slint 20190222 - en to el_GR translation catalogue (892 entries)

en: 
    
    
    Welcome to the Slint Linux installation disk! (version ${Version})
    
    ######  IMPORTANT!  READ THE INFORMATION BELOW CAREFULLY.  ######
    
    - You will need one or more partitions of type 'Linux' prepared.  It is also
      recommended that you create a swap partition (type 'Linux swap') prior
      to installation.  For more information, run 'setup' and read the help file.
    
    - If you're having problems that you think might be related to low memory, you
      can try activating a swap partition before you run setup.  After making a
      swap partition (type 82) with cfdisk or fdisk, activate it like this:
        mkswap /dev/<partition> ; swapon /dev/<partition>
    
    - Once you have prepared the disk partitions for Linux, type 'setup' to begin
      the installation process.
    
    - If you do not have a color monitor, type:  TERM=vt100
      before you start 'setup'.
    
    You may now login as 'root'.
    
    
    slint login:
el_GR: 
    
    
    Καλωσήλθατε στον δίσκο εγκατάστασης του Slint Linux ! (έκδοση ${Version})
    
    ######  ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!  ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΤΙΣ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ.  ######
    
    - Θα χρειασθεί να προετοιμάσετε μία ή και περισσότερες κατατμήσεις τύπου
       'Linux'.  Επίσης,συστήνεται να δημιουργήσετε μία κατάτμηση εικονικής
      μνήμης/swap (τύπου 'Linux swap') πριν την εγκατάσταση.  Για περισσότερες
      πληροφορίες, εκτελέστε το 'setup' και διαβάστε το αρχείο βοήθειας.
    
    - Αν έχετε προβλήματα που πιστεύεται ότι σχετίζονται με χαμηλή μνήμη,
      μπορείτε να προσπαθήσετε να ενεργοποιήσετε την κατάτμηση swap πριν
      εκτελέσετε το setup. Μετά τη δημιουργία μίας κατάτμησης swap (τύπου 82)
      με το cfdisk ή το fdisk, ενεργοποιήστε την ως εξής:
        mkswap /dev/<partition> ; swapon /dev/<partition>
    
    - Μόλις προετοιμάσετε τις κατατμήσεις του δίσκου σας για Linux,
      πληκτρολογήστε 'setup' για να αρχίσει η διαδικασία εγκατάστασης.
    
    - Αν δεν έχετε έγχρωμη οθόνη, πληκτρολογήστε :  TERM=vt100
      πριν αρχίσετε το 'setup'.
    
    Τώρα μπορείτε να συνδεθείτε ως διαχειριστής συστήματος 'root'.
    
    
    Slint login:

en: 
        OK, the new map is now installed.  You may now test it by typing
        anything you want.  To quit testing the keyboard, enter 1 on a
        line by itself to accept the map and go on, or 2 on a line by
        itself to reject the current keyboard map and select a new one.
el_GR: 
        Εντάξει, τώρα εγκαταστάθηκε η νέα διάταξη. Μπορείτε, πλέον, να τη
        δοκιμάσετε πληκτρολογώντας ό,τι θέλετε. Για να φύγετε από τη διαδικασία
        δοκιμής του πληκτρολογίου, εισάγετε σε μία γραμμή από μόνη της το 1,
        για να κάνετε αποδοχή στον χάρτη και συνεχίστε, ή το 2 σε μία γραμμή από
        μόνη της για να απορρίψετε την τρέχουσα διάταξη πληκτρολογίου και
        επιλέξτε μια νέα διάταξη.

en: 
     Please remove the installation disc.
el_GR: 
     Παρακαλώ αφαιρέστε το δίσκο εγκατάστασης.

en: 
    Adding this information to your /etc/fstab:
el_GR: 
    Προσθέτοντας αυτές τις πληροφορίες στο /etc/fstab:

en: 
    All data on /dev/$CHOICE will be erased!
el_GR: 
    Όλα τα δεδομένα στο /dev/$CHOICE θα διαγραφούν!

en: 
    Apparently you forgot to configure a network interface?
    A PXE Server needs a configured network interface to work.
    Please try again!
el_GR: 
    Απ' ό,τι φαίνεται, ξεχάσατε να ρυθμίσετε κάποια μονάδα δικτύου;
    Ο PXE Server χρειάζεται μία μονάδα δικτύου ήδη ρυθμισμένη.
    Προσπαθήστε ξανά!

en: 
    Are you OK with the network interface which was detected? If not, select 'No' to get back to the network probe program. You can try to load another driver explicitly, by using 'P <driver_name>'.
    
    If you are satisfied, select 'Yes' to continue with network configuration.
el_GR: 
    Είστε εντάξει με την διεπαφή δικτύου που εντοπίσθηκε; Αν όχι, επιλέξτε 'No' για να λάβετε πίσω το πρόγραμμα διερεύνησης δικτύου/network probe. Μπορείτε σαφώς να προσπαθήσετε να φορτώσετε έναν άλλον οδηγό/ driver, με τη χρήση του 'P <driver_name>'.
    
    Αν είστε ικανοποιημένος/η, επιλέξτε το 'Yes' και συνεχίστε με τις ρυθμίσεις δικτύου.

en: 
    Attempting to fetch a remote configuration file using $PROTO ...
el_GR: 
    Γίνεται προσπάθεια λήψης μιας απομεμακρυσμένης ρύθμισης χρησιμοποιώντας το $PROTO ...

en: 
    Before you can install software, complete the following tasks:
    
    1. Select your source media.
    2. Set up your target Linux partition(s).
    
    You may also optionally remap your keyboard and set up your swap partition(s).
    
    Press ENTER to return to the main menu.
el_GR: 
    Πριν μπορέσετε να εγκαταστήσετε λογισμικό, διεκπεραιώστε τις ακόλουθες εργασίες:
    
    1. Επιλέξτε το μέσον προέλευσης.
    2. Ρυθμίστε την κατάτμησή σας (κατατμήσεις) για Linux partition.
    
    Μπορείτε, επίσης, προαιρετικά, να αλλάξετε την διάταξη του πληκτρολογίου σας και να ρυθμίσετε την κατάτμησή σας (κατατμήσεις) για εικονική μνήμη/swap.
    
    Πατήστε ENTER για να επιστρέψετε στο βασικό μενού.

en: 
    Before you can start the PXE Server, complete the following tasks:
    
    1. Set up your computer's network parameters.
    2. Select your source media.
    
    Press ENTER to return to the main menu.
el_GR: 
    Πριν μπορέσετε να αρχίσετε τον Διακομιστή PXE, διεκπεραιώστε τις εξής εργασίες:
    
    1. Ρυθμίστε τις παραμέτρους δικτύου του υπολογιστή σας.
    2. Επιλέξτε το μέσο προέλευσης από το οποίο θα κάνετε την εγκατάσταση
    
    Πατήστε ENTER για να επιστρέψετε στο κυρίως μενού.

en: 
    Configuring your network interface $ENET_DEVICE ...
el_GR: 
    Γίνονται οι ρυθμίσεις της διεπαφής του δικτύου σας $ENET_DEVICE ...

en: 
    Good! We're all set on the local end, but now we need to know
    where to find the software packages to install. First, we need
    the share address of the Samba server where the Slint sources
    are stored.
    Example share address: //192.168.0.1/public
el_GR: 
    Ωραία! Τελειώσαμε με τις τοπικές ρυθμίσεις, αλλά τώρα πρέπει να προσδιορίσουμε
    πού βρίσκονται τα πακέτα που θα εγκαταστήσουμε. Χρειαζόμαστε
    τη διεύθυνση του server διαμοιρασμού αρχείων Samba το οποίο περιέχει
    τον πηγαίο κώδικα των πακέτων Slint.
    Π.χ.: //192.168.0.1/public

en: 
    Here are the name and size of the device(s) on which Slint can be
    installed:
el_GR: 
    Εδώ είναι το όνομα και το μέγεθος των συσκευών στα οποία μπορεί
    να εγκατασταθεί το Slint:

en: 
    I can configure your network interface $ENET_DEVICE fully automatically using DHCP. If you want this, please select 'yes'.
    
    If you select 'no' instead, then you will be able to assign the IP address, netmask and gateway manually.
el_GR: 
    Μπορούμε να ρυθμίσουμε αυτόματα την κάρτα δικτύου σας $ENET_DEVICE εάν χρησιμοποιείτε DHCP. Για να συνεχίσουμε με την αυτόματη ρύθμιση, επιλέξτε 'yes'.
    
    Εάν επιλέξετε 'no', στο επόμενο μενου θα πρέπει να δώσετε τη διεύθυνση IP, πύλη δικτύου και θύρα δικτύου που θέλετε να χρησιμοποιήσετε.

en: 
    In the next screen you should watch for NFS mount errors. If you see errors and you don't see your NFS server listed, then try setting up NFS again.
el_GR: 
    Καθώς προχωράμε, θα πρέπει να έχετε το νου σας για λάθη στην ανάρτηση του NFS. Αν εμφανιστούν μηνύματα λάθους και ο server NFS δεν εμφανιστεί στη λίστα, θα πρέπει να ξαναπροσπαθήσετε να τον ρυθμίσετε.

en: 
    Note: espeakup, used for speech, lacks a voice in Ukrainian.
el_GR: 
    Σημείωση: το espeakup, που χρησιμοποιείται για ομιλία, δεν υποστηρίζει Ουκρανικά.

en: 
    Now we need to know your netmask. Typically this will be 255.255.255.0 but this can be different depending on your local setup.
    
    What is your netmask?
el_GR: 
    Τώρα πρέπει να ρυθμίσουμε τη μάσκα δικτύου (netmask). Στις περισσότερες περιπτώσεις, αυτή θα είναι 255.255.255.0, αλλά μπορεί να και διαφέρει, ανάλογα με τις ρυθμίσεις του δικτύου σας.
    
    Πληκτρολογείστε τη μάσκα δικτύου:

en: 
    OK, we will install from a directory within the current filesystem. If you have mounted this directory yourself, you should not use /mnt or /var/log/mount as mount points, since Setup might need to use these directories.  You may install from any part of the current directory structure, no matter what the media is (including NFS). You will need to type in the name of the directory containing the  subdirectories for each source disk.
    
    Which directory would you like to install from?
el_GR: 
    Εντάξει, θα γίνει η εγκατάσταση από έναν κατάλογο μέσα στο τρέχον σύστημα αρχείων. Εάν εσείς έχετε προσαρτήσει αυτό τον κατάλογο, δεν θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε το /mnt ή το /var/log/mount, σαν σημεία προσάρτησης, αφού το πρόγραμμα εγκατάστασης ίσως χρειαστεί να χρησιμοποιήσει αυτούς τους καταλόγους. Μπορείτε να εγκαταστήσετε από οποιοδήποτε μέρος της δομής του τρέχοντος καταλόγου, δεν έχει σημασία ποιο είναι το μέσο εγκατάστασης (συμπεριλαμβανομένου του NFS). Θα πρέπει να πληκτρολογήσετε το όνομα του καταλόγου που περιέχει τους υποφακέλους για κάθε δίσκο πηγή.
    
    Από ποιο κατάλογο θα θέλατε να γίνει η εγκατάσταση;

en: 
    Please type the name of the chosen device as displayed, then press Enter.
    To give up auto-partitioning, just press Enter.
el_GR: 
    Παρακαλώ εισάγετε το όνομα της επιλεγμένης συσκευής, όπως εμφανίζεται και πιέστε Enter.
    Για την ακύρωση της αυτόματης κατάτμησης, πιέστε Enter.

en: 
    Removing package $pkg_name.
    
    Since each file must be checked against the contents of every other installed package to avoid wiping out areas of overlap, this process can take quite some time. If you would like to watch the progress, flip over to another virtual console and type: 
    
    tail -f $TMP/PKGTOOL.REMOVED
el_GR: 
    Γίνεται διαγραφή του πακέτου $pkg_name.
    
    Επειδή το κάθε πακέτο πρέπει να ελεγχθεί ως προς το περιεχόμενό του σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα εγκατεστημένα πακέτα, προς αποφυγή διαγραφής των περιοχών αλληλοεπικάλυψης, αυτή η διαδικασία μπορεί να διαρκέσει αρκετό χρόνο. Αν θέλετε να βλέπετε την πρόοδο που γίνεται, μεταβείτε σε μια άλλη εικονική κονσόλα και πληκτρολογήστε: 
    
    tail -f $TMP/PKGTOOL.REMOVED

en: 
    Slint PXE Server Help
    _________________________
    
    First, a little help on help.  Whenever you encounter a text
    viewer like this during the installation, you can move around
    with these commands:
    
    PGDN           - Move down one page
    PGUP           - Move up one page
    HOME           - Move to beginning of file
    END            - Move to end of file
    
    Also, you're running a real multitasking operating system now, so
    you're not confined to the installation program.  You can log into
    other consoles and look around at any time without disturbing the
    installation process.  To do this, you need to learn the commands
    that control the Linux console.  You'll use these commands all the
    time when you're logged into Linux.
    
    "Virtual" consoles and scrollback:
    
    Right now, the screen you're looking at is probably VIRTUAL CONSOLE
    NUMBER ONE, (or /dev/tty1 in Linux-speak).  There are usually
    several virtual consoles available.  When you log into the install
    disk, there are four consoles.  To switch among them, use Alt-F1,
    Alt-F2, Alt-F3, or Alt-F4 to select which of the four consoles you
    wish to use.  While you're using a console, you get a small amount
    of text scrollback buffer.  To scroll the console back, hold down
    the right shift key and hit PageUp.  To scroll the console forward,
    hit PageDown while holding the right shift key down.  This can be
    especially useful for reading the boot messages, which can go by
    too fast to read otherwise.
    
    
    RUNNING THE PXESETUP PROGRAM
    
    
    The pxesetup main menu is kept as easy as possible, because only a
    limited configuration is needed.
    
    
    NETWORK   (configure the network device and optional DHCP server)
    SOURCE    (select the source location for the Slint Linux
               packages)
    ACTIVATE  (start the PXE server)
    
    
    In the NETWORK configuration stage, you configure an IP address for
    your network card.  If you have already a DHCP server in your local
    network, the pxesetup program will offer you the choice of using the
    DHCP server to configure your network device fully automatic, but
    there is always the option to enter an IP address manually.  If no
    DHCP server has been detected running inside your local network,
    then pxesetup will start its own DHCP server (we need one).  You will
    get the chance to define the IP address range which that internal
    DHCP server uses.  You should check the lower and upper IP addresses
    carefully and verify that none of your local network's computers,
    including your local gateway, use an IP address in that DHCP range.
    If you spot a conflict, you can adjust these lower and upper bounds.
    Press 'Accept' once you are satisfied.
    
    In the SOURCE configuration stage, you determine where you have
    your local Slint copy.  This should be a complete directory
    tree including the packages, the kernels and the isolinux directory.
    The package sources are not needed and can be omitted from the medium
    if you are using a bootable USB stick for instance.  The choices
    for SOURCE location are: a DVD medium, a local disk partition or
    a pre-mounted directory.  These are the standard setup dialogs you
    will certainly know from installing Slint. Be sure to enter the
    full directory path to (and including) the directory which contains
    the 'a', 'ap', 'd', ..., 'y' subdirectiries.  You know the drill.
    
    
    When you are done configuring NETWORK and SOURCE, it is time to
    ACTIVATE your PXE server.  The screen will show a live view of the
    server's connection log for client boot requests.  This goes on
    until you press 'Exit' which will drop you back into the main menu
    after killing the PXE service.  Selecting ACTIVATE will restart the
    PXE service.  Computers who boot from your PXE server will see the
    usual Slint installation routine.  When it comes to selecting the
    SOURCE, these computers have one choice, and is the entry "Install
    from FTP/HTTP server".  The PXE server offers Slint packages to
    willing computers using its own internal HTTP server.  The default
    values that you will see for the URL and the PATH input fields are
    being supplied by the PXE server and should not be changed.
    
    
    ...WHEN YOU'RE DONE:
    
    
    EXIT: This leaves Slint PXE Server setup.
    
    
    Have fun running this PXE server!
    
