Mounted Samba share(s):
no: Monterte Samba filkatalog(er):

en: A Slint package tree was found! Ready to continue.
no: Slint pakkene ble funnet! Klar til å fortsette.

en: No Slint package tree found at the indicated path!
no: Det er ingen Slint pakker i den oppgitte filbanen!

en: Do you want to try setting up Samba again?
no: Vil du forsøke å sette opp Samba på nytt?

en: MOUNT RESULT
no: MONTERING RESULTAT

en: SCANNING FOR USB STICK
no: SØKER ETTER MINNEPINNE

en: Make sure the USB stick containing the Slint package directory is inserted into a USB port, and then press ENTER to begin the scanning process.
no: Sjekk at minnepinnen som inneholder filkatalogen med Slint pakkene er satt inn i USB porten, trykk så ENTER for å begynne søket.

en: NO REMOVABLE USB DEVICES FOUND
no: FANT INGEN FLYTTBARE USB ENHETER

en: Sorry, but no removable USB devices could be found.  Exiting back to the top menu.
no: Ingen flyttbare USB enheter ble funnet. Går tilbake til hovedmenyen.

en: NO SLINT DIRECTORY FOUND
no: FANT IKKE FILKATALOGEN FOR SLINT

en: Sorry, but a Slint directory could not be found on any USB devices. Exiting back to the top menu.
no: En filkatalog for Slint ble ikke funnet på noen USB enheter. Går tilbake til hovedmenyen.

note: Success!  Report back to the console:
en: USB PACKAGE SOURCE FOUND
no: FANT USB MED PAKKENE

en: A Slint package directory was found on device $DRIVE_FOUND.
no: En filkatalog med Slint pakker ble funnet på enheten $DRIVE_FOUND.

en: Can't umount /var/log/mount.  Reboot machine and run setup again.
no: Kan ikke avmontere /var/log/mount. Restart maskinen og kjør setup på nytt.

en: Mount table corrupt.  Reboot machine and run setup again.
no: Monterings tabellen er skadet. Restart maskinen og kjør setup på nytt.

en: 
    OK, we will install from a directory within the current filesystem. If you have mounted this directory yourself, you should not use /mnt or /var/log/mount as mount points, since Setup might need to use these directories.  You may install from any part of the current directory structure, no matter what the media is (including NFS). You will need to type in the name of the directory containing the  subdirectories for each source disk.
    
    Which directory would you like to install from?
no: 
    OK, da installerer vi fra en filkatalog i filsystemet. Hvis du har montert denne filkatalogen selv bør du ikke bruke /mnt eller /var/log/mount som monteringspunkt, Setup trenger nemlig å bruke disse selv. Du kan installere fra et hvilket som helst del av filsystemet, uansett media type (inkludert NFS). Du må skrive inn filkatalogen som inneholder undermappene for hver pakke seire (f.eks a,kde,xap,n...).
    
    Hvilken filkatalog vil du installere fra?

en: INSTALL FROM THE CURRENT FILESYSTEM
no: INSTALLER FRA FILSYSTEMET

en: 
    Sorry - the directory you specified is not valid. Please check the directory and try again.
    
    (Directory given: $SOURCEDIR)
no: 
    Filkatalogen du oppgav er ikke gyldig. Vennligst sjekk navnet og forsøk på nytt.
    
    (Mappe oppgitt: $SOURCEDIR)

en: INVALID DIRECTORY ENTERED
no: UGYLDIG FILKATALOG

en: Mount table corrupt.  Reboot machine and run setup again
no: Monterings tabellen er skadet. Restart maskinen og kjør setup på nytt

en: In order to install directly from the hard disk you must have a partition (such as /dev/sda1, /dev/sdb5, etc) with the Slint distribution's slint/ directory like you'd find it on the FTP site.
    
    Please enter the partition (such as /dev/sda1) where the Slint sources can be found, or [enter] to see a partition list
no: For å kunne installere direkte fra harddisken må du ha en partisjon (f.eks /dev/sda1, /dev/sda5, etc) som inneholder Slint distribusjonens slint/ katalog, ordnet på samme måte som på FTP siden.
    
    Vennligst skriv inn partisjonen (som f.eks /dev/sda1) hvor Slint pakkene ligger, eller trykk [enter] for å se en liste over partisjonene.

en: INSTALLING FROM HARD DISK
no: INSTALLERER FRA HARDDISK

en: PARTITION LIST
no: LISTE OVER PARTISJONER

en: Now we need to know the full path on this partition to the slint/ directory where the packages to be installed are kept.
    
    For example, if the packages' directory is /stuff/slint, then you would respond: /stuff/slint
    
    What directory are the Slint sources in?
no: Nå trenger vi å vite filbanen på denne partisjonen til slint/ katalogen hvor installasjons pakkene ligger.
    
    For eksempel, hvis filkatalogen med pakkene er /ting/slint, vil du da skrive: /ting/slint
    
    I hvilken filkatalog ligger Slint pakkene?

note: there was a mount error
en: There was a problem mounting your partition. Would you like to:
no: Det oppsto et problem under monteringen av partisjonen. Hva vil du gjøre:

en: Start over
no: Start på nytt

en: 
    Sorry, but the directory $SLACK_SOURCE_LOCATION does not exist on partition $SLACK_DEVICE.
    
    Would you like to try again?
no: 
    Filkatalogen $SLACK_SOURCE_LOCATION finnes ikke på partisjonen $SLACK_DEVICE.
    
    Vil du prøve på nytt?

en: SOURCE DIRECTORY NOT FOUND
no: FANT IKKE FILKATALOGEN MED PAKKENE

en: Setting permissions on NTFS partition $DOS_PART
no: Setter skrive/lese tillatelser på NTFS partisjonen $DOS_PART

en: SET SECURITY FOR NTFS PARTITION $DOS_PART
no: KONFIGURER SIKKERHET FOR NTFS PARTISJONEN $DOS_PART

en: Because users could go snooping through (or destroy, depending on the settings) your Windows partition, you should choose how much access would you like your non-root users to have to partition $DOS_PART.  The access level can range from no access at all, to read-only for everyone, to read-write access for every user on the machine.  A reasonable default (read-write for root only) is chosen, but you may set this any way that you like.
no: Siden brukere kan gå å snuse rundt (eller ødelegge, avhengig av dine innstillinger) i din Windows partisjon bør du velge hvor stor tilgang vanlige brukere skal ha til partisjonen $DOS_PART. Tilgangen kan variere fra ingen tilgang i det hele tatt, til kun lesetilgang for alle, til lese og skrivetilgang for alle brukere på maskinen. Standard valget er å gi lese og skrive tilgang bare til administrator (root), men du kan justere dette etter eget behov.

en: Root has read/write access, users have no access (ntfs-3g)
no: Administrator har lese og skrive tilgang, brukere har ingen tilgang (ntfs-3g)

en: Everyone has read only access (built-in kernel ntfs driver)
no: Alle har kun lesetilgang (innebygd ntfs kjerne driver)

en: Everyone has read access, but only root can write (ntfs-3g)
no: Alle har lesetilgang, bare administrator har skrive tilgang (ntfs-3g)

en: All users can read/write to any file (ntfs-3g)
no: Alle brukere kan lese/skrive til alle filer (ntfs-3g)

en: Setting permissions on FAT partition $DOS_PART
no: Setter skrive/lese tillatelser til FAT partisjonen $DOS_PART

en: SET SECURITY FOR FAT PARTITION $DOS_PART
no: KONFIGURERER SIKKERHET FOR FAT PARTISJONEN $DOS_PART

en: Root has read/write access, users have no access
no: Administrator har lese og skrivetilgang, brukere har ingen tilgang

en: Everyone has read only access
no: Alle har kun lesetilgang

en: Everyone has read access, but only root can write
no: Alle har lesetilgang, men bare administrator kan skrive

en: All users can read/write to any file
no: Alle brukere kan lese/skrive til alle filer

en: Setting up non-Linux partitions.
no: Setter opp ikke-Linux partisjoner

en: FAT or NTFS PARTITIONS DETECTED
no: FANT FAT eller NTFS PARTISJONER

en: Partitions of type FAT or NTFS (commonly used by DOS and Windows) have been found on your system.  Would you like to add these partitions to your /etc/fstab so that these partitions are visible from Linux?
no: FAT eller NTFS partisjoner (brukt av DOS og Windows) ble funnet på ditt system. Vil du legge til disse partisjonene i /etc/fstab slik at de blir tilgjengelige fra Linux?

en: Selecting non-Linux partitions.
no: Velger ikke-Linux partisjoner.

en: SELECT PARTITION TO ADD TO /etc/fstab
no: VELG PARTISJON Å LEGGE TIL I /etc/fstab

en: Select
no: Velg

en: Continue
no: Fortsett

en: In order to make these partitions visible from Linux, we  need to add them to your /etc/fstab.  Please pick a partition to  add to /etc/fstab, or select '---' to continue with the installation  process.
no: For at disse partisjonene skal være tilgjengelige fra Linux, må vi legge dem til i /etc/fstab. Vennligst velg en partisjon som skal legges til i /etc/fstab, eller velg '---' for å fortsette med installasjonen.

en: IN USE
no: I BRUK

en: on
no: på

en: done, continue with setup
no: ferdig, fortsetter installasjonen

en: Selecting a location to mount $DOS_PART.
no: Velg hvor du vil montere $DOS_PART.

en: PICK MOUNT POINT FOR $DOS_PART
no: VELG MONTERINGS PUNKT FOR $DOS_PART

en: Now this partition must be mounted somewhere in your  directory tree.  Please enter the directory under which  you would like to put it.  For instance, you might want to  enter /fat-c or /fat-d or something similar.   NOTE: This partition will not actually be mounted until you reboot.   Where would you like to mount $DOS_PART?
no: Denne partisjonen må monteres i ditt filsystem. Vennligst skriv inn filkatalogen hvor du vil montere partisjonen. For eksempel, kan du skrive inn /fat-c eller /fat-d eller noe lignende. PS: Denne partisjonen vil bli montert først etter at du har restartet maskinen. Hvor vil du montere $DOS_PART?

note: next partition loop more than one Linux partition Done, report to the user:
en: 
    Adding this information to your /etc/fstab:
no: 
    Lagrer informasjonen i /etc/fstab:

en: Finished setting up non-Linux partitions.
no: Ferdig med å konfigurere ikke-Linux partisjoner.

en: DONE ADDING FAT or NTFS PARTITIONS
no: FERDIG MED Å LEGGE TIL FAT eller NTFS PARTISJONER

note: It didn't mount, so it must not be formatted:
en: FORMAT EFI PARTITION ${PREFERRED_EFI_PARTITION}?
no: FORMATER EFI PARTISJON ${PREFERRED_EFI_PARTITION}?

en: An EFI System Partition was found on ${PREFERRED_EFI_PARTITION}, but it has not yet been formatted.  Would you like to format this partition?
no: En EFI Systempartisjon ble funnet i ${PREFERRED_EFI_PARTITION} men den har ikke blitt formatert ennå. Vil du formatere denne partisjonen nå?

note: Format the partition with FAT32, 2 sectors per cluster (needed for the minimum supported EFI partition size of 100MB):
en: FORMATTING EFI PARTITION ${PREFERRED_EFI_PARTITION}
no: FORMATERER EFI PARTISJON ${PREFERRED_EFI_PARTITION}?

en: Formatting EFI System Partition ${PREFERRED_EFI_PARTITION} as FAT32.
no: Formaterer EFI Systempartisjon ${PREFERRED_EFI_PARTITION} som FAT32.

en: Finished setting up EFI System Partition.
no: Ferdig med å sette opp EFI Systempartisjon.

en: EFI SYSTEM PARTITION RECOGNIZED
no: EFI SYSTEMPARTISJON AKSEPTERT

en: 
    Slint PXE Server Help
    _________________________
    
    First, a little help on help.  Whenever you encounter a text
    viewer like this during the installation, you can move around
    with these commands:
    
    PGDN           - Move down one page
    PGUP           - Move up one page
    HOME           - Move to beginning of file
    END            - Move to end of file
    
    Also, you're running a real multitasking operating system now, so
    you're not confined to the installation program.  You can log into
    other consoles and look around at any time without disturbing the
    installation process.  To do this, you need to learn the commands
    that control the Linux console.  You'll use these commands all the
    time when you're logged into Linux.
    
    "Virtual" consoles and scrollback:
    
    Right now, the screen you're looking at is probably VIRTUAL CONSOLE
    NUMBER ONE, (or /dev/tty1 in Linux-speak).  There are usually
    several virtual consoles available.  When you log into the install
    disk, there are four consoles.  To switch among them, use Alt-F1,
    Alt-F2, Alt-F3, or Alt-F4 to select which of the four consoles you
    wish to use.  While you're using a console, you get a small amount
    of text scrollback buffer.  To scroll the console back, hold down
    the right shift key and hit PageUp.  To scroll the console forward,
    hit PageDown while holding the right shift key down.  This can be
    especially useful for reading the boot messages, which can go by
    too fast to read otherwise.
    
    
    RUNNING THE PXESETUP PROGRAM
    
    
    The pxesetup main menu is kept as easy as possible, because only a
    limited configuration is needed.
    
    
    NETWORK   (configure the network device and optional DHCP server)
    SOURCE    (select the source location for the Slint Linux
               packages)
    ACTIVATE  (start the PXE server)
    
    
    In the NETWORK configuration stage, you configure an IP address for
    your network card.  If you have already a DHCP server in your local
    network, the pxesetup program will offer you the choice of using the
    DHCP server to configure your network device fully automatic, but
    there is always the option to enter an IP address manually.  If no
    DHCP server has been detected running inside your local network,
    then pxesetup will start its own DHCP server (we need one).  You will
    get the chance to define the IP address range which that internal
    DHCP server uses.  You should check the lower and upper IP addresses
    carefully and verify that none of your local network's computers,
    including your local gateway, use an IP address in that DHCP range.
    If you spot a conflict, you can adjust these lower and upper bounds.
    Press 'Accept' once you are satisfied.
    
    In the SOURCE configuration stage, you determine where you have
    your local Slint copy.  This should be a complete directory
    tree including the packages, the kernels and the isolinux directory.
    The package sources are not needed and can be omitted from the medium
    if you are using a bootable USB stick for instance.  The choices
    for SOURCE location are: a DVD medium, a local disk partition or
    a pre-mounted directory.  These are the standard setup dialogs you
    will certainly know from installing Slint. Be sure to enter the
    full directory path to (and including) the directory which contains
    the 'a', 'ap', 'd', ..., 'y' subdirectiries.  You know the drill.
    
    
    When you are done configuring NETWORK and SOURCE, it is time to
    ACTIVATE your PXE server.  The screen will show a live view of the
    server's connection log for client boot requests.  This goes on
    until you press 'Exit' which will drop you back into the main menu
    after killing the PXE service.  Selecting ACTIVATE will restart the
    PXE service.  Computers who boot from your PXE server will see the
    usual Slint installation routine.  When it comes to selecting the
    SOURCE, these computers have one choice, and is the entry "Install
    from FTP/HTTP server".  The PXE server offers Slint packages to
    willing computers using its own internal HTTP server.  The default
    values that you will see for the URL and the PATH input fields are
    being supplied by the PXE server and should not be changed.
    
    
    ...WHEN YOU'RE DONE:
    
    
    EXIT: This leaves Slint PXE Server setup.
    
    
    Have fun running this PXE server!
    
    ---
    Eric Hameleers
    alien@slackware.com
no: 
    Slint PXE Server Hjelp
    _________________________
    
    Først litt hjelp om 'Hjelp'. Hver gang du ser en tekstleser
    som denne under installasjonen kan du navigere rundt med følgende kommandoer:
    
    PGDN - Flytt en side ned
    PGUP - Flytt en side opp
    HOME - Flytt til starten
    END - Flytt til slutten
    
    Husk at du kjører nå et fullt fungerende multitasking system, så
    du er ikke begrenset til å bare bruke installasjons programmet. Du
    kan logge deg inn til andre konsoller og bruke disse uten å forstyrre
    selve installasjonsprossesen. For å gjøre dette må du lære kommandoene
    som kontrollerer Linux konsollen. Disse vil du bruke stadig vekk når 
    du er logget inn i Linux.
    
    "Virtuelle" konsoller og tilbakerulling:
    
    Akkurat nå er skjermen du ser på sannsynligvis VIRTUELL KONSOLL
    NUMMER EN, (eller /dev/tty1 i Linux termer). Det er vanligvis flere
    virtuelle konsoller tilgjengelige. Når du logger inn på installasjonsdisken
    har du fire konsoller. For å bytte i mellom dem trykk Alt-F1, Alt-F2,
    Alt-F3 eller Alt-F4 for å velge hvilken av de fire konsollene du vil bruke. 
    Når du bruker en konsoll får du en viss mengde tekstminne. For å 
    rulle tilbake teksten i konsollen, trykk og hold ned den høyre shift
    knappen, trykk så PageUp. For å rulle teksten fremover, trykk PageDown
    mens du holder ned høyre shift knapp. Dette er spesielt nyttig for å lese
    oppstarts meldinger, som ellers kan rulle forbi fortere en du klarer å
    lese dem.
    
    
    KJØR PXESETUP PROGRAMMET
    
    
    pxesetup menyen er ordnet så enkelt som mulig, siden bare en
    begrenset konfigurasjon er nødvendig.
    
    
    NETTVERK (konfigurer nettverksenhet og valgfri DHCP server)
    KILDE (velg kildeplasseringen for Slint Linux pakkene)
    AKTIVER (start PXE serveren)
    
    
    Under NETTVERKS konfigurasjonen setter du opp en IP addresse
    til nettverkskortet. Hvis du allerede har en DHCP server i ditt lokale
    nettverk vil pxesetup tilby deg å bruke den tilgjengelige DHCP
    serveren for å konfigurere nettverksenheten automatisk, men du kan
    alltids velge å sette opp en IP addresse manuelt. Hvis det ikke ble
    funnet en DHCP server i ditt lokale nettverk vil pxesetup starte sin
    egen DHCP server (vi trenger en). Du kan spesifisere IP adresseområdet
    til denne interne DHCP serveren. Du bør sjekke de øvre og nedre IP 
    adressene nøye og forsikre deg om at ingen av dine lokale maskiner,
    inkludert din lokale nettverksportal, ikke bruker IP adresser i dette
    området. Hvis du oppdager en adressekonflikt kan du justere den
    nedre eller øvre grensen i IP adressen til DHCP serveren. Trykk
    'Aksepter' når du er fornøyd.
    
    Under KILDE konfigurasjonen spesifiserer du hvor din lokale Slint
    kopi ligger. Dette burde være en komplett filtre som inkluderer pakkene,
    kjernene og filkatalogen isolinux. Kildekoden til pakkene er ikke
    nødvendig og kan utelates hvis du for eksempel bruker en oppstarts
    minnepinne. Valgene av KILDE lokasjon er: en DVD, en lokal partisjon
    eller en ferdigmontert filkatalog. Dette er standard setup dialogene
    du sikkert kjenner igjen fra tidligere Slint installasjoner. Husk å
    skrive inn den fulle filbanen til (og som inkluderer) filkatalogen som
    inneholder 'a', 'ap', 'd', ... 'y' undermappene. Du kjenner prosedyren...
    
    
    Når du er ferdig med å konfigurere NETTVERK og KILDE er det på
    tide å AKTIVERE PXE serveren. Vinduet vil da vise en levende
    visning av serverens tilkoblingslog for klientenes oppstarts forespørsler.
    Dette vil fortsette inntil du trykker 'Avslutt', da går du tilbake til
    hovedmenyen etter at PXE serveren er stoppet. Velger du AKTIVER
    vil PXE serveren restartes. Maskiner som starter opp fra en PXE
    server vil bruke den vanlige rutinen for installering av Slint. Når du
    kommer frem til valg av KILDE vil disse maskinene bare ha ett valg,
    som er "Installer fra FTP/HTTP server". PXE serveren tilbyr Slint
    pakker fra sin interne HTTP server til maskiner som spør etter dem.
    Standard verdiene for URL og PATH feltene som du vil se er gitt av
    PXE serveren og bør ikke endres.
    
    
    ...NÅR DU ER FERDIG:
    
    
    AVSLUTT: Dette avslutter Slint PXE Server konfigurasjon.
    
    
    Kos deg med PXE serveren!
    
     ---
    Eric Hameleers
     alien@slackware.com

en: Slint PXE Server Help
no: Slint PXE Server Hjelp

en: CONFIGURE THE SYSTEM
no: KONFIGURER SYSTEMET

en: Now we can configure your Linux system.  If this is a new installation, you MUST configure it now or it will not boot correctly.  However, if you are just adding software to an existing system, you can back out to the main menu and skip this step.  However (important exception) if you've installed a new kernel image, it's important to reconfigure your system so that you can install LILO (the Linux loader) or create a bootdisk using the new kernel.  You want to CONFIGURE your system, right?
no: Nå kan vi konfigurere Linux systemet. Hvis dette er en ny installasjon MÅ du konfigurere den nå, hvis ikke vil ikke systemet starte opp riktig. Hvis du derimot bare legger til programvarer på et eksisterende system kan du gå tilbake til hoved menyen og hoppe over dette steget. Hvis du derimot (viktig unntak) har installert en ny kjerne er det viktig å rekonfigurere systemet slik at du kan installere LILO (Linux systemstarteren) eller lage en oppstartsdisk med den nye kjernen. Vil du KONFIGURERE systemet nå?

en: DONE INSTALLING PACKAGES
no: INSTALLASJON AV PAKKER FERDIG

en: Preparing to configure your new Linux system...
no: Forbereder konfigurasjon av Linux systemet...

en: Slint Linux Help
    ____________________
    
    First, a little help on help.  Whenever you encounter a text
    viewer like this during the installation, you can move around
    with these commands:
    
    PGDN           - Move down one page
    PGUP           - Move up one page
    HOME           - Move to beginning of file
    END            - Move to end of file
    
    Also, you're running a real multitasking operating system now, so
    you're not confined to the installation program.  You can log into
    other consoles and look around at any time without disturbing the
    installation process.  To do this, you need to learn the commands
    that control the Linux console.  You'll use these commands all the
    time when you're logged into Linux.
    
    "Virtual" consoles and scrollback:
    
    Right now, the screen you're looking at is probably VIRTUAL CONSOLE
    NUMBER ONE, (or /dev/tty1 in Linux-speak).  There are usually
    several virtual consoles available.  When you log into the install
    disk, there are four consoles.  To switch among them, use Alt-F1,
    Alt-F2, Alt-F3, or Alt-F4 to select which of the four consoles you
    wish to use.  While you're using a console, you get a small amount
    of text scrollback buffer.  To scroll the console back, hold down
    the right shift key and hit PageUp.  To scroll the console forward,
    hit PageDown while holding the right shift key down.  This can be
    especially useful for reading the boot messages, which can go by
    too fast to read otherwise.
    
    On the install disk, the first three consoles are login consoles.
    The fourth console is used to show informational messages during
    installation, such as disk formatting status, kernel messages, and
    so on.
    
    A useful trick is to log into the second virtual console during the
    installation.  Then you can use commands such as 'df' to check how
    full your hard drive is getting.  Also, once the Slint CD-ROM
    has been mounted on /cdrom, most of the commands in the disc's live
    filesystem will be usable.
    
    
    PARTITIONING YOUR DRIVE
    
    Now lets take a look at how you progress through a typical Linux
    installation with the Slint distribution.  First, you'll have
    to make sure your hard drive has been partitioned to accept Linux.
    The setup program does not do this for you.
    
    You will need at least one type Linux partition, and optionally a
    swap partition.  In my opinion, (if you have a fair amount of drive
    space) it's easiest to manage a system that's partitioned along these
    lines (ignoring any Windows or other partitions for the purposes
    of this illustration):
    
        [ 6 gig or more for / ] 
        [ whatever space users need for /home ]
        [ swap space (match the size of your RAM) ]
    
    Some people like a separate partition for /usr/local, but I find that
    I usually regret dividing my free space when I don't have to... the
    partition I want to add to is always full that way. :^)  Besides, when
    the time comes for an operating system upgrade you can always back up
    /usr/local regardless of whether it occupies its own partition.  In
    fact, having a separate /home partition is also optional.  Probably the
    simplest way to approach things initially is with just a single root
    Linux partition, and a swap partition of about 1-2 gigabytes.
    
    Partitioning is done with a partitioning tool such as fdisk.  There are
    two versions of Linux fdisk available now.  'fdisk' is the standard
    version, and 'cfdisk' is a friendlier full screen version.  Most
    people will probably want to use 'cfdisk' now, unless they're used
    to the older version (like me).  Either one will get the job done.
    
    Make sure you use Linux fdisk to tag partitions as type 83 (Linux, the
    default) or type 82 (Linux swap) so the Slint setup program will 
    recognize them.  Use the 't' command for that, and 'w' to write out the
    changes.
    
    If you prefer an easy to use graphical partitioning tool, you can make
    all your Linux partitions directly from Linux 'cfdisk'.  Or you can
    make them with the older 'fdisk' using the 'n' command to create a
    partition and the 'w' command to write out the changes when you're done. 
    
    By default, 'fdisk' and 'cfdisk' will partition the first hard drive in
    your machine, which is /dev/sda.  To partition other drives, you'll
    have to specify the drive to partition when you start 'cfdisk'.  For
    example, to partition the second IDE drive:
    
      # cfdisk /dev/sdb
    
    SWAP SPACE
    
    If your machine doesn't have much memory, you might have already
    learned how to activate a swap partition just to make it this far.
    Normally you won't need to format or activate your swap space by
    hand, but if you're installing on a machine with low memory you will
    need to format and activate a swap partition to be able to install. 
    Once you've made the partition with fdisk, you need to use 'mkswap'
    on it, and then activate it with 'swapon'.  Checking the partition
    table with 'fdisk -l', we see these lines:
    
       Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
    /dev/sda8           16650       16898     2000061   82  Linux swap
    
    So, the command to format would be:
    
      # mkswap /dev/sda8
      # sync
    
    And to activate it:
    
      # swapon /dev/sda8
    
    RUNNING THE SETUP PROGRAM
    
    Setup has quite a few options, which can be slightly confusing the
    first time you look at the menu.  It's not really that hard, though.
    You just need to start at the top of the screen and work towards 
    the bottom through the menu options.  When I install, I usually do 
    these options in order:
    
    ADDSWAP   (set up my swapspace)
    TARGET    (set up my Linux/Windows partitions and /etc/fstab)
    SOURCE    (select the source location for the Slint Linux
               packages)
    INSTALL   (install the software, generally with "full")
    CONFIGURE (configure the newly installed system)
    
    Note that after I select the SWAP option, setup will allow me to
    run through all of the other options without ever returning to the
    main menu. 
    
    I hope that these options will be mostly self-explanatory. Just read
    the screen carefully as you install and you should do just fine.
    
    REMAPPING YOUR KEYBOARD:
    
    KEYMAP: This option lets you remap your keyboard to one of the many
    international maps provided with Linux. If you are using a US 
    keyboard, you can skip this option.
    
    
    ...WHEN YOU'RE DONE:
    
    
    EXIT: This leaves Slint Linux setup.
    
    
    Have fun installing and running Linux!
    
    ---
    Patrick Volkerding
    volkerdi@slackware.com
    Adapted to Slint by Didier Spaier
no: Slint Linux Hjelp 
    ____________________ 
    
    Først litt hjelp om 'Hjelp'. Hver gang du ser en teksleser som denne
    under installasjonen kan du navigere rundt med følgende kommandoer:
    
    PGDN - Flytt en side ned 
    PGUP - Flytt en side opp 
    HOME - Flytt til starten 
    END - Flytt til slutten 
    
    Husk at du kjører nå et fullt fungerende multitasking system, så
    du er ikke begrenset til å bare bruke installasjons programmet. Du
    kan logge deg inn til andre konsoller og bruke disse uten å forstyrre
    selve installasjonsprossesen. For å gjøre dette må du lære
    kommandoene som kontrollerer Linux konsollen. Disse vil du bruke
    stadig vekk når du er logget inn i Linux.
    
    "Virtuelle" konsoller og tilbakerulling:
    
    Akkurat nå er skjermen du ser på sannsynligvis VIRTUELL KONSOLL
    NUMMER EN, (eller /dev/tty1 i Linux termer). Det er vanligvis flere
    virtuelle konsoller tilgjengelige. Når du logger inn på installasjonsdisken
    har du fire konsoller. For å bytte i mellom dem trykk Alt-F1, Alt-F2, Alt-F3
    eller Alt-F4 for å velge hvilken av de fire konsollene du vil bruke. Når
    du bruker en konsoll får du en viss mengde tekstminne. For å rulle
    tilbake teksten i konsollen, trykk og hold ned den høyre shift knappen,
    trykk så PageUp. For å rulle teksten fremover, trykk PageDown mens
    du holder ned høyre shift knapp. Dette er spesielt nyttig for å lese
    oppstarts meldinger, som ellers kan rulle forbi fortere en du klarer
    å lese dem.
    
    På installasjonsdisken kan du logge deg inn på de første tre konsollene.
    Den fjerde brukes for å vise beskjeder under installasjonen, f.eks
    status på disk formatering, kjerne meldinger osv.
    
    Et nyttig triks er å logge seg inn på den andre virtuelle konsollen under
    installasjonen. Herfra kan du bruke kommandoer som 'df' for å sjekke
    hvor mye harddisken har fylt opp. I tillegg vil de fleste kommandoene
    i live miljøet være tilgjengelige etter at Slint CD-ROM-et er montert
    i /cdrom.
    
    
    PARTISJONER HARDDISKEN
    
    La oss se nærmere på de typiske skrittene man går igjennom for å
    installere Slint Linux. Først må du sørge for at hardiskene er
    partisjonert for å motta Linux. Setup programmet gjør ikke dette for
    deg.
    
    Du trenger minst en Linux partisjon, en swap partisjon i tillegg er
    valgfritt. Etter min mening (hvis du har en god del harddiskplass) er
    det enklest å håndtere et system som er partisjonert på denne
    måten (vi ignorerer Windows eller andre typer partisjoner i dette
    eksemplet):
    
    [ 6 gig eller mer for / ]
    [ hva en brukerne måtte trenge for /home ]
    [ swap området (samme størrelse som RAM) ]
    
    Noen liker å ha en separat partisjon for /usr/local, men jeg pleier
    vanligvis å angre på at jeg har stykket opp ledig harddiskplass uten
    god grunn... Med bare en partisjon har jeg alltid ledig plass når jeg
    trenger det. :^) Uansett kan du alltids ta en backup av /usr/local når
    tiden kommer for oppgradering av operativsystemet uavhengig av
    om den ligger på en egen partisjon eller ikke. Det er faktisk også
    valgfritt om du vil ha en separat /home partisjon. Sannsynligvis er det
    kanskje enklest å bare ha en enkelt Linux root partisjon i starten og
    en swap partisjon på 1-2 gigabytes.
    
    Hvor mye diskplass du bør gi Linux vil avhenge av hva slags
    programvarer du har tenkt å installere og hvor mye plass du har
    tilgjengelig. Min primære Linux partisjon er 10 gigabytes. Hvis du har
    plass nok til dette vil det være enkelt å kompilere og prøve ut
    omfattende programvarer, eller jobbe med store filer som f.eks
    dokument skriving i et skrivebords-miljø eller å brenne CD-ROM.
    
    Hele Slint systemet (alt -- alle X pakkene, Emacs, rubbel og bit) vil ta
    opp ca 5 gigabytes med harddiskplass, så 5-10 gig er tilstrekkelig for
    å fullføre installasjonen.
    
    Tidligere har jeg faktisk jobbet med programutvikling på en enkelt /
    partisjon med 110 MB. (vel å merke var dette rundt Linux versjon
    0.99p11 eller der omkring...) Men, ved nøye håndplukking kan du
    presse ett lite Linux system på din maskin, men dette er ikke anbefalt
    for nybegynnere. Det er nyttigere å gjøre hvis du skal bruke Slint som
    base for et embedded system. De fleste burde gå for en full installasjon.
    Det er raskere, enklere og mindre utsatt for feil.
    
    Partisjonering gjøres med et verktøy som f.eks fdisk. Det finnes to
    versjoner av fdisk til Linux. 'fdisk' er standard versjonen og 'cfdisk'
    er en mer brukervennlig utgave. De fleste vil nok foretrekke 'cfdisk'
    med mindre de er vant med den eldre versjonen (som meg). Jobben
    kan gjøres uansett versjon.
    
    Husk å merk partisjonene som type 83 (Linux, standard valget)
    eller type 82 (Linux swap) med fdisk slik at setup programmet i Slint
    kan gjenkjenne dem. Bruk 't' kommandoen for å gjøre dette, bruk 'w'
    for å lagre endringene på disken.
    
    Hvis du foretrekker en enklere grafisk partisjonering verktøy kan du
    lage Linux partisjonene interaktivt i 'cfdisk'. Eller så kan du lage dem
    i den eldre 'fdisk' med å bruke 'n' kommandoen for å lage en partisjon og 'w' kommandoen for å lagre endringene når du er ferdig.
    
    'fdisk' og 'cfdisk' vil partisjonere den første harddisken på din maskin,
    det vil si /dev/sda, som standard. For å partisjonere andre disker må du
    spesifisere hvilken disk som skal partisjoneres når du starter 'cfdisk'.
    For eksempel, for å partisjonere den andre IDE disken:
    
    # cfdisk /dev/sdb
    
    SWAP OMRÅDET
    
    Hvis maskinen har lite minne har du kanskje allerede lært hvordan
    man aktiverer en swap partisjon bare for å komme deg hit. Vanligvis
    trenger du ikke å formatere eller aktivere swap området for hånd,
    men hvis du installerer fra en maskin med lite minne må du kanskje
    formatere og aktivere en swap partisjon for å kunne fullføre
    installasjonen. Etter at du har laget partisjonen med fdisk må du bruke
    'mkswap' på denne, deretter aktiverer du den med 'swapon'. Sjekk
    partisjons-tabellen med 'fdisk -l', her vil du se tekstlinjene:
    
    Device Boot Start End Blocks ld System
    /dev/sda8 16650 16898 2000061 82 Linux swap
    
    Kommandoene for å formatere er:
    
    # mkswap /dev/sda8
    # sync
    
    Og for å aktivere den:
    
    # swapon /dev/sda8
    
    KJØR SETUP PROGRAMMET
    
    Setup har en god del valgmuligheter som kan virke litt forvirrende når
    du ser menyen for første gang. Det er egentlig ikke så veldig vanskelig.
    Du må begynne fra toppen og jobbe deg videre derfra mot bunnen,
    igjennom alle meny valgene. Når jeg installerer pleier jeg å gjøre
    disse stegene i rekkefølge:
    
    LEGG TIL SWAP (set opp mitt swap området)
    MÅL partisjon (set opp Linux/Windows partisjoner i /etc/fstab)
    KILDE (spesifiser kilden til Slint Linux pakkene)
    VELG (velg hvilke pakke kategorier som skal installeres)
    INSTALLER (installer programvarene, vanligvis med "full")
    KONFIGURER (konfigurer det nylig installerte systemet)
    
    Merk at etter jeg har valgt SWAP vil setup tillate meg å gå igjennom
    alle disse menypunktene uten å gå tilbake til hoved menyen.
    
    Jeg håper at disse menypunktene vil være nokså selvforklarende.
    Bare les teksten nøye når du installerer, så burde du klare deg fint.
    
    REKONFIGURER DITT TASTATUR:
    
    TASTATUR OPPSETT: Dette valget lar deg rekonfigurere ditt tastatur
    til en av de mange internasjonale alternativene som følger med Linux.
    Du kan hoppe over dette hvis du bruker et Amerikansk tastatur.
    
    
    ...NÅR DU ER FERDIG:
    
    
    AVSLUTT: Dette vil avslutte Slint Linux setup.
    
    
    Kos deg med å installere og kjøre Linux!
    
    ---
    Patrick Volkerding
    volkerdi@slackware.com
    Tilpasset Slint av Didier Spaier

en: Slint Setup Help
no: Slint Setup Hjelp

en: ERROR: TARGET PARTITION FULL
no: FEIL: MÅL PARTISJONEN ER FULL

en: Setup has detected that one or more of your target partitions has become full.  I'm sorry, but you will have to try installing again onto a partition or partitions with more free space.  You could also try selecting fewer packages to install.  Since there is no longer any space for setup to make its temporary files, this is an unrecoverable error.  Press control-alt-delete to reboot and try again.  Before doing that, you might want to switch to another console (Alt-F2) and use df (disk free utility) to see if you can get an idea of how to avoid this the next time around.
no: Setup ser at en eller flere av mål partisjonene dine er full. Du må nok forsøke å installere på nytt med en partisjon som har mer ledig lagringsplass. Du kan også forsøke å installere med færre valgte programvarer. Fordi setup ikke har mer plass til å lagre midlertidige filer er dette en uopprettelig feilmelding. Trykk control-alt-delete for å restarte maskinen og forsøk igjen. Men før du gjør det kan du bytte til en annen konsoll (Alt-F2) og bruke df ("disk free" verktøy), se om du kan finne ut hvordan du kan unngå denne feilen neste gang.

en: REINSERT KERNEL DISC
no: SETT INN DISKETTEN MED KJERNEN PÅ NYTT

en: Please reinsert the Slint disc containing the collection of Linux kernels.  Usually this is disc number one (the disc that you boot from).  Once you've inserted the disc, hit ENTER to continue.
no: Vennligst sett Slint disketten som inneholder Linux kjernene inn igjen. Vanligvis er dette disk nummer en (det vil si oppstartsdisken). Trykk ENTER for å fortsette etter at du har satt i disketten.

en: ERROR ATTEMPTING TO INSTALL KERNEL
no: INSTALLASJON AV KJERNEN MISLYKTES

en: Sorry, but the directory $PLINK/kernels was not found.  You may need to install the requested kernel $SLACK_KERNEL manually and then install LILO before your system will be able to boot correctly.
no: Filkatalogen $PLINK/kernels ble ikke funnet. Du må kanskje installere kjernen $SLACK_KERNEL manuelt, og så installere LILO for at systemet kan starte opp riktig.

en: KEYBOARD MAP SELECTION
no: VALG AV TASTATUR OPPSETT

en: You may select one of the following keyboard maps.  If you do not select a keyboard map, $DefaultKeyMap is the current value.  Use the UP/DOWN arrow keys and PageUp/PageDown to scroll through the whole list of choices.
no: Du kan velge en av de følgende tastatur oppsettene. Hvis du ikke velger et tastatur oppsett blir $DefaultKeyMap brukt som standard. Bruk OPP/NED knappene og PageUp/PageDown for å navigere gjennom listen.

en: 
        OK, the new map is now installed.  You may now test it by typing
        anything you want.  To quit testing the keyboard, enter 1 on a
        line by itself to accept the map and go on, or 2 on a line by
        itself to reject the current keyboard map and select a new one.
no: 
    OK, det nye tastatur oppsettet er konfigurert. Du kan teste det ut ved
    å skrive et eller annet. For å avslutte testen skriv 1 på en linje for seg
    selv for å akseptere oppsettet og gå videre eller 2 på en linje for seg
    selv for å avvise tastatur oppsettet og velge et nytt.

en: Select Slint installation source.
no: Velg Slint installasjons kilde.

en: SOURCE MEDIA SELECTION
no: VELG MEDIA KILDE

en: Please select the media from which to install Slint Linux:
no: Vennligst velg hvor Slint Linux skal installeres fra:

en: Install from a Slint USB stick
no: Installer fra en Slint minnepinne

en: Install from a Slint CD or DVD
no: Installer fra Slint CD/DVD

en: Install from a pre-mounted directory
no: Installer fra filkatalog (må være montert)

en: Install from a hard drive partition
no: Installer fra harddisk partisjon

en: Install from NFS (Network File System)
no: Installer fra NFS (Network File System)

en: Install from Samba share
no: Installer fra Samba nettverk

en: 
    You will now get a chance to probe your network interfaces.
no: 
    Du kan nå gjøre et søk i dine nettverks enheter.

en: PROBING NETWORK DEVICES
no: SØK I NETTVERKS ENHETENE

en: 
    Are you OK with the network interface which was detected? If not, select 'No' to get back to the network probe program. You can try to load another driver explicitly, by using 'P <driver_name>'.
    
    If you are satisfied, select 'Yes' to continue with network configuration.
no: 
    Ser listen over nettverks enhetene som ble funnet grei ut? Hvis ikke velg 'Nei' for å gå tilbake og foreta et nytt søk. Du kan forsøke å spesifisere en alternativ driver ved å skrive 'P <driver_navn>'.
    
    Hvis listen ser bra ut så trykk 'Ja' for å fortsette med nettverks konfigurasjonen.

note: hope that 3 seconds is enough for dhcpcd; if not then you had better specify the INTERFACE in the nic= parameter... end ask approval for ip config echo "Configuring ethernet card..."
en: INITIALIZING NETWORK
no: STARTER OPP NETTVERKET

en: 
    Waiting a few seconds for DHCP polling to settle ...
no: 
    Venter noen sekunder for at DHCP skal gjøre seg ferdig ...

en: You're running off the hard drive filesystem. Is this machine currently running on the network you plan to install from? If so, we won't try to reconfigure your ethernet card.
    
    Are you up-and-running on the network?
no: Du kjører nå fra filsystemet på harddisken. Kjører denne maskinen på nettverket som du har tenkt å installere fra? Hvis det er tilfellet trenger vi ikke å rekonfigurere ethernet kortet.
    
    Er nettverket ditt oppe og går?

en: NETWORK CONFIGURATION
no: NETTVERKS KONFIGURASJON

note: Offer to install using DHCP:
en: 
    I can configure your network interface $ENET_DEVICE fully automatically using DHCP. If you want this, please select 'yes'.
    
    If you select 'no' instead, then you will be able to assign the IP address, netmask and gateway manually.
no: 
    Nettverksenheten $ENET_DEVICE kan konfigureres automatisk via DHCP. Hvis du vil dette så trykk 'Ja'.
    
    Hvis du velger 'Nei' i stedet kan du spesifisere IP adresse, nettmaske og nettverksportal manuelt.

en: DHCP CONFIGURATION
no: DHCP KONFIGURASJON

en: 
    You will need to enter the IP address you wish to assign to this machine. Example: 111.112.113.114
    
    What is your IP address?
no: 
    Du må skrive inn en IP adresse til denne maskinen. For eksempel: 111.112.113.114
    
    Hva er din IP adresse?

en: ASSIGN IP ADDRESS
no: SETT IP ADRESSE

en: 
    Now we need to know your netmask. Typically this will be 255.255.255.0 but this can be different depending on your local setup.
    
    What is your netmask?
no: 
    Vi trenger nå en nettmaske. Vanligvis er dette 255.255.255.0, men dette kan variere avhengig av hvordan ditt lokale nettverk er satt opp.
    
    Hva er din nettmaske?

en: ASSIGN NETMASK
no: SETT NETTMASKE

en: Do you have a gateway?
no: Har du en nettverksportal (gateway)?

en: ASSIGN GATEWAY ADDRESS
no: SETT NETTVERKSPORTAL

en: 
    What is the IP address for your gateway?
no: 
    Hva er IP adressen til din nettverksportal (gateway)?

en: 
    This is the proposed network configuration for $ENET_DEVICE - If this is OK, then select 'Yes'.
    If this is not OK and you want to configure again, select 'No'.
    
    * IP Address: $LOCAL_IPADDR
    * Netmask:    $LOCAL_NETMASK
no: 
    Dette er den foreslåtte nettverkskonfigurasjonen for $ENET_DEVICE
    - Hvis det ser greit ut så velg 'Ja'. Hvis ikke og du ønsker å 
    konfigurere nettverket på nytt, velg 'Nei'.
    
    * IP Adresse: $LOCAL_IPADDR
    * Netmaske: $LOCAL_NETMASK

en: 
    Configuring your network interface $ENET_DEVICE ...
no: 
    Konfigurerer nettverksenheten $ENET_DEVICE ...

en: FETCHING CONFIGURATION
no: HENTER KONFIGURASJON

en: 
    Attempting to fetch a remote configuration file using $PROTO ...
no: 
    Forsøker å laste inn konfigurasjons fil via $PROTO ...

en: 
    You have not yet designated any disk partitions as type Linux.
    
    If you are planning to use OS/2 Boot Manager, make your Linux partitions with OS/2 fdisk (or Partition Magic, which also includes Boot Manager), format them, reboot this disk, and then use Linux fdisk to tag the partitions as type 83 (Linux).
    
    Linux fdisk will select a default device when called without arguments, and from there it is menu driven. If you don't want to partition the default device, then call fdisk with the device you want as the argument, like this:
    
    fdisk /dev/hdb
    
    or this:
    
    fdisk /dev/sda
    
    If you are not using the OS/2 Boot Manager, then you may use Linux fdisk to create partitions for Linux. Other than the exception for the OS/2 Boot Manager, you are usually better off creating partitions for a given OS using a partitioning tool native to that OS. In other words, you probably shouldn't try to make your DOS or other non-Linux partitions with the Linux fdisk.
    
    "cfdisk" is an equally good version of Linux fdisk that is more graphical and menu driven.  Many people prefer to use "cfdisk".
    
    Please make one or more partitions for Linux, and try setup again. If you haven't already, you might want to also make a swap partition while you're in fdisk. 64 megabytes would be a minimum starting size for a single user system.  Linux swap is tagged as type 82.
no: 
    Du har ikke spesifisert noen Linux partisjon.
    
    Hvis du har tenkt å bruke OS/2 Boot Manager så lag dine Linux partisjoner med OS/2 fdisk (eller Partiton Magic som også inkluderer Boot Manager), formater dem, restart denne disken, bruk deretter Linux fdisk for å merke partisjonene som type 83 (Linux).
    
    Linux fdisk vil velge en standard partisjon (/dev/sda vanligvis) hvis den blir kjørt uten noe parametre, deretter kontrolleres den via en meny. Hvis du ikke vil bruke standard partisjonen så skriv inn fdisk etterfulgt av enheten du vil bruke, f.eks:
    
    fdisk /dev/hdb
    
    eller:
    
    fdisk /dev/sdb
    
    Hvis du ikke bruker OS/2 Boot Manager kan du bruke Linux fdisk for å lage partisjoner til Linux. Med unntak av OS/2 Boot Manager er det vanligvis best å benytte seg av partisjons verktøyene som følger med det operativsystemet du har tenkt å bruke. Med andre ord bør du la være å lage DOS eller andre ikke-Linux partisjoner med Linux fdisk.
    
    "cfdisk" er et godt alternativ til Linux fdisk som er mer grafisk og meny orientert. Mange foretrekker å bruke "cfdisk".
    