    ---
    Eric Hameleers
    alien@slackware.com
el_GR: 
    Βοήθεια Διακομιστή PXE για το Slint
    _________________________
    
    Για αρχή, μια βοήθεια στη βοήθεια. Όποτε συναντάτε ένα
    παράθυρο κειμένου όπως αυτό κατά τη διάρκεια της
    εγκατάστασς, μπορείτε να μετακινήστε με τα ακόλουθα πλήκτρα:
    
    PGDN           - Μετακίνηση μια σελίδα προς τα κάτω
    PGUP           - Μετακίνηση μια σελίδα προς τα πάνω
    HOME           - Μετακίνηση στην αρχή του αρχείου
    END            - Μετακίνηση στο τέλος του αρχείου
    
    Επίσης, τρέχετε ένα πραγματικά πολυδιεργασικό λειτουργικό σύστημα
    τώρα, οπότε δεν είστε περιορισμένοι στο πρόγραμμα εγκατάστασης.
    Μπορείτε να συνδεθείτε σε άλλες κονσόλες και να κοιτάξετε τριγύρω
    οποιαδήποτε στιγμή χωρίς να διαταράξετε τη διαδικασία εγκατάστασης.
    Για να το κάνετε αυτό, μπορείτε να μάθετε τις εντολές που ελέγχουν
    την κονσόλα του Linux. Θα χρησιμοποιήτε αυτές τις εντολές καθ'όλη
    τη διάρκεια που είστε συνδεδεμένοι στο Linux.
    
    "Εικονικές" κονσόλες και προηγούμενο κείμενο:
    
    Αυτή τη στιγμή, η οθόνη που κοιτάτε είναι πιθανόν η ΕΙΚΟΝΙΚΗ
    ΚΟΝΣΟΛΑ ΝΟΥΜΕΡΟ ΕΝΑ (ή /dev/tty1 στη γλώσσα του Linux).
    Υπάρχουν συνήθως αρκετές διαθέσιμες κονσόλες. Όταν συνδέεστε
    στο δίσκο εγκατάστασης, υπάρχουν τέσσερις κονσόλες. Για να
    διαλέξετε μεταξύ τους, χρησιμοποιήστε τα Alt-F1, Alt-F2, Alt-F3 ή
    Alt-F4. Όσο χρησιμοποιείτε μια κονσόλα, υπάρχει διαθέσιμο ένα
    μικρό κομμάτι κειμένου που έχει μετακινηθεί εκτός οθόνης προς τα
    επάνω. Για να μετακινήσετε την κονσόλα προς τα πίσω, κρατώντας
    πατημένο το δεξί κουμπί shift πατήστε το PageUp. Για να μετακινήσετε
    την κονσόλα προς τα κάτω, πατήστε το PageDown, με πατημένο το
    δεξί κουμπί shift. Αυτό μπορεί να είναι ιδιαίτερα χρήσιμο για την
    ανάγνωση μηνυμάτων εκκίνησης, τα οποία μάλλον μετακινούνται
    πολύ γρήγορα για να τα διαβάζετε σε διαφορετική περίπτωση.
    
    
    ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ PXESETUP
    
    
    Το κύριο μενού του pxeset είναι όσο πιο απλό γίνεται, επειδή
    απαιτείται μόνο ελάχιστη παραμετροποίηση.
    
    
    ΔΙΚΤΥΟ   (παραμετροποίηση της συσκευής δικτύου και προαιρετικά του διακομιστή DHCP)
    ΠΗΓΗ    (επιλέξτε την πηγαία τοποθεσία για τα πακέτα του Slint)
    ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ  (εκκίνηση του διακομιστή PXE)
    
    
    Στο στάδιο παραμετροποίησης του ΔΙΚΤΥΟΥ, επιλέγετε μια διεύθυνση
    IP για την κάρτα δικτύου σας. Αν έχετε ήδη ένα διακομιστή DHCP στο
    τοπικό σας δίκτυο, το πρόγραμμα pxesetup θα σας δώσει τη δυνατότητα
    να τον χρησιμοποιήσετε για να γίνει αυτόματα η παραμετροποίηση της
    κάρτας δικτύου, αλλά υπάρχει πάντα η δυνατότητα να το κάνετε
    χειροκίνητα. Αν δεν βρεθεί κάποιος διακομιστής DHCP στο τοπικό σας
    δίκτυο, τότε το πρόγραμμα pxesetup θα εκκινήσει το δικό του (χρειαζόμαστε
    οπωσδήποτε έναν). Θα έχετε την ευκαιρία να ορίσετε το εύρος των
    διευθύνσεων IP που θα χρησιμοποιεί αυτός ο εσωτερικός διακομιστής
    DHCP. Πρέπει να ελέγξετε τη χαμηλότερη και υψηλότερη διεύθυνση IP
    πολύ προσεκτικά και να επιβεβαιώσετε ότι κανένας υπολογιστής στο
    τοπικό σας δίκτυο, συμπεριλαμβανομένο του modem/router  σας
    χρησιμοποιούν κάποια διεύθυνση σε αυτό το εύρος. Αν εντοπίσετε
    κάποια σύγκρουση, μπορείτε να διορθώσετε τα κάτω και άνω όρια.
    Πατήστε 'Αποδοχή' όποτε είστε ικανοποιημένοι.
    
    
    Στο στάδιο παραμετροποίησης της ΠΗΓΗΣ, καθορίζετε που έχετε το
    τοπικό αντίγραφο του Slint. Αυτό πρέπει να είναι ένα πλήρες
    αντίγραφο ολόκληρου του καταλόγου με τη σωστή δομή,
    συμπεριλαμβανομένων των καταλόγων των πακέτων και των
    καταλόγων kernels και isolinux. Τα πηγαία αρχεία δεν είναι απαραίτητα
    και μπορείτε να μην τα συμπεριλάβετε αν χρησιμοποιήτε ένα USB stick
    για την εγκατάσταση για παράδειγμα. Οι επιλογές για ένα μέσο
    εγκατάστασης είναι: ένα DVD, μια τοπική κατάτμηση δίσκου ή ένας
    ήδη προσαρτημένος κατάλογος. Αυτοί είναι οι τυπικοί διάλογοι
    εγκατάστασης που σίγουρα γνωρίζετε από την εγκατάσταση του
    Slint. Βεβαιωθείτε ότι πληκτρολογείτε την πλήρη διαδρομή προς
    τον κατάλογο που περιέχει τους υποκαταλόγους 'a', 'ap', 'd', ... 'y'. Την
    ξέρετε τη διαδικασία.
    
    
    Όταν έχετε ολοκληρώσει την παραμετροποίηση, είναι ώρα να
    ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΤΕ τον διακομιστή PXE. Η οθόνη θα δείξει πληροφορίες
    για τη σύνδεση πελατών που ζητούν τη σύνδεση με το διακομιστή και
    αυτές θα ανανεόνωνται συνεχώς. Αυτό θα συνεχίζεται μέχρι να πατήσετε
    'Έξοδος', το οποίο θα σας στείλει πίσω στο κυρίως μενού, αφού πρώτα
    σταματήσει το διακομιστή PXE. Επιλέγοντας πάλι ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ, θα
    επανεκκινήσει τον διακομιστή PXE. Υπολογιστές που εκκινούν από
    διακομιστή PXE θα δουν τη συνηθισμένη ρουτίνα εγκατάστασης του
    Slint. Όταν φτάσει η ώρα να επιλέξετε ΠΗΓΗ, οι υπολογιστές αυτοί
    έχουν μία επιλογή μόνο, η οποία είναι η "Εγκατάσταση από διακομιστή
    FTP/HTTP". Ο διακομιστής PXE διαθέτει τα πακέτα του Slint στους
    υπολογιστές αυτούς χρησιμοποιώντας το δικό του ενσωματωμένο
    διακομιστή HTTP. Οι εξ ορισμού τιμές που θα δείτε για τι διεύθυνση (URL)
    και διαδρομή (PATH) διατίθονται αυτόματα από τον διακομιστή PXE και
    δεν πρέπει να αλλάξουν.
    
    
    ...ΟΤΑΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕΤΕ:
    
    
    ΕΞΟΔΟΣ: Γίνεται έξοδος από την εγκατάσταση του PXE διακομιστή
    
    
    Καλή διασκέδαση με τον διακομιστή PXE!
    
    ---
    Eric Hameleers
    alien@slackware.com

en: 
    Sorry - the directory you specified is not valid. Please check the directory and try again.
    
    (Directory given: $SOURCEDIR)
el_GR: 
    Συγνώμη - ο κατάλογος που καθορίσατε δεν είναι έγκυρος. Παρακαλώ ελέγξτε τον κατάλογο και δοκιμάστε ξανά.
    
    (Συγκεκριμένος κατάλογος: $SOURCEDIR)

en: 
    Sorry, but the directory $SLACK_SOURCE_LOCATION does not exist on partition $SLACK_DEVICE.
    
    Would you like to try again?
el_GR: 
    Ο φάκελος $SLACK_SOURCE_LOCATION δεν υπάρχει στην κατάτμηση $SLACK_DEVICE.
    
    Να ξαναπροσπαθήσουμε;

en: 
    The device /dev/${CHOICE} has been partitioned for Slint.
    
    You can check its layout and modify it with 'cfdisk' or 'cgdisk'.
    Do not modify the two first partitions.  
    The third partition should keep the type linux and its size should not
    be diminished.
    You may use the remaining space after the third partition, for instance
    to add a partition of type 'Linux swap'.
    
    When you are ready, type 'setup' to begin installation.
    When asked, choose /dev/${CHOICE}3 as the Slint root (/) partition and
    accept to format it as this has not been done yet.
el_GR: 
    Η συσκευή /dev/${CHOICE} έχει κατατμηθεί για το Slint.
    
    Μπορείτε να ελέγξετε και να τροποποιήσετε τη διάταξη με το 'cfdisk' ή το 'cgdisk'.
    Μην τροποποιήσετε τις δύο πρώτες κατατμήσεις.
    Η τρίτη κατάτμηση θα πρέπει να είναι του τύπο linux και το μέγεθός της δεν πρέπει να μειωθεί.
    Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τον υπόλοιπο διαθέσιμο χώρο μετά την τρίτη κατάτμηση,
    πχ για την προσθήκη μιας κατάτμησης τύπου 'Linux swap'.
    
    Όταν είστε έτοιμοι, πληκτρολογήστε 'setup' για να εκκινηθεί η εγκατάσταση.
    Όταν ερωτηθείτε, επιλέξτε το /dev/${CHOICE}3 ως τη root κατάτμηση του Slint
    και επιλέξτε να τη διαμορφώσετε, αφού δεν έχει ήδη συμβεί αυτό.

en: 
    There must be a directory on the server with the Slint packages and files arranged in a tree like the FTP site.
    
    The installation script needs to know the name of the directory on your server that contains the packages. For example, if the packages' directory is /stuff/slint, then you would respond: /stuff/slint
    
    What is the Slint source directory?
el_GR: 
    Μέσα στο server πρέπει να υπάρχει ένας φάκελος με τα πακέτα του Slint και να είναι δομημένος ιεραρχικά, παρόμοια με τον διακομιστή FTP.
    
    Το script της εγκατάστασης χρειάζεται το όνομα του φακέλου μέσα στον server που περιέχει τους υποφακέλους με τις σειρές λογισμικού. Π.χ. αν η σειρά A βρίσκεται στο
    /stuff/slint/a, πληκτρολογήστε: /stuff/slint
    
    Δώστε το όνομα του φακέλου με τις πηγές λογισμικού του Slint:

en: 
    This is the proposed network configuration for $ENET_DEVICE - If this is OK, then select 'Yes'.
    If this is not OK and you want to configure again, select 'No'.
    
    * IP Address: $LOCAL_IPADDR
    * Netmask:    $LOCAL_NETMASK
el_GR: 
    Προτείνουμε τις παρακάτω ρυθμίσεις δικτύου για την $ENET_DEVICE - Εάν είναι σωστές, επιλέξτε 'Yes'.
    Εάν θέλετε ωα διορθώσετε τις προτεινόμενες ρυθμίσεις, επιλέξτε 'No'.
    
    * Διεύθυνση IP $LOCAL_IPADDR
    * Μάσκα δικτύου:    $LOCAL_NETMASK

en: 
    To partition your device(s), you can use 'cfdisk' or 'fdisk' and also,
    only for a GPT layout, 'cgdisk' or 'gdisk'. 'parted' is also available.
    TIP: to enhance accessibility of cgdisk, use its -a option.
    
    If you partition a new device, we recommend that you set up a gpt (GUID
    partition label) for it, for more flexibility.
    
    You can also let the installer auto-partition a device, if and only if:
    1. Its size is of least ${GCOUNT}G.
    2. You agree that this device will be dedicated to Slint.
    3. You agree that all data currently stored on it will be erased.
    4. None of the partitions it could include is mounted.
    WARNING: if it has already been used, make a back-up first!
    
    After having used the auto-partitioning feature, you will be allowed to
    make changes, like adding another partition to the drive.
    
    For an auto-partitioning type now 'auto'.
    
    To start the main installation (after partitioning), type 'setup'.
el_GR: 
    Για την κατάτμηση των συσκευών, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το 'cfdisk' ή το 'fdisk'. Επίσης, μόνο για δίσκους GPT, το 'cgdisk' ή το 'gdisk'. Το 'parted' είναι επίσης διαθέσιμο.
    Συμβουλή: για τη βελτίωση της προσιτότητας του cgdisk, χρησιμοποιήστε την επιλογή -a.
    
    Αν κατατμήσετε μια νέα συσκευή, συνιστούμε να χρησιμοποιήσετε GPT (GUID Partition Label) για αυτή, για μεγαλύτερη δυνατότητα επιλογών.
    
    Μπορείτε επίσης να αφήσετε τον εγκαταστάτη να κάνει αυτόματη κατάτμηση της συσκευής, αν και μόνο αν:
    1. Το μέγεθός της είναι τουλάχιστον ${GCOUNT}G.
    2. Συμφωνείτε ότι η συσκευή θα διατεθεί εξολοκλήρου στο Slint.
    3. Συμφωνείτε ότι όλα τα δεδομένα που υπάρχουν ήδη σε αυτή θα διαγραφούν.
    4. Καμία από τις κατατμήσεις που ενδέχεται να περιλαμβάνει είναι προσαρτημένη.
    ΠΡΟΣΟΧΗ: αν η συσκευή έχει ήδη χρησιμοποιηθεί, πάρτε πρώτα ένα αντίγραφο ασφαλείας!
    
    Αφού χρησιμοποιήσετε τη λειτουργία αυτόματης κατάτμησης, θα σας επιτραπεί να πραγματοποιήσετε αλλαγές, όπως η προσθήκη κατατμήσεων στη συσκευή.
    
    Για την αυτόματη κατάτμηση, πληκτρολογήστε 'auto'.
    
    Για την εκκίνηση της κυρίως εγκατάστασης (μετά τη δημιουργία κατατμήσεων), πληκτρολογήστε 'setup'.

en: 
    Waiting a few seconds for DHCP polling to settle ...
el_GR: 
    Περιμένετε μερικά δευτερόλεπτα για την ολοκλήρωση της αναζήτησης DHCP...

en: 
    We didn't find any device with a size at least ${GCOUNT}G and no
    mounted partition, thus auto-partitioning is not possible.
el_GR: 
    Δεν βρέθηκε κάποια συσκευή με μέγεθος τουλάχιστον ${GCOUNT}G και μη
    προσαρτημένες κατατμήσεις, οπότε η αυτόματη κατάτμηση δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί.

en: 
    We remind you that:
    - The device you will choose will be dedicated to Slint.
    - None of the partitions it could include is mounted.
    - All data previously stored on this device will be erased.
    Be careful!
el_GR: 
    Υπενθυμίζεται πως:
    - Η συσκευή που θα επιλέξετε θα αφιερωθεί στο Slint.
    - Καμία από τις κατατμήσεις που μπορεί να συμπεριλάβει θα προσαρτηθεί.
    - Όλα τα δεδομένα που προϋπήρχαν στη συσκευή θα διαγραφούν.
    Δώστε προσοχή!

en: 
    Welcome to the Slint package tool
    
    Which option would you like?
el_GR: 
    Καλωσήλθατε στο εργαλείο πακέτων του Slint
    
    Ποια επιλογή θέλετε να κάνετε;

en: 
    What is the IP address for your gateway?
el_GR: 
    Πληκτρολογείστε την διεύθυνση IP της πύλης δικτύου σας:

en: 
    What is the share address of your Samba server?
el_GR: 
    Πληκτρολογήστε τη διεύθυνση του server διαμοιρασμού αρχείων Samba.

en: 
    Would you like to reboot your system?
    