    Vennligst lag en eller flere Linux partisjoner og forsøk å kjøre setup på nytt. Hvis du ikke allerede har gjort det, kan det være en god idé å lage en swap partisjon i tillegg når du først er i fdisk. 64 megabytes vil være et minimumskrav for et enkeltbruker system. Linux swap er merket som type 82.

en: ERROR: No Linux Native Partitions
no: FEIL: Ingen Linux Partisjoner

note: output a nice status message
en: FORMATTING
no: FORMATERING

en: Formatting $ArG1 with filesystem btrfs.
no: Formater $ArG1 med btrfs filsystemet.

en: Formatting $ArG1
    Size in 1K blocks: $SIZE 
    Filesystem type: btrfs
no: Formaterer $ArG1
    Størrelse i 1K blokker: $SIZE
    Filsystem type: btrfs

en: Formatting $ArG1 with filesystem ext2.
no: Formater $ArG1 med ext2 filsystemet.

en: Formatting $ArG1
    Size in 1K blocks: $SIZE
    Filesystem type: ext2
no: Formaterer $ArG1
    Størrelse i 1K blokker: $SIZE
    Filsystem type: ext2

en: Formatting $ArG1 with filesystem ext3.
no: Formater $ArG1 med ext3 filsystemet.

en: Formatting $ArG1
    Size in 1K blocks: $SIZE
    Filesystem type: ext3
no: Formaterer $ArG1
    Størrelse i 1K blokker: $SIZE
    Filsystem type: ext3

en: Formatting $ArG1 with filesystem ext4.
no: Formater $ArG1 med ext4 filsystemet.

en: Formatting $ArG1
    Size in 1K blocks: $SIZE
    Filesystem type: ext4
no: Formaterer $ArG1
    Størrelse i 1K blokker: $SIZE
    Filsystem type: ext4

en: Formatting $ArG1 with filesystem jfs.
no: Formater $ArG1 med jfs filsystemet.

en: Formatting $ArG1
    Size in 1K blocks: $SIZE
    Filesystem type: jfs
no: Formaterer $ArG1
    Størrelse i 1K blokker: $SIZE
    Filsystem type: jfs

en: Formatting $ArG1 with filesystem reiserfs.
no: Formater $ArG1 med reiserfs filsystemet.

en: Formatting $ArG1
    Size in 1K blocks: $SIZE
    Filesystem type: reiserfs
no: Formaterer $ArG1
    Størrelse i 1K blokker: $SIZE
    Filsystem type: reiserfs

en: Formatting $ArG1 with filesystem xfs.
no: Formater $ArG1 med xfs filsystemet.

en: Formatting $ArG1
    Size in 1K blocks: $SIZE
    Filesystem type: xfs
no: Formaterer $ArG1
    Størrelse i 1K blokker: $SIZE
    Filsystem type: xfs

en: done adding partitions, continue with setup
no: partisjonene er lagt til, fortsetter med setup

en: Do you want to format Linux partition ${ArG1}?
no: Vil du formatere Linux partisjon med ${ArG1}?

en: FORMAT PARTITION $ArG1
no: FORMATER PARTISJON $ArG1

en: If this partition has not been formatted, you should format it.  NOTE: This will erase all data on it.  Would you like to format this partition?
no: Hvis denne partisjonen ikke har blitt formatert bør dette gjøres nå. PS: Dette vil slette all data som ligger på den. Vil du formatere partisjonen nå?

en: Quick format with no bad block checking
no: Rask formatering uten å se etter harddisk feil

en: Slow format that checks for bad blocks
no: Sakte formatering som ser etter harddisk feil

en: No, do not format this partition
no: Nei, ikke formater denne partisjonen

en: Ext2 is the traditional Linux file system and is fast and stable.
no: Ext2 er det klassiske filsystemet til Linux, det er raskt og stabilt.

en: Ext3 is the journaling version of the Ext2 filesystem.
no: Ext3 er den journalførende versjonen av Ext2 filsystemet.

en: Ext4 is the successor to the ext3 filesystem.
no: Ext4 er etterfølgeren til ext3 filsystemet.

en: ReiserFS is a journaling filesystem that stores all files and filenames in a balanced tree structure.
no: ReiserFS er et journalførende filsystem som lagrer alle filer og filnavn på en strukturelt balansert måte.

en: Btrfs is a B-tree copy-on-write filesystem.
no: Btrfs er en B-tree copy-on-write filsystem.

en: JFS is IBM's Journaled Filesystem, currently used in IBM enterprise servers.
no: JFS eller 'IBM's Journaled Filesystem', brukes foreløbig av IBM bedrift servere.

en: XFS is SGI's journaling filesystem that originated on IRIX.
no: XFS er SGI's journalførende filsystem som hadde sitt opphav på IRIX.

en: SELECT FILESYSTEM FOR $ArG1
no: VELG FILSYSTEM FOR $ArG1

en: Partition $ArG1 will be formatted.
no: Partisjon $ArG1 vil bli formatert.

en: Please select the type of filesystem to use for the specified device.  Here are descriptions of the available filesystems:
no: Vennligst velg et filsystem for partisjonen. Her har du beskrivelser av de tilgjengelige filsystemene:

en: Standard Linux Ext2 Filesystem
no: Standard Linux Filsystem (Ext2)

en: Ext3 Journaling Filesystem
no: Ext3 Journalførende Filsystem

en: Ext4 Journaling Filesystem
no: Ext4 Journalførende Filsystem

en: IBM's Journaled Filesystem
no: IBM's Journalførende Filsystem

en: ReiserFS Journaling Filesystem
no: ReiserFS Journalførende Filsystem

en: Btrfs Copy-on-Write B-tree Filesystem
no: Btrfs Copy-on-Write B-tree Filsystem

en: Flash-Friendly File System
no: Flash-Vennlig Filsystem

en: SGI's Journaling Filesystem
no: SGI's Journalførende Filsystem

en: Setting up root Linux partition.
no: Setter opp Linux rotpartisjon (/).

en: Select Linux installation partition:
no: Velg installasjons partisjonen til Linux:

en: Please select a partition from the following list to use for your root (/) Linux partition.
no: Vennligst velg en partisjon fra den følgende listen som din Linux rotpartisjon (/).

en: Setting up other Linux partitions.
no: Setter opp andre Linux partisjoner.

en: Select other Linux partitions for /etc/fstab
no: Velg andre Linux partisjoner til /etc/fstab

en: You seem to have more than one partition tagged as type Linux.  You may use these to distribute your Linux system across more than one partition.  Currently, you have $ROOT_DEVICE mounted as your / partition.  You might want to mount directories such as /home or /usr/local on separate partitions.  You should not try to mount /etc, /sbin, or /bin on their own partitions since they contain utilities needed to bring the system up and mount partitions.  Also, do not reuse a partition that you've already entered before.  Please select one of the Linux partitions listed below, or if you're done, hit <Continue>.
no: Det ser ut til at du har mer enn en Linux partisjon. Du kan bruke disse for å distribuere Linux systemet over flere partisjoner. Foreløbig er $ROOT_DEVICE montert som / partisjon. Du vil kanskje montere slike filkataloger som /home eller /usr/local på separate partisjoner. Du bør ikke forsøke å montere /etc, /sbin eller /bin på egne partisjoner siden disse inneholder nødvendige verktøy for å starte systemet og montere partisjoner. I tillegg må du ikke gjenbruke en partisjon som du har skrevet inn fra før. Vennligst velg en av Linux partisjonene som er listet opp nedenfor, eller hvis du er ferdig, trykk <Fortsett>.

en: Partition $NEXT_PARTITION will not be reformatted.
no: Partisjon $NEXT_PARTITION vil ikke bli reformatert.

en: Partition $NEXT_PARTITION will be formatted with $NEXT_SYS_TYPE.
no: Partisjon $NEXT_PARTITION vil bli formatert med $NEXT_SYS_TYPE.

note: DOFORMAT? Now ask the user where to mount this new filesystem:
en: SELECT MOUNT POINT FOR $NEXT_PARTITION
no: VELG MONTERINGS PUNKT FOR $NEXT_PARTITION

en: OK, now you need to specify where you want the new partition mounted.  For example, if you want to put it under /usr/local, then respond:  /usr/local
    Where would you like to mount $NEXT_PARTITION?
no: OK, nå må vi spesifisere hvor den nye partisjonen skal monteres. For eksempel, hvis du ønsker å putte denne under /usr/local, så skriv inn: /usr/local
    Hvor vil du montere $NEXT_PARTITION?

en: Finished setting up Linux partitions.
no: Ferdig med å sette opp Linux partisjoner.

en: DONE ADDING LINUX PARTITIONS TO /etc/fstab
no: FERDIG MED Å LEGGE TIL LINUX PARTISJONER I /etc/fstab

note: There is no root password
en: WARNING: NO ROOT PASSWORD DETECTED
no: ADVARSEL: ADMINISTRATOR (root) PASSORD ER IKKE SATT

en: There is currently no password set on the system administrator account (root).  It is recommended that you set one now so that it is active the first time the machine is rebooted.  This is especially important if you're using a network enabled kernel and the machine is on an Internet connected LAN.  Would you like to set a root password?
no: Ingen passord er foreløbig satt for system administrator (root). Det anbefales at du setter et nå slik at det er aktivt første gang du restarter maskinen. Dette er spesielt viktig hvis du bruker en kjerne med internett støtte og maskinen er tilkoblet nettet. Har du lyst å sette administrator passordet nå?

en: Press [enter] to continue:
no: Trykk [enter] for å fortsette:

en: CREATION OF REGULAR USER ACCOUNTS
no: OPPRETT VANLIGE BRUKERKONTOER

en: You can create regular user accounts now, before even starting your new system.
no: Du kan opprette vanlige brukerkontoer nå, allerede før du starter ditt nye system.

en: Create a new user account
no: Opprett en ny brukerkonto

en: Display the already created user accounts
no: Vis brukerkontoene som allerede er laget

en: Creation of user accounts completed
no: Brukerkontoene er opprettet

en: Press ENTER to continue.
no: Trykk ENTER for å fortsette.

en: No ordinary user has been registered yet.
no: Ingen bruker kontoer er så langt blitt opprettet.

en: Here are the already registered ordinary users:
no: Her er de bruker kontoene som er blitt opprettet så langt:

note: no network was configured at all?!?
en: 
    Apparently you forgot to configure a network interface?
    A PXE Server needs a configured network interface to work.
    Please try again!
no: 
    Tydeligvis glemte du å konfigurere nettverksenheten?
    En PXE Server trenger en konfigurert nettverksenhet for å fungere.
    Vennligst forsøk igjen!

en: UNCONFIGURED NETWORK DEVICE
no: UKONFIGURERT NETTVERKSENHET

en: WELCOME TO PXE CONFIGURATION
no: VELKOMMEN TIL PXE KONFIGURASJON

en: We will be asking you a few questions now. The answers will be used to start a PXE service on this computer which does not interfere with other services in your network.
    
    The only assumption is, that there is NO PXE service running on your local network at this moment.
    
    If in doubt, leave the defaults.
no: Vi vil nå spørre noen spørsmål. Svarene vil bli brukt for å starte opp en PXE tjeneste på maskinen, andre nettverkstjenester vil ikke bli forstyrret.
    
    Den eneste antagelsen er at det IKKE kjører en PXE tjeneste på ditt lokale nettverk fra før.
    
    Er du usikker så bare godta standardvalgene.

note: Be extra safe. Do not start a DHCP server if the user denies it:
en: ENABLE DHCP SERVER
no: AKTIVER DHCP SERVER

en: No active DHCP server was found on your local network. The Slint PXE server needs a working DHCP server.
    Do you want this computer to start its own DHCP server (you can control what IP addresses are used by the DHCP server)?Say 'YES' if you are certain your network has no DHCP server.
no: Ingen aktiv DHCP server ble funnet i ditt lokale nettverk. Slint PXE installasjonen trenger en fungerende DHCP server.
    Vil du at maskinen skal starte sin egen DHCP server (du kan spesifisere hvilke IP adresser DHCP serveren skal bruke)? Svar 'JA' hvis du er sikker på at nettverket ditt ikke har en DHCP server.

en: DHCP SERVER CONFIGURATION
no: DHCP SERVER KONFIGURASJON

en: The PXE Service is going to run on $INTERFACE  with these values (the defaults should be OK).
    You can change the range of IP addresses used by the DHCP server, if IP addresses in the proposed range are used by computers in your LAN. For instance, your default gateway if you have one.
    
    Also note that we will not validate any changes you make:
no: PXE Installasjonen kommer til å kjøre på $INTERFACE med disse verdiene (standardvalgene burde være i orden).
    Du kan endre IP adressene som DHCP serveren bruker hvis IP adresser i det foreslåtte området er brukt av andre maskiner på ditt LAN. For eksempel, din nettverksportal (gateway) hvis du har en.
    
    Merk også at eventuelle endringer du gjør ikke vil bli sjekket:

en: IP Address:
no: IP Adresse:

en: Netmask:
no: Nettmaske:

en: Gateway:
no: Nettverksportal (gateway):

en: Lowest DHCP Client Address:
no: Laveste DHCP Adresse:

en: Highest DHCP Client Address:
no: Høyeste DHCP Adresse:

en: Please select the media which contains Slint Linux:
no: Vennligst velg mediet som inneholder Slint Linux:

en: Use a Slint DVD
no: Bruk en Slint DVD

en: Use a hard drive partition
no: Bruk en harddisk partisjon

en: Use a pre-mounted directory
no: Bruk en filkatalog (må være montert)

en: FTP/HTTP DOWNLOAD FAILURE
no: FTP/HTTP NEDLASTINGS FEIL

en: Could not find the kernel and/or initial ramdisk files.
    These are required for booting the client computer.
    Please try to setup the SOURCE location correctly.
no: Kunne ikke finne kjernen og/eller innledende ramdisk filer.
    Disse er påkrevd for å starte opp klient maskinen. Forsøk å sette
    opp KILDE lokasjon igjen.

en: NO SWAP SPACE DETECTED
no: INGEN SWAP OMRÅDET FUNNET

en: You have not created a swap partition with Linux fdisk.  Do you want to continue installing without one?
no: Du har ikke opprettet en swap partisjon med Linux fdisk. Vil du fortsette installasjonen uten?

en: ABORTING INSTALLATION
no: AVBRYTER INSTALLASJON

en: Create a swap partition with Linux fdisk, and then try this again.
no: Opprett en swap partisjon med Linux fdisk, forsøk så på nytt.

en: Setting up swap partitions.
no: Setter opp swap partisjoner.

en: SWAP SPACE DETECTED
no: SWAP OMRÅDET FUNNET

en: Slint Setup has detected one or more swap partitions on your system.  These partitions have been preselected to be set up as swap space.  If there are any swap partitions that you do not wish to use with this installation, please unselect them with the up and down arrows and spacebar.  If you wish to use all of them (this is recommended), simply hit the ENTER key.
no: Slint Setup har funnet en eller flere swap partisjoner på systemet. Disse partisjonene er forhåndsvalgt som swap områder. Hvis du ikke vil bruke noen av disse swap partisjonene i denne installasjonen så merk dem med up og ned pilene og mellomromstasten. Hvis du vil bruke alle (anbefalt) så bare trykk ENTER.

en: Linux swap partition, ${PARTSIZE}
no: Linux swap partisjon ${PARTSIZE}

en: CHECK SWAP PARTITIONS FOR BAD BLOCKS?
no: SJEKK SWAP PARTISJONEN FOR HARDDISK FEIL?

en: Slint Setup will now prepare your system's swap space.  When formatting swap partitions with mkswap you may also check them for bad blocks.  This is not the default since nearly all modern hard drives check themselves for bad blocks anyway.  Would you like to check for bad blocks while running mkswap?
no: Slint Setup vil nå forberede swap området for systemet. Når du formaterer en swap partisjon med mkswap kan du også se etter harddisk feil. Dette er ikke standardvalget siden nær sagt alle moderne harddisker sjekker dette selv uansett. Har du lyst å se etter harddisk feil mens mkswap kjører?

en: Activating swap partition ${swappartition}:
no: Aktiverer swap partisjon ${swappartition}:

en: Your swapspace has been configured. This information   will be added to your /etc/fstab:
no: Swap-området har blitt konfigurert. Følgende informasjonen vil bli lagt til i /etc/fstab:

en: SWAP SPACE CONFIGURED
no: SWAP OMRÅDET KONFIGURERT

en: Group "$group" does not exist
no: Gruppen "$group" eksisterer ikke

en: Login name for new user []:
no: Innloggingsnavn til den nye brukeren []:

en: User "$LOGIN" already exists; please choose another
no: Brukeren "$LOGIN" eksisterer alerede; vennligst velg en annen

en: User names cannot begin with a number; please choose another
no: Brukernavn kan ikke begynne med et nummer; vennligst bruk et annet navn

en: User "$LOGIN" contains illegal characters (uppercase); please choose another
no: Brukernavnet "$LOGIN" inneholder ulovlige karakterer (stor bokstav); vennligst bruk et annet navn

en: User "$LOGIN" contains illegal characters (period/dot); please choose another
no: Brukernavnet "$LOGIN" inneholder ulovlige karakterer (punktum); vennligst bruk et annet navn

en: Login name for new user: $LOGIN
no: Innloggingsnavn for ny bruker: $LOGIN

en: User ID ('UID') [ defaults to next available ]:
no: Brukerens ID ('UID') [ neste tilgjengelige som standard ]:

en: That UID is already in use; please choose another
no: Denne UID-en er allerede i bruk; vennligst bruk en annen ID

en: UIDs are numerics only
no: UID-er skal bare inneholde nummer

en: Initial group [ ${defgroup} ]:
no: innledende gruppe [ ${defgroup} ]:

en: Please choose another
no: Vennligst velg en annen

note: : Get additional groups for the user :#
en: Additional UNIX groups:
    
    Users can belong to additional UNIX groups on the system.
    For local users using graphical desktop login managers such
    as XDM/KDM, users may need to be members of additional groups
    to access the full functionality of removable media devices.
    
    * Security implications *
    Please be aware that by adding users to additional groups may
    potentially give access to the removable media of other users.
    
    If you are creating a new user for remote shell access only,
    users do not need to belong to any additional groups as standard,
    so you may press ENTER at the next prompt.
no: Ytterligere UNIX grupper:
    
    Brukere kan være medlemmer i ytterligere UNIX grupper på dette systemet.
    Lokale brukere som benytter seg av grafisk innloggingsprogram 
    som XDM/KDM må kanskje være medlemmer i ytterligere grupper
    for å dra full nytte av funksjonalitet som f.eks bruk av minnepinner o.l.
    
    * Sikkerhetsmessige implikasjoner *
    Vær oppmerksom på at ved å legge brukere til flere grupper kan du
    potensielt gi disse brukerne tilgang til andre brukeres minnepinner o.l.
    
    Hvis du oppretter nye brukere bare med terminal tilgang over nettet
    trenger vanligvis ikke disse brukerne å være medlemmer i flere grupper.
    Hvis dette er tilfellet så bare trykk ENTER i neste vindu.

en: Press ENTER to continue without adding any additional groups
    Or press the UP arrow key to add/select/edit additional groups
no: Trykk ENTER for å fortsette uten å legge til ytterligere grupper
    eller trykk opp pilen for å legge til/velge/endre ytterligere grupper

en: Please re-enter the group(s)
no: Vennligst skriv inn gruppen(e) på nytt

en: Home directory [ ${defhome}/${LOGIN} ]
no: Hjemme mappe [ ${defhome}/${LOGIN} ]

en: Warning: "$HME" already exists !
no: Advarsel: "$HME" eksisterer allerede !

en:   Do you wish to change the home directory path ? (Y/n)
no: Vil du endre filbanen til hjemmemappen ? (Y/n)

en:  Do you want to execute command "chown $OWNER $HME" ? (y/N)
no: Vil du kjøre kommandoen "chown $OWNER $HME" ? (y/N)

en: Warning: ${SHL} is not in ${sfile} (potential problem using FTP)
no: Advarsel: ${SHL} er ikke i ${sfile} (potensielt problem med FTP)

en: Warning: ${SHL} does not exist as a file
no: Advarsel: ${SHL} eksisterer ikke som en fil

en:   Do you wish to change the shell ? (Y/n)
no: Vil du endre terminal typen ? (Y/n)

en: Expiry date (YYYY-MM-DD) []:
no: Utløpsdato (ÅÅÅÅ-MM-DD) []:

en: That is not a valid expiration date
no: Dette er ikke en gyldig utløpsdato

en: New account will be created as follows:
no: Følgende nye kontoer vil bli opprettet:

en: Login name...........:
no: Innloggingsnavn

en: [ Next available ]
no: [ Neste tilgjengelige ]

en: Initial group........:
no: Innledende gruppe........:

en: Additional groups....:
no: Ytterligere grupper....:

en: [ None ]
no: [ Ingen ]

en: Home directory.......:
no: Hjemmemappe......:

en: Shell................:
no: Terminal type................:

en: Expiry date..........:
no: Utløpsdato..........:

en: [ Never ]
no: [ Aldri ]

en: This is it... if you want to bail out, hit Control-C.  Otherwise, press
    ENTER to go ahead and make the account.
no: Det var alt... hvis du vil avbryte så trykk Control-C, ellers trykk
    ENTER for å opprette kontoen.

en: Creating new account...
no: Oppretter ny konto...

en: Error running useradd command -- account not created!
      
    (command: $CMD)
no: Useradd kommandoen kunne ikke fullføres -- konto ble ikke opprettet!
    
    (command: $CMD)

en: Warning: an error occurred while setting finger information
no: Advarsel: en feil oppsto mens 'finger' informasjon ble satt

en: * WARNING: An error occured while setting the password for
      this account.  Please manually investigate this *
no: * ADVARSEL: En feil oppsto mens passordet skulle settes på
    kontoen. Vennligst feilsøk dette manuelt *

en: Account setup complete.
no: Kontoene er opprettet.

en: Welcome to the Slint auto-partitioning tool.
no: Velkommen til Slints partisjoneringsverktøy.

en: 
    We didn't find any device with a size at least ${GCOUNT}G and no
    mounted partition, thus auto-partitioning is not possible.
no: 
    Det ble ikke funnet noen enhet med min. ${GCOUNT}G lagringsplass,
    heller ingen monterte partisjoner, auto partisjonering er derfor ikke
    mulig.

en: press Enter to continue.
no: trykk Enter for å fortsette.

en: 
    We remind you that:
    - The device you will choose will be dedicated to Slint.
    - None of the partitions it could include is mounted.
    - All data previously stored on this device will be erased.
    Be careful!
no: 
    En liten påminnelse:
    - Lagringsenheten du velger vil bli gitt til Slint.
    - Eventuelle partisjoner på den er ikke montert.
    - Alle data på denne enheten vil bli slettet.
    Vær forsiktig!

en: 
    Here are the name and size of the device(s) on which Slint can be
    installed:
no: 
    Her er listen over lagringsenhet(er) hvor Slint kan bli installert:

en: 
    Please type the name of the chosen device as displayed, then press Enter.
    To give up auto-partitioning, just press Enter.
no: 
    Skriv inn navnet på enheten slik det er skrevet i listen, trykk så Enter.
    Hvis du vil avbryte auto-partisjonering, bare trykk Enter.

en: Type your answer now:
no: Skriv inn svaret:

en: 
    All data on /dev/$CHOICE will be erased!
no: 
    Alle data i /dev/$CHOICE vil bli slettet!

en: Do you confirm that you want to install Slint on /dev/$CHOICE?
no: Bekrefter du at Slint skal bli installert på /dev/$CHOICE?

en: Please wait while we partition /dev/${CHOICE}...
no: Vennligst vent mens /dev/${CHOICE} blir partisjonert...

en: 
    The device /dev/${CHOICE} has been partitioned for Slint.
    