    If you choose No, you will be dropped to a shell.
el_GR: 
    Θέλετε να επανεκκινήσετε το σύστημά σας;
    
    
    Αν επιλέξετε Όχι, θα βγείτε σε ένα κέλυφος.

en: 
    You can't run pkgtool from the rootdisk until you've mounted your Linux partitions beneath /mnt.  Here are some examples:
    
    If your root partition is /dev/sda1 you would type:
    mount /dev/sda1 /mnt
    
    Now you can find a list of all your partitions in /mnt/etc/fstab.
    
    Then, supposing your /usr partition is /dev/sda2, you must do this:
    mount /dev/sda2 /mnt/usr
    
    Please mount your Linux partitions and then run pkgtool again.
el_GR: 
    Δεν μπορείτε να εκτελέσετε το pkgtool από τον δίσκο rootdisk έως να προσαρτήσετε τις κατατμήσεις σας για Linux πέρα από το /mnt.  Εδώ ακολουθούν ορισμένα παραδείγματα:
    
    Αν η κατάτμηση χρήστη/root partition που έχετε είναι το /dev/sda1 θα πρέπει να πληκτρολογήσετε:
    mount /dev/sda1 /mnt
    
    Τώρα, μπορείτε να βρείτε μια λίστα όλων των κατατμήσεών σας στο /mnt/etc/fstab.
    
    Μετά, υποθέτοντας ότι η κατάτμησή σας για το /usr είναι το /dev/sda2, θα πρέπει να πληκτρολογήσετε:
    mount /dev/sda2 /mnt/usr
    
    Παρακαλώ προσαρτήστε τις κατατμήσεις σας Linux και μετά εκτελέστε ξανά το pkgtool.

en: 
    You have already chosen the source of packages.
    
    Press ENTER to return to the main menu.
el_GR: 
    Έχετε ήδη επιλέξει την πηγή πακέτων.
    
    Πατήστε ENTER για επιστροφή στο κύριο μενού.

en: 
    You have already configured the target partitions, where the system will be installed.
    
    Press ENTER to return to the main menu.
el_GR: 
    Έχετε ήδη ρυθμίσει τις κατατμήσεις όπου θα εγκατασταθεί το σύστημα.
    
    Πατήστε ENTER για επιστροφή στο κύριο μενού.

en: 
    You have not yet designated any disk partitions as type Linux.
    
    If you are planning to use OS/2 Boot Manager, make your Linux partitions with OS/2 fdisk (or Partition Magic, which also includes Boot Manager), format them, reboot this disk, and then use Linux fdisk to tag the partitions as type 83 (Linux).
    
    Linux fdisk will select a default device when called without arguments, and from there it is menu driven. If you don't want to partition the default device, then call fdisk with the device you want as the argument, like this:
    
    fdisk /dev/hdb
    
    or this:
    
    fdisk /dev/sda
    
    If you are not using the OS/2 Boot Manager, then you may use Linux fdisk to create partitions for Linux. Other than the exception for the OS/2 Boot Manager, you are usually better off creating partitions for a given OS using a partitioning tool native to that OS. In other words, you probably shouldn't try to make your DOS or other non-Linux partitions with the Linux fdisk.
    
    "cfdisk" is an equally good version of Linux fdisk that is more graphical and menu driven.  Many people prefer to use "cfdisk".
    
    Please make one or more partitions for Linux, and try setup again. If you haven't already, you might want to also make a swap partition while you're in fdisk. 64 megabytes would be a minimum starting size for a single user system.  Linux swap is tagged as type 82.
el_GR: 
    Δεν υποδείξατε ακόμη αν οποιεσδήποτε κατατμήσεις είναι του τύπου Linux.
    
    Αν σκοπεύετε να χρησιμοποιήσετε τον Διαχειριστή Εκκίνησης OS/2, δημιουργήστε τις κατατμήσεις σας για Linux με το OS/2 fdisk (ή με το Partition Magic, που περιλαμβάνει και τον Διαχειριστή Εκκίνησης), διαμορφώστε τες, επανεκκινήστε αυτό τον τον δίσκο και, μετά, χρησιμοποιείστε το Linux fdisk για να μαρκάρετε/tag ότι οι κατατμήσεις είναι του τύπου 83 (Linux).
    
    Το Linux fdisk θα επιλέξει μια συσκευή ως προεπιλεγμένη, όταν το καλείτε χωρίς ορίσματα/ arguments, και από εκεί και πέρα, καθοδηγείται με βάση τα μενού/menu driven. Αν δεν θέλετε να διαμερισματοποιήσετε την προεπιλεγμένη συσκευή, τότε καλέστε το fdisk, έχοντας τη συσκευή που επιθυμείτε ως όρισμα/argument, όπως ακολουθεί:
    
    fdisk /dev/hdb
    
    or this:
    
    fdisk /dev/sda
    
    Αν δεν χρησιμοποιείτε τον Διαχειριστή Εκκίνησης OS/2, τότε μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το Linux fdisk για να δημιουργείτε κατατμήσεις για το Linux. Πλην της εξαίρεσης του Διαχειριστή Εκκίνησης OS/2, συνήθως είναι καλύτερα για εσάς να φτιάχνετε κατατμήσεις για ένα δεδομένο Λειτουργικό Σύστημα/ ΛΣ χρησιμοποιώντας ένα εγγενές εργαλείο διαμερισματοποίησης για εκείνο το ΛΣ. Με άλλα λόγια, μάλλον δεν πρέπει να προσπαθείτε να φτιάξετε τις κατατμήσεις για το DOS ή για οποιοδήποτε άλλο σας μη-Linux ΛΣ με το Linux fdisk.
    
    Το "cfdisk" είναι μια εξ' ίσου καλή έκδοση του Linux fdisk, με γραφικό περιβάλλον και λειτουργεί βασιζόμενο στα μενού/menu driven.  Πολλοί προτιμούν να χρησιμοποιούν το "cfdisk".
    
    Παρακαλώ δημιουργήστε μια ή και περισσότερες κατατμήσεις για Linux, και ξαναπροσπαθήστε. Αν δεν το έχετε ήδη κάνει, μπορεί επίσης να θελήσετε να δημιουργήσετε μια κατάτμηση εικονικής μνήμης/swap ενόσω είστε στο fdisk. Τα 64 MB είναι ένα ελάχιστο απαραίτητο αρχικό μέγεθος για ένα σύστημα με έναν χρήστη. Η κατάτμηση Linux swap μαρκάρεται/tag ως τύπος 82.

en: 
    You will need to enter the IP address you wish to assign to this machine. Example: 111.112.113.114
    
    What is your IP address?
el_GR: 
    Εδώ μπορείτε να εισάγετε τη διεύθυνση IP του συστήματός σας, π.χ.: 111.112.113.114
    
    Πληκτρολογήστε τη διεύθυνση IP σας:

en: 
    You will now get a chance to probe your network interfaces.
el_GR: 
    Τώρα θα έχετε μια ευκαιρία να δοκιμάσετε τις διεπαφές του δικτύου σας.

en:   --> $ROOT/$DIR (dir) would be deleted if empty
el_GR:   --> Το $ROOT/$DIR (dir) θα διαγραφεί εάν είναι κενό

en:   --> $ROOT/$FILE (fmt man page) would be deleted
el_GR:   --> Το $ROOT/$FILE (η σελίδα man του fmt) θα διαγραφεί

en:   --> $ROOT/$FILE no longer exists. Skipping.
el_GR: Το $ROOT/$FILE δεν υπάρχει πλέον. Γίνεται παράβλεψη.

en:   --> $ROOT/$FILE was found in another package. Skipping.
el_GR:   --> Το $ROOT/$FILE βρέθηκε μέσα σε ένα άλλο πακέτο. Γίνεται παράβλεψη.

en:   --> $ROOT/$FILE would be deleted
el_GR:   --> Το $ROOT/$FILE θα διαγραφεί

en:   --> $ROOT/$LINK (symlink) no longer exists. Skipping.
el_GR: Το $ROOT/$LINK (symlink) δεν υπάρχει πλέον. Γίνεται παράβλεψη.

en:   --> $ROOT/$LINK (symlink) was found in another package. Skipping.
el_GR:   --> Βρέθηκε το $ROOT/$LINK (symlink) σε ένα άλλο πακέτο. Γίνεται παράβλεψη..

en:   --> $ROOT/$LINK (symlink) would be deleted
el_GR: --> Το $ROOT/$LINK (symlink) θα διαγραφεί

en:   --> Deleting $ROOT/$FILE
el_GR:   --> Γίνεται διαγραφή του $ROOT/$FILE

en:   --> Deleting $ROOT/$FILE (fmt man page)
el_GR:   --> Γίνεται διαγραφή του $ROOT/$FILE (σελίδα man του fmt)

en:   --> Deleting empty directory $ROOT/$DIR
el_GR:   --> Γίνεται διαγραφή του κενού καταλόγου $ROOT/$DIR

en:   --> Deleting symlink $ROOT/$LINK
el_GR:   --> Γίνεται διαγραφή του symlink $ROOT/$LINK

en:   Do you wish to change the home directory path ? (Y/n)
el_GR: Θέλετε να αλλάξετε τη διαδρομή για τον αρχικό κατάλογο/ home; (Y/n)

en:   Do you wish to change the shell ? (Y/n)
el_GR:   Θέλετε να αλλάξετε το κέλυφος/ shell; (Y/n)

en:  Do you want to execute command "chown $OWNER $HME" ? (y/N)
el_GR:  Θέλετε να εκτελέσετε την εντολή "chown $OWNER $HME" ? (y/N)

en:  INSTALL GRUB
el_GR: ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ GRUB

en: $DM_NAME kernel module not loaded: can't create $CONTROL.
el_GR: Το άρθρωμα $DM_NAME του πυρήνα δεν φορτώθηκε: δεν μπορεί να δημιουργηθεί το $CONTROL.

en: $NEW would be skipped (already installed).
el_GR: Το $NEW θα παραβλεφθεί (έχει ήδη εγκατασταθεί).

en: (COM1: under DOS)
el_GR: (COM1: σε DOS)

en: (COM2: under DOS)
el_GR: (COM2: σε DOS)

en: (COM3: under DOS)
el_GR: (COM3: σε DOS)

en: (COM4: under DOS)
el_GR: (COM4: σε DOS)

en: * WARNING: An error occured while setting the password for
      this account.  Please manually investigate this *
el_GR: * ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: Συνέβη ένα σφάλμα κατά τη ρύθμιση του κωδικού πρόσβασης για
      τον λογαριασμό αυτό.  Παρακαλώ διερευνήστε το χειρωνακτικά *

en: ** Starting reboot **
el_GR: ** Ξεκινώ την επανεκκίνηση **

en: ******* Welcome to the network supplemental disk! *******
el_GR: ******* Καλωσήλθατε στον πρόσθετο δίσκο για το δίκτυο *******

en: -- Press [enter] to automatically probe for all network cards, or switch
       to a different console and use 'modprobe' to load the modules manually.
    -- To skip probing some modules (in case of hangs), enter them after an S:
       S eepro100 ne2k-pci
    -- To probe only certain modules, enter them after a P like this:
       P 3c503 3c505 3c507
    -- To get a list of network modules, enter an L.
    -- To skip the automatic probe entirely, enter a Q now.
el_GR: -- Πατήστε [enter] για να κάνετε αυτόματη ανίχνευση για όλες τις κάρτες δικτύου, ή αλλάξτε
       σε μια διαφορετική κονσόλα και χρησιμοποιήστε το 'modprobe' για να φορτώσετε χειρονακτικά τα αρθρώματα.
    -- Για να προσπεράσετε την ανίχνευση κάποιων αρθρωμάτων (σε περίπτωση κολλημάτων), εισάγετέ τα μετά από ένα S:
       S eepro100 ne2k-pci
    -- Για να κάνετε ανίχνευση μόνο για κάποια αρθρώματα, εισάγετέ τα μετά από ένα P ως εξής:
       P 3c503 3c505 3c507
    -- Για να λάβετε μια λίστα με τα αρθρώματα δικτύου, εισάγετε ένα L.
    -- Για να προσπεράσετε εντελώς την αυτόματη ανίχνευση, εισάγετε τώρα ένα Q.

en: 1 bit Mono B/W
el_GR: 1 bit Mono B/W (ασπρόμαυρο)

en: 2 button Microsoft compatible serial mouse
el_GR: Σειριακό ποντίκι 2 πλήκτρων συμβατό με Microsoft

en: 3 button Microsoft compatible serial mouse
el_GR: Σειριακό ποντίκι 3 πλήκτρων, συμβατό με την Microsoft

en: 30 seconds
el_GR: 30 δευτερόλεπτα

en: 5 seconds
el_GR: 5 δευτερόλεπτα

en: <OPTION TO LOAD SUPPORT FOR ANOTHER KEYBOARD>
    
    If you are not using a "$kbd" keyboard map, you may load another one now.
    To select a different keyboard map, please enter 1 now.
    To continue using the "$kbd" keyboard map, just hit [Enter].
el_GR: <ΕΠΙΛΟΓΗ ΓΙΑ ΦΟΡΤΩΣΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΠΡΟΣ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ>
    
    Αν δεν χρησιμοποιείτε ένα σχήμα αντιστοίχισης πληκτρολογίου "$kbd",
    μπορείτε να φορτώσετε ένα άλλο τώρα .
    Για να επιλέξετε ένα άλλο σχήμα αντιστοίχισης πληκτρολογίου, παρακαλώ
    εισάγετε το 1 τώρα.
    Για να συνεχίσετε να χρησιμοποιείτε το σχήμα αντιστοίχισης πληκτρολογίου
    "$kbd", απλώς πατήστε το [Enter].

en: A CD/DVD drive could not be found on any of the devices that were scanned.  Possible reasons include using a bootdisk or kernel that doesn't support your drive, failing to pass parameters needed by some drives to the kernel, not having the Slint disc in your CD/DVD drive, or using a drive connected to a Plug and Play soundcard (in this case, connecting the drive directly to the IDE interface often helps). Please make sure you are using the correct bootdisk for your hardware, consult the BOOTING file for possible information on forcing the detection of your drive, and then reattempt installation.  If all else fails, see FAQ.TXT for information about copying parts of this CD to your DOS partition and installing it from there.
    
    You will now be returned to the main menu.  If you want to try looking for the CD again, you may skip directly to the SOURCE menu selection.
el_GR: Δεν βρέθηκε μονάδα CD/DVD σε καμία από τις συσκευές που ανιχνεύτηκαν. Αυτό πιθανώς να οφείλεται:Η εκκίνηση πραγματοποιήθηκε από δίσκο εκκίνησης ή πυρήνα που δεν υποστηρίζει τη συσκευή σας. Ο πυρήνας απαιτεί τη χρήση συγκεκριμένων παραμέτρων για την χρήση της συσκευής σας. Δεν έχετε τοποθετήσει το CD του Slint στη μονάδα CD/DVD Η συσκευή σας είναι συνδεδεμένη σε μία κάρτα ήχου "Plug and Play" (σε αυτήν την περίπτωση, το πρόβλημα ίσως λυθεί αν συνδέσετε τη συσκευή σας κατευθείαν στο κανάλι IDE). Βεβαιωθείτε ότι χρησιμοποιείτε το σωστό δίσκο εκκίνησης για το hardware του υπολογιστή σας, διαβάστε το αρχείο BOOTING για πληροφορίες σχετικά με το πώς να ανιχνεύσετε σωστά τη συσκευή σας και επανεκκινήστε την εγκατάσταση.Στην χειρότερη περίπτωση, το αρχείο FAQ.TXT έχει πληροφορίες για το πώς να αντιγράψετε κάποια μέρη αυτού του CD στην κατάτμηση DOS του υπολογιστή σας και να εγκαταστήστε μέσω DOS.
    
    Θα επιστρέψουμε στο κεντρικό μενού. Αν θέλετε να δοκιμάσετε ξανά να ανιχνεύσετε το CD σας, πηγαίνετε κατευθείαν στην επιλογή SOURCE.

en: A Slint boot entry has been installed to your EFI boot
    menu.
    
    EFI boot menu entry:
el_GR: Μια καταχώρηση στου μενού εκκίνησης του Slint προστέθηκε στο μενού εκκίνησής σας
    τύπου EFI.
    