    You can check its layout and modify it with 'cfdisk' or 'cgdisk'.
    Do not modify the two first partitions.  
    The third partition should keep the type linux and its size should not
    be diminished.
    You may use the remaining space after the third partition, for instance
    to add a partition of type 'Linux swap'.
    
    When you are ready, type 'setup' to begin installation.
    When asked, choose /dev/${CHOICE}3 as the Slint root (/) partition and
    accept to format it as this has not been done yet.
no: 
    Lagringsenheten /dev/${CHOICE} er nå partisjonert for Slint.
    
    Du kan sjekke oppsettet eller gjøre endringer med 'cfdisk' eller
    'cgdisk'. Ikke gjør endringer på de to første partisjonene! Den tredje
    partisjonen bør ha typen linux, og størrelsen bør ikke reduseres.
    Du kan bruke evt. lagringsplass som er igjen fritt, du kan f.eks. legge
    til en fjerde partisjon med typen 'Linux swap'.
    
    Når du er ferdig, kan du starte installasjonen med å skrive 'setup'.
    Når du blir spurt, velg /dev/${CHOICE}3 som Slints root (/) partisjon,
    velg så å formatere partisjonen (dette er ikke gjort ennå).

note: This file allows localizing content of displayed by 'pkgtool' in a dialog box for each installation script when the user wants to run some of these scripts again.
en: Run mkfontdir and mkfontscale in font directories.
no: Kjør mkfontdir og mkfontscale i font katalogene.

en: Run fc-cache to locate new fonts for Xft
no: Kjør fc-cache for å finne nye fonter til Xft

en: Run update-desktop-database.
no: Kjør update-desktop-database.

en: Run update-mime-database.
no: Kjør update-mime-database.

en: Run gtk-update-icon-cache for hicolor theme.
no: Kjør gtk-update-icon-cache for hicolor temaet.

en: Rebuild SSL certificate database.
no: Rekonstruer databasen til SSL sertifikatene.

en: Install a Linux kernel from a bootdisk
no: Installer en Linux kjerne fra en oppstartsdiskett

en: Create a USB Linux boot stick
no: Lag en oppstarts minnepinne

en: Set a default browser link.
no: Set en standard nettleser link.

en: Set up LILO to boot Linux (and other OSes) from your hard drive
no: Konfigurer LILO for å starte opp Linux (og andre operativsystemer) fra din harddisk

en: Configure the console mouse support (GPM).
no: Konfigurer støtte for mus i terminalen (GPM).

en: Configure basic network settings
no: Konfigurer grunnleggende nettverksinnstillinger

en: Select/deselect system daemons (services)
no: Velg bakgrunnstjenester ved oppstart

en: Select a font for the console
no: Velg en konsollfont

en: Select your timezone
no: Velg din tidssone

en: Choose a default window manager for X
no: Velg et standard skrivebord for X

en: Set up ELILO (EFI LILO) to boot Linux from your hard drive
no: Konfigurer ELILO (EFI LILO) for å starte opp Linux fra harddisken

en: Set up GRUB to boot Linux (and other OSes) from your hard drive
no: Konfigurer GRUB til å starte Linux (og andre OSer) fra hardisken

en: devfs detected: devmap_mknod.sh script not required.
no: devfs funnet: devmap_mknod.sh skriptet trengs ikke.

en: procfs not found: please create $CONTROL manually.
no: procfs ikke funnet: vennligst opprett $CONTROL manuelt.

en: $DM_NAME kernel module not loaded: can't create $CONTROL.
no: $DM_NAME kjernemodul ikke lastet: kan ikke opprette $CONTROL.

en: Creating $CONTROL character device with major:$MAJOR minor:$MINOR.
no: Oppretter $CONTROL enheten med størst:$MAJOR minst:$MINOR.

en: Slint LILO Installation HELP file
    
    WARNING: As they say in the LILO docs, installing boot 
    loaders is inherently dangerous. Be careful out there!
    
    These are the options you can use at the Slint LILO
    install menu:
    
    1. Start LILO configuration with a new LILO header.
    
       This choice allows you to start a new configuration 
       file, /etc/lilo.conf, with no OS's entered into it 
       (yet).
    
       You'll first be asked if you want to use an optional
       append="...." line. If you didn't need to use extra 
       parameters at the bootkernel prompt, then you can
       probably just hit ENTER here.
    
       You will be asked where you want to install LILO. This
       can be your Master Boot Record, your root partition's
       superblock (for OS/2's Boot Manager), or to a 
       formatted floppy disk. 
       
       Next, you'll be asked if you want a delay before 
       booting the first OS in your lilo.conf file. This delay
       allows you to hit left-shift and boot any OS in the 
       lilo.conf file by typing in the label you've given it.
    
       Once you've started a new lilo.conf, you must add at 
       least one OS to it before you can install LILO.
    
    2. Menu choices to add Linux, OS/2, and DOS to the lilo.conf.
    
       These all pretty much work the same way. You'll be asked 
       which partition you want to make bootable (answer 
       /dev/hda1 or whatever partition you wish to use), and 
       you'll also be asked to assign a label to the partition.
       The label can be any short word such as "Linux" or "OS/2"
       that you'll type in later to boot that partition. The boot
       prompt is not case-sensitive, so the user can type LINUX or
       os/2 later on and it will match the labels Linux and OS/2.
    
    3. Install LILO
       
       Once you've looked at your new config file and are 
       satisfied with the way it looks, pick this choice to 
       install LILO and leave the LILO installation menu.
    
    
    Other options:
    
      -- Recycle (Reinstall) using your original /etc/lilo.conf.
    
       If you already have an /etc/lilo.conf, and you just need to
       refresh lilo then you don't need to reconstruct your 
       lilo.conf.  Just use this menu choice to reinstall LILO 
       using the existing /etc/lilo.conf.
    
    
      -- View your current /etc/lilo.conf
    
       If you haven't begun building a new lilo.conf, this choice
       will let you take a look at the existing one in /etc on your
       root Linux partition. 
    
       If you have begun constructing a new lilo.conf, this option
       will let you view the progress on that.
    
    
     -- Skip LILO installation and exit this menu
    
      This option skips LILO installation. Use this if you don't 
      want to install LILO, or if you've already installed it and 
      don't need to reinstall. You have to reinstall LILO whenever
      you change your Linux kernel.
    
     -- Help - Read the Linux Loader HELP file 
     
      I hope you found it helpful! :^)
    
    
    -----------
    
    Other LILO information:
    
      LILO on the Master Boot Record can be removed easily. 
      MS-DOS's fdisk has a /MBR option that restores the master
      boot record. You can actually restore your original boot 
      sector from the copy LILO makes in /boot, as well. This is
      the best way to go about it. See the LILO docs for more 
      information. There is also a '-u' flag to LILO that restores
      the boot sector from the backup copy.  Again, see the LILO
      docs for detailed info.
    
    Good luck!
    
    --- end of LILO help
no: Installasjonshjelp for Slint LILO
    
    ADVARSEL: Som det sies i dokumentasjonen til LILO er det
    å installere en systemstarter farlig i seg selv. Så vær forsiktig!
    
    Her har du de tilgjengelige valgene for installasjonsmenyen
    til Slint LILO:
    
    1. Start LILO konfigurasjon med ny LILO header.
    
    Dette valget lar deg starte en ny konfigurasjonsfil i /etc/lilo.conf
    uten operativsystemer lagt til (ennå).
    
    Først blir du spurt om du vil legge til en valgfri append="...." linje.
    Hvis du ikke trenger noen ekstra oppstartsparametre til Linux
    kjernens er det bare å bare trykke ENTER her.
    
    Du vil bli spurt hvor du ønsker å installere LILO. Valgene er i
    'Master Boot Record', rotpartisjonens (/) 'superblokk' (for OS/2
    Boot Manager) eller til en diskett.
    
    Deretter blir du spurt om du ønsker en kort ventetid før
    det første operativsystemet i lilo.conf filen blir startet opp.
    Ventetiden lar deg trykke venstre-shift for å velge et alternativt
    operativsystem ved å skrive inn navnet du har gitt dette i lilo.conf filen.
    
    Når du har opprettet en ny lilo.conf fil må du legge til
    minst et operativsystem i filen før du kan installere LILO.
    
    2. Menyvalg for å legge til Linux, OS/2 og DOS i lilo.conf.
    
    Disse fungerer på mer eller mindre samme måte.  Du blir spurt
    hvilken partisjon som skal gjøres oppstartsbar (svar /dev/hda1
    eller hva enn du ønsker å bruke), du blir også spurt om å gi
    partisjonen et navn. Dette navnet kan være et hvilket som helst
    kort navn som "Linux" eller "OS/2" som du senere kan skrive inn
    for å starte opp partisjonen. Oppstarts terminalen skiller ikke mellom
    stor og små bokstav slik at du kan skrive 'LINUX' eller 'os/2' og
    dette vil være det samme som å skrive 'Linux' eller 'OS/2'.
    
    3. Installer LILO
    
    Etter at du har sjekket at konfigurasjonsfilen ser bra ut, velg dette
    alternativet for å installere LILO og forlate denne menyen.
    
    
    Andre valg:
    
     -- Resirkuler (Reinstaller) din nåværende /etc/lilo.conf.
    
    Hvis du allerede har /etc/lilo.conf filen og du bare trenger å
    oppdatere lilo, er det ikke noe behov for å rekonstruere 
    /etc/lilo.conf filen. Bare velg dette meny alternativet for å
    reinstallere LILO ved hjelp av den nåværende /etc/lilo.conf filen.
    
    
     -- Vis din nåværende /etc/lilo.conf fil
    
    Hvis du ikke har konstruert en ny lilo.conf fil vil dette valget
    la deg ta en titt på den originale filen i /etc.
    
    
    Hvis du har begynt å skrive en ny lilo.conf fil vil dette valget la
    deg se hvilke endringer du har gjort hittil.
    
    
     -- Avbryt LILO installasjonen og gå tilbake
    
    Dette alternativet avbryter LILO installasjonen. Bruk dette hvis du ikke
    vil installere LILO, eller hvis du allerede har installert det og ikke
    trenger en reinstallasjon. PS! Du må reinstallere LILO hver gang
    du endrer Linux kjernen.
    
    -- Hjelp - Les Hjelpefilen til Linux systemstarteren
    
    Jeg håper den var til nytte! :^)
    
    
    -----------
    
    Annen LILO informasjon:
    
    LILO på 'Master Boot Record' kan fjernes veldig lett. MS-DOS sin
    fdisk har et /MBR valg som gjenoppretter 'Master Boot Record'. Du
    kan faktisk gjenopprette din opprinnelige oppstartssektor fra en
    kopi som LILO lager i /boot. Dette er den beste måten å gjøre dette
    på. Les LILO dokumentasjonen for mer informasjon. LILO har også
    et '-u' argument flag som gjenoppretter oppstartssektoren fra en
    backup kopi. Igjen, se LILO dokumentasjonen for detaljert info.
    
    Lykke til!
    
     --- slutt på LILO hjelp

en: LILO INSTALLATION HELP
no: LILO INSTALLASJONS HJELP

en: ERROR:  System is not running under UEFI.
no: FEIL: Systemet bruker ikke UEFI.

en: ERROR:  No EFI System Partition mounted on /boot/efi.
no: FEIL: Ingen EFI Systempartisjon montert i /boot/efi.

en: ERROR:  No kernel found at /boot/vmlinuz.
no: FEIL: Fant ingen kjerne i /boot/vmlinuz.

en: INSTALL ELILO
no: INSTALLER ELILO

en: ELILO (EFI Linux Loader) installation
no: ELILO (EFI Linux Loader) installasjon

en: ELILO is a Linux boot loader for EFI based systems.  Installing ELILO will allow you to boot your Linux system from the hard drive after selecting it from the UEFI boot menu.  Since an EFI System Partition was detected on this machine, it is recommended that you install ELILO now.  Please select an option:
no: ELILO er en systemstarter for Linux for EFI baserte systemer. Installasjonen av ELILO vil la deg starte opp ditt Linux system fra harddisken etter å ha valgt den fra UEFI oppstarts menyen. Siden en EFI Systempartisjon ble funnet på denne maskinen er det anbefalt å installere ELILO nå. Vennligst velg et av alternativene:

en: Install ELILO on the EFI System Partition
no: Installer ELILO på EFI Systempartisjonen

en: Do not install ELILO
no: Ikke installer ELILO

en: INSTALL BOOT MENU ENTRY?
no: INSTALLER OPPFØRING I OPPSTARTS MENYEN?

en: Would you like to install a boot menu entry so that you can easily select Slint when you boot your machine?  WARNING:  DO NOT install a boot menu entry on Apple hardware.  Apple computers use a different type of EFI firmware, and efibootmgr has been known to damage them.  On all other computers, it is recommended to add a boot menu entry.  Please select an option:
no: Vil du legge til en oppføring i oppstarts menyen slik at du lett kan velge Slint når du starter opp maskinen? ADVARSEL: IKKE installer en slik oppføring på et Apple produkt. Apple maskiner bruker en annen type EFI firmware, efibootmgr har av og til forårsaket skade på disse. På alle andre maskiner er det anbefalt å legge til en oppføring i oppstarts menyen. Vennligst velg et alternativ:

en: Install a boot menu entry
no: Legg til oppføring i oppstarts menyen

en: Do not install a boot menu entry
no: Ikke legg til oppføring i oppstarts menyen

en: REMOVE OLD Slint EFI BOOT ENTRY?
no: FJERN GAMMEL Slint OPPSTARTS OPPFØRING?

en: An old Slint boot entry has been found in your EFI boot menu. Would you like to remove this before installing the new Slint boot entry?  This is recommended.
    
    Old EFI boot menu entry:
no: En eldre Slint oppstarts oppføring ble funnet i EFI oppstarts menyen. Vil du fjerne denne før du legger til den nye Slint oppstarts oppføringen? Dette er anbefalt.
    
    Gammel oppføring i EFI oppstarts meny:

en: EFI BOOT ENTRY INSTALLED
no: EFI OPPSTARTS OPPFØRING LAGT TIL

en: A Slint boot entry has been installed to your EFI boot
    menu.
    
    EFI boot menu entry:
no: En Slint oppstarts oppføring er lagt til i EFI oppstarts menyen.
    
    Oppføring i EFI oppstarts meny:

en: Usage: explodepkg package_name [package_name2, ...]
    
    Explodes a Slackware compatible software package
    (or any tar+{gzip,bzip2,lzma,xz archive) in the current directory.
    Equivalent to (for each package listed):
    
      ( umask 000 ; cat package_name | COMPRESSOR -dc | tar xvf package_name )
    
    Note: This should only be used for debugging or examining packages, not for 
    installing them.  It doesn't execute installation scripts or update the package
    indexes in /var/log/packages and /var/log/scripts.
no: Syntaks: explodepkg pakke_navn [pakke_navn2, ...]
    
    Pakker ut en Slackware kompatibel pakke (eller uansett
    tar+{gzip,bzip2.lzma,xz arkiv) i nåværende filkatalog. Dette er det
    samme som (for hver pakke oppgitt):
    
    ( umask 000 ; cat pakke_navn | COMPRESSOR -dc | tar xvf pakke_navn )
    
    PS! Dette bør bare brukes for å feilsøke eller undersøke pakker, ikke
    for å installere dem. Det kjører ikke installasjons skriptene eller
    oppdaterer pakke-listene i /var/log/packages og /var/log/scripts.

en: Exploding package $PKG in current directory:
no: Pakker ut pakken $PKG i nåværende filkatalog:

en: An installation script was detected in ./install/doinst.sh, but
        was not executed.
no: Et installasjons skript ble funnet i ./install/doinst.sh, men det
    ble ikke kjørt.

en: This script should be executed by root.
no: Dette programmet bør kjøres som root.

note: Allow to bail out
en:  INSTALL GRUB
no: INSTALLER GRUB

en: Do you want to install the GRUB boot loader?
no: Vil du installere boot loaderen til GRUB?

en: Install GRUB
no: Installer GRUB

en: Do not install GRUB
no: Ikke installer GRUB

en: INCLUDE EXTRA PARAMETERS IN THE BOOT COMMAND LINE?
no: INKLUDER EKSTRA PARAMETRE I KOMMANDOLINJEN TIL BOOT?

en: You might need extra parameters to be included in the boot command line of the installed system. If you typed parameters before booting the Slint installer, you will probably want to enter the same ones here. If you don't need any extra parameter to be included, just press ENTER to continue.
no: Det kan hende du trenger noen ekstra oppstartsparametre. Hvis du brukte ekstra oppstartsparametre når du startet Slint i utgangspunktet, ønsker du sikkert å legge til de samme parametrene her. Hvis du ikke trenger ekstra parametre kan du bare trykke ENTER for å fortsette.

en: Installation on the MBR of $DEVICE
no: Installasjon av MBR på $DEVICE

note: Update the boot menu
en: Updating boot/grub/grub.cfg...
no: Oppdaterer boot/grub/grub.cfg...

en: WARNING: pkgtools are unstable with tar > 1.13.
    You should provide a "tar-1.13" in your $PATH
no: ADVARSEL: pkgtools er ustabilt med tar > 1.13.
    Du bør legge til en "tar-1.13" i $PATH-en din

en: Usage: installpkg [options] <package_filename>
    
    Installpkg is used to install a .t{gz,bz,lz,xz} package like this:
       installpkg slackware-package-1.0.0-i486-1.tgz (or .tbz, .tlz, .txz)
    
    options:      --warn (warn if files will be overwritten, but do not install)
                  --root /mnt (install someplace else, like /mnt)
                  --infobox (use dialog to draw an info box)
                  --terse (display a one-line short description for install)
                  --menu (confirm package installation with a menu)
                  --md5sum (record the package's md5sum in the metadata file)
no: Syntaks: installpkg [valg] <pakke_filnavn>
    
    Installpkg brukes for å installere en .t{gz,bz,lz,xz} pakke, f.eks:
    installpkg slackware-pakke-1.0.0-i486-1.tgz (eller .tbz, .tlz, .txz)
    
    valgmuligheter: --warn (advar hvis filer vil bli overskrevet, men ikke installer)
    --root /mnt (installer et annet sted, f.eks /mnt)
    --infobox (vis informasjon med dialog programmet)
    --terse (gi en kort beskrivelse av installasjonen pr linje)
    --menu (bekreft pakke installasjonen i en meny)
    --md5sum (legg til pakkens md5sum i metadata filen)

en: Cannot install $package:  file not found
no: Kan ikke installere $package: fant ikke filen

en: Cannot install $package:  file does not end in .tgz, .tbz, .tlz, or .txz
no: Kan ikke installere $package: filen slutter ikke på .tgz, .tbz, .tlz eller .txz

en: Cannot install $package:  external compression utility $packagecompression missing
no: Kan ikke installere $package: finner ikke komprimeringsverktøyet $packagecompression

en: Verifying package $package_name.
no: Verifiserer pakken $package_name.

en: Unable to install $package:  tar archive is corrupt (tar returned error code $TARERROR)
no: Kunne ikke installere $package: tar arkivet er skadet (tar returnerte feilkoden $TARERROR)

en: Size: Compressed: ${COMPRESSED}, uncompressed: ${UNCOMPRESSED}.
no: Størrelse: Komprimert: ${COMPRESSED}, pakket ut: ${UNCOMPRESSED}.

en: Installing package $package_name:
no: Installerer pakken $package_name:

en: PACKAGE DESCRIPTION:
no: BESKRIVELSE:

note: install infobox package
en: Installing package $shortname $PMSG
no: Installerer pakken $shortname $PMSG

note: we must need a full menu:
en: Package Name: $shortname $PMSG
no: Pakkenavn: $shortname $PMSG

en: Install package $shortname
no: Installerer pakken $shortname

en: Do not install package $shortname
no: Ikke installer pakken $shortname

en: Abort software installation completely
no: Avbryt installasjonen av programvarer

note: Some dumb bunny built a package with something other than makepkg.  Bad! Oh well.  Bound to happen.  Par for the course.  Fix it and move on...
en: WARNING:  Package has not been created with 'makepkg'
no: ADVARSEL: Pakken er ikke laget med 'makepkg'

en: Executing install script for $package_name.
no: Kjører installasjons skript for $package_name.

en: Package $package_name installed.
no: Pakken $package_name er installert.

en: UEFI FIRMWARE DETECTED
no: FANT UEFI FIRMWARE

en: LILO (Linux Loader) installation
no: LILO (Linux Loader) installasjon

en: Since LILO (the traditional Linux Loader) does not work with machines running UEFI firmware (except in Legacy BIOS mode), you probably do not need to install it.  Instead, you'll need ELILO, which is a version of LILO designed to work with EFI/UEFI systems.
no: LILO (den tradisjonelle systemstarteren for Linux) fungerer ikke på maskiner med UEFI firmware (unntatt i Legacy BIOS modus), du vil derfor sannsynligvis ikke trenge å installere denne. Istedet trenger du ELILO som er en versjon av LILO utformet med tanke på EFI/UEFI systemer.

en: Skip installing LILO and proceed to ELILO installation
no: Hopper over LILO installasjon og fortsett med ELILO installasjon

en: Install LILO anyway
no: Installer LILO uansett

en: OPTIONAL SLINT LOGO BOOT SCREEN
no: VALGFRI SLINT LOGO UNDER OPPSTART

en: Would you like to use a boot screen with an image? If you answer no here, the standard LILO menu will be used.
no: Vil du bruke et bakgrunnsbilde under oppstart? Hvis du svarer vil standard menyen til LILO bli brukt.

en: CONFIGURE LILO TO USE FRAME BUFFER CONSOLE?
no: KONFIGURER LILO TIL Å BRUKE SKJERMBUFFER?

en: Looking at /proc/devices, it seems your kernel has support for the VESA frame buffer console.  If we enable this in /etc/lilo.conf, it will allow more rows and columns of text on the screen and give you a cool penguin logo at boot time.  However, the frame buffer text console is slower than a standard text console.  In addition, not every video card or monitor supports all of these video modes, and some X drivers could be confused by them.  Would you like to use the frame buffer console, or the standard Linux console?
no: Informasjonen i /proc/devices tyder på at kjernen støtter VESA skjermbuffer til konsollen. Hvis vi aktiverer dette i /etc/lilo.conf vil du få plass til mer tekst på skjermen, du vil også få en kul pingvin logo under oppstart. Skjermbuffer konsollen er derimot tregere en standard tekst konsoll. I tillegg er det noen skjermkort og skjermer som ikke støtter alle disse VESA resolusjonene, dessuten kan noen drivere til X bli forvirret av dem. Vil du bruke skjermbuffer konsoll eller standard konsoll?

en: Use the standard Linux console (the safe choice)
no: Bruk standard konsoll (trygt valg)

en: Ask about using VESA modes at boot; time out to standard
no: Spør om å bruke VESA resolusjoner ved oppstart; benytt standard konsoll hvis ikke noe svar oppgis

en: Frame buffer console, 640x480x64k
no: Skjermbuffer konsoll, 640x480x64k

en: Frame buffer console, 800x600x64k
no: Skjermbuffer konsoll, 800x600x64k

en: Frame buffer console, 1024x768x64k
no: Skjermbuffer konsoll, 1024x768x64k

en: Frame buffer console, 640x480x32k
no: Skjermbuffer konsoll, 640x480x32k

en: Frame buffer console, 800x600x32k
no: Skjermbuffer konsoll, 800x600x32k

en: Frame buffer console, 1024x768x32k
no: Skjermbuffer konsoll, 1024x768x32k

en: Frame buffer console, 640x480x256
no: Skjermbuffer konsoll, 640x480x256

en: Frame buffer console, 800x600x256
no: Skjermbuffer konsoll, 800x600x256

en: Frame buffer console, 1024x768x256
no: Skjermbuffer konsoll, 1024x768x256

en: OPTIONAL LILO append=<kernel parameters> LINE
no: ALTERNATIV LILO append=<kjerne parametre> LINJE

en: Some systems might require extra parameters to be passed to the kernel. If you needed to pass parameters to the kernel when you booted the Slint bootdisk, you'll probably want to enter the same ones here.  Most systems won't require any extra parameters.  If you don't need any, just hit ENTER to continue.
no: Noen systemer kan trenge ekstra kjerneparametre. Hvis du trengte å skrive inn ekstra parametre til kjernen for å få oppstartsdisken til å starte kan det være en god idé å skrive inn de samme parametrene her. De fleste systemer trenger imidlertid ikke dette. Hvis du ikke trenger noen ekstra parametre så bare trykk ENTER for å fortsette.

note: ## Target location?
en: SELECT LILO DESTINATION
no: VELG LILO DESTINASJON

en: LILO can be installed to a variety of places:
    
      1. The superblock of your root Linux partition.  (which could      be made the bootable partition with Windows or Linux fdisk, or      booted with a program like OS/2 Boot Manager)
      2. A formatted floppy disk.
      3. The Master Boot Record of your first hard drive.
    