    Καταχώρηση στο μενού εκκίνησης EFI:

en: A Slint disc was found in device $DRIVE_FOUND.
el_GR: Η ΜΟΝΑΔΑ $DRIVE_FOUND ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΕΝΑ CD SLINT

en: A Slint package directory was found on device $DRIVE_FOUND.
el_GR: Βρέθηκε ένας κατάλογος με πακέτα Slint στη συσκευή $DRIVE_FOUND.

en: A Slint package tree was found! Ready to continue.
el_GR: Βρήκαμε ένα κατάλογο με πακέτα Slint! Μπορούμε να συνεχίσουμε.

en: A networking card using the $card.o module has been detected.
el_GR: Ανιχνεύθηκε μια κάρτα δικτύου που χρησιμοποιεί το άρθρωμα $card.o.

en: A new USB device /dev/$STICK was detected with specifications:
    
    --  $VENDOR
    --  $MODEL
    --  $SIZE
    
    If this is the USB stick to use, select 'Yes', otherwise select 'No'.
el_GR: Εντοπίσθηκε μια νέα συσκευή USB /dev/$STICK με τις εξής προδιαγραφές:
    
    --  $VENDOR
    --  $MODEL
    --  $SIZE
    
    Αν θα χρησιμοποιηθεί αυτό το USB stick, επιλέξτε το 'Yes', ειδάλλως επιλέξτε το 'No'.

en: A one-line description will be displayed as each package is installed.
el_GR: Θα εμφανίζεται μια σύντομη περιγραφή μιας-σειράς καθώς θα εγκαθίσταται το κάθε πακέτο.

en: A pointing pen (NCR3125) on some laptops
el_GR: Ένα καταδεικτικό στυλό/ pointing pen (NCR3125) σε ορισμένους φορητούς υπολογιστές

en: A previous X Window System configuration file has been found.  You can now reconfigure X, replacing the file with a new version (and keeping a backup of the old file), or you can abort leaving the existing config file in place.  Hit ENTER to rename the xorg.conf file to xorg.conf.backup and create a new one, or ESC to abort.
el_GR: Βρέθηκε ένα αρχείο προηγούμενων ρυθμίσεων του Συστήματος X Window.  Τώρα μπορείτε να επαναρυθμίσετε τον X, αντικαθιστώντας το αρχείο με μια νέα έκδοση (και διατηρώντας ένα αντίγραφο ασφαλείας του παλιού αρχείου), ή μπορείτε να ακυρώσετε, αφήνοντας το υφιστάμενο αρχείο ρυθμίσεων στη θέση του.  Πατήστε ENTER για να μετονομάσετε το αρχείο xorg.conf σε xorg.conf.backup και δημιουργήστε ένα καινούργιο, ή ESC για να ακυρώσετε.

en: ABORTING
el_GR: ΑΚΥΡΩΣΗ

en: ABORTING INSTALLATION
el_GR: ΑΚΥΡΩΣΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ

en: ADD MOUSE WHEEL SUPPORT
el_GR: ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΓΙΑ ΤΗ ΡΟΔΕΛΑ ΤΟΥ ΠΟΝΤΙΚΙΟΥ

en: ASSIGN GATEWAY ADDRESS
el_GR: ΡΥΘΜΙΣΗ ΠΥΛΗΣ ΔΙΚΤΥΟΥ

en: ASSIGN IP ADDRESS
el_GR: ΡΥΘΜΙΣΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ IP

en: ASSIGN NETMASK
el_GR: ΡΥΘΜΙΣΗ ΜΑΣΚΑΣ ΔΙΚΤΥΟΥ

en: ATI XL busmouse (mouse card)
el_GR: Ποντίκι ATI XL (κάρτα ποντικιού)

en: ATTEMPTING TO MOUNT CD/DVD on $DRIVE_FOUND
el_GR: ΑΠΟΠΕΙΡΑ ΑΝΑΡΤΗΣΗΣ ΤΟΥ CD/DVD ΣΤΟ $DRIVE_FOUND

en: Abort CD installation
el_GR: Ακύρωση εγκατάστασης μέσω CD

en: Abort software installation completely
el_GR: Πλήρης ακύρωση της εγκατάστασης

en: Abort the installation process
el_GR: Ακυρώστε τη διαδικασία εγκατάστασης

en: Aborting software installation.
el_GR: Γίνεται ακύρωση της διαδικασίας εγκατάστασης.

en: Account setup complete.
el_GR: Η δημιουργία λογαριασμού ολοκληρώθηκε.

en: Activate IP packet forwarding
el_GR: Ενεργοποίηση προώθησης πακέτων IP

en: Activate the Slint PXE Server
el_GR: Ενεργοποιήστε τον διακομιστή Slint PXE

en: Activating IPv4 packet forwarding.
el_GR: Γίνεται ενεργοποίηση προώθησης πακέτων IPv4.

en: Activating swap partition ${swappartition}:
el_GR: Ενεργοποίηση κατάτμησης εικονικής μνήμης swap ${swappartition}:

en: Add a Linux partition to the LILO config
el_GR: Προσθέστε μια κατάτμηση Linux στο αρχείο ρυθμίσεων του LILO

en: Add a Windows FAT or NTFS partition to the LILO config
el_GR: Προσθέστε μία κατάτμηση σε Windows FAT ή σε NTFS στο αρχείο ρυθμίσεων του LILO

en: Additional UNIX groups:
    
    Users can belong to additional UNIX groups on the system.
    For local users using graphical desktop login managers such
    as XDM/KDM, users may need to be members of additional groups
    to access the full functionality of removable media devices.
    
    * Security implications *
    Please be aware that by adding users to additional groups may
    potentially give access to the removable media of other users.
    
    If you are creating a new user for remote shell access only,
    users do not need to belong to any additional groups as standard,
    so you may press ENTER at the next prompt.
el_GR: Πρόσθετες ομάδες UNIX:
    
    Οι χρήστες μπορούν να ανήκουν σε πρόσθετες ομάδες UNIX στο σύστημα.
    Για τους τοπικούς χρήστες που χρησιμοποιούν διαχειριστές σύνδεσης σε γραφική επιφάνεια
    εργασίας όπως το XDM/KDM, οι χρήστες ενδέχεται να πρέπει να είναι μέλη και σε πρόσθετες
    ομάδες, για να έχουν πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες των συσκευών προσθαφαιρούμενων μέσων.
    
    * Επιπτώσεις ασφαλείας*
    Παρακαλώ λάβετε υπ' όψη ότι προσθέτοντας χρήστες σε επιπλέον ομάδες, μπορεί
    δυνητικά να δοθεί πρόσβαση στα προσθαφαιρέσιμα μέσα και άλλων χρηστών.
    
    Αν δημιουργείτε έναν χρήστη μόνο για απομεμακρυσμένη πρόσβαση στο κέλυφος,
    οι χρήστες δεν χρειάζεται- εκ προοιμίου- να ανήκουν σε καμία επιπλέον ομάδα,
    οπότε μπορείτε να πατήσετε ENTER στην επόμενη προτροπή/ prompt.

en: Additional groups....:
el_GR: Πρόσθετες ομάδες....:

en: All users can read/write to any file
el_GR: Όλοι οι χρήστες έχουν πρόσβαση ανάγνωσης/εγγραφής

en: All users can read/write to any file (ntfs-3g)
el_GR: Όλοι οι χρήστες μπορούν να διαβάσουν και να γράψουν σε οποιοδήποτε αρχείο (ntfs-3g)

en: An EFI System Partition was found on ${PREFERRED_EFI_PARTITION}, but it has not yet been formatted.  Would you like to format this partition?
el_GR: Βρέθηκε μια κατάτμηση συστήματος με EFI στο ${PREFERRED_EFI_PARTITION}, αλλά δεν έχει ακόμη διαμορφωθεί. Θέλετε να διαμορφώσετε αυτή την κατάτμηση;

en: An ISO image of Slint's install DVD was found.
    Do you want me to mount the ISO image and use this as the package source?
el_GR: Βρέθηκε μια εικόνα ISO του DVD εγκατάστασης του Slint.
    Να προσαρτήσω την εικόνα ISO για να μπορώ να την χρησιμοποιήσω
    ως πακέτο προέλευσης για την εγκατάσταση;

en: An installation script was detected in ./install/doinst.sh, but
        was not executed.
el_GR: Εντοπίσθηκε ένα σενάριο ενεργειών/script στο ./install/doinst.sh, αλλά
    δεν εκτελέσθηκε.

en: An old Slint boot entry has been found in your EFI boot menu. Would you like to remove this before installing the new Slint boot entry?  This is recommended.
    
    Old EFI boot menu entry:
el_GR: Βρέθηκε μια παλιά καταχώρηση εκκίνησης του Slint στο σύστημά σας με μενού εκκίνησης EFI. Θέλετε να την διαγράψετε πριν την προσθήκη της νέας καταχώρησης στην εκκίνηση του Slint;  Αυτή είναι η συστηνόμενη επιλογή.
    
    Παλιά καταχώρηση στο μενού εκκίνησης EFI:

en: Apache, the most widely used web server on the net.
el_GR: Apache, ο διαδικτυακός διακομιστής που χρησιμοποιείται περισσότερο στο Διαδίκτυο.

en: Are you sure you want to use this device name
el_GR: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να χρησιμοποιήσετε αυτό το όνομα συσκευής

en: Ask about using VESA modes at boot; time out to standard
el_GR: Να γίνεται ερώτηση για τη χρήση λειτουργιών VESA κατά την εκκίνηση. Ο χρόνος αναμονής/time out να είναι ο κλασικός

en: At boot time, how long would you like LILO to wait for you to select an operating system?  If you let LILO time out, it will boot the first OS in the configuration file by default.
el_GR: Κατά τη φάση εκκίνησης, για πόσο χρονικό διάστημα θέλετε να περιμένει το LILO μέχρι να επιλέξετε ένα λειτουργικό σύστημα; Αν αφήσετε να περάσει αυτό το χρονικό όριο του LILO, τότε θα εκκινήσει το πρώτο Λειτουργικό Σύστημα που προβλέπεται στο αρχείο ρυθμίσεων.

en: Attempt to mount the CD/DVD device again
el_GR: Επανάληψη ανάρτησης CD

en: Attempting to mount your CD/DVD again with the following command:
    $ArG
el_GR: Απόπειρα ανάρτησης του CD/DVD μέσω της ακόλουθης εντολής:
    $ArG

en: Autoconfigure network using NetworkManager
el_GR: Κάντε αυτορύθμιση δικτύου χρησιμοποιώντας τον NetworkManager

en: Available network modules:
el_GR: Διαθέσιμα αρθρώματα δικτύου:

en: BIND (Berkeley Internet Name Domain) is a Domain Name System (DNS) server.
el_GR: Το BIND (Berkeley Internet Name Domain) είναι ένας διακομιστής για το Σύστημα Ονομάτων Χώρου (DNS).

en: BIND (Domain Name System) server
el_GR: Διακομιστής BIND (Σύστημα Ονομάτων Χώρου)

en: Because users could go snooping through (or destroy, depending on the settings) your Windows partition, you should choose how much access would you like your non-root users to have to partition $DOS_PART.  The access level can range from no access at all, to read-only for everyone, to read-write access for every user on the machine.  A reasonable default (read-write for root only) is chosen, but you may set this any way that you like.
el_GR: Κάποιες ρυθμίσεις θα μπορούσαν να επιτρέπουν στους χρήστες του συστήματός σας να δούνε ό,τι υπάρχει (ή ακόμα και να καταστρέψουν εντελώς) την κατάτμηση Windows σας. Θα πρέπει να καθορίσετε τώρα σε τι βαθμό θέλετε να έχουν πρόσβαση οι χρήστες του συστήματος (εκτός του root) στην κατάτμηση $DOS_PART.  Ο βαθμός πρόσβασης μπορεί να κυμαίνεται από καθόλου πρόσβαση, σε πρόσβαση μόνο για ανάγνωση, μέχρι και σε πλήρη πρόσβαση για όλους τους χρήστες του συστήματος.  Έχουμε προεπιλέξει πλήρη πρόσβαση μόνο για τον χρήστη root, αλλά μπορείτε να το αλλάξετε σύμφωνα με τις παρακάτω επιλογές:

en: Brltty (Braille display daemon)
el_GR: Brltty (Braille οθόνη δαίμονα)

en: Btrfs Copy-on-Write B-tree Filesystem
el_GR: Σύστημα αρχείων Btrfs τύπου Copy-on-Write B-tree

en: Btrfs is a B-tree copy-on-write filesystem.
el_GR: Το Btrfs είναι ένα σύστημα αρχείων B-tree copy-on-write.

en: CAN'T ADD WINDOWS PARTITION
el_GR: ΑΔΥΝΑΤΗ Η ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΚΑΤΑΤΜΗΣΗΣ ΓΙΑ WINDOWS

en: CAN'T INSTALL LILO
el_GR: ΑΔΥΝΑΤΗ Η ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ LILO

en: CANNOT INSTALL SOFTWARE YET
el_GR: ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΑΚΟΜΗ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ

en: CANNOT START PXE SERVER YET
el_GR: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΑΚΟΜΗ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ Ο ΔΙΑΚΟΜΙΣΤΗΣ PXE

en: CARD DETECTED
el_GR: ΑΝΙΧΝΕΥΘΗΚΕ ΚΑΡΤΑ

en: CD/DVD DRIVE FOUND
el_GR: ΑΝΙΧΝΕΥΤΗΚΕ ΜΟΝΑΔΑ CD/DVD

en: CD/DVD DRIVE NOT FOUND
el_GR: Η ΜΟΝΑΔΑ CD/DVD ΔΕΝ ΒΡΕΘΗΚΕ

en: CD/DVD master on first IDE bus (unlikely)
el_GR: Κύριο CD/DVD στο πρώτο κανάλι IDE (όχι πολύ πιθανό)

en: CD/DVD master on fourth IDE bus
el_GR: Κύριο CD/DVD στο τέταρτο κανάλι IDE

en: CD/DVD master on second IDE bus
el_GR: Κύριο CD/DVD στο δεύτερο κανάλι IDE

en: CD/DVD master on third IDE bus
el_GR: Κύριο CD/DVD στο τρίτο κανάλι IDE

en: CD/DVD slave on first IDE bus
el_GR: Δευτερεύον CD/DVD στο πρώτο κανάλι IDE

en: CD/DVD slave on fourth IDE bus
el_GR: Δευτερεύον CD/DVD στο τέταρτο κανάλι IDE

en: CD/DVD slave on second IDE bus
el_GR: Δευτερεύον CD/DVD στο δεύτερο κανάλι IDE

en: CD/DVD slave on third IDE bus
el_GR: Δευτερεύον CD/DVD στο τρίτο κανάλι IDE

en: CHECK SWAP PARTITIONS FOR BAD BLOCKS?
el_GR: ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΛΕΓΧΟΣ ΓΙΑ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΙΚΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΤΑΤΜΗΣΕΙΣ ΕΙΚΟΝΙΚΗΣ ΜΝΗΜΗΣ SWAP;

en: CHOOSE LILO TIMEOUT
el_GR: ΕΠΙΛΕΞΤΕ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΑΝΑΜΟΝΗΣ/ TIMEOUT TOY LILO

en: CONFIGURATION TYPE FOR $HOSTNM.$DOMAIN
el_GR: ΕΙΔΟΣ ΡΥΘΜΙΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ $HOSTNM.$DOMAIN

en: CONFIGURE LILO TO USE FRAME BUFFER CONSOLE?
el_GR: ΡΥΘΜΙΣΤΕ ΤΟ LILO ΓΙΑ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΤΗΝ ΚΟΝΣΟΛΑ FRAME BUFFER ;

en: CONFIGURE NETWORK?
el_GR: ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΔΙΚΤΥΟΥ;

en: CONFIGURE THE SYSTEM
el_GR: ΡΥΘΜΙΣΗ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ

en: CONFIGURE X SERVER?
el_GR: Ρύθμιση του X SERVER;

en: CONFIRM LOCATION TO INSTALL LILO
el_GR: ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΤΕ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΣΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ LILO

en: CONFIRM NETWORK SETUP
el_GR: ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΤΕ ΤΙΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΔΙΚΤΥΟΥ

en: CONFIRM SETUP COMPLETE
el_GR: ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΤΕ ΤΗΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΤΩΝ ΡΥΘΜΙΣΕΩΝ

en: CONFIRM STARTUP SERVICES TO RUN
el_GR: ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ ΤΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΤΕΛΟΥΝΤΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΚΚΙΝΗΣΗ

en: CONTENTS OF PACKAGE: $PkG
el_GR: ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ ΤΟΥ ΠΑΚΕΤΟΥ: $PkG

en: CREATING USB BOOT STICK
el_GR: ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ ΕΝΑ USB STICK ΕΚΚΙΝΗΣΗΣ

en: CREATION OF REGULAR USER ACCOUNTS
el_GR: ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΩΝ ΧΡΗΣΤΩΝ

en: CUPS print server
el_GR: Διακομιστής εκτύπωσης CUPS

en: Can't umount /var/log/mount.  Reboot machine and run setup again.
el_GR: Δεν μπορούμε να αφαιρέσουμε τις προσαρτήσεις στο /var/log/mount.  Επανεκκινήστε τον υπολογιστή και ξαναρχίστε την εγκατάσταση.