    Options 1 and 2 are the safest, but option 1 does require a little extra work later (setting the partition bootable with fdisk). Which option would you like?
no: LILO kan installeres en rekke steder:
    
    1. Superblokken i Linux partisjonen. (som kan gjøres til en oppstartsbar partisjon i Windows eller Linux fdisk, eller startes opp med program som OS/2 'Boot Manager')
    2. En diskett.
    3. 'Master Boot Record' på din første harddisk.
    
    Valgene 1 og 2 er tryggest, men valg 1 krever litt ekstra arbeid senere (sette partisjonen som oppstartsbar i fdisk). Hvilket alternativ velger du?

en: Install to superblock (not for use with XFS)
no: Installer i superblokken (ikke bruk dette med XFS)

en: Install to a formatted floppy in /dev/fd0 (A:)
no: Installer på en diskett i /dev/fd0 (A:)

en: Install to Master Boot Record
no: Installer i 'Master Boot Record'

en: I can't find a device named $ArG1 !
no: Kan ikke finne enheten $ArG1!

en: Are you sure you want to use this device name
no: Er du sikker på at du vil bruke denne enheten

en: DEVICE FILE NOT FOUND
no: FANT IKKE ENHETEN

en: I can't find a device named $ArG1. Are you sure you want to use this device name?
no: Fant ikke en enhet med navn $ArG1. Er du sikker på at dette er riktig navn på enheten?

en: Installing the Linux Loader...
no: Installerer Linux Systemstarter...

en: Sorry, but the attempt to install LILO has returned an error, so LILO has not been correctly installed.  You'll have to use a bootdisk to start your machine instead.  It should still be possible to get LILO working by editing the /etc/lilo.conf and reinstalling LILO manually.  See the LILO man page and documentation in $LILODOCDIR for more help.  The error message may be seen above.
no: En feilmelding ble returnert under installasjon av LILO, det betyr med andre ord at systemstarteren ikke vil fungere. Du må i stedet bruke en oppstartsdisk for å starte maskinen. Det bør være mulig å reparere LILO ved å konfigurere /etc/lilo.conf og reinstallere LILO manuelt. Se manualen til LILO og dokumentasjonen i $LILODOCDIR for mer hjelp. Feilbeskjeden er gitt ovenfor.

note: OK, now let's see if we should automate things:
en: INSTALL LILO
no: INSTALLER LILO

en: LILO (Linux Loader) is a generic boot loader.  There's a simple installation which tries to automatically set up LILO to boot Linux (also Windows if found).  For more advanced users, the expert option offers more control over the installation process.  Since LILO does not work in all cases (and can damage partitions if incorrectly installed), there's the third (safe) option, which is to skip installing LILO for now.  You can always install it later with the 'liloconfig' command.  Which option would you like?
no: LILO (Linux Loader) er en generell systemstarter. Et enkelt installasjon vil forsøke å sette opp LILO for å starte Linux (også Windows hvis det blir funnet) automatisk. For mer avanserte brukere gir ekspert alternativet større kontroll over installeringen. Det er mulig at LILO ikke fungerer i alle tilfeller (og kan skade partisjoner hvis det ikke installeres riktig), det finnes derfor et tredje (trygt) valg som foreløbig hopper over LILO installasjonen. Du kan alltids installere det senere med 'liloconfig' kommandoen. Hvilket alternativ velgen du?

en: Try to install LILO automatically
no: Forsøk å installere LILO automatisk

en: Use expert lilo.conf setup menu
no: Bruk ekspertmenyen for å sette opp lilo.conf

en: Do not install LILO
no: Ikke installer LILO

en: EXPERT LILO INSTALLATION
no: EKSPERT INSTALLASJON TIL LILO

en: This menu directs the creation of the LILO config file, lilo.conf. To install, you make a new LILO configuration file by creating a new header and then adding one or more bootable partitions to the file. Once you've done this, you can select the install option. Alternately, if you already have an /etc/lilo.conf, you may reinstall using that. If you make a mistake, you can always start over by choosing 'Begin'. Which option would you like?
no: Denne menyen fungerer som veiviser for å konstruere LILO konfigurasjonsfilen lilo.conf. For å installere LILO lager du først en ny header i konfigurasjonsfilen deretter legge til en eller flere oppstartsbare partisjoner. Etter at dette er gjort kan du så velge 'Installer'. Alternativt, hvis du allerede har en /etc/lilo.conf fil kan du reinstallere med denne. Hvis du gjør en feil kan du alltids begynne på nytt med å velge 'Begynn'. Hvilket alternativ velger du?

en: Start LILO configuration with a new LILO header
no: Start LILO konfigurasjon med en ny LILO header

en: Add a Linux partition to the LILO config
no: Legg til en Linux partisjon i LILO konfigurasjonen

en: Add a Windows FAT or NTFS partition to the LILO config
no: Legg til en Windows FAT eller NTFS partisjon i LILO konfigurasjonen

en: Install LILO
no: Installer LILO

en: Reinstall LILO using the existing lilo.conf
no: Reinstaller LILO med den nåværende lilo.conf

en: Skip LILO installation and exit this menu
no: Hopp over LILO installasjonen og gå tilbake

en: View your current /etc/lilo.conf
no: Vis din nåværende /etc/lilo.conf

en: Read the Linux Loader HELP file
no: Les hjelpe instruksjonene til Linux Loader

en: CONFIRM LOCATION TO INSTALL LILO
no: BEKREFT LILO INSTALLASJONS LOKASJON

en: The auto-detected location to install the LILO boot block is shown below.  If you need to make any changes, you can make them below.  Otherwise, hit ENTER to accept the target location shown.
no: Lokasjonen for installasjonen av LILO oppstartsblokk er vist nedenfor. Hvis du trenger å gjøre endringer kan du gjøre dem nedenfor. Hvis ikke, trykk ENTER for å akseptere mål lokasjonen som er vist.

note: ## Timeout?
en: CHOOSE LILO TIMEOUT
no: VELG LILO PAUSE VARIGHET

en: At boot time, how long would you like LILO to wait for you to select an operating system?  If you let LILO time out, it will boot the first OS in the configuration file by default.
no: Når du starter opp, hvor lenge vil du at LILO skal vente på at du velger et operativsystem? Hvis du lar pause tiden utgå vil LILO starte opp det første operativsystemet i konfigurasjonsfilen som standard.

en: Don't wait at all - boot straight into the first OS
no: Ikke vent - start det første operativsystemet umiddelbart

en: 5 seconds
no: 5 sekunder

en: 30 seconds
no: 30 sekunder

en: Present a prompt and wait until a choice is made
no: Vent inntil et valg er tatt

en: SELECT LINUX PARTITION $DEFROOT
no: VELG LINUX PARTISJON $DEFROOT

en: Which Linux partition would you like LILO to boot?
no: Hvilken Linux partisjon vil du at LILO skal starte opp?

en: SELECT PARTITION NAME FOR $LINUX_PART
no: VELG PARTISJONSNAVN FOR $LINUX_PART

en: Now you must select a short, unique name for this partition. You'll use this name if you specify a partition to boot at the LILO prompt. 'Linux' might not be a bad choice. THIS MUST BE A SINGLE WORD.
no: Du må nå gi denne partisjonen et kort unikt navn. Du vil bruke dette navnet hvis du må spesifisere oppstartspartisjonen i LILO manuelt. 'Linux' er sikkert et godt valg. DETTE MÅ VÆRE ETT ENKELT ORD.

en: These are possibly Windows or DOS partitions. They will be treated
    as such if you install them using this menu.
no: Disse er muligens Windows eller DOS partisjoner. De vil bli
    behandlet som slike hvis du installerer dem i denne menyen.

en: Which one would you like LILO to boot?
no: Hvilken vil du at LILO skal starte opp?

en: SELECT WINDOWS PARTITION
no: VELG WINDOWS PARTISJON

en: SELECT PARTITION NAME
no: VELG PARTISJONSNAVN

en: Now you must select a short, unique name for this partition. You'll use this name if you specify a partition to boot at the LILO prompt. 'Windows' might not be a bad choice. THIS MUST BE A SINGLE WORD.
no: Du må nå gi denne partisjonen et kort unikt navn. Du vil bruke dette navnet hvis du må spesifisere oppstartspartisjonen i LILO manuelt. 'Windows' er sikkert et godt valg. DETTE MÅ VÆRE ETT ENKELT ORD.

en: CAN'T ADD WINDOWS PARTITION
no: KAN IKKE LEGGE TIL WINDOWS PARTISJON

en: You can't add partitions unless you start over with a new LILO header.
no: Du kan ikke legge til partisjoner med mindre du begynner på nytt med en ny LILO header.

en: CAN'T INSTALL LILO
no: KAN IKKE INSTALLERE LILO

en: LILO could not be installed. If you have not created a LILO configuration file by defining a new header and adding at least one bootable partition to it, you must do so before installing LILO. If you were attempting to use an existing LILO confguration file, it could not be found. Try making a new one.
no: LILO kunne ikke installeres. Hvis du ikke har opprettet en LILO konfigurasjonsfil (ved å lage en ny header og lagt til minst en oppstartsbar partisjon), må du gjøre dette før du installerer LILO. Hvis du forsøkte å bruke en eksisterende LILO konfigurasjonsfil, ble den ikke funnet. Prøv å lage en ny.

en: YOUR NEW /etc/lilo.conf
no: DIN NYE /etc/lilo.conf

en: YOUR OLD /etc/lilo.conf
no: DIN GAMLE /etc/lilo.conf

en: NO CONFIG FILE FOUND
no: INGEN KONFIGURASJONSFIL FUNNET

en: Sorry, but you don't have a LILO configuration file that can be viewed.
no: Det finnes ingen LILO konfigurasjonsfil som kan bli vist.

en: WARNING: pkgtools are unstable with tar > 1.13.
             You should provide a "tar-1.13" in your $PATH.
no: ADVARSEL: pkgtools er ustabilt med tar > 1.13. 
    Du bør legge til en "tar-1.13" i $PATH-en din

en: Usage: makepkg package_name.tgz
           (or: package_name.tbz, package_name.tlz, package_name.txz)
    
    Makes a Slackware compatible package containing the contents of the current
    and all subdirectories.  If symbolic links exist, they will be removed and
    an installation script will be made to recreate them later. This script will
    be called "install/doinst.sh". You may add any of your own ash-compatible
    shell scripts to this file and rebuild the package if you wish.
    
    options:  -l, --linkadd y|n (moves symlinks into doinst.sh: recommended)
              -p, --prepend (prepend rather than append symlinks to an existing
                             doinst.sh.  Useful to link libraries needed by
                             programs in the doinst.sh script)
              -c, --chown y|n (resets all permissions to root:root 755
                               - not generally recommended)
    
    If these options are not set, makepkg will prompt as appropriate.
no: Syntaks: makepkg pakke_navn.tgz
    (eller: pakke_navn.tbz, pakke_navn.tlz, pakke_navn.txz)
    
    Lager en Slackware kompatibel pakke som inneholder den nåværende
    filkatalogen og alle dets undermapper. Symbolske lenker vil bli fjernet
    og et installasjons skript vil rekonstruere disse senere. Dette skriptet
    vil hete "install/doinst.sh". Du kan legge til dine egne ash-kompatible
    skript i denne filen og rekonstruere pakken etter eget behov.
    
    alternativer: -l, --linkadd y|n (flytter symbolske lenker til doinst.sh: anbefalt) 
    -p, --prepend (skriver lenkene i begynnelsen av doinst.sh,
    i stedet for å legge dem til slutten. Nyttig for å lenke biblioteker som
    programmer senere i doinst.sh trenger) 
    -c, --chown y|n (resetter alle tilgangsrettighetene til root:root 755
    - generelt set ikke anbefalt)
    
    Hvis disse alternativene ikke er satt vil makepkg spørre ved behov.

en: ERROR:  gzip compression utility not found in $PATH.
no: FEIL: gzip arkiveringsverktøy ble ikke funnet i $PATH.

en: ERROR:  bzip2 compression utility not found in $PATH.
no: FEIL: bzip2 arkiveringsverktøy ble ikke funnet i $PATH.

en: ERROR:  lzma compression utility not found in $PATH.
no: FEIL: lzma arkiveringsverktøy ble ikke funnet i $PATH.

en: ERROR:  xz compression utility not found in $PATH.
no: FEIL: xz arkiveringsverktøy ble ikke funnet i $PATH.

en: Slackware package maker, version 3.141593.
no: Slackware pakke lager, versjon 3.141593

en: Searching for symbolic links:
no: Letter etter symbolske lenker:

en: Unless your existing installation script already contains the code
    to create these links, you should append these lines to your existing
    install script. Now's your chance. :^)
    
    Would you like to add this stuff to the existing install script and
    remove the symbolic links
no: Med mindre det gjeldende installasjons skriptet allerede inneholder
    instruksene for å lage disse lenkene bør du legge til disse linjene i
    installasjons skriptet. Nå har du sjangsen. :^)
    
    Vil du legg til disse tingene i det gjeldende installasjons skriptet og
    fjerne de symbolske lenkene

en: It is recommended that you make these lines your new installation script.
    
    Would you like to make this stuff the install script for this package
    and remove the symbolic links
no: Det anbefales at du bruker disse linjene for å lage ditt nye installasjons skript.
    
    Vil du bruke disse instruksene for å lage det nye installasjons skriptet
    for pakken og fjerne de symbolske lenkene

en: Removing symbolic links:
no: Fjerner symbolske lenker:

en: Updating your ./install/doinst.sh (prepending symlinks)...
no: Oppdaterer ./install/doinst.sh (legger lenkene i begynnelsen)...

en: Updating your ./install/doinst.sh...
no: Oppdaterer ./install/doinst.sh ...

en: Creating your new ./install/doinst.sh...
no: Lager din nye ./install/doinst.sh ...

en: No symbolic links were found, so we won't make an installation script.
    You can make your own later in ./install/doinst.sh and rebuild the
    package if you like.
no: Ingen symbolske lenker ble funnet, vi vil ikke lage et installasjons skript.
    Du kan lage din egen senere i ./install/doinst.sh og bygge pakken
    på nytt hvis du vil.

en: This next step is optional - you can set the directories in your package
    to some sane permissions. If any of the directories in your package have
    special permissions, then DO NOT reset them here!
    
    Would you like to reset all directory permissions to 755 (drwxr-xr-x) and
    directory ownerships to root.root
no: Det neste steget er valgfritt - Du kan sette fornuftige
    tilgangsrettigheter på filkatalogene i din pakke. IKKE resett disse
    hvis noen av filkatalogene har spesielle tilgangsrettigheter!
    
    Vil du sette alle tilgangsrettighetene for filkataloger til 755
    (drwxr-xr-x) og eierskap av filkatalogene til root.root

en: WARNING: $PWD is chmod $OLDROOTPERMS
    temporarily changing to chmod 755
no: ADVARSEL: $PWD er chmod $OLDROOTPERMS
    endrer midlertidig til chmod 755

en: Creating Slackware package:  ${TARGET_NAME}/${TAR_NAME}.${EXTENSION}
no: Lager Slackware pakke: ${TARGET_NAME}/${TAR_NAME}.${EXTENSION}

en: ERROR:  gzip returned error code $ERRCODE -- makepkg failed.
no: FEIL: gzip returnerte feilbeskjed $ERRCODE -- makepkg kunne ikke fullføres.

en: ERROR:  bzip2 returned error code $ERRCODE -- makepkg failed.
no: FEIL: bzip2 returnerte feilbeskjed $ERRCODE -- makepkg kunne ikke fullføres.

en: ERROR:  lzma returned error code $ERRCODE -- makepkg failed.
no: FEIL: lzma returnerte feilbeskjed $ERRCODE -- makepkg kunne ikke fullføres.

en: ERROR:  xz returned error code $ERRCODE -- makepkg failed.
no: FEIL: xz returnerte feilbeskjed $ERRCODE -- makepkg kunne ikke fullføres.

en: WARNING:  zero length file
no: ADVARSEL: fil uten innhold

en: WARNING:  gzip test failed on
no: ADVARSEL: gzip test returnerte en feilmelding

en: WARNING:  /usr/share/man (with possibly not gzipped man pages) detected
no: ADVARSEL: fant /usr/share/man (muligens uten gzip arkivert manual)

en: WARNING:  /usr/share/info (with possibly not gzipped info pages) detected
no: ADVARSEL: fant /usr/share/info (muligens uten gzip arkivert info manual)

en: WARNING:  site_perl directory detected (this is fine for a local package build)
no: ADVARSEL: fant site_perl filkatalog (dette er greit til bygging av lokale pakker)

en: Restoring permissions of $PWD to chmod $OLDROOTPERMS
no: Gjennoppretter tilgangsrettighetene for $PWD til chmod $OLDROOTPERMS

en: Slackware package ${TARGET_NAME}/${TAR_NAME}.${EXTENSION} created.
no: Slackware pakke: ${TARGET_NAME}/${TAR_NAME}.${EXTENSION} opprettet.

en: The address you have entered seems to be non-standard. We were expecting
    $ArG2 groups of numbers seperated by dots, like: 127.0.0.1
    Are you absolutely sure you want to use the address $ArG1?
no: Adressen du oppgav er ustandard. IP adresser består av
    $ArG2 nummer adskilt med punktum, som: 127.0.0.1
    Er du helt sikker på at du vil bruke adressen $ArG1?

en: WARNING
no: ADVARSEL

en: First, we'll need the name you'd like to give your host.
    Only the base hostname is needed right now. (not the domain)
    
    Enter hostname:
no: Først trenger vi å gi et vertsnavn til din maskin.
    Bare den første delen av vertsnavnet trenges nå. (ikke domenet)
    
    Skriv inn vertsnavnet:

en: ENTER HOSTNAME
no: SKRIV INN VERTSNAVN

en: Now, we need the domain name for this machine, such as:
    
    example.org
    
    Do not supply a leading '.'
    
    Enter domain name for $HOSTNM:
no: Nå trenger vi domenenavnet for denne maskinen, som f.eks:
    
    eksempel.org
    
    Ikke bruk et innledende '.'
    
    Skriv inn domenenavnet for $HOSTNM:

en: ENTER DOMAINNAME FOR $HOSTNM
no: SKRIV INN DOMENENAVN FOR $HOSTNM

en: CONFIGURATION TYPE FOR $HOSTNM.$DOMAIN
no: KONFIGURASJONS TYPE FOR $HOSTNM.$DOMAIN

en: Now we need to know how your machine connects to the network.
    
    If you have an internal network card and an assigned IP address, gateway, and DNS, use the 'static IP' choice to enter these values.  If your IP address is assigned by a DHCP server (commonly used by cable modem and DSL services), select 'DHCP'.  If you do not have a network card, select the 'loopback' choice.  You may also select 'NetworkManager' if you would like to have the NetworkManager daemon automatically handle your wired and wireless network interfaces (this is simple and usually works). Which type of network setup would you like?
no: Nå trenger vi å vite hvordan maskinen skal kobles opp til nettverket. 
    
    Hvis du har et internt nettverkskort tildelt IP adresse, nettverksportal og DNS, velg 'statisk IP' og skriv inn disse opplysningene. Hvis din IP adresse er tildelt via en DHCP server (ofte brukt i kabel modem og DSL tjenester), velg 'DHCP'. Hvis du ikke har et nettverkskort velg 'tilbakekobling' (loopback). Du kan også velge 'NetworkManager' hvis du vil bruke NetworkManager bakgrunnstjenesten for å håndtere dine tilkoblede og trådløse nettverksenheter automatisk (dette er enkelt og fungerer som regel bra). Hvilken type nettverkstilkobling passer best på din maskin?

en: Use a static IP address to configure ethernet
no: Bruk en statisk IP adresse for å konfigurere nettverket (ethernet)

en: Use a DHCP server to configure ethernet
no: Bruk en DHCP server for å konfigurere nettverket (ethernet)

en: Set up a loopback connection (modem or no net)
no: Sett opp en tilbakekobling (modem eller ingen nettverk)

en: Autoconfigure network using NetworkManager
no: Auto konfigurer nettverk med NetworkManager

en: SET DHCP HOSTNAME
no: SETT DHCP VERTSNAVN

en: Some network providers require that the DHCP hostname be set in order to connect.  If so, they'll have assigned a hostname to your machine, which may look something like CC-NUMBER-A (this depends on your ISP).  If you were assigned a DHCP hostname, please enter it below.  If you do not have a DHCP hostname, just hit ENTER or Cancel.
no: Noen nettverksleverandører krever et DHCP vertsnavnet for å koble til nettverket. Hvis dette er tilfellet vil de gi maskinen din et vertsnavn, som kan se omentrent slik ut CC-NUMMER-A (dette avhenger av din ISP). Hvis du har blitt tildelt et DHCP vertsnavn, vennligst skriv det inn nedenfor. Hvis du ikke har et slikt DHCP vertsnavn så bare trykk ENTER eller Avbryt.

en: Enter your IP address for the local machine.  Example: 
    111.112.113.114
    Enter IP address for $HOSTNM (aaa.bbb.ccc.ddd):
no: Skriv inn IP adressen for din lokale maskin. Eksempel:
    111.112.113.114
    Skriv inn IP adresse for $HOSTNM (aaa.bbb.ccc.ddd):

en: ENTER IP ADDRESS FOR $HOSTNM.$DOMAIN
no: SKRIV INN IP ADRESSE FOR $HOSTNM.$DOMAIN

en: Enter your netmask.  This will generally look something
    like this: 255.255.255.0
    Enter netmask (aaa.bbb.ccc.ddd):
no: Skriv inn din nettmaske. Dette vil vanligvis være noe
    slikt som: 255.255.255.0
    Skriv inn nettmaske (aaa.bbb.ccc.ddd):

en: ENTER NETMASK FOR LOCAL NETWORK
no: SKRIV INN NETTMASKE FOR DITT LOKALE NETTVERK

en: Enter the address for the gateway on your network, such as:
no: Skriv inn adressen for nettverksportalen (gateway) på ditt nettverk, som f.eks:

en: If you don't have a gateway on your network just hit ENTER
    without entering a gateway IP address.
    
    Enter gateway address (aaa.bbb.ccc.ddd):
no: Hvis du ikke har en nettverksportal (gateway) på ditt nettverk så bare
    trykk ENTER uten å skrive inn en IP adresse.
    
    Skriv inn adressen til nettverksportalen (aaa.bbb.ccc.ddd):

en: ENTER GATEWAY ADDRESS
no: SKRIV INN ADRESSEN TIL NETTVERKSPORTALEN

en: USE A NAMESERVER?
no: BRUK EN DNS SERVER?

en: Will you be accessing a nameserver?
no: Blir du å benytte deg av en DNS server?

en: Here is your current IP address, full hostname, and base hostname:
    $IPADDR       $HOSTNM.$DOMAIN    $HOSTNM
    
    Please give the IP address of the name server to use,
    such as $DNSSAMPLE.
    
    You can add more Domain Name Servers later by editing $RESOLV.
    
    Primary name server to use (aaa.bbb.ccc.ddd):
no: Her er den nåværende IP adressen, fult vertsnavn og den første delen av vertsnavnet:
    $IPADDR $HOSTNM.$DOMAIN $HOSTNM
    
    Vennligst oppgi IP adressen til DNS serveren du vil bruke,
    som f.eks $DNSSAMPLE.
    
    Du kan legge til ytterligere DNS Servere senere ved å endre $RESOLV.
    
    Addressen til Hoved DNS serveren (aaa.bbb.ccc.ddd):

en: SELECT NAMESERVER
no: VELG DNS SERVER

en: PROBE FOR NETWORK CARD?
no: SØK ETTER NETTVERKSKORT?

en: If you like, we can look to see what kind of network card you have in your machine, and if we find one create an /etc/rc.d/rc.netdevice script to load the module for it at boot time.  There's a slight bit of danger that the probing can cause problems, but it almost always works.  If you'd rather configure your system manually, you can skip the probing process and edit /etc/rc.d/rc.modules or /etc/modules.conf later to have it load the right module.
no: Hvis du vil kan vi gjøre et søk etter hvilken type nettverkskort din maskin har, og om vi finner en kan vi lage et skript i /etc/rc.d/rc.netdevice som laster inn en kjernemodul for denne når maskinen startes. Det er en liten fare for at et slikt søk kan skape problemer med det pleier nesten uten unntak å fungere. Hvis du vil konfigurere dette manuelt kan du hoppe over dette søket og gjøre endringene i /etc/rc.d/rc.modules eller /etc/modules.conf senere slik at de laster inn den rette kjernemodulen.

en: look for network cards to set up
no: Søk etter nettverkskort

en: skip probe;  edit /etc/rc.d/rc.modules later
no: Hopp over søk; gjør endringene i /etc/rc.d/rc.modules for hånd senere

en: CARD DETECTED
no: FANT NETTVERKSKORT

en: A networking card using the $card.o module has been detected.
no: Fant et nettverkskort som bruker kjernemodulen $card.o.

en: NO CARD DETECTED
no: FANT IKKE NETTVERKSKORT

en: Sorry, but no network card could be probed for on your system.  Some cards (like non-PCI NE2000s) must be supplied with the I/O address to use and can't be probed for safely. You'll have to try to configure the card later by editing /etc/rc.d/rc.modules or recompiling your kernel.
no: Ingen nettverkskort ble funnet under søket. Noen kort (f.eks ikke-PCI NE2000) krever at man oppgir I/O adressene som skal brukes og kan ikke søkes etter på en trygg måte. Du må nesten konfigurere kortet senere ved å gjøre endringer i /etc/rc.d/rc.modules for hånd eller rekompilere kjernen.

en: NETWORK SETUP COMPLETE
no: NETTVERKET ER KONFIGURERT

en: Your networking system is now configured to use loopback:
    
    IP address: 127.0.0.1
    Netmask: 255.255.255.0
    
    Is this correct?  Press 'Yes' to continue, or 'No' to reconfigure.
no: Nettverket er nå konfigurert for tilbakekobling (loopback):
    
    IP adresse: 127.0.0.1
    Netmaske: 255.255.255.0
    
    Er dette korrekt? Trykk 'Ja' for å fortsette eller 'Nei' for å rekonfigurere.

en: Your networking system is now configured to use NetworkManager for
    wired and wireless network management.  To set up wireless networks
    and view status, add the Network Management control panel widget to
    your KDE desktop.
    
    Is this correct?  Press 'Yes' to confirm, or 'No' to reconfigure.
no: Nettverkssystemet er nå konfigurert for å bruke NetworkManager for
    tilkoblet og trådløs nettverksbehandling. For å koble deg på et trådløst
    nettverk og sjekke dets status, legg til Network Manager kontrollpanel 
    widget i KDE skrivebordet.
    
    Er dette korrekt? Trykk 'Ja' for å bekrefte eller 'Nei' for å rekonfigurere.

en: CONFIRM NETWORK SETUP
no: BEKREFT NETTVERKSOPPSETT

en: These are the settings you have entered.  To accept them and complete the networking setup, press enter.  If you need to make any changes, you can do that now (or reconfigure later using 'netconfig').
no: Dette er innstillingene du har valgt. For å akseptere dette trykk enter. Hvis du trenger å gjøre endringer kan disse gjøres nå (eller rekonfigurere senere med kommandoen 'netconfig').

en: Hostname:
no: Vertsnavn:

en: Domain name:
no: Domenenavn:

en: IP address:
no: IP adresse:

en: Nameserver:
no: DNS server:

note: DHCP was used
en: CONFIRM SETUP COMPLETE
no: ENDELIG BEKREFTELSE AV INNSTILLINGENE

en: Your networking system is now configured to use DHCP:
    
      Hostname:     $HOSTNM
      Domain name:  $DOMAIN
      IP address:   (use DHCP server)
      Netmask:      (use DHCP server)
      Gateway:      (use DHCP server)
      Nameserver:   (use DHCP server)
    
    Is this correct?  Press 'Yes' to continue, or 'No' to reconfigure.
no: Nettverkssystemet er nå konfigurert til å bruke DHCP:
    
    Vertsnavn: $HOSTNM
    Domenenavn: $DOMAIN
    IP adresse: (bruk DHCP server)
    Nettmaske: (bruk DHCP server)
    Nettverksportal: (bruk DHCP server)
    DNS server: (bruk DHCP server)
    
    Er dette korrekt? Trykk 'Ja' for å fortsette eller 'Nei' for å konfigurere på nytt.

en: Settings accepted.  Basic network configuration is complete.
no: Innstillingene akseptert. Grunnleggende konfigurasjon av nettverket er ferdigstilt.

en: Settings discarded.  Run the 'netconfig' command again if you need to reconfigure your network settings.
no: Innstillingene forkastet. Kjør 'netconfig' kommandoen igjen hvis du trenger å rekonfigurere nettverket.

en: Network support for NFS install, 2006-09-20 volkerdi@slackware.com
    Network support for FTP/HTTP install, 26-Jan-2008 alien@slackware.com
no: Støtte for NFS installasjon, 2006-09-20 volkerdi@slackware.com
    Støtte for FTP/HTTP installasjon, 26-Jan-2008 alien@slackware.com

en: The next step in your installation may be partitioning your hard drive
    (if you're installing to a Linux partition) with 'fdisk' or 'cfdisk'
    (the menu-driven version of fdisk).  If you already have a partition
    prepared for Linux, run 'setup' to start the installer program.
no: Det neste steget i installasjonen er muligens partisjonering av
    harddisken med 'fdisk' eller 'cfdisk' (den meny-drevne versjonen av
    fdisk). Hvis du allerede har en partisjon klar for Linux, kjør 'setup' for
    å starte installasjons programmet.

en: ******* Welcome to the network supplemental disk! *******
no: ******* Velkommen til nettverks disketten! *******

en: -- Press [enter] to automatically probe for all network cards, or switch
       to a different console and use 'modprobe' to load the modules manually.
    -- To skip probing some modules (in case of hangs), enter them after an S:
       S eepro100 ne2k-pci
    -- To probe only certain modules, enter them after a P like this:
       P 3c503 3c505 3c507
    -- To get a list of network modules, enter an L.
    -- To skip the automatic probe entirely, enter a Q now.
no: -- Trykk [enter] for å søke automatisk etter nettverkskort eller bytt
    til en annen konsoll og bruk 'modprobe' for å laste inn kjernemodulene manuelt.
    -- For å hope over modul søket (i tilfellet ting henger), skriv dem inn etter en S:
    S eepro100 ne2k-pci
    -- For å søke etter visse moduler, skriv dem inn etter en P f.eks:
    P 3c503 3c505 3c507
    -- For å få en liste over nettverksmoduler skriv inn en L.
    -- For å hoppe over automatisk søk, skriv inn en Q.

en: network>
no: nettverk>

en: Available network modules:
no: Tilgjengelige nettverksmoduler:

en: Probing for PCI/EISA network cards:
no: Søker etter PCI/EISA nettverkskort:

en: Probing for card using the $card module...
no: Søkker etter kort ved hjelp av kjernemodulen $card...

en: SUCCESS: found card using $card protocol -- modules loaded.
no: SUKSESS: fant kort ved hjelp av $card protokollen -- kjernemoduler lastet inn.

en: Skipping module $card...
no: Hopper over kjernemodulen $card...

note: Don't probe for com20020... it loads on any machine with or without the card.
en: Probing for MCA, ISA, and other PCI network cards:
no: Søker etter MCA, ISA og andre PCI nettverkskort:

en: Sorry, but no network card was detected.  Some cards (like non-PCI
    NE2000s) must be supplied with the I/O address to use.  If you have
    an NE2000, you can switch to another console (Alt-F2), log in, and
    load it with a command like this:
    
      modprobe ne io=0x360
no: Ingen nettverkskort ble funnet. Noen kort (f.eks ikke-PCI NE2000) må
    suppleres med I/O adressene som skal brukes. Hvis du har en
    NE2000 kan du bytte til en annen konsoll (Alt-F2), logge inn, og
    laste den inn med en kommando som denne:
    
    modprobe ne io=0x360

en: Probing for a custom list of modules:
no: Søker etter en egendefinert liste av kjernemoduler:

en: Skipping automatic module probe.
no: Hopper over automatisk søk etter kjernemoduler.

en: PCMCIA/Cardbus support script, 2003-02-18 volkerdi@slackware.com
                                   2007-05-09 alien@slackware.com
no: støtte for PCMCIA/Cardbus, 2003-02-18 volkerdi@slackware.com
    2007-05-09 alien@slackware.com

en: The PCMCIA/Cardbus subsystem is now installed.  Please make sure that
    all of the cards you'll need for the installation are in the machine.
    If you still need to insert any PCMCIA/Cardbus cards, do that now.  Once
    the drive stops (indicating that all needed modules have been
    loaded), then press [enter] to continue.
no: PCMCIA/Cardbus systemet er nå installert. Vennligst sjekk at alle kortene
    du trenger er i maskinen. Hvis du fremdeles trenger å sette inn
    PCMCIA/Cardbus kort, gjør det nå. Trykk [enter] for å fortsette når
    harddisken blir stille. (indikerer at alle de nødvendige modulene er 
    lastet inn)

note: bad
en: 
    You can't run pkgtool from the rootdisk until you've mounted your Linux partitions beneath /mnt.  Here are some examples:
    
    If your root partition is /dev/sda1 you would type:
    mount /dev/sda1 /mnt
    
    Now you can find a list of all your partitions in /mnt/etc/fstab.
    
    Then, supposing your /usr partition is /dev/sda2, you must do this:
    mount /dev/sda2 /mnt/usr
    
    Please mount your Linux partitions and then run pkgtool again.
no: 
    Du kan ikke kjøre pkgtool fra administrator (root) disketten før du har montert Linux partisjonene under /mnt. Her er noen eksempler:
    
    Hvis din rotpartisjon (/) er /dev/sda1 skriver du inn:
    mount /dev/sda1 /mnt
    
    Du finne en liste over alle dine partisjoner i /mnt/etc/fstab.
    
    Hvis vi antar at /usr partisjonen din er /dev/sda2 skriver du da:
    mount /dev/sda2 /mnt/usr
    
    Vennligst monter Linux partisjonene og kjør pkgtool på nytt.

en: PACKAGE REMOVAL IN PROGRESS
no: FJERNING AV PAKKE PÅGÅR

en: 
    Removing package $pkg_name.
    
    Since each file must be checked against the contents of every other installed package to avoid wiping out areas of overlap, this process can take quite some time. If you would like to watch the progress, flip over to another virtual console and type: 
    
    tail -f $TMP/PKGTOOL.REMOVED
no: 
    Fjerner pakken $pkg_name.
    
    Siden hver fil må sjekkes opp mot innholdet i alle de andre pakkene for å forhindre sletting av overlappende filer, kan dette ta nokså lang tid. Hvis du vil se arbeidets fremgang kan du hoppe over til en annen konsoll og skrive:
    
    tail -f $TMP/PKGTOOL.REMOVED

en: View information about package
no: Les informasjon om pakke

en: Select\/Unselect removing package
no: Marker/Fjern markering for sletting av pakke

en: Slint Package Tool (pkgtool version ${Version})
no: Slint Pakke Verktøy (pkgtool versjon ${Version})

en: 
    Welcome to the Slint package tool
    
    Which option would you like?
no: 
    Velkommen til verktøyet for pakkebehandling i Slint
    
    Hvilket alternativ velger du?

en: Install packages from the current directory
no: Installer pakke fra nåværende filkatalog

en: Install packages from some other directory
no: Installer pakke fra en annen filkatalog

en: Remove packages that are currently installed
no: Fjern pakker som er installert

en: View the list of files contained in a package
no: Se liste over filer som en pakke inneholder

en: Choose Slint installation scripts to run again
no: Kjør konfigurasjons skript for Slint på nytt

en: Exit Pkgtool
no: Avslutt Pkgtool

en: SELECT SYSTEM SETUP SCRIPTS
no: VELG SYSTEM KONFIGURASJONS SKRIPT

en: Please use the spacebar to select the setup scripts to run.  Hit enter when you are done selecting to run the scripts.
no: Bruk mellomromstasten for å velge hvilke konfigurasjons skript som skal kjøres. Trykk enter når du har valgt ferdig.

en: Please select the package you wish to view.
no: Vennligst velg hvilken pakke du ønsker å se.

en: CONTENTS OF PACKAGE: $PkG
no: INNHOLD I PAKKE: $PkG

en: SELECT PACKAGES TO REMOVE
no: VELG PAKKER SOM SKAL FJERNES

en: Please select the packages you wish to Remove. Use the spacebar to select packages to delete, and the UP/DOWN arrow keys to scroll up and down through the entire list.
no: Vennligst velg pakkene du ønsker å fjerne. Bruk mellomromstasten for å markere pakkene som skal slettes og OPP/NED pilene for å bla opp og ned igjennom listen.

en: NO PACKAGES REMOVED
no: INGEN PAKKER BLE FJERNET

en: Hit OK to return to the main menu.
no: Trykk OK for å gå tilbake til hovedmenyen.

en: PACKAGE REMOVAL COMPLETE
no: PAKKE FJERNING FERDIG

en: The packages have been removed. A complete log of the files that were removed has been created in $TMP/PKGTOOL.REMOVED.
no: Pakkene har blitt fjernet. En komplett log over filene som ble fjernet er lagret i $TMP/PKGTOOL.REMOVED.

en: Please enter the name of the directory that you wish to install packages from:
no: Vennligst skriv inn navnet på filkatalogen som du vil installere pakkene fra:

en: DIRECTORY NOT FOUND
no: FANT IKKE FILKATALOGEN

en: The directory you want to install from ($SOURCE_DIR) does not seem to exist. Please check the directory and then try again.
no: Filkatalogen som du ønsker å installere fra ($SOURCE_DIR) ser ikke ut til å eksistere. Vennligst sjekk at navnet er skrevet riktig og forsøk igjen.

note: The source should already be mounted, so we test it the directory is missing
en: Your source device cannot be accessed properly.
    
    Please be sure that it is mounted on $SOURCE_DIR, and that the Slint disks are found in subdirectories of $SOURCE_DIR like specified.
no: Har ikke rett tilgang til kilde enheten.
    
    Vennligst sjekk at den er montert i $SOURCE_DIR og at Slint settene finnes i undermappene til $SOURCE_DIR som oppgitt.

en: INSERT DISK
no: SETT I DISKETT

en: Please insert disk $NumDisk and press ENTER to continue.
no: Vennligst sett i diskett $NumDisk og trykk ENTER for å fortsette.

en: Continue with the installation
no: Fortsett med installasjonen

en: Skip the current disk series
no: Hopp over den nåværende diskett serien

en: Abort the installation process
no: Avbryt installasjon

en: ABORTING
no: AVBRYTER

en: Aborting software installation.
no: Avbryter installasjon av programvarer.

en: MOUNT PROBLEM
no: MONTERINGS PROBLEM

en: Media was not successfully mounted! Do you want to retry, or quit?
no: Lagringsenheten ble ikke montert riktig! Vil du forsøke igjen eller avslutte?

en: Try to mount the disk again
no: Forsøk å montere disketten på nytt

en: No, abort.
no: Avbryt

en: Slint PXE Setup (version ${Version})
no: Slint PXE Setup (versjon ${Version})

en: Welcome to Slint PXE Setup.
    Select an option below using the UP/DOWN keys and SPACE or ENTER.
    
    Alternate keys may also be used: '+', '-', and TAB.
no: Velkommen til Slint PXE Setup.
    Velg et alternativ nedenfor med OPP/NED pilene og MELLOMROM eller ENTER.
    
    Alternative taster kan også brukes: '+','-', og TAB.

en: Read the Slint PXE Setup HELP file
no: Les HJELP dokumentet for Slint PXE Setup

en: Configure your network parameters
no: Konfigurer nettverksparametre

en: Select source media
no: Velg media kilde

en: Activate the Slint PXE Server
no: Aktiver Slint PXE Server

en: Exit Slint PXE Setup
no: Avslutt Slint PXE Setup

en: CANNOT START PXE SERVER YET
no: KAN IKKE STARTE PXE SERVEREN ENNÅ

en: 
    Before you can start the PXE Server, complete the following tasks:
    
    1. Set up your computer's network parameters.
    2. Select your source media.
    
    Press ENTER to return to the main menu.
no: 
    Før du kan starte PXE Serveren må du gjennomføre følgende oppgaver:
    
    1. Konfigurer maskinens nettverksparametre.
    2. Velg media kilde.
    
    Trykk ENTER for å gå tilbake til hovedmenyen.

en: PXE Client activity log
no: Aktivitets log for PXE Klienten

en: EXIT
no: AVSLUTT

en: We will now probe your sound cards.
    Please wait until you hear an alarm sound, then press Enter.
no: Lydkortene blir nå testet.
    Trykk Enter når du hører en alarm.

en: No working sound card found. Maybe the sound is muted?
no: Det ble ikke funnet noen fungerende lydkort. Er lyden slått av?

en: This installer has speech and Braille device support in order
    to be accessible to visually impaired users. To have speech turned on
    during installation type S, then press [Enter]. Else, just press Enter.
no: Installasjonsprogrammet støtter blindeskrift og opplesning av tekst for
    å hjelpe blinde og svaksynte. For å få teksten opplest under
    installasjon, trykk S etterfulgt av ENTER. Bare trykk ENTER hvis du vil
    fortsette uten opplesning.

en: To display keyboard shortcuts for reviewing the screen with speech
    press R, then press [Enter],
    Else, just press [Enter]:
no: For å se hvilke tastatursnarveier som brukes for å lese av skjermen
    trykk R, deretter [Enter]. For å fortsette uten disse instruksene,
    trykk [Enter]:

en: 
    Note: espeakup, used for speech, lacks a voice in Ukrainian.
no: 
    PS: espeakup, som brukes for opplesning, støtter ikke Ukrainsk.

en: LANGUAGE TO USE DURING INSTALLATION
no: SPRÅK UNDER INSTALLASJON

en: Please select the language to use for installation.$NOTE
no: Velg språk under installasjon.$NOTE

en: English (USA)
no: Engelsk (USA)

en: Dutch
no: Nederlandsk

en: French
no: Fransk

en: German
no: Tysk

en: Greek
no: Gresk

en: Italian
no: Italiensk

en: Norwegian
no: Norsk

en: Polish
no: Polsk

en: Portuguese (Brazil)
no: Portugisisk (Brasil)

en: Portuguese (Portugal)
no: Portugisisk (Portugal)

en: Russian
no: Russisk

en: Spanish (Latin America)
no: Spansk (Latin Amerika)

en: Swedish
no: Svensk

en: Turkish
no: Tyrkisk

en: Ukrainian
no: Ukrainsk

en: <OPTION TO LOAD SUPPORT FOR ANOTHER KEYBOARD>
    
    If you are not using a "$kbd" keyboard map, you may load another one now.
    To select a different keyboard map, please enter 1 now.
    To continue using the "$kbd" keyboard map, just hit [Enter].
no: <VELG ALTERNATIV STØTTE FOR ET ANNET TASTATUR>
    
    Hvis du bruker et "$kbd" tastatur oppsett kan du laste inn et annet nå.
    For å velge et alternativt tastatur oppsett, skriv inn 1. For å fortsette
    å bruke "$kbd" tastatur oppsettet, trykk [Enter].

en: Enter 1 to select a keyboard map:
no: Skriv 1 for å velge et tastatur oppsett:

en: 
    To partition your device(s), you can use 'cfdisk' or 'fdisk' and also,
    only for a GPT layout, 'cgdisk' or 'gdisk'. 'parted' is also available.
    TIP: to enhance accessibility of cgdisk, use its -a option.
    
    If you partition a new device, we recommend that you set up a gpt (GUID
    partition label) for it, for more flexibility.
    
    You can also let the installer auto-partition a device, if and only if:
    1. Its size is of least ${GCOUNT}G.
    2. You agree that this device will be dedicated to Slint.
    3. You agree that all data currently stored on it will be erased.
    4. None of the partitions it could include is mounted.
    WARNING: if it has already been used, make a back-up first!
    
    After having used the auto-partitioning feature, you will be allowed to
    make changes, like adding another partition to the drive.
    
    For an auto-partitioning type now 'auto'.
    
    To start the main installation (after partitioning), type 'setup'.
no: 
    For å partisjonere lagringsenhet(ene), kan du bruke 'cfdisk' eller
    'fdisk', eller også (bare for GPT oppsett) 'cgdiks' eller 'gdisk'.
    'parted' er også tilgjengelig. TIPS: bruk cgdisk med -a flagget
    hvis du har problemer.
    
    Hvis du partisjonerer en ny lagringsenhet, vil vi anbefale at du
    bruker GPT, siden denne løsningen er mer fleksibel.
    
    Du kan også la installasjonsprogrammet auto-partisjonere
    hardiskene dine, hvis og bare hvis:
    1. Størrelsen på hardisken er minst ${GCOUNT}G.
    2. Du er enig i at enheten skal brukes av Slint.
    3. Du er enig i at alle data på enheten vil bli slettet.
    4. Ingen av partisjonene på den er montert.
    ADVARSEL: ta en backup av dataen på harddiken hvis den har
    vært i bruk. 
    
    Etter å ha brukt auto-partisjonering kan du fortsatt gjøre manuelle
    endringer, som å legge til en ytterligere partisjon.
    
    For å auto-partisjonere skriv 'auto'.
    