en: Canceled.
el_GR: Ακύρωση

en: Cannot install $package:  external compression utility $packagecompression missing
el_GR: Αδύνατη η εγκατάσταση του $package: λείπει μια εξωτερική εφαρμογή συμπίεσης $packagecompression

en: Cannot install $package:  file does not end in .tgz, .tbz, .tlz, or .txz
el_GR: Αδύνατη η εγκατάσταση του $package: το αρχείο δεν τελειώνει με .tgz, .tbz, .tlz, ή .txz

en: Cannot install $package:  file not found
el_GR: Αδύνατη η εγκατάσταση του $package: το αρχείο δεν βρέθηκε

en: Choose Slint installation scripts to run again
el_GR: Επιλέξτε την επανεκτέλεση σεναρίων/scripts εγκατάστασης του Slint

en: Choose a default window manager for X
el_GR: Επιλογή του εξ ορισμού διαχειριστή παραθύρων για τα X.

en: Configure basic network settings
el_GR: Ρύθμιση βασικών επιλογών δικτύου

en: Configure the console mouse support (GPM).
el_GR: Ρύθμιση της υποστήριξης ποντικιού για την κονσόλα (GPM).

en: Configure your network parameters
el_GR: Ρυθμίστε τις παραμέτρους του δικτύου σας

en: Continue
el_GR: Συνέχεια

en: Continue the configuration (done making boot sticks)
el_GR: Συνεχίστε τις ρυθμίσεις (τελειώσατε με την δημιουργία stick εκκίνησης)

en: Continue with the installation
el_GR: Συνεχίστε με την εγκατάσταση

en: Could not find the kernel and/or initial ramdisk files.
    These are required for booting the client computer.
    Please try to setup the SOURCE location correctly.
el_GR: Αδύνατη η ανεύρεση του πυρήνα και/ή των αρχικών αρχείων ramdisk.
    Αυτά απαιτούνται για την εκκίνηση του υπολογιστή πελάτη.
    Παρακαλώ προσπαθήστε να ρυθμίσετε σωστά την τοποθεσία ΠΗΓΗΣ.

en: Create
el_GR: Δημιουργήστε

en: Create a USB Linux boot stick
el_GR: Δημιουργία ενός δίσκου εκκίνησης σε στικάκι USB

en: Create a new user account
el_GR: Δημιουργία ενός νέου λογαριασμού

en: Create a swap partition with Linux fdisk, and then try this again.
el_GR: Δημιουργήστε μία κατάτμηση για την εικονική μνήμη swap με την εντολή "fdisk" και αρχίσε ξανά την εγκατάσταση.

en: Creating $CONTROL character device with major:$MAJOR minor:$MINOR.
el_GR: Δημιουργία της συσκευής χαρακτήρων $CONTROL με κύριο:$MAJOR και δευτερεύον:$MINOR

en: Creating SYSLINUX bootdisk for $ROOT_DEVICE on /dev/$STICK.
el_GR: Δημιουργείται ο δίσκος εκκίνησης SYSLINUX για το $ROOT_DEVICE στο /dev/$STICK.

en: Creating Slackware package:  ${TARGET_NAME}/${TAR_NAME}.${EXTENSION}
el_GR: Δημιουργείται το πακέτο Slackware: ${TARGET_NAME}/${TAR_NAME}.${EXTENSION}

en: Creating link from $TIMEZONE to localtime in /etc...
el_GR: Δημιουργείται ένας σύνδεσμος από το $TIMEZONE στο localtime in /etc...

en: Creating new account...
el_GR: Δημιουργείται νέος λογαριασμός...

en: Creating your new ./install/doinst.sh...
el_GR: Δημιουργείται το νέο σας ./install/doinst.sh ...

en: Creation of user accounts completed
el_GR: Η δημιουργία των λογαριασμών ολοκληρώθηκε

en: Current NFS mounts:
el_GR: Έχουν προσαρτηθεί τα παρακάτω απομακρυσμένα συστήματα αρχείων NFS:

en: D-Bus system message bus
el_GR: Δίαυλος μηνυμάτων συστήματος D-Bus

en: DEVICE FILE NOT FOUND
el_GR: ΔΕΝ ΒΕΘΗΚΕ ΑΡΧΕΙΟ ΣΥΣΚΕΥΗΣ

en: DHCP CONFIGURATION
el_GR: ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ DHCP

en: DHCP SERVER CONFIGURATION
el_GR: ΡΥΘΜΙΣΗ ΔΙΑΚΟΜΙΣΤΗ DHCP

en: DIRECTORY NOT FOUND
el_GR: Ο ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΔΕΝ ΒΡΕΘΗΚΕ

en: DONE ADDING FAT or NTFS PARTITIONS
el_GR: ΟΙ FAT ή NTFS ΚΑΤΑΤΜΗΣΕΙΣ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΤΕΘΕΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΣΑΣ

en: DONE ADDING LINUX PARTITIONS TO /etc/fstab
el_GR: ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗΣ ΚΑΤΑΤΜΗΣΕΩΝ ΣΤΟ ΑΡΧΕΙΟ /etc/fstab

en: DONE INSTALLING PACKAGES
el_GR: Η ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ

en: Didn't work.
el_GR: Αποτυχία

en: Disabling IPv4 packet forwarding.
el_GR: Γίνεται απενεργοποίηση προώθησης πακέτων IPv4.

en: Display the already created user accounts
el_GR: Εμφάνιση των ήδη υπαρχόντων λογαριασμών

en: Do not install ELILO
el_GR: Να μην εγκατασταθεί ο ELILO

en: Do not install GRUB
el_GR: Χωρίς εγκατάσταση του GRUB

en: Do not install LILO
el_GR: Να μη γίνει εγκατάσταση του LILO

en: Do not install a boot menu entry
el_GR: Να μην προστεθεί μια καταχώρηση στο μενού εκκίνησης

en: Do not install package $shortname
el_GR: Να μην γίνει εγκατάσταση του πακέτου: $shortname

en: Do not select a layout variant
el_GR: Μην επιλέξετε μια παραλλαγή διάταξης

en: Do not select an additional layout
el_GR: Μην επιλέξετε μια πρόσθετη διάταξη

en: Do you confirm that you want to install Slint on /dev/$CHOICE?
el_GR: Επιβεβαιώνετε ότι επιθυμείτε να εγκαταστήσετε το Slint στο /dev/$CHOICE ;

en: Do you have a gateway?
el_GR: Χρησιμοποιείτε πύλη δικτύου (gateway);

en: Do you need to try setting up NFS again?
el_GR: Θέλετε να ξαναδοκιμάσουμε να ρυθμίσουμε το NFS;

en: Do you want to format Linux partition ${ArG1}?
el_GR: Θέλετε να διαμορφωθεί η κατάτμηση ${ArG1};

en: Do you want to install the GRUB boot loader?
el_GR: Επιθυμείτε να εγκαταστήσετε τον εκκινητή συστήματος GRUB;

en: Do you want to install the KDE packages?
el_GR: Επιθυμείτε να εγκαταστήσετε πακέτα του KDE;

en: Do you want to try setting up Samba again?
el_GR: Να ξαναπροσπαθήσουμε να ρυθμίσουμε σωστά το Samba;

en: Does your mouse (${MOUSE_NAME}) have a wheel and if so, would you like to have it enabled?
el_GR: Εάν το ποντίκι (${MOUSE_NAME}) έχει ροδέλα, θα θέλατε να την ενεργοποιήσουμε;

en: Domain name:
el_GR: Όνομα χώρου:

en: Don't wait at all - boot straight into the first OS
el_GR: Να μην υπάρχει καθόλου αναμονή - να γίνεται εκκίνηση κατευθείαν με το πρώτο ΛΣ

en: Dutch
el_GR: Ολλανδικά

en: EFI BOOT ENTRY INSTALLED
el_GR: Η ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ ΕΚΚΙΝΗΣΗΣ EFI ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΘΗΚΕ

en: EFI SYSTEM PARTITION RECOGNIZED
el_GR: ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΘΗΚΕ ΚΑΤΑΤΜΗΣΗ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΜΕ EFI

en: ELILO (EFI Linux Loader) installation
el_GR: Εγκατάσταση του ELILO (EFI Linux Loader)

en: ELILO is a Linux boot loader for EFI based systems.  Installing ELILO will allow you to boot your Linux system from the hard drive after selecting it from the UEFI boot menu.  Since an EFI System Partition was detected on this machine, it is recommended that you install ELILO now.  Please select an option:
el_GR: Ο ELILO είναι ένα πρόγραμμα φόρτωσης εκκίνησης του Linux για συστήματα που βασίζονται στο EFI.  Η εγκατάσταση του ELILO θα σας επιτρέπει να εκκινείτε το σύστημά σας με το Linux από τον σκληρό δίσκο, αφού πρώτα θα τον έχετε επιλέξει από το μενού εκκίνησης του UEFI.  Επειδή εντοπίσθηκε μια Κατάτμηση Συστήματος EFI σε αυτό το μηχάνημα, συστήνεται να εγκαταστήσετε τον ELILO τώρα.  Παρακαλώ κάντε μια επιλογή:

en: ENABLE DHCP SERVER
el_GR: ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ SERVER DHCP

en: ENTER CD/DVD DEVICE MANUALLY
el_GR: ΜΗ ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΟΝΑΔΑΣ CD/DVD

en: ENTER DOMAINNAME FOR $HOSTNM
el_GR: ΕΙΣΑΓΩΓΗ DOMAINNAME ΓΙΑ ΤΟ $HOSTNM

en: ENTER GATEWAY ADDRESS
el_GR: ΕΙΣΑΓΕΤΕ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΥΛΗΣ ΔΙΚΤΥΟΥ/ GATEWAY

en: ENTER HOSTNAME
el_GR: ΕΙΣΑΓΕΤΕ ΟΝΟΜΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ

en: ENTER IP ADDRESS FOR $HOSTNM.$DOMAIN
el_GR: ΕΙΣΑΓΕΤΕ ΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ IP ΓΙΑ ΤΟ $HOSTNM.$DOMAIN

en: ENTER IP ADDRESS OF NFS SERVER
el_GR: ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΗΣΤΕ ΤΗΝ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ IP ΤΟΥ NFS SERVER ΣΑΣ

en: ENTER NETMASK FOR LOCAL NETWORK
el_GR: ΕΙΣΑΓΕΤΕ ΜΑΣΚΑ ΔΙΚΤΥΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΤΟΠΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ

en: ENTER SHARE ADDRESS OF SAMBA SERVER
el_GR: ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΗΣΤΕ ΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΟΥ SERVER ΔΙΑΜΟΙΡΑΣΜΟΥ ΑΡΧΕΙΩΝ SAMBA

en: ERROR ATTEMPTING TO INSTALL KERNEL
el_GR: ΣΦΑΛΜΑ ΣΤΗΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΠΥΡΗΝΑ

en: ERROR:  No EFI System Partition mounted on /boot/efi.
el_GR: ΣΦΑΛΜΑ:  Δεν προσαρτήθηκε Κατάτμηση με Σύστημα EFI στο /boot/efi.

en: ERROR:  No kernel found at /boot/vmlinuz.
el_GR: ΣΦΑΛΜΑ:  Δεν βρέθηκε πυρήνας στο /boot/vmlinuz.

en: ERROR:  Package $INCOMINGDIR/$NNAME did not install
    correctly.  You may need to reinstall your old package
    to avoid problems.  Make sure the new package is not
    corrupted.
el_GR: ΣΦΑΛΜΑ:  Το πακέτο $INCOMINGDIR/$NNAME δεν εγκαταστάθηκε
    σωστά.  Μπορεί να χρειασθεί να επανεγκαταστήσετε το παλιό σας πακέτο
    για να αποφύγετε τα προβλήματα.  Βεβαιωθείτε ότι το νέο πακέτο δεν είναι
    κατεστραμμένο.

en: ERROR:  System is not running under UEFI.
el_GR: ΣΦΑΛΜΑ:  Το σύστημα δεν τρέχει με UEFI.

en: ERROR:  bzip2 compression utility not found in $PATH.
el_GR: ΣΦΑΛΜΑ: Το βοηθητικό πρόγραμμα  bzip2 δεν βρέθηκε στο $PATH.

en: ERROR:  bzip2 returned error code $ERRCODE -- makepkg failed.
el_GR: ΣΦΑΛΜΑ: το bzip2 επέστρεψε κωδικό σφάλματος $ERRCODE -- makepkg απέτυχε.

en: ERROR:  gzip compression utility not found in $PATH.
el_GR: ΣΦΑΛΜΑ: Το βοηθητικό πρόγραμμα gzip δεν βρέθηκε στο $PATH.

en: ERROR:  gzip returned error code $ERRCODE -- makepkg failed.
el_GR: ΣΦΑΛΜΑ: το gzip επέστρεψε τον κωδικό σφάλματος $ERRCODE -- makepkg απέτυχε.

en: ERROR:  lzma compression utility not found in $PATH.
el_GR: ΣΦΑΛΜΑ: Το βοηθητικό πρόγραμμα lzma δεν βρέθηκε στο $PATH.

en: ERROR:  lzma returned error code $ERRCODE -- makepkg failed.
el_GR: ΣΦΑΛΜΑ:  Το lzma επέστρεψε κωδικό σφάλματος $ERRCODE -- makepkg απέτυχε.

en: ERROR:  xz compression utility not found in $PATH.
el_GR: ΣΦΑΛΜΑ:  Το βοηθητικό πρόγραμμα συμπίεσης xz δεν βρέθηκε στο $PATH.

en: ERROR:  xz returned error code $ERRCODE -- makepkg failed.
el_GR: ΣΦΑΛΜΑ:  Το xz επέστρεψε κωδικό σφάλματος $ERRCODE -- makepkg απέτυχε.

en: ERROR: No Linux Native Partitions
el_GR: ΣΦΑΛΜΑ: Δεν υπάρχουν κατατμήσεις κατάλληλα διαμορφωμένες για Linux

en: ERROR: TARGET PARTITION FULL
el_GR: ΣΦΑΛΜΑ: Η ΚΑΤΑΤΜΗΣΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΟ ΧΩΡΟ

en: ERROR: USB BOOT STICK NOT CREATED
el_GR: ΤΟ USB STICK ΕΚΚΙΝΗΣΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ

en: EXIT
el_GR: ΕΞΟΔΟΣ

en: EXPERT LILO INSTALLATION
el_GR: ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ LILO ΓΙΑ ΕΜΠΕΙΡΟΥΣ

en: Either the source packages are inappropriate for the target system:
    Slint version $SLINTVERSION (${SFX}-bit)
    or the file $INSTALL_PATH/slint/DONOTREMOVEME.TXT is missing.
    Please try again to set the source of packages
el_GR: Είτε τα πακέτα πηγής είναι ακατάλληλα για το σύστημα στόχο:
    Slint έκδοση $SLINTVERSION(${SFX}-bit)
    ή το αρχείο $INSTALL_PATH/slint/DONOTREMOVEME.TXT λείπει.
    Παρακαλώ δοκιμάστε ξανά για να ορίσετε την πηγή των πακέτων

en: English (USA)
el_GR: Αγγλικά (ΗΠΑ)

en: Enter 1 to select a keyboard map:
el_GR: Εισάγετε το 1 για να επιλέξετε μια διάταξη πληκτρολογίου:

en: Enter the address for the gateway on your network, such as:
el_GR: Εισάγετε τη διεύθυνση για την πύλη δικτύου/gateway στο δικό σας δίκτυο, όπως:

en: Enter your IP address for the local machine.  Example: 
    111.112.113.114
    Enter IP address for $HOSTNM (aaa.bbb.ccc.ddd):
el_GR: Εισάγετε τη διεύθυνσή σας IP για το τοπικό μηχάνημα. Παράδειγμα:
    111.112.113.114
    Εισάγετε τη διεύθυνση IP για το $HOSTNM (aaa.bbb.ccc.ddd):

en: Enter your netmask.  This will generally look something
    like this: 255.255.255.0
    Enter netmask (aaa.bbb.ccc.ddd):
el_GR: Εισάγετε την μάσκα δικτύου σας/ netmask.  Αυτή θα μοιάζει, γενικά, με κάτι
    τέτοιο: 255.255.255.0
    Εισάγετε μάσκα δικτύου/ netmask (aaa.bbb.ccc.ddd):

en: Error running useradd command -- account not created!
      
    (command: $CMD)
el_GR: Σφάλμα κατά την εκτέλεση της εντολής useradd -- ο λογαριασμός δεν δημιουργήθηκε!
      
    (εντολή: $CMD)

en: Everyone has read access, but only root can write
el_GR: Όλοι οι χρήστες έχουν πρόσβαση ανάγνωσης, ενώ ο χρήστης root έχει και πρόσβαση εγγραφής

en: Everyone has read access, but only root can write (ntfs-3g)
el_GR: Όλοι έχουν πρόσβαση για ανάγνωση αλλά μόνο ο root έχει πρόσβαση εγγραφής (ntfs-3g)

en: Everyone has read only access
el_GR: Όλοι οι χρήστες έχουν πρόσβαση μόνο ανάγνωσης

en: Everyone has read only access (built-in kernel ntfs driver)
el_GR: Όλοι έχουν πρόσβαση αλλά μόνο για ανάγνωση (χρήση του οδηγού ntfs του πυρήνα)

en: Executing install script for $package_name.
el_GR: Εκτελείται το σενάριο ενεργειών για το $package_name

en: Exit Pkgtool
el_GR: Έξοδος από το Pkgtool

en: Exit Slint Linux Setup
el_GR: Έξοδος από τις Ρυθμίσεις του Slint Linux

en: Exit Slint PXE Setup
el_GR: Να γίνει έξοδος από τις ρυθμίσεις του PXE

en: Expiry date (YYYY-MM-DD) []:
el_GR: Ημερομηνία λήξης (YYYY-MM-DD) []:

en: Expiry date..........:
el_GR: Ημερομηνία λήξης..........:

en: Exploding package $PKG in current directory:
el_GR: Αποσυμπίεση πακέτου $PKG στον τρέχοντα κατάλογο:

en: Ext2 is the traditional Linux file system and is fast and stable.
el_GR: Το σύστημα αρχείων ext2 είναι το παραδοσιακό σύστημα αρχείων για τα Linux, και είναι γρήγορο και σταθερό

en: Ext3 Journaling Filesystem
el_GR: Journaling σύστημα αρχείων Ext3

en: Ext3 is the journaling version of the Ext2 filesystem.
el_GR: Το σύστημα αρχείων ext3 είναι βασισμένο στο ext2 αλλά με ικανότητες journaling

en: Ext4 Journaling Filesystem
el_GR: Journaling σύστημα αρχείων Ext4

en: Ext4 is the successor to the ext3 filesystem.
el_GR: Το σύστημα αρχείων ext4 είναι η πιο πρόσφατη έκδοση του ext3

en: FAT or NTFS PARTITIONS DETECTED
el_GR: ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΚΑΤΑΤΜΗΣΕΙΣ FAT ή NTFS

en: FETCHING CONFIGURATION
el_GR: ΓΙΝΕΤΑΙ ΛΗΨΗ ΡΥΘΜΙΣΕΩΝ

en: FONTCONFIG UPDATE
el_GR: ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΤΟΥ

en: FORMAT EFI PARTITION ${PREFERRED_EFI_PARTITION}?
el_GR: ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΤΗΣ ΚΑΤΑΤΜΗΣΗΣ EFI ${PREFERRED_EFI_PARTITION};

en: FORMAT PARTITION $ArG1
el_GR: ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΚΑΤΑΤΜΗΣΗΣ (PARTITION) $ArG1

en: FORMATTING
el_GR: ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ (FORMAT)

en: FORMATTING EFI PARTITION ${PREFERRED_EFI_PARTITION}
el_GR: ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΤΗΣ ΚΑΤΑΤΜΗΣΗΣ EFI ${PREFERRED_EFI_PARTITION}

en: FOUND EXISTING xorg.conf in $ArG
el_GR: ΒΡΕΘΗΚΕ ΤΟ ΥΠΑΡΧΟΝ xorg.conf στο $ArG

en: FTP/HTTP DOWNLOAD FAILURE
el_GR: ΑΠΟΤΥΧΙΑ ΜΕΤΑΦΟΡΤΩΣΗΣ FTP/HTTP

en: FUSE is an interface to allow userspace programs to use filesystems.
el_GR: Το FUSE είναι μια διεπαφή που επιτρέπει σε προγράμματα απλών χρηστών να χρησιμοποιούν συστήματα αρχείων.

en: Filesystem in Userspace library
el_GR: Βιβλιοθήκη Filesystem in Userspace

en: Finished setting up EFI System Partition.
el_GR: Ολοκληρώθηκε η δημιουργία Κατάτμησης Συστήματος με EFI.

en: Finished setting up Linux partitions.
el_GR: Οι κατατμήσεις του συστήματος έχουν ρυθμιστεί

en: Finished setting up non-Linux partitions.
el_GR: Ολοκλήρωση ρύθμισης κατατμήσεων που δεν ανήκουν στο Linux.

en: Finished: do not select additional options.
el_GR: Τελείωσε: μην κάνετε πρόσθετες επιλογές.

en: First CD/DVD drive
el_GR: Πρώτο CD/DVD

en: First command to run is 'source /etc/profile'.
    This will setup the PATH for you.
el_GR: Η πρώτη εντολή προς εκτέλεση είναι 'source /etc/profile'.
    Αυτό θα καθορίσει το PATH για λογαριασμό σας.

en: First parallel port ATAPI CD
el_GR: Πρώτο CD ATAPI σε παράλληλη θύρα

en: First, we'll need the name you'd like to give your host.
    Only the base hostname is needed right now. (not the domain)
    
    Enter hostname:
el_GR: Πρώτα, θα χρειαστεί το όνομα που θέλετε να δώσετε στον υπολογιστή.
    Προς στιγμή, το μόνο που χρειάζεται είναι το όνομα βάσης/base hostname. (όχι το όνομα χώρου/domain)
    
    Εισάγετε όνοαμα υπολογιστή:

en: Flash-Friendly File System
el_GR: Σύστημα αρχείων φιλικό για συσκευές αποθήκευσης flash

en: Formatting $ArG1
    Size in 1K blocks: $SIZE
    Filesystem type: ext2
el_GR: Διαμόρφωση $ArG1
    Μέγεθος σε τμήματα 1K: $SIZE
    Σύστημα αρχείων: ext2

en: Formatting $ArG1
    Size in 1K blocks: $SIZE
    Filesystem type: ext3
el_GR: Διαμόρφωση $ArG1
    Μέγεθος σε τμήματα 1K: $SIZE
    Σύστημα αρχείων: ext3

en: Formatting $ArG1
    Size in 1K blocks: $SIZE
    Filesystem type: ext4
el_GR: Διαμόρφωση $ArG1
    Μέγεθος σε τμήματα 1K: $SIZE
    Σύστημα αρχείων: ext4

en: Formatting $ArG1
    Size in 1K blocks: $SIZE
    Filesystem type: jfs
el_GR: Διαμόρφωση $ArG1
    Μέγεθος σε τμήματα 1K: $SIZE
    Σύστημα αρχείων: jfs

en: Formatting $ArG1
    Size in 1K blocks: $SIZE
    Filesystem type: reiserfs
el_GR: Διαμόρφωση $ArG1
    Μέγεθος σε τμήματα 1K: $SIZE
    Σύστημα αρχείων: reiserfs

en: Formatting $ArG1
    Size in 1K blocks: $SIZE
    Filesystem type: xfs
el_GR: Διαμόρφωση $ArG1
    Μέγεθος σε τμήματα 1K: $SIZE
    Σύστημα αρχείων: xfs

en: Formatting $ArG1
    Size in 1K blocks: $SIZE 
    Filesystem type: btrfs
el_GR: Διαμόρφωση $ArG1
    Μέγεθος σε τμήματα 1K: $SIZE 
    Σύστημα αρχείων: btrfs

en: Formatting $ArG1 with filesystem btrfs.
el_GR: Διαμόρφωση $ArG1 με σύστημα αρχείων btrfs.

en: Formatting $ArG1 with filesystem ext2.
el_GR: Διαμόρφωση $ArG1 με σύστημα αρχείων ext2.

en: Formatting $ArG1 with filesystem ext3.
el_GR: Διαμόρφωση $ArG1 με σύστημα αρχείων ext3.

en: Formatting $ArG1 with filesystem ext4.
el_GR: Διαμόρφωση $ArG1 με σύστημα αρχείων ext4.

en: Formatting $ArG1 with filesystem jfs.
el_GR: Διαμόρφωση $ArG1 με σύστημα αρχείων jfs.

en: Formatting $ArG1 with filesystem reiserfs.
el_GR: Διαμόρφωση $ArG1 με σύστημα αρχείων reiserfs.

en: Formatting $ArG1 with filesystem xfs.
el_GR: Διαμόρφωση $ArG1 με σύστημα αρχείων xfs.

en: Formatting EFI System Partition ${PREFERRED_EFI_PARTITION} as FAT32.
el_GR: Γίνεται διαμόρφωση της Κατάτμησης Συστήματος με EFI ${PREFERRED_EFI_PARTITION} σε μορφή FAT32.

en: Fourth CD/DVD drive
el_GR: Τέταρτο CD/DVD

en: Fourth parallel port ATAPI CD
el_GR: Τέταρτο CD ATAPI σε παράλληλη θύρα

en: Frame buffer console, 1024x768x256
el_GR: Κονσόλα Frame buffer, 1024x768x256

en: Frame buffer console, 1024x768x32k
el_GR: Κονσόλα Frame buffer, 1024x768x32k

en: Frame buffer console, 1024x768x64k
el_GR: Κονσόλα Frame buffer, 1024x768x64k

en: Frame buffer console, 640x480x256
el_GR: Κονσόλα Frame buffer, 640x480x256

en: Frame buffer console, 640x480x32k
el_GR: Κονσόλα Frame buffer, 640x480x32k

en: Frame buffer console, 640x480x64k
el_GR: Κονσόλα Frame buffer, 640x480x64k

en: Frame buffer console, 800x600x256
el_GR: Κονσόλα Frame buffer, 800x600x256

en: Frame buffer console, 800x600x32k
el_GR: Κονσόλα Frame buffer, 800x600x32k

en: Frame buffer console, 800x600x64k
el_GR: Κονσόλα Frame buffer, 800x600x64k

en: French
el_GR: Γαλλικά

en: GNU Network Object Model Environment
el_GR: Περιβάλλον Μοντελοποίησης Αντικειμένων Δικτύου GNU /  GNU Network Object Model Environment

en: GPM CONFIGURATION
el_GR: ΡΥΘΜΙΣΗ ΤΟΥ GPM

en: Gateway:
el_GR: Θύρα:

en: Genitizer tablet (relative mode)
el_GR: Ταμπλέτα Genitizer (σχετική λειτουργία)

en: Genius Netmouse on PS/2 port
el_GR: Genius Netmouse στη θύρα PS/2

en: German
el_GR: Γερμανικά

en: Go with driver default (usually 8-bit)
el_GR: Προχωρήστε με τον προεπιλεγμένο οδηγό/ driver (συνήθως 8-bit)

en: Good! We're all set on the local end, but now we need to know
    where to find the software packages to install.  First, we need
    the IP address of the machine where the Slint sources are
    stored.
el_GR: Ωραία! Τελειώσαμε με τις τοπικές ρυθμίσεις, αλλά τώρα πρέπει να προσδιορίσουμε
    πού βρίσκονται τα πακέτα που θα εγκαταστήσουμε. Χρειαζόμαστε τη διεύθυνση IP
    του υπολογιστή που περιέχει τον πηγαίο κώδικα των πακέτων Slint.

en: Greek
el_GR: Ελληνικά

en: Group "$group" does not exist
el_GR: Η ομάδα "$group" δεν υπάρχει

en: HAL makes access to CD/DVD drives and USB devices easier.
el_GR: Ο HAL κάνει ευκολότερη την πρόσβαση σε CD/DVD και συσκευές USB.

en: HARDWARE CLOCK SET TO UTC?
el_GR: ΝΑ ΡΥΘΜΙΣΘΕΙ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΡΟΛΟΪ ΤΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΣΤΟ UTC;

en: HP printer/scanner daemons
el_GR: Δαίμονες εκτυπωτή/σαρωτή HP

en: Hardware clock is set to UTC
el_GR: Το εσωτερικό ρολόι συστήματος ρυθμίσθηκε στο UTC

en: Hardware clock is set to local time
el_GR: Το εσωτερικό ρολόι συστήματος ρυθμίσθηκε στην τοπική ώρα

en: Here are the already registered ordinary users:
el_GR: Αυτοί είναι οι ήδη εγγεγραμμένοι χρήστες:

en: Here is your current IP address, full hostname, and base hostname:
    $IPADDR       $HOSTNM.$DOMAIN    $HOSTNM
    
    Please give the IP address of the name server to use,
    such as $DNSSAMPLE.
    
    You can add more Domain Name Servers later by editing $RESOLV.
    
    Primary name server to use (aaa.bbb.ccc.ddd):
el_GR: Ακολουθούν η τρέχουσα διεύθυνση IP, το πλήρες όνομα του υπολογιστή και το βασικό όνομα του υπολογιστή:
    $IPADDR       $HOSTNM.$DOMAIN    $HOSTNM
    
    Παρακαλούμε δώστε τη διεύθυνση IP του διακομιστή ονομάτων που θα χρησιμοποιήσετε,
    όπως $DNSSAMPLE.
    
    Μπορείτε να προσθέστε περισσότερους διακομιστές ονομάτων αργότερα στο αρχείο $RESOLV.
    
    Πρωτεύων διακομιστής ονομάτων (aaa.bbb.ccc.ddd):

en: Here's what would be removed (and left behind) if you removed the package(s):
el_GR: Ορίστε τι θα διαγραφεί (και τι θα παραμείνει) αν διαγράψετε το πακέτο (τα πακέτα):

en: Highest DHCP Client Address:
el_GR: Μεγαλύτερη δυνατή διεύθυνση για τον πελάτη DHCP:

en: Hit OK to return to the main menu.
el_GR: Πατήστε OK για να επιστρέψετε το κυρίως μενού.

en: Home directory [ ${defhome}/${LOGIN} ]
el_GR: Αρχικός κατάλογος/ Home [ ${defhome}/${LOGIN} ]

en: Home directory.......:
el_GR: Αρχικός κατάλογος/ Home.......:

en: Hostname:
el_GR: Όνομαυπολογιστή:

en: I can't find a device named $ArG1 !
el_GR: Αδύνατη η εύρεση μιας συσκευής με όνομα $ArG1 !

en: I can't find a device named $ArG1. Are you sure you want to use this device name?
el_GR: Αδύνατη η εύρεση συσκευής με όνομα $ArG1. Είστε σίγουροι ότι θέλετε να χρησιμοποιήσετε αυτό το όνομα συσκευής;

en: IBM's Journaled Filesystem
el_GR: Journaling σύστημα αρχείων της IBM

en: ICE Window Manager
el_GR: Ο Window Manager ICE

en: IN USE
el_GR: ΣΕ ΧΡΗΣΗ

en: INCLUDE EXTRA PARAMETERS IN THE BOOT COMMAND LINE?
el_GR: ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΠΑΡΑΜΕΤΡΩΝ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΕΝΤΟΛΩΝ ΕΚΚΙΝΗΣΗΣ;

en: INITIALIZING NETWORK
el_GR: ΑΡΧΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΔΙΚΤΥΟΥ

en: INSERT DISK
el_GR: ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΔΙΣΚΟΥ

en: INSTALL BOOT MENU ENTRY?
el_GR: ΝΑ ΠΡΟΣΤΕΘΕΙ ΜΙΑ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ ΣΤΟ ΜΕΝΟΥ ΕΚΚΙΝΗΣΗΣ;

en: INSTALL ELILO
el_GR: ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΘΕΙ Ο ELILO

en: INSTALL FROM THE CURRENT FILESYSTEM
el_GR: ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΤΡΕΧΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΡΧΕΙΩΝ

en: INSTALL KDE PACKAGES?
el_GR: ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΑΚΕΤΩΝ KDE;

en: INSTALL LILO
el_GR: ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ LILO

en: INSTALLING FROM HARD DISK
el_GR: ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΚΛΗΡΟ ΔΙΣΚΟ

en: INVALID DIRECTORY ENTERED
el_GR: Ο ΦΑΚΕΛΟΣ ΠΟΥ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΗΣΑΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΡΟΣ

en: IP Address:
el_GR: Διεύθυνση IP:

en: IP address:
el_GR: Διεύθυνση IP:

en: If this partition has not been formatted, you should format it.  NOTE: This will erase all data on it.  Would you like to format this partition?
el_GR: Εάν αυτή η κατάτμηση δεν είναι ήδη διαμορφωμένη, πρέπει να διαμορφωθεί. ΠΡΟΣΟΧΗ: αυτή η διαδικασία θα σβήσει ό,τι δεδομένα περιέχει η κατάτμηση. Θέλετε να διαμορφώσουμε αυτήν την κατάτμηση;

en: If you don't have a gateway on your network just hit ENTER
    without entering a gateway IP address.
    