    Skriv deretter 'setup' for å starte installasjonsprogrammet, etter
    at harddiskene er ferdig partisjonert.

en: Welcome to the Slint Linux installation media! (version ${Version})
    
    ######  IMPORTANT!  READ THE INFORMATION BELOW CAREFULLY.  ######
    
    On the device where Slint will be installed you will need:
    - at least one partition of type 'Linux', of size at least ${GCOUNTMIN}G,
      for the system itself (not counting the user files).
    - if the device has a GPT layout, a small (4M) partition of type ef02
      (BIOS Boot partition) to install GRUB on this drive in Legacy mode.
    - an EFI System partition, of type ef01, to install GRUB in EFI mode,
      of size at least 100M, unless you want to use an existing one.
    
    It is recommended that you have a swap partition (type 'Linux swap')
    prior installation, but you can also set up a swap file afterwards.
    
    On the next screen we will present the tools you can use to partition
    the device.
    
    You may now login as 'root'.
    
    Slint login:
no: Velkommen til Slint installasjonsprogrammet! (versjon ${Version})
    
    ###### VIKTIG! LES INFORMASJONEN NEDENFOR NØYE. ######
    
    På harddisken(e) hvor Slint installeres vil du trenge:
    - minst en partisjon av typen 'linux', med en minimumsstørrelse på ${GCOUNTMIN}G,
    for selve systemet (dvs. utenom brukerdata).
    - hvis enheten har et GPT oppsett, må du ha en liten (4M) partisjon av type ef02
    (BIOS Boot partisjon) for å installere GRUB i Legacy modus.
    - en EFI systempartisjon av type ef01, for å installere GRUB i EFI modus. Den må være
    på minst 100M, med mindre du vil benytte en som allerede eksisterer.
    
    Det er anbefalt at du har en swap partisjon (type 'Linux swap') før du setter i gang
    installasjonsprogrammet, men det er mulig å sette den opp etterpå.
    
    I neste informasjonsvindu vil du få beskjed om hvilke verktøy du kan bruke for
    å partisjonere dine harddisker.
    
    Du kan nå logge inn som 'root'.
    
    Slint login:

en: If you're upgrading an existing Slint system, you might want to
    remove old packages before you run 'setup' to install the new ones. If
    you don't, your system will still work but there might be some old files
    left laying around on your drive.
    
    Just mount your Linux partitions under /mnt and type 'pkgtool'. If you
    don't know how to mount your partitions, type 'pkgtool' and it will tell
    you how it's done.
    
    To partition your hard drive(s), use 'cfdisk' or 'fdisk'.
    For systems using GPT instead of MBR, partition using 'cgdisk' or 'gdisk'.
    To activate PCMCIA/Cardbus devices needed for installation, type 'pcmcia'.
    To start the main installation (after partitioning), type 'setup'.
no: Hvis du oppgraderer et eksisterende Slint system kan det være
    en god ide å fjerne gamle pakker før du kjører 'setup' for å installere
    nye. Hvis ikke vil systemet fremdeles fungere men det kan ligge gamle
    filer spredt rundt omkring på harddisken.
    
    Bare monter dine Linux partisjoner i /mnt og skriv inn 'pkgtool'. Hvis
    du ikke vet hvordan du skal montere partisjoner, skriv 'pkgtool' og den
    vil fortelle deg hvordan det gjøres.
    
    Bruk 'cfdisk' eller 'fdisk' for å partisjonere hardisken(e). Du kan bruke
    'cgdisk' eller 'gdisk' hvis partisjonene bruker GPT istedet for MBR.
    Skriv inn 'pcmia' for å aktivere PCMCIA/Cardbus enheter hvis du trenger
    slike. For å starte installasjonen (etter partisjoneringen) skriv inn 'setup'.

en: First command to run is 'source /etc/profile'.
    This will setup the PATH for you.
no: Kjør først kommandoen 'source /etc/profile'.
    Dette setter opp PATH for deg.

en: 
    
    
    Welcome to the Slint Linux installation disk! (version ${Version})
    
    ######  IMPORTANT!  READ THE INFORMATION BELOW CAREFULLY.  ######
    
    - You will need one or more partitions of type 'Linux' prepared.  It is also
      recommended that you create a swap partition (type 'Linux swap') prior
      to installation.  For more information, run 'setup' and read the help file.
    
    - If you're having problems that you think might be related to low memory, you
      can try activating a swap partition before you run setup.  After making a
      swap partition (type 82) with cfdisk or fdisk, activate it like this:
        mkswap /dev/<partition> ; swapon /dev/<partition>
    
    - Once you have prepared the disk partitions for Linux, type 'setup' to begin
      the installation process.
    
    - If you do not have a color monitor, type:  TERM=vt100
      before you start 'setup'.
    
    You may now login as 'root'.
    
    
    slint login:
no: 
    
    
    Velkommen til Slint Linux installasjon! (versjon ${Version})
    
    ###### VIKTIG! LES INFORMASJONEN NEDENFOR NØYE. ######
    
    - Du vil trenge en eller flere 'Linux' partisjoner klare til bruk. Det er
    også anbefalt at du lager en swap partisjon (av type 'Linux swap') før
    installasjon. For mer informasjon kjør 'setup' og les hjelpe dokumentet.
    
    - Hvis du har problemer relatert til minnet kan du aktivere en swap
    partisjon før du kjører setup. Etter å ha laget en swap partisjon
    (type 82) med cfdisk eller fdisk kan du aktivere den med:
    mkswap /dev/<partisjon> ; swapon /dev/<partisjon>
    
    - Når du har forberedt dine Linux partisjoner kan du skrive inn 'setup'
    for å begynne installasjonen.
    
    - Hvis du ikke har en farge skjerm skriv inn: TERM=vt100 før du
    starter 'setup'.
    
    Du kan nå logge inn som 'root'.
    
    
    Slint innlogging:

en: Activating IPv4 packet forwarding.
no: Aktiverer videresending av IPv4 pakker.

en: Disabling IPv4 packet forwarding.
no: Deaktiverer videresending av IPv4 pakker.

en:   --> $ROOT/$FILE was found in another package. Skipping.
no: --> $ROOT/$FILE ble funnet i en annen pakke. Hopper over.

en: WARNING: Nonexistent $ROOT/$FILE was found in another package. Skipping.
no: ADVARSEL: Ikke eksisterende $ROOT/$FILE ble funnet i en annen pakke. Hopper over.

en:   --> $ROOT/$LINK (symlink) was found in another package. Skipping.
no: --> $ROOT/$LINK (symbolsk lenke) ble funnet i en annen pakke. Hopper over.

en: WARNING: Nonexistent $ROOT/$LINK (symlink) was found in another package. Skipping.
no: ADVARSEL: Ikke eksisterende $ROOT/$LINK (symbolsk lenke) ble funnet i en annen pakke. Hopper over.

en: WARNING: $ROOT/$FILE changed after package installation.
no: ADVARSEL: $ROOT/$FILE har endret seg etter pakke installasjonen.

en:   --> Deleting $ROOT/$FILE
no: --> Sletter $ROOT/$FILE

en:   --> $ROOT/$FILE would be deleted
no: --> $ROOT/$FILE vil bli funnet

en:   --> $ROOT/$FILE no longer exists. Skipping.
no: --> $ROOT/$FILE eksisterer ikke lengre. Hopper over.

en:   --> Deleting symlink $ROOT/$LINK
no: --> Sletter symbolsk lenke $ROOT/$LINK

en:   --> $ROOT/$LINK (symlink) would be deleted
no: --> $ROOT/$LINK (symbolsk lenke) vil bli slettet

en:   --> $ROOT/$LINK (symlink) no longer exists. Skipping.
no: --> $ROOT/$LINK (symbolsk lenke) eksisterer ikke lengre. Hopper over.

en:   --> Deleting empty directory $ROOT/$DIR
no: --> Sletter tom filkatalog $ROOT/$DIR

en: WARNING: Unique directory $ROOT/$DIR contains new files
no: ADVARSEL: Unik filkatalog $ROOT/$DIR inneholder nye filer

en:   --> $ROOT/$DIR (dir) would be deleted if empty
no: --> $ROOT/$DIR (filkatalog) vil bli slettet hvis den er tom

en:   --> Deleting $ROOT/$FILE (fmt man page)
no: --> Sletter $ROOT/$FILE (manual)

en:   --> $ROOT/$FILE (fmt man page) would be deleted
no: --> $ROOT/$FILE (manual) vil bli slettet

en: Removing package $ADM_DIR/packages/$PKGNAME...
no: Sletter pakke $ADM_DIR/packages/$PKGNAME...

en: Removing files:
no: Sletter filer:

en: No such package: $ADM_DIR/packages/$PKGNAME. Can't remove.
no: Pakken finnes ikke: $ADM_DIR/packages/$PKGNAME. Kan ikke slette.

en: Usage:
no: Syntaks:

en: packagename
no: pakkenavn

en: Only warning... not actually removing any files.
no: Bare advarsler... fjerner egentlig ingen filer.

en: Package contents is copied to $PRES_DIR.
no: Pakkens innhold kopiert til $PRES_DIR.

en: Here's what would be removed (and left behind) if you removed the package(s):
no: Her er hva som vil bli fjernet (og latt igjen) hvis du sletter pakken(e):

en: Slint Linux Setup
no: Slint Linux Installasjon

en: \n
    Scanning your system for partition information...\n
    \n
no: \n
    Leter etter partisjoner på systemet...\n
    \n

en: NO LINUX PARTITIONS DETECTED
no: FANT INGEN LINUX PARTISJON

en: There don't seem to be any partitions on this machine of type Linux.  You'll need to make at least one of these to install Linux. To do this, you'll need to leave 'setup', and make the partitions using 'cfdisk' (MBR partitions) or 'cgdisk' (GPT partitions). For more information, read the 'setup' help file from the next menu.
no: Det ser ikke ut til at det er noen Linux partisjoner på denne maskinen. Du trenger å lage minst en slik partisjon for å installere Linux. For å gjøre dette må du avslutte 'setup' og lage partisjonene med 'cfdisk' (MBR partisjoner) eller 'cgdisk' (GPT partisjoner). Les 'setup' hjelpe dokumentet i neste meny for mer informasjon.

en: NO EFI SYSTEM PARTITION DETECTED
no: FANT INGEN EFI SYSTEMPARTISJON

en: This machine appears to be using EFI/UEFI, but no EFI System Partition was found.  You'll need to make an EFI System Partition in order to boot from the hard drive.  To do this, leave 'setup', and use 'cgdisk' to make a 100MB partition of type EF00.  For more information, read the 'setup' help file from the next menu.
no: Det ser ut til at maskinen bruker EFI/UEFI men ingen EFI Systempartisjon ble funnet. Du trenger å lage en EFI Systempartisjon for å kunne starte opp fra harddisken. For å gjøre dette må du avslutte 'setup' og lage en 100MB EF00 partisjon med 'cgdisk'. Les 'setup' hjelpe dokumentet i neste meny for mer informasjon.

en: Slint Linux Setup (version ${Version})
no: Slint Linux Setup (versjon ${Version})

en: Welcome to Slint Linux Setup.
    Select an option below using the UP/DOWN keys and SPACE or ENTER.
    Alternate keys may also be used: '+', '-', and TAB.
no: Velkommen til Slint Linux Setup. 
    Velg et alternativ nedenfor med OPP/NED pilene og MELLOMROM
    eller ENTER. Alternative taster kan også brukes: '+','-', og TAB.

en: Read the Slint Setup HELP file
no: Les Slint Setup HJELPE dokument

en: Remap your keyboard  (other than $DefaultKeyMap)
no: Endre tastatur oppsett (annet en $DefaultKeyMap)

en: Set up your swap partition(s)
no: Sett opp swap partisjon(er)

en: Set up your target partitions
no: Sett opp mål partisjonene

en: Install selected software
no: Installer valgt programvare

en: Reconfigure your Linux system
no: Rekonfigurer Linux systemet

en: Exit Slint Linux Setup
no: Avslutt Slint Linux Setup

en: TARGET PARTITIONS ALREADY CONFIGURED
no: PARTISJONER ER ALLEREDE KONFIGURERT

en: 
    You have already configured the target partitions, where the system will be installed.
    
    Press ENTER to return to the main menu.
no: 
    Du har allerede satt opp partisjonene hvor systemet skal installeres.
    
    Trykk ENTER for å gå tilbake til hovedmenyen.

en: SOURCE OF PACKAGES ALREADY CHOSEN
no: PAKKELOKASJON ER ALLEREDE VALGT

en: 
    You have already chosen the source of packages.
    
    Press ENTER to return to the main menu.
no: 
    Du har allerede valgt hvor pakkene skal installeres fra.
    
    Trykk ENTER for å gå tilbake til hovedmenyen.

en: SOURCE PACKAGES INAPPROPRIATE
no: SLINT PAKKENE ER INKOMPATIBEL

en: Either the source packages are inappropriate for the target system:
    Slint version $SLINTVERSION (${SFX}-bit)
    or the file $INSTALL_PATH/slint/DONOTREMOVEME.TXT is missing.
    Please try again to set the source of packages
no: Enten er Slint pakkene inkompatibel med systemet du bruker:
    Slint versjon $SLINTVERSION (${SFX}-bit)
    eller så mangler filen $INSTALL_PATH/silnt/DONOTREMOVEME.TXT.
    Vennligst forsøk å oppgi Slint kilden på nytt

en: CANNOT INSTALL SOFTWARE YET
no: KAN IKKE INSTALLERE PROGRAMVARER ENNÅ

en: 
    Before you can install software, complete the following tasks:
    
    1. Select your source media.
    2. Set up your target Linux partition(s).
    
    You may also optionally remap your keyboard and set up your swap partition(s).
    
    Press ENTER to return to the main menu.
no: 
    Før du kan installere programvarene må du gjøre følgende:
    
    1. Velg din media kilde.
    2. Sett opp Linux mål partisjonen(e).
    
    Du kan rekonfigurere tastaturet eller sette opp swap partisjonen(e) først hvis du vil.
    
    Trykk ENTER for å gå tilbake til hoved menyen.

en: READY TO INSTALL THE PACKAGES?
no: KLAR FOR Å INSTALLERE PAKKENE?

en: Please confirm that you want to install the packages.
no: Vennligst bekreft at du ønsker å installere pakkene.

en: INSTALL KDE PACKAGES?
no: INSTALLER KDE PAKKER?

en: Do you want to install the KDE packages?
no: Vil du installere KDE pakkene?

en: A one-line description will be displayed as each package is installed.
no: En én linjes beskrivelse vil bli vist for hver pakke som installeres.

en: SYSTEM NOT YET INSTALLED
no: SYSTEMET ER ENNÅ IKKE INSTALLERT

en: You need to install the packages before configuring the system.
    
    Please press ENTER to return to the main menu.
no: Du må installere pakkene før du kan konfigurere systemet.
    
    Vennligst trykk ENTER for å gå tilbake til hoved menyen.

en: REPLACE /etc/fstab?
no: ERSTATT /etc/fstab?

en: You already have an /etc/fstab on your install partition.  If you were just adding software, you should probably keep your old /etc/fstab.  If you've changed your partitioning scheme, you should use the new /etc/fstab.  Do you want to replace your old /etc/fstab with the new one?
no: Du har allerede en /etc/fstab på installasjons partisjonen. Hvis du bare legger til programvarer bør du beholde den gamle /etc/fstab. Hvis du har endret partisjonsoppsettet bør du bruke den nye /etc/fstab. Vil du erstatte den gamle /etc/fstab med den nye?

en: Installing translations...
no: Installerer oversettelser...

note: Tell the user to remove the disc, if one had previously been mounted (it should now be ejected): Offer to reboot or drop to shell:
en: Slint Linux Setup is complete
no: Installasjon av Slint Linux er ferdig.

en: 
     Please remove the installation disc.
no: 
    Vennligst fjern installasjonsdisken.

en: 
    Would you like to reboot your system?
    
    If you choose No, you will be dropped to a shell.
no: 
    Ønsker du å restarte maskinen?
    
    Hvis du svarer Nei, vil du bli returnert til en terminal.

en: You may now reboot your system once you are ready.
    You can issue the 'reboot' command; or if your system has
    a keyboard attached, you can use the key combination: control+alt+delete
no: Nå kan du restarte maskinen hvis du er klar. Du kan skrive
    kommandoen 'reboot'; eller hvis du har et tilgjengelig tastatur,
    kan du bruke tastene: control+alt+delete

en: ** Starting reboot **
no: ** Begynner omstart **

en: MKFONTDIR AND MKFONTSCALE UPDATE
no: MKFONTDIR OG MKFONTSCALE OPPDATERING

en: Please wait while we run mkfontscale and mkfontdir in your font directories.
no: Vennligst vent mens kommandoene mkfontscale og mkfontdir kjøres for å oppdatere system fontene.

en: FONTCONFIG UPDATE
no: FONTCONFIG OPPDATERING

en: Please wait while we generate font.cache-1 files with fc-cache.  For best results, fc-cache should be run whenever fonts are added to the system.
no: Vennligst vent mens font.cache-1 filer genereres med fc-cache. For best resultat bør fc-cache kjøres hver gang nye fonter blir lagt til i systemet.

en: Please wait while we generate font.cache-1 files with fc-cache.
    For best results, fc-cache should be run whenever fonts are added
    to the system.
no: Vennligst vent mens font.cache-1 filer genereres med fc-cache.
    For best resultat bør fc-cache kjøres hver gang nye fonter blir lagt til
    i systemet.

en: ERROR: USB BOOT STICK NOT CREATED
no: FEIL: OPPSTARTS MINNEPINNE BLE IKKE LAGD

en: Master Boot Record file mbr.bin not found.  This script requires that the syslinux package be installed.
no: Master Boot Record filen mbr.bin ble ikke funnet. Du må installere syslinux pakken for at dette programmet skal fungere.

en: MAKE USB FLASH BOOT
no: OPPRETT EN OPPSTARTS MINNEPINNE

en: If your computer supports booting from a USB device, it is recommended that you make a USB boot stick for your system at this time. It will boot your computer straight into the root filesystem on $ROOT_DEVICE.
    
    Please insert a USB flash memory stick and then press ENTER to create a boot stick.
    
    WARNING!  The existing contents of the USB stick will be erased.
no: Hvis din maskin har støtte for oppstart via en USB enhet er det anbefalt å lage en oppstarts minnepinne på det nåværende tidspunkt. Det vil starte opp maskinen direkte til filsystemets rot (/) i $ROOT_DEVICE.
    
    Vennligst sett inn en USB minnepinne og trykk ENTER.
    
    ADVARSEL! All data som USB pinnen inneholder vil bli fjernet.

en: Make a USB Linux boot stick
no: Lag en Linux USB oppstarts minnepinne

en: Skip making a USB boot stick
no: Hopp over opprettelsen av en USB oppstarts minnepinne

en: NO NEW DEVICE DETECTED
no: INGEN NY ENHET OPPDAGET

en: No new USB device was detected. 
    If you had already inserted your USB stick, please remove it now. Then select 'Restart'.
no: Ingen ny USB enhet ble funnet.
    Hvis du allerede hadde satt USB pinnen i så fjern den nå. Trykk så 'Restart'.

en: NEW DEVICE DETECTED
no: NY ENHET FUNNET

en: A new USB device /dev/$STICK was detected with specifications:
    
    --  $VENDOR
    --  $MODEL
    --  $SIZE
    
    If this is the USB stick to use, select 'Yes', otherwise select 'No'.
no: En ny USB enhet /dev/$STICK ble funnet med disse spesifikasjonene:
    
    -- $VENDOR
    -- $MODEL
    -- $SIZE
    
    Hvis dette er USB pinnen du ønsker å bruke, velg 'Ja', hvis ikke velg 'Nei'.

en: CREATING USB BOOT STICK
no: OPPRETT USB OPPSTARTS MINNEPINNE

en: Creating SYSLINUX bootdisk for $ROOT_DEVICE on /dev/$STICK.
no: Lager SYSLINUX oppstarts minnepinne for $ROOT_DEVICE på /dev/$STICK.

en: USB BOOT STICK CREATED
no: USB OPPSTARTS MINNEPINNE FERDIGLAGD

en: The USB boot stick has been successfully created on device /dev/$STICK.
no: Oppstarts USB minnepinnen ble laget på enheten /dev/$STICK.

en: Create
no: Lag

en: The USB boot stick has been successfully created on device /dev/$STICK. If you would like to create an additional boot stick, please select 'Create' and we'll go back and make another one, otherwise select 'Continue' to continue configuring your system.
no: Oppstarts USB minnepinnen ble laget i /dev/$STICK. Hvis du vil lage en ytterligere oppstarts minnepinne, velg 'Lag' for å gå tilbake og opprette en ny, hvis ikke velg 'Fortsett' for å gå videre.

en: Continue the configuration (done making boot sticks)
no: Fortsett konfigureringen (ferdig med å lage oppstarts minnepinner)

en: Make a spare Linux boot stick in /dev/$STICK
no: Lag en ytterligere Linux oppstats minnepinne i /dev/$STICK

en: MOUSE CONFIGURATION
no: Konfigurer musen

en: This part of the configuration process will create a /dev/mouse link pointing to your default mouse device.  You can change the /dev/mouse link later if the mouse doesn't work, or if you switch to a different type of pointing device.  We will also use the information about the mouse to set the correct protocol for gpm, the Linux mouse server.  Please select a mouse type from the list below:
no: Denne konfigureringen vil opprette en link i /dev/mouse som peker på din standard mus type. Du kan endre /dev/mouse senere hvis musen ikke fungerer, eller hvis du bytter til en annen mus type. Denne informasjonen brukes også for å sette riktig protokoll for mus serveren gpm. Vennligst velg mus type i listen nedenfor:

en: PS/2 port mouse (most desktops and laptops)
no: PS/2 mus port (for de fleste stasjonere pc'er og laptoper)

en: USB connected mouse
no: USB tilkoblet mus

en: 2 button Microsoft compatible serial mouse
no: 2 knaps Microsoft kompatibel serie mus

en: 3 button Microsoft compatible serial mouse
no: 3 knaps Microsoft kompatibel serie mus

en: Logitech serial MouseMan and similar devices
no: Logitech serie MouseMan og lignende enheter

en: MouseSystems serial (most 3 button serial mice)
no: MouseSystems serie (de fleste 3 knaps serie muser)

en: Plug and Play (serial mice that do not work with ms)
no: Plug and Play (serie mus som ikke virker med ms)

en: Microsoft serial Intellimouse
no: Microsoft serie Intellimouse

en: Genius Netmouse on PS/2 port
no: Genius Netmouse på PS/2 port

en: Some serial Logitech devices
no: Noen serie Logitech enheter

en: Make serial Logitech behave like msc
no: Få serie Logitech til å oppføre seg som msc

en: ATI XL busmouse (mouse card)
no: ATI XL busmouse (muskort)

en: Microsoft busmouse (mouse card)
no: Microsoft busmouse (muskort)

en: Logitech busmouse (mouse card)
no: Logitech busmouse (muskort)

en: A pointing pen (NCR3125) on some laptops
no: En styrepinne (NCR3125) på noen laptoper

en: Twiddler keyboard, by HandyKey Corp
no: Twiddler tastatur, av HandyKey Corp

en: Genitizer tablet (relative mode)
no: Genitizer brett (relativ modus)

en: Use a joystick as a mouse
no: Bruk en joystick som mus

en: Wacom serial graphics tablet
no: Wacom serie tegnebrett

en: SELECT SERIAL PORT
no: VELG SERIE PORT

en: Your mouse requires a serial port.  Which one would you like to use?
no: Din mus krever en serie port. Hvilken vil du bruke?