    Enter gateway address (aaa.bbb.ccc.ddd):
el_GR: Αν δεν έχετε πύλη δικτύου/gateway στο δίκτυό σας, απλώς πατήστε ENTER
    χωρίς να εισάγετε τη διεύθυνση IP της πύλης δικτύου/gateway.
    
    Εισάγετε τη διεύθυνση πύλης δικτύου/ gateway (aaa.bbb.ccc.ddd):

en: If you like, X can attempt to probe for your video hardware and mouse, and write an initial configuration file to /etc/X11/xorg.conf.  Would you like to do this now?
el_GR: Αν θέλετε, ο X μπορεί να προσπαθήσει να ανιχνεύσει για την κάρτα γραφικών σας και το ποντίκι, και να δημιουργήσει ένα αρχείο αρχικών ρυθμίσεων στο /etc/X11/xorg.conf.  Θα θέλατε να το κάνετε τώρα αυτό;

en: If you like, we can look to see what kind of network card you have in your machine, and if we find one create an /etc/rc.d/rc.netdevice script to load the module for it at boot time.  There's a slight bit of danger that the probing can cause problems, but it almost always works.  If you'd rather configure your system manually, you can skip the probing process and edit /etc/rc.d/rc.modules or /etc/modules.conf later to have it load the right module.
el_GR: Αν θέλετε, εμείς μπορούμε να ψάξουμε για να δούμε τι κάρτα δικτύου έχετε στο μηχάνημά σας και, αν την βρούμε, να δημιουργήσουμε ένα σενάριο ενεργειών /etc/rc.d/rc.netdevice για να φορτώνει το σχετικό άρθρωμα κατά την εκκίνηση. Υπάρχει ένας μικρός κίνδυνος ότι η αναζήτηση αυτή μπορεί να προκαλέσει προβλήματα, αλλά λειτουργεί σχεδόν πάντα. Αν προτιμάτε περισσότερο να ρυθμίσετε χειρωνακτικά το σύστημά σας, μπορείτε να προσπεράσετε τη διαδικασία αναζήτησης και, αργότερα, να κάνετε επεξεργασία του /etc/rc.d/rc.modules ή του /etc/modules.conf για να μπορεί να φορτώνει το σωστό άρθρωμα.

en: If you're upgrading an existing Slint system, you might want to
    remove old packages before you run 'setup' to install the new ones. If
    you don't, your system will still work but there might be some old files
    left laying around on your drive.
    
    Just mount your Linux partitions under /mnt and type 'pkgtool'. If you
    don't know how to mount your partitions, type 'pkgtool' and it will tell
    you how it's done.
    
    To partition your hard drive(s), use 'cfdisk' or 'fdisk'.
    For systems using GPT instead of MBR, partition using 'cgdisk' or 'gdisk'.
    To activate PCMCIA/Cardbus devices needed for installation, type 'pcmcia'.
    To start the main installation (after partitioning), type 'setup'.
el_GR: Αν κάνετε αναβάθμιση από ένα προϋπάρχον σύστημα Slint, μπορεί να θέλετε
     να διαγράψετε τα παλιά πακέτα πριν εκτελέσετε το 'setup' για να εγκαταστήσετε
    τα καινούργια.Αν όχι, το σύστημά σας και πάλι θα λειτουργεί αλλά μπορεί να
    ξεμείνουν μερικά παλιά αρχεία σκόρπια πάνω στον σκληρό σας.
    
    Απλώς προσαρτήστε τις κατατμήσεις σας για Linux στο /mnt και πληκτρολογήστε
     'pkgtool'. Αν δεν ξέρετε πως να κάνετε προσάρτηση των κατατμήσεών σας,
    πληκτρολογήστε 'pkgtool' και θα σας πει πως να το πετύχετε.
    
    Για να δημιουργήσετε κατατμήσεις στον σκληρό (σκληρούς) σας, χρησιμοποιήστε
     το 'cfdisk' ή το 'fdisk'.
    Για συστήματα που χρησιμοποιούν GPT αντί για MBR, δημιουργήστε την
    κατάτμηση_n με χρήση του 'cgdisk' ή του 'gdisk'.
    Για να ενεργοποιήσετε τις συσκευές PCMCIA/Cardbus που απαιτούνται για την
    εγκατάσταση, πληκτρολογήστε 'pcmcia'.
    Για να αρχίσετε την βασική εγκατάσταση (μετά τη δημιουργία κατατμήσεων),
    πληκτρολογήστε 'setup'.

en: If your computer supports booting from a USB device, it is recommended that you make a USB boot stick for your system at this time. It will boot your computer straight into the root filesystem on $ROOT_DEVICE.
    
    Please insert a USB flash memory stick and then press ENTER to create a boot stick.
    
    WARNING!  The existing contents of the USB stick will be erased.
el_GR: Αν ο υπολογιστής σας υποστηρίζει την εκκίνηση από ένα USB, σας συστήνουμε να φτιάξετε τώρα ένα USB εκκίνησης για το σύστημά σας. Θα εκκινεί τον υπολογιστή σας κατ' ευθείαν στο σύστημα αρχείων root στο $ROOT_DEVICE.
    
    Παρακαλώ εισάγετε ένα USB στικάκι μνήμης flash και μετά πατήστε ENTER για να δημιουργήσετε ένα στικάκι εκκίνησης.
    
    ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ!  Αν τυχόν υπάρχουν δεδομένα πάνω στον δίσκο USB θα διαγραφούν.

en: Ignore the error and continue
el_GR: Συνέχεια της εγκατάστασης, αγνοώντας το σφάλμα

en: In order to install directly from the hard disk you must have a partition (such as /dev/sda1, /dev/sdb5, etc) with the Slint distribution's slint/ directory like you'd find it on the FTP site.
    
    Please enter the partition (such as /dev/sda1) where the Slint sources can be found, or [enter] to see a partition list
el_GR: Για να εγκαταστήσετε απευθείας από το σκληρό δίσκο θα πρέπει να έχετε μια κατάτμηση (όπως /dev/sda1, /dev/sdb5, κλπ) με το κατάλογο slint/ της διανομής Slint όπως θα το βρείτε στην τοποθεσία FTP.
    
    Παρακαλώ εισάγετε το διαμέρισμα (όπως /dev/sda1), όπου μπορούν να βρεθούν οι πηγές Slint, ή πατήστε [enter] για να δείτε μια λίστα με κατατμήσεις

en: In order to make these partitions visible from Linux, we  need to add them to your /etc/fstab.  Please pick a partition to  add to /etc/fstab, or select '---' to continue with the installation  process.
el_GR: Πρέπει να προσθέσουμε αυτές τις κατατμήσεις στο αρχείο /etc/fstab, έτσι ώστε να μπορούν να τις εντοπίζει το Linux. Επιλέξτε μία κατάτμηση για να την προσθέσουμε στο /etc/fstab, ή αλλιώς επιλέξτε '---' για να συνεχίσουμε με την διαδικασία εγκατάστασης.

en: Inetd daemon (this allows:  time, ftp, comsat, talk, finger, and auth).
el_GR: Δαίμονας Inetd (αυτός επιτρέπει: time, ftp, comsat, talk, finger, και auth).

en: Initial group [ ${defgroup} ]:
el_GR: Αρχική ομάδα [ ${defgroup} ]:

en: Initial group........:
el_GR: Αρχική ομάδα........:

en: Install ELILO on the EFI System Partition
el_GR: Εγκαταστήστε τον ELILO στην Κατάτμηση συστήματος EFI

en: Install GRUB
el_GR: Εγκατάσταση του GRUB

en: Install LILO
el_GR: Εγκαταστήστε το LILO

en: Install LILO anyway
el_GR: Να γίνει οπωσδήποτε εγκατάσταση του LILO

en: Install a Linux kernel from a bootdisk
el_GR: Εγκατάσταση πυρήνα από το δίσκο εκκίνησης

en: Install a boot menu entry
el_GR: Να προστεθεί μια καταχώρηση στο μενού εκκίνησης

en: Install from NFS (Network File System)
el_GR: Εγκατάσταση από NFS (Network File System)

en: Install from Samba share
el_GR: Εγκατάσταση από τοπικό δίκτυο Samba

en: Install from a Slint CD or DVD
el_GR: Εγκατάσταση από CD ή DVD Slint

en: Install from a Slint USB stick
el_GR: Εγκατάσταση από ένα στικάκι USB Slint

en: Install from a hard drive partition
el_GR: Εγκατάσταση από τον σκληρό δίσκο

en: Install from a pre-mounted directory
el_GR: Εγκατάσταση από φάκελο που έχει ήδη αναρτηθεί στο σύστημα

en: Install package $shortname
el_GR: Εγκατάσταση πακέτου: $shortname

en: Install packages from some other directory
el_GR: Εγκατάσταση πακέτων από κάποιον άλλον κατάλογο

en: Install packages from the current directory
el_GR: Εγκατάσταση πακέτων από τον τρέχοντα κατάλογο

en: Install selected software
el_GR: Εγκαταστήστε το λογισμικό που επιλέξατε

en: Install to Master Boot Record
el_GR: Εγκατάσταση στο Master Boot Record

en: Install to a formatted floppy in /dev/fd0 (A:)
el_GR: Εγκατάσταση σε μια διαμορφωμένη μαλακή δισκέτα στο /dev/fd0 (A:)

en: Install to superblock (not for use with XFS)
el_GR: Εγκατάσταση στο superblock (δεν χρησιμοποιείται με XFS)

en: Installation on the MBR of $DEVICE
el_GR: Εγκατάσταση του MBR στο $DEVICE

en: Installing new package $INCOMINGDIR/$NNAME
el_GR: Γίνεται εγκατάσταση νέου πακέτου $INCOMINGDIR/$NNAME

en: Installing package $package_name:
el_GR: Γίνεται εγκατάσταση του πακέτου $package_name:

en: Installing package $shortname $PMSG
el_GR: Γίνεται εγκατάσταση του πακέτου $shortname $PMSG

en: Installing the Linux Loader...
el_GR: Γίνεται εγκατάσταση του προγράμματος για φόρτωση του Linux ...

en: Installing translations...
el_GR: Εγκατάσταση μεταφράσεων ...

en: Is the hardware clock set to Coordinated Universal Time (UTC/GMT)
    If it is, select 'y' here.  If the hardware clock is set to the
    current local time (this is how most PCs are set up), then say 'n'
    here.  If you are not sure what this is, you should answer 'n' here.
    
    Is your hardware clock set to UTC
el_GR: Το εσωτερικό ρολόι συστήματος έχει ρυθμισθεί στο Coordinated Universal Time (UTC/GMT)
    Αν ναι, επιλέξτε 'y'.  Αν, όμως, ρυθμίσθηκε στην ισχύουσα τοπική ώρα
    (έτσι ρυθμίζονται τα πιο πολλά PC), τότε πέστε 'n'.  Αν δεν είστε σίγουροι για το τι ισχύει,
    θα πρέπει εδώ να απαντήσετε 'n'
    
    Το εσωτερικό ρολόι του συστήματός σας έχει ρυθμισθεί στο UTC;

en: Is the hardware clock set to Coordinated Universal Time (UTC/GMT)?  If it is, select YES here.  If the hardware clock is set to the current local time (this is how most PCs are set up), then say NO here.  If you are not sure what this is, you should answer NO here.
el_GR: Το εσωτερικό ρολόι συστήματος έχει ρυθμισθεί στο Coordinated Universal Time (UTC/GMT); Αν ναι, επιλέξτε το YES.  Αν, όμως, ρυθμίσθηκε στην ισχύουσα τοπική ώρα (έτσι ρυθμίζονται τα πιο πολλά PC), τότε πέστε NO.  Αν δεν είστε σίγουροι για το τι ισχύει, θα πρέπει εδώ να απαντήσετε NO.

en: It is recommended that you make these lines your new installation script.
    
    Would you like to make this stuff the install script for this package
    and remove the symbolic links
el_GR: Συστήνεται αυτές τις γραμμές να γίνουν το νέο σας σενάριο ενεργειών εγκατάστασης.
    
    Θέλετε αυτό το υλικό να γίνει το σενάριο ενεργειών εγκατάστασης  για το πακέτο αυτό
    και να διαγράψετε αυτούς τους συμβολικούς συνδέμσους

en: It is recommended to choose the default keyboard ("pc101") unless you know your keyboard model and it is present in this list.  Also note the keyboard model is not the same thing as the keyboard layout (the keyboard layout defaults to "pc105" which is usually correct)
el_GR: Συστήνεται να επιλέξετε το προεπιλεγμένο πληκτρολόγιο ("pc101") εκτός και αν ξέρετε ποιο είναι το μοντέλο του πληκτρολογίου σας και υπάρχει σε αυτή τη λίστα. Σημειώστε, επίσης, ότι το μοντέλο πληκτρολογίου δεν είναι το ίδιο πράγμα με τη διάταξη πληκτρολογίου (η προεπιλογή διάταξης πληκτρολογίου είναι το "pc105" και συνήθως είναι σωστή)

en: Italian
el_GR: Ιταλικά

en: JFS is IBM's Journaled Filesystem, currently used in IBM enterprise servers.
el_GR: Το σύστημα αρχείων JFS είναι το journaling σύστημα της IBM, που χρησιμοποιείται κυρίως σε επαγγελματικούς server της IBM

en: KDE: K Desktop Environment
el_GR: KDE: Περιβάλλον Επιφάνειας Εργασίας K / K Desktop Environment

en: KEYBOARD MAP SELECTION
el_GR: ΕΠΙΛΟΓΗ ΔΙΑΤΑΞΗΣ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟΥ

en: LANGUAGE TO USE DURING INSTALLATION
el_GR: ΓΛΩΣΣΑ ΠΟΥ ΘΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΕΙ ΣΤΗΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

en: LILO (Linux Loader) installation
el_GR: Εγκατάσταση του LILO (Linux Loader)

en: LILO (Linux Loader) is a generic boot loader.  There's a simple installation which tries to automatically set up LILO to boot Linux (also Windows if found).  For more advanced users, the expert option offers more control over the installation process.  Since LILO does not work in all cases (and can damage partitions if incorrectly installed), there's the third (safe) option, which is to skip installing LILO for now.  You can always install it later with the 'liloconfig' command.  Which option would you like?
el_GR: Το LILO (Linux loader) είναι ένα γενικής φύσης πρόγραμμα για την φόρτωση εκκίνησης. Υπάρχει μια απλή εγκατάσταση που προσπαθεί να ρυθμίσει αυτόματα το LILO για να εκκινεί το Linux (βρέθηκαν και τα Windows). Για τους πιο προχωρημένους χρήστες, η επιλογή expert προσφέρει μεγαλύτερο έλεγχο κατά τη διαδικασία εγκατάστασης. Επειδή το LILO δεν λειτουργεί σε όλες τις περιπτώσεις (μπορεί ακόμη και να βλάψει τις κατατμήσεις αν εγκατασταθεί εσφαλμένα), υπάρχει και η τρίτη (ασφαλής) επιλογή, την οποία καλύτερα να προσπεράσετε, προσωρινά, κατά την εγκατάσταση του LILO. Μπορείτε να κάνετε ανά πάσα στιγμή, αργότερα, την εγκατάσταση, με την εντολή 'liloconfig'. Ποια επιλογή προτιμάτε;

en: LILO INSTALLATION HELP
el_GR: ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΤΟΥ LILO

en: LILO can be installed to a variety of places:
    
      1. The superblock of your root Linux partition.  (which could      be made the bootable partition with Windows or Linux fdisk, or      booted with a program like OS/2 Boot Manager)
      2. A formatted floppy disk.
      3. The Master Boot Record of your first hard drive.
    