en: (COM1: under DOS)
no: (COM1: i DOS)

en: (COM2: under DOS)
no: (COM2: i DOS)

en: (COM3: under DOS)
no: (COM3: i DOS)

en: (COM4: under DOS)
no: (COM4: i DOS)

en: Stopping gpm...
no: Stopper gpm...

en: Restarting gpm...
no: Restarter gpm...

note: assume \$1 = start:
en: Starting gpm:
no: Starter gpm:

note: Now ask if this should be the new rc.gpm:
en: GPM CONFIGURATION
no: Konfigurer GPM

en: The gpm program allows you to cut and paste text on the virtual consoles using a mouse.  If you choose to run it at boot time, this line will be added to your /etc/rc.d/rc.gpm:
    
      $GPM -m /dev/mouse -t $MTYPE
    
    Shall we load the gpm program at boot time?
no: gpm programmet lar deg kopiere og lime inn tekst i konsollen med en mus. Hvis du velger å kjøre dette under oppstart vil denne linjen bli lagt til /etc/rc.d/rc.gpm:
    
    $GPM -m /dev/mouse -t $MTYPE
    
    Ønsker du å starte gpm programmet ved oppstart?

en: CONFIGURE NETWORK?
no: KONFIGURER NETTVERK?

en: Would you like to configure your network?
no: Vil du konfigurere nettverket ditt nå?

en: CONFIRM STARTUP SERVICES TO RUN
no: VELG OPPSTARTS TJENESTER

en: The selected services will be started at boot time.  If you don't need them, you may unselect them to turn them off (which may improve overall system security).  You may also choose to start services that are not run by default, but be aware that more services means less security.  Use the spacebar to select or unselect the services you wish to run. Recommended choices have been preselected.  Press the ENTER key when you are finished.
no: De valgte tjenestene vil kjøres når maskinen starter opp. Hvis du ikke trenger dem kan du velge dem bort (dette kan bedre systemets generelle sikkerhet). Du kan også velge å starte tjenester som ikke kjøres som standard men vær oppmerksom på at flere tjenester betyr mindre sikkerhet. Bruk mellomromstasten for å velge eller velge bort de tjenestene du vil bruke. Anbefalte alternativer er forhåndsvalgt. Trykk ENTER når du er ferdig.

en: Netatalk Appletalk file/print server
no: Netatalk Appletalk fil/print server

en: The Netatalk server is a file and print server for Macintosh networks.
no: Netatalk serveren er en fil og print server til Macintosh nettverk.

en: BIND (Domain Name System) server
no: BIND (DNS) server

en: BIND (Berkeley Internet Name Domain) is a Domain Name System (DNS) server.
no: BIND (Berkeley Internet Name Domain) er en DNS server.

en: Brltty (Braille display daemon)
no: Brltty (Braille lese tjeneste)

en: brltty outputs console messages to Braille displays.
no: brltty skriver terminal meldinger til Braille lesere.

en: The Common UNIX Printing system (print spooler choice #1).
no: The Common UNIX Printing system (print server nr #1).

en: dnsmasq provides DNS and DHCP service to a LAN.
no: dnsmasq gir DNS og DHCP tjenester til et LAN.

en: Filesystem in Userspace library
no: Filesystem in Userspace

en: FUSE is an interface to allow userspace programs to use filesystems.
no: FUSE er et grensesnitt som gir bruker programmer tilgang til filsystemer.

en: HAL makes access to CD/DVD drives and USB devices easier.
no: HAL gjør tilgangen til CD/DVD stasjoner og USB enheter enklere.

en: HP printer/scanner daemons
no: HP  printer/skanner bakgrunnstjenester

en: Programs used to run printers and scanners from Hewlett Packard.
no: Programmer som brukes av printere og skannere fra Hewlett Packard.

en: The Apache web server
no: Apache web server

en: Apache, the most widely used web server on the net.
no: Apache er den mest brukte web serveren på nettet.

en: The BSD Inetd daemon
no: BSD Inetd bakgrunnstjeneste

en: Inetd daemon (this allows:  time, ftp, comsat, talk, finger, and auth).
no: Inetd bakgrunnstjeneste (dette gir: time, ftp, comsat, talk, finger, og auth).

en: Activate IP packet forwarding
no: Aktiverer videresending for IP pakker.

en: Packet forwarding allows your Linux machine to act as a router.
no: Pakke videresending gjør at Linux maskinen kan brukes som en ruter.

en: The LPRng printing system (print spooler choice #2).
no: LPRng print systemet (print server nr #2).

en: D-Bus system message bus
no: D-Bus system meldings tjeneste

en: Used for interprocess communication and coordination.
no: Brukes for kommunikasjon og koordinering mellom prosesser.

en: The MySQL database server
no: MySQL database server

en: MySQL, an SQL-based relational database daemon.
no: MySQL, en SQL-basert database, bakgrunnstjeneste.

en: The network time server
no: network time serveren

en: NTP synchronizes your time to/from other NTP servers.
no: NTP synkroniserer din tid til/fra andre NTP servere.

en: PCMCIA/Cardbus card services
no: PCMCIA/Cardbus kort tjenester

en: This supports PCMCIA or Cardbus cards used with laptops.
no: Dette gir støtte for PCMCIA eller Cardbus kort brukt av laptopper.

en: RPC (NFS) daemons
no: RPC (NFS) bakgrunnstjenester

en: Needed to serve or mount NFS (Network File System) partitions.
no: Trengs for å betjene eller montere NFS (Network File System) partisjoner.

en: The Samba file/print server
no: Samba fil/print serveren

en: Samba is a file and print server for Windows networks.
no: Samba er en fil og print server for Windows nettverk.

en: The SASL authentication server
no: SASL autentiserings server

en: SASL is an authentication method often used by mail servers.
no: SASL er en autentiserings metode ofte brukt av epost servere.

en: The Sendmail mail server
no: Sendmail epost server

en: The Sendmail server allows your machine to send and receive mail.
no: Sendmail serveren gjør at maskinen din kan sende og motta epost.

en: Net-SNMP daemon
no: Net-SNMP bakgrunnstjeneste

en: SNMP daemon that receives and logs SNMP TRAP and INFORM messages.
no: SNMP bakgrunnstjeneste som mottar og logger SNMP TRAP og INFORM meldinger.

en: The Linux system logging utilities
no: Linux system log verktøy

en: The syslogd and klogd daemons log important messages under /var/log.
no: syslogd og klogd bakgrunnstjenestene logger viktige meldinger i /var/log.

en: The SSHD (secure shell) daemon
no: SSHD (secure shell) bakgrunnstjeneste

en: SSHD allows secure encrypted logins to your machine.
no: SSHD gir sikkre krypterte innlogginger til din maskin.

en: installpkg error #$ArG1
no: installpkg feil #$ArG1

en: There was a fatal error attempting to install $ArG2. The package may be corrupt, the installation media may be bad, one of the target drives may be full, or something else has caused the package to be unable to be read without error.  You may hit enter to continue if you wish, but if this is an important required package then your installation may not work as-is.
no: Det oppsto en uopprettelig feil under installasjon av $ArG2. Pakken er kanskje skadet, installasjons mediet kan være dårlig, en av mål harddiskene kan være full, eller en annen feil kan ha skjedd som forhindrer at pakken blir installert riktig. Du kan trykke enter for å fortsette hvis du vil, men hvis dette er en viktig påkrevd pakke kan det hende at systemet ikke vil fungere riktig.

en: Unrecognized option $ArG1
no: Ukjent alternativ $ArG1

en: Select the default startup mode
no: Velg oppstartsmodus

en: Please choose the default startup mode: Console or Graphical.
    
    In Console mode, you log in and type your first command in a console.
    In this mode you can type "startx" to start the default desktop or windows manager, that you can also change typing "xwmconfig".
    
    In Graphical mode, you choose the desktop or windows manager, that will be started as soon as you are identified.
no: Vennligst velg oppstartsmodus: Konsoll eller Grafisk.
    
    I konsollmodus logger du inn og skriver kommandoer i et tekstbasert
    miljø. I denne modusen kan du skrive "startx" for å starte skrivebords-miljøet eller vindusbehandleren, denne kan endres med å skrive "xwmconfig".
    
    I grafisk modus velger du skrivebords-miljø eller vindusbehandler som vil bli startet så snart du har logget deg inn.

en: Start Linux in Console mode
no: Start Linux i konsoll modus

en: Start Linux in Graphical mode
no: Start Linux i grafisk modus

note: ## ## use color menus here
en: HARDWARE CLOCK SET TO UTC?
no: MASKIN KLOKKEN SATT TIL UTC?

en: Is the hardware clock set to Coordinated Universal Time (UTC/GMT)?  If it is, select YES here.  If the hardware clock is set to the current local time (this is how most PCs are set up), then say NO here.  If you are not sure what this is, you should answer NO here.
no: Er maskin klokken satt til Coordinated Universal Time (UTC/GMT)? Hvis det er tilfellet velg JA. Hvis maskin klokken er satt til nåværende lokal tid (de fleste PCer er innstilt slik), velg NEI. Hvis du er usikker så velg NEI.

en: Hardware clock is set to local time
no: Maskin klokken er satt til lokal tid

en: Hardware clock is set to UTC
no: Maskin klokken er satt til UTC

note: ## ## use text prompts
en: Is the hardware clock set to Coordinated Universal Time (UTC/GMT)
    If it is, select 'y' here.  If the hardware clock is set to the
    current local time (this is how most PCs are set up), then say 'n'
    here.  If you are not sure what this is, you should answer 'n' here.
    
    Is your hardware clock set to UTC
no: Er maskin klokken satt til Coordinated Universal Time (UTC/GMT)? 
    Hvis det er tilfellet velg 'y' (yes). Hvis maskin klokken er satt til 
    nåværende lokal tid (de fleste PCer er innstill slik), velg 'n' (no). 
    Hvis du er usikker så velg 'n'.
    
    Er din maskin klokke satt til UTC

note: ## ## use color menus here Replace all U+0020 but the first by U+00A0 to keep all the comment on one line, but tentatively replace the first by a control character to avoid convert it (it separes the tag from the item). No: just set IFS properly, suggested by Xsane on linuxquestions.org
en: TIMEZONE CONFIGURATION
no: KONFIGURASJON AV TIDSSONE

en: Please select one of the following timezones for your machine:
no: Vennligst velg en av de følgende tidssonene for din maskin:

en: Would you like to configure your timezone
no: Vil du konfigurere din tidssone nå

en: Select one of these timezones:
no: Velg en av disse tidssonene:

en: Type it at the prompt below exactly as it appears above.  (NOTE: If you don't
    see your timezone, use "timeconfig" again after booting for the verbose list)
no: Skriv den inn nedenfor akkurat slik den er skrevet ovenfor. (PS: Hvis du
    ikke ser din tidssone kan du bruke "timeconfig" kommandoen igjen etter restart for å få en mer omfattende liste)

en: Timezone?
no: Tidssone?

en: Creating link from $TIMEZONE to localtime in /etc...
no: Oppretter link fra $TIMEZONE til lokal tid i /etc...

en: Timezone $TIMEZONE could not be found. You may try again
    if you wish. Make sure you type the name exactly as it appears - this
    configuration script is case sensitive.
    
    Press [enter] to continue.
no: Tidssonen $TIMEZONE ble ikke funnet. Du kan forsøke igjen
    hvis du vil. Sjekk at du skriver inn navnet nøyaktig slik det er skrevet
    i listen - dette skriptet skiller mellom stor og liten bokstav.
    
    Trykk [enter] for å fortsette.

en: Usage: upgradepkg newpackage [newpackage2 ... ]
           upgradepkg oldpackage%newpackage [oldpackage2%newpackage2 ... ]
           
    Upgradepkg upgrades a Slint package (.tgz, .tbz, .tlz, .txz) from an
    older version to a newer one.  It does this by INSTALLING the new package
    onto the system, and then REMOVING any files from the old package that
    aren't in the new package.  If the old and new packages have the same
    name, a single argument is all that is required.  If the packages have
    different names, supply the name of the old package followed by a percent
    symbol (%), then the name of the new package.  Do not add any extra
    whitespace between pairs of old/new package names.
    
    Before upgrading a package, save any configuration files (such as in /etc)
    that you wish to keep.  Sometimes these will be preserved, but it depends
    on the package.  If you want to force new versions of the config files
    to be installed, remove the old ones manually prior to running upgradepkg.
    
    To upgrade in a directory other than / (such as /mnt):  
    
       ROOT=/mnt upgradepkg package.tgz (or .tbz, .tlz, .txz)
no: Syntaks: upgradepkg nypakke [nypakke2 ... ]
    upgradepkg gammelpakke%nypakke [gammelpakke2%nypakke2 ... ]
    
    Upgradepkg oppgraderer en Slint pakke (.tgz, .tbz, .tlz, .txz) fra en eldre
    versjon til en nyere. Den gjør dette ved å INSTALLERE den nye pakken
    på systemet, deretter SLETTER den filer fra den gamle pakken som
    ikke finnes i den nye. Hvis den gamle og nye pakken har samme navn
    trenger man bare å oppgi ett argument. Hvis pakkene har forskjellige
    navn må du oppgi først den gamle pakkens navn etterfulgt av et
    prosent tegn (%) deretter den nye pakkens navn. Ikke legg til noe ekstra
    mellomrom mellom parrene av gamle/nye pakke navn.
    
    Før du oppgraderer pakken bør du ta sikkerhetskopier av
    konfigurasjonsfiler (filer i /etc f.eks) som du ønsker å ta vare på.
    Noen ganger blir slike bevart, men dette vilavhenge av den enkelte
    pakken. Hvis du vil tvinge installasjon av nye konfigurasjonsfiler
    kan du manuelt fjerne de gamle før du kjører upgradepkg. 
    
    For å oppgradere i en annen filkatalog en / (f.eks /mnt):
    
    ROOT=/mnt upgradepkg package.tgz (eller .tbz, .tlz, .txz)

en: Installing new package $INCOMINGDIR/$NNAME
no: Installerer ny pakke $INCOMINGDIR/$NNAME

en: $NEW would be skipped (already installed).
no: $NEW vil bli hoppet over (allerede installert).

en: Skipping package $NEW (already installed)
no: Hopper over pakken $NEW (allerede installert)

en: Upgrading $OLD package using $INCOMINGDIR/$NNAME
no: Oppgraderer $OLD pakke med $INCOMINGDIR/$NNAME

en: ERROR:  Package $INCOMINGDIR/$NNAME did not install
    correctly.  You may need to reinstall your old package
    to avoid problems.  Make sure the new package is not
    corrupted.
no: FEIL: Pakken $INCOMINGDIR/$NNAME ble ikke installert
    riktig. Du må kanskje reinstallere den gamle pakken
    for å unngå problemer. Sjekk at den nye pakken ikke er
    skadet.

en: Package $OLD upgraded with new package $INCOMINGDIR/$NNAME.
no: Pakken $OLD oppgradert med den nye pakken $INCOMINGDIR/$NNAME.

en: SELECT YOUR KEYBOARD MODEL
no: VELG DIN TASTATUR MODEL

en: It is recommended to choose the default keyboard ("pc101") unless you know your keyboard model and it is present in this list.  Also note the keyboard model is not the same thing as the keyboard layout (the keyboard layout defaults to "pc105" which is usually correct)
no: Det er anbefalt at du velger et standard tastatur ("pc101") med mindre du vet hvilken tastatur model du bruker og den er i listen. Husk på at en tastatur model ikke er det samme som et tastaturoppsett (tastatur oppsettet bruker "pc105" som standard, det er vanligvis korrekt)

en: SELECT YOUR $ArG1 KEYBOARD LAYOUT
no: VELG DITT $ArG1 TASTATUR OPPSETT

en: The keyboard layout supports the language that is normally used on this keyboard.  You would usually select a similar keyboard layout to what you choose for the console. (Defaults to "us")  You can select up to 4 different layouts.
no: Tastaturoppsettet støtter det språket som vanligvis blir brukt på dette tastaturet. Du vil vanligvis velge et tastaturoppsett lik det du valgte for konsollen. (Standard er "us") Du kan velge opp til 4 forskjellige oppsett.

en: Do not select an additional layout
no: Ikke velg et ytterligere tastatur oppsett

en: SELECT YOUR KEYBOARD LAYOUT VARIANT
no: VELG VARIANT AV TASTATUROPPSETTET

en: There are some variations avaiable for keyboard layout "$ArG1".
    Select the one your keyboard uses or none if your keyboard doesn't use a layout variant.  If in doubt, select none.  (Defaults to "none")
no: Det er noen varianter tilgjengelig for tastaturoppsettet "$ArG1".
    Velg den som tastaturet ditt bruker eller ingen hvis ditt tastatur ikke bruker en spesiell variant. Hvis du er i tvil, velg ingen. (Standard er "ingen")

en: Do not select a layout variant
no: Ikke velg noen variant

en: SELECT YOUR KEYBOARD OPTIONS
no: VELG TASTATUR INNSTILLINGER

en: Select additional keyboard options.  You may continue to select additional options until you select 'none'.
no: Velg ytterligere tastatur innstillinger. Du kan fortsette å velge ytterligere innstillinger inntil du har valgt 'ingen'.

en: Finished: do not select additional options.
no: Ferdig: ikke velg ytterligere innstillinger.

en: CONFIGURE X SERVER?
no: KONFIGURER X SERVER?

en: If you like, X can attempt to probe for your video hardware and mouse, and write an initial configuration file to /etc/X11/xorg.conf.  Would you like to do this now?
no: Hvis du vil kan X forsøke å skanne skjermkortet og musen og skrive en innledende konfigurasjonsfil i /etc/X11/xorg.conf. Vil du gjøre det nå?

en: FOUND EXISTING xorg.conf in $ArG
no: FANT EKSISTERENDE xorg.conf i $ArG

en: A previous X Window System configuration file has been found.  You can now reconfigure X, replacing the file with a new version (and keeping a backup of the old file), or you can abort leaving the existing config file in place.  Hit ENTER to rename the xorg.conf file to xorg.conf.backup and create a new one, or ESC to abort.
no: En tidligere konfigurasjonsfil til X Vindusystemet ble funnet. Du kan rekonfigurere X og erstatte denne filen med en ny versjon (og beholde en backup av den gamle filen), eller så kan du avbryte og la den eksisterende konfigurasjonsfilen være. Trykk ENTER for å flytte xorg.conf til xorg.conf.backup og lage en ny fil, eller ESC for å avbryte.

note: OK, so now that we have a default file in $HOME/xorg.conf.new we can set up a default color depth:
en: SELECT DEFAULT COLOR DEPTH
no: VELG STANDARD FARGEDYBDE

en: Now you may select a default color depth for the X server:
no: Nå kan du velge standard fargedybde for X serveren:

en: 24 bit True Color
no: 24 bit Ekte Farger

en: 16 bit Pseudo Color
no: 16 bit Pseudo Farger

en: 8 bit 256 Color
no: 8 bit 256 Farger

en: 4 bit 16 Color
no: 4 bit 16 Farger

en: 1 bit Mono B/W
no: 1 bit Mono Svart/Hvitt

en: Go with driver default (usually 8-bit)
no: Bruk driverens standard (vanligvis 8-bit)

note: We reached the end of the section, and didn't find a ZAxisMapping, lets ask the all-knowing user.
en: ADD MOUSE WHEEL SUPPORT
no: LEGG TIL STØTTE FOR MUSEHJUL

en: Does your mouse (${MOUSE_NAME}) have a wheel and if so, would you like to have it enabled?
no: Har din mus (${MOUSE_NAME}) et hjul og om så har du lyst å aktivere den?

en: X CONFIGURED
no: X KONFIGURERT

en: Your new X configuration file has been saved to /etc/X11/xorg.conf.  You may still need to add or adjust some values in the file to achieve the desired screen resolution. For complete information about making these adjustments, please refer to: man xorg.conf.
no: Konfigurasjonsfilen for X har blitt lagret i /etc/X11/xorg.conf. Det kan hende du trenger å gjøre ytterligere endringer i denne filen for å oppnå optimal ressulusjon. Dokumentasjonen for å endre denne filen finner du ved: man xorg.conf.

en: Setting system-wide default window manager in /etc/X11/xinit/
no: Setter opp standard skrivebord for hele systemet i /etc/X11/xinit/

en: Setting default window manager in $HOME/.xinitrc and $HOME/.xsession
no: Setter standard skrivebord i $HOME/.xinitrc og $HOME/.xsession

en: SELECT DEFAULT WINDOW MANAGER FOR X
no: VELG STANDARD SKRIVEBORD FOR X

en: Please select the default window manager to use with the X Window System.  This will define the style of graphical user interface the computer uses.  KDE and GNOME provide the most features. People with Windows or MacOS experience will find either one easy to use.  Other window managers are easier on system resources, or provide other unique features.
no: Vennligst velg standard skrivebord som X Vindusystemet skal bruke. Dette vil bestemme hvilken stil det grafiske brukergrensesnittet på maskinen kommer til å ha. KDE og GNOME gir mest funksjonalitet. De som har erfaring med Windows eller MacOS vil kunne bruke begge med letthet. Andre skrivebord er lettere på system ressurser eller har visse unike funksjoner.

en: Please select the default window manager to use with the X Window System.  This will define the style of graphical user interface the computer uses.  KDE provides the most features, and people with Windows or MacOS experience will find it easy to use.  Other window managers are easier on system resources, or provide other unique features.
no: Vennligst velg standard skrivebord som X Vindusystemet skal bruke. Dette vil bestemme hvilken stil det grafiske brukergrensesnittet på maskinen kommer til å ha. KDE gir mest funksjonalitet. De som har erfaring med Windows eller MacOS vil kunne bruke denne med letthet. Andre skrivebord er lettere på system ressurser eller har visse unike funksjoner.

en: Please select the default window manager to use with the X Window System.  This will define the style of graphical user interface the computer uses.  XFce provides the most features, and people with Windows or MacOS experience will find it easy to use.  Other window managers are easier on system resources, or provide other unique features.
no: Vennligst velg standard skrivebord som X Vindusystemet skal bruke. Dette vil bestemme hvilken stil det grafiske brukergrensesnittet på maskinen kommer til å ha. XFce gir mest funksjonalitet. De som har erfaring med Windows eller MacOS vil kunne bruke denne med letthet. Andre skrivebord er lettere på system ressurser eller har visse unike funksjoner.

en: Please select the default window manager to use with the X Window System.  This will define the style of graphical user interface the computer uses.
no: Vennligst velg standard skrivebord som X Vindusystemet skal bruke. Dette vil bestemme hvilken stil det grafiske brukergrensesnittet på maskinen kommer til å ha.

en: The Cholesterol Free Desktop Environment
no: Det Kolesterolfrie Skrivebords-miljøet

en: Lightweight X11 Desktop Environment LXDE
no: Lettvektig X11 Skrivebordsmiljø LXDE

en: The Enlightenment 16 window manager
no: Enlightenment 16 vindusbehandler

en: The Enlightenment 17 window manager
no: Enlightenment 17 vindusbehandler

en: The fluxbox window manager
no: fluxbox vindusbehandler

en: The blackbox window manager
no: blackbox vindusbehandler

en: The Mate desktop
no: Mate skrivebords-miljøet

en: The Tab  Window Manager
no: twm vindusbehandler

en: The AfterStep Window Menager
no: AfterStep vindusbehandler

en: The Awesome Window Manager
no: Awesome vindusbehandler

en: Canceled.
no: Avbrutt.