    Options 1 and 2 are the safest, but option 1 does require a little extra work later (setting the partition bootable with fdisk). Which option would you like?
el_GR: Το LILO μπορεί να εγκατασταθεί σε διάφορες τοποθεσίες:
    
      1. Στο superblock της αρχικής σας/root κατάτμησης Linux.  (που θα μπορούσε να     γίνει εκκινήσιμη κατάτμηση με Windows ή με Linux fdisk, ή      να εκκινείται με ένα πρόγραμμα σαν τον Διαχειριστή Εκκίνησης  OS/2)
      2. Σε μια διαμορφωμένη μαλακή δισκέτα.
      3. Στο Master Boot Record του πρώτου σας σκληρού δίσκου.
    
    Οι επιλογές 1 και 2 είναι οι ασφαλέστερες, αλλά η επιλογή 1 απαιτεί λίγη παραπάνω δουλειά αργότερα (ορίζοντας ποια κατάτμηση θα είναι εκκινήσιμη με το fdisk). Ποια επιλογή προτιμάτε;

en: LILO could not be installed. If you have not created a LILO configuration file by defining a new header and adding at least one bootable partition to it, you must do so before installing LILO. If you were attempting to use an existing LILO confguration file, it could not be found. Try making a new one.
el_GR: Το LILO δεν μπορεί να εγκατασταθεί. Αν δεν έχετε δημιουργήσει ένα αρχείο ρυθμίσεων του LILO ορίζοντας μια νέα κεφαλίδα και προσθέτοντας τουλάχιστον μια εκκινήσιμη κατάτμηση σε αυτή, πρέπει να το κάνετε πριν εγκαταστήσετε το LILO. Αν επιχειρήσατε να χρησιμοποιήσετε ένα υπάρχον αρχείο ρυθμίσεων του LILO, αυτό δεν βρέθηκε. Δοκιμάστε να δημιουργήσετε ένα νέο.

en: LPRng print server
el_GR: Διακομιστής εκτύπωσης LPRng

en: Lightweight X11 Desktop Environment LXDE
el_GR: Ελαφρύ Περιβάλλον X11 LXDE

en: Linux swap partition, ${PARTSIZE}
el_GR: Κατάτμηση εικονικής μνήμης swap, ${PARTSIZE}

en: Login name for new user []:
el_GR: Όνομα σύνδεσης/ Login για νέο χρήστη []:

en: Login name for new user: $LOGIN
el_GR: Όνομα σύνδεσης για νέο χρήστη: $LOGIN

en: Login name...........:
el_GR: Όνομα σύνδεσης/ Login...........:

en: Logitech busmouse (mouse card)
el_GR: Ποντίκι Logitech (κάρτα ποντικιού)

en: Logitech serial MouseMan and similar devices
el_GR: Σειριακό ποντίκι MouseMan της Logitech και άλλες παρόμοιες συσκευές

en: Looking at /proc/devices, it seems your kernel has support for the VESA frame buffer console.  If we enable this in /etc/lilo.conf, it will allow more rows and columns of text on the screen and give you a cool penguin logo at boot time.  However, the frame buffer text console is slower than a standard text console.  In addition, not every video card or monitor supports all of these video modes, and some X drivers could be confused by them.  Would you like to use the frame buffer console, or the standard Linux console?
el_GR: Γίνεται αναζήτηση για συσκευές /proc/devices, μοιάζει πως ο πυρήνας σας έχει υποστήριξη για κονσόλα VESA frame buffer.  Αν αυτό το ενεργοποιήσουμε στο /etc/lilo.conf, θα επιτρέψει περισσότερες γραμμές και στήλες κειμένου στην οθόνη και θα σας δώσει ένα cool λογότυπο κατά τη φάση εκκίνησης. Εν πάση περιπτώσει, η κονσόλα κειμένου frame buffer είναι πιο αργή από την κλασική κονσόλα κειμένου. Επιπλέον, δεν υποστηρίζουν όλες οι κάρτες γραφικών και οι οθόνες όλους αυτούς τους τρόπους video, και μπορεί να επέλθει σύγχυση ανάμεσα σε κάποιους οδηγούς για τον X.  Θα θέλατε να χρησιμοποιήσετε την κονσόλα frame buffer, ή την κλασική κονσόλα Linux;

en: Lowest DHCP Client Address:
el_GR: Μικρότερη δυνατή διεύθυνση για τον πελάτη DHCP:

en: MAKE USB FLASH BOOT
el_GR: ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΤΕ ΕΝΑ USB ΕΚΚΙΝΗΣΗΣ

en: MAKING DEVICE IN /dev
el_GR: ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΥΣΚΕΥΗΣ ΣΤΟ /dev

en: MANUAL CD/DVD DEVICE SELECTION
el_GR: ΜΗ ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΗΣ ΜΟΝΑΔΑΣ CD/DVD

en: MKFONTDIR AND MKFONTSCALE UPDATE
el_GR: ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΤΟΥ MKFONTDIR ΚΑΙ ΤΟΥ MKFONTSCALE

en: MKNOD FAILED
el_GR: ΤΟ MKNOD ΑΠΕΤΥΧΕ

en: MOUNT ERROR
el_GR: Η ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΑΠΕΤΥΧΕ

en: MOUNT PROBLEM
el_GR: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΡΟΣΑΡΤΗΣΗΣ

en: MOUNT RESULT
el_GR: ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΠΡΟΣΑΡΤΗΣΗΣ

en: MOUSE CONFIGURATION
el_GR: ΡΥΘΜΙΣΗ ΠΟΝΤΙΚΙΟΥ

en: Make a USB Linux boot stick
el_GR: Δημιουργήστε ένα USB εκκίνησης του Linux

en: Make a spare Linux boot stick in /dev/$STICK
el_GR: Φτιάξτε ένα εφεδρικό στικάκι εκκίνησης Linux στο /dev/$STICK

en: Make serial Logitech behave like msc
el_GR: Κάντε το σειριακό της Logitech να συμπεριφέρεται σαν msc

en: Make sure the Slint disc is in your CD/DVD drive, and then press ENTER to begin the scanning process. Or, if you'd rather specify the device name manually (experts only), choose that option below.
el_GR: Τοποθετήστε το CD του Slint στη μονάδα CD/DVD και πατήστε ENTER για να ξεκινήσει η ανίχνευση συσκευής. Αν προτιμάτε να καθορίσετε χειρωνακτικά το όνομα της συσκευής (μόνο για έμπειρους χρήστες), κάντε αυτή την επιλογή παρακάτω.

en: Make sure the USB stick containing the Slint package directory is inserted into a USB port, and then press ENTER to begin the scanning process.
el_GR: Βεβαιωθείτε ότι το στικάκι USB που περιέχει τον κατάλογο πακέτων του Slint έχει εισαχθεί σε μία θύρα USB, και μετά πατήστε ENTER για να αρχίσει η διαδικασία σάρωσης.

en: Manually specify CD or DVD by device name
el_GR: Χειρωνακτικός καθορισμός της μονάδας CD/DVD: Πληκτρολογήστε το όνομα της συσκευής.

en: Master Boot Record file mbr.bin not found.  This script requires that the syslinux package be installed.
el_GR: Το αρχείο του Master Boot Record mbr.bin δεν βρέθηκε. Το script απαιτεί το πακέτο syslinux να είναι εγκατεστημένο.

en: Maybe you should check that the directory name is correct?
el_GR: Είστε σίγουροι ότι το όνομα φακέλου που πληκτρολογήσατε είναι σωστό;

en: Media was not successfully mounted! Do you want to retry, or quit?
el_GR: Ανεπιτυχής προσάρτηση του μέσου! Θέλετε να ξαναπροσπαθήσετε ή να εγκαταλείψετε;

en: Microsoft busmouse (mouse card)
el_GR: Ποντίκι Microsoft (κάρτα ποντικιού)

en: Mount failed.
el_GR: Η προσάρτηση απέτυχε.

en: Mount table corrupt.  Reboot machine and run setup again
el_GR: Ο προσαρτημένος πίνακας κατέρρευσε. Επανεκκινήστε το μηχάνημα και να εκτελέσετε ξανά το πρόγραμμα εγκατάστασης.

en: Mount table corrupt.  Reboot machine and run setup again.
el_GR: Ο προσαρτημένος πίνακας κατέρρευσε. Επανεκκινήστε το μηχάνημα και να εκτελέσετε ξανά το πρόγραμμα εγκατάστασης.

en: Mounted Samba share(s):
el_GR: Προσαρτημένοι server Samba:

en: Mounting $REMOTE_PATH:
el_GR: Προσάρτηση $REMOTE_PATH:

en: Mounting $REMOTE_SHARE ...
el_GR: Προσάρτηση  $REMOTE_SHARE ...

en: MouseSystems serial (most 3 button serial mice)
el_GR: Σειριακό ποντίκι της MouseSystems (τα περισσότερα ποντίκια 3 πλήκτρων)

en: MySQL, an SQL-based relational database daemon.
el_GR: Δαίμονας για την MySQL, μία σχεσιακή βάση δεδομένων.

en: NETWORK CONFIGURATION
el_GR: ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΔΙΚΤΥΟΥ

en: NETWORK SETUP COMPLETE
el_GR: Η ΡΥΘΜΙΣΗ ΔΙΚΤΥΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΛΗΡΗΣ

en: NEW DEVICE DETECTED
el_GR: ΕΝΤΟΠΙΣΘΗΚΕ ΝΕΑ ΣΥΣΚΕΥΗ

en: NFS MOUNT INFORMATION
el_GR: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΡΟΣΑΡΤΗΣΗΣ ΑΠΟΜΑΚΡΥΣΜΕΝΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΑΡΧΕΙΩΝ NFS

en: NFS MOUNT RESULT
el_GR: ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΠΡΟΣΑΡΤΗΣΗΣ NFS:

en: NO CARD DETECTED
el_GR: ΔΕΝ ΑΝΙΧΝΕΥΘΗΚΕ ΚΑΜΙΑ ΚΑΡΤΑ

en: NO CONFIG FILE FOUND
el_GR: ΔΕΝ ΒΡΕΘΗΚΕ ΑΡΧΕΙΟ ΡΥΘΜΙΣΕΩΝ CONFIG

en: NO EFI SYSTEM PARTITION DETECTED
el_GR: ΔΕΝ ΕΝΤΟΠΙΣΘΗΚΕ ΚΑΜΙΑ ΚΑΤΑΤΜΗΣΗ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΜΕ EFI

en: NO LINUX PARTITIONS DETECTED
el_GR: ΔΕΝ ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΚΑΤΑΤΜΗΣΕΙΣ LINUX

en: NO NEW DEVICE DETECTED
el_GR: ΔΕΝ ΒΡΕΘΗΚΕ ΝΕΑ ΣΥΣΚΕΥΗ

en: NO PACKAGES REMOVED
el_GR: ΔΕΝ ΔΙΕΓΡΑΦΗΣΑΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΑΚΕΤΑ

en: NO REMOVABLE USB DEVICES FOUND
el_GR: ΔΕΝ ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΑΦΑΙΡΕΣΙΜΕΣ ΣΥΣΚΕΥΕΣ USB

en: NO SLINT DIRECTORY FOUND
el_GR: ΔΕΝ ΒΡΕΘΗΚΕ ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ SLINT

en: NO SWAP SPACE DETECTED
el_GR: ΔΕΝ ΒΡΕΘΗΚΕ ΚΑΤΑΤΜΗΣΗ ΓΙΑ ΕΙΚΟΝΙΚΗ ΜΝΗΜΗ SWAP

en: NTP synchronizes your time to/from other NTP servers.
el_GR: Το NTP συγχρονίζει τον χρόνο σας προς/από άλλους διακομιστές NTP.

en: Nameserver:
el_GR: Διακομιστής ονομάτων Nameserver:

en: Needed to serve or mount NFS (Network File System) partitions.
el_GR: Χρειάζεται για να σερβίρει ή να προσαρτά κατατμήσεις NFS (Network File System).

en: Net-SNMP daemon
el_GR: Δαίμονας Net-SNMP

en: Netatalk Appletalk file/print server
el_GR: Διακομιστής αρχείων/εκτύπωσης Netatalk Appletalk

en: Netmask:
el_GR: Μάσκα δικτύου:

en: Network support for NFS install, 2006-09-20 volkerdi@slackware.com
    Network support for FTP/HTTP install, 26-Jan-2008 alien@slackware.com
el_GR: Υποστήριξη δικτύου για εγκατάσταση NFS, 2006-09-20 volkerdi@slackware.com
    Υποστήριξη δικτύου για εγκατάσταση FTP/HTTP, 26-Jan-2008 alien@slackware.com

en: New account will be created as follows:
el_GR: Ο νέος λογαριασμός θα δημιουργηθεί ως εξής:

en: No IDE/SCSI drive, so we will try scanning for CD drives on old proprietary interfaces, such as SoundBlaster pre-IDE CD drives, Sony CDU-31a, Sony 535, old Mitsumi pre-IDE, old Optics, etc.  For this scan to work at all, you'll need to be using a bootdisk that supports your CD drive.
    
    Please press ENTER to begin this last-chance scan for old, obsolete hardware.
el_GR: Δεν βρέθηκε δίσκος IDE/SCSI. Θα ψάξουμε για παλαιότερες μονάδες CD, τύπου SoundBlaster pre-IDE CD, Sony CDU-31a, Sony 535, παλαιότερα Mitsumi pre-IDE, παλαιότερα Optics,  κτλ. Σημείωση: η αναζήτηση δεν θα έχει αποτελέσματα αν ο δίσκος εκκίνησης που χρησιμοποιείται δεν υποστηρίζει τη μονάδα CD σας..
    
    Πιέστε ENTER για να ξεκινήσει η έρευνα για παλαιότερο hardware.

en: No Slint package tree found at the indicated path!
el_GR: Δεν βρέθηκε κατάλογος με πακέτα Slint στο φάκελο που προσδιορίσατε!

en: No active DHCP server was found on your local network. The Slint PXE server needs a working DHCP server.
    Do you want this computer to start its own DHCP server (you can control what IP addresses are used by the DHCP server)?Say 'YES' if you are certain your network has no DHCP server.
el_GR: Δεν βρέθηκε ενεργός server DHCP στο τοπικό σας δίκτυο. Χωρίς ενεργό server DHCP δεν μπορεί να στηθεί ένας server PXE για το Slint.
    Θέλετε να ρυθμίσουμε τον υπολογιστή σας ώστε να εκκινήσει το δικό του server DHCP; (θα έχετε έλεγχο στο ποιες διευθύνσεις IP θα χρησιμοποιούνται). Επιλέξτε 'YES' εάν είστε βέβαιοι ότι το δίκτυό σας δεν έχει server DHCP.

en: No new USB device was detected. 
    If you had already inserted your USB stick, please remove it now. Then select 'Restart'.
el_GR: Δεν εντοπίσθηκε νέα συσκευή USB. 
    Αν είχατε ήδη βάλει το δικό σας USB, παρακαλώ αφαιρέστε το τώρα. Μετά, επιλέξτε 'Επανεκκίνηση'.

en: No ordinary user has been registered yet.
el_GR: Δεν έχουν εγγραφεί χρήστες μέχρι τώρα.

en: No such package: $ADM_DIR/packages/$PKGNAME. Can't remove.
el_GR: Δεν υπάρχει τέτοιο πακέτο: $ADM_DIR/packages/$PKGNAME. Δεν μπορεί να διαγραφεί.

en: No symbolic links were found, so we won't make an installation script.
    You can make your own later in ./install/doinst.sh and rebuild the
    package if you like.
el_GR: Δεν βρέθηκαν συμβολικοί σύνδεσμοι, οπότε δεν θα δημιουργήσουμε ένα σενάριο ενεργειών εγκατάστασης.
    Αργότερα, μπορείτε να φτιάξετε το δικό σας στο ./install/doinst.sh και να επαναδημιουργήσετε το
    πακέτο, αν θέλετε.

en: No working sound card found. Maybe the sound is muted?
el_GR: Δεν βρέθηκε ενεργή κάρτα ήχου. Μήπως ο ήχος είναι απενεργοποιημένος;

en: No, abort.
el_GR: Όχι, να γίνει ακύρωση.

en: No, do not format this partition
el_GR: Να μη γίνει διαμόρφωση αυτής της κατάτμησης

en: Non-IDE Aztech CD/DVD
el_GR: CD/DVD Aztech όχι IDE

en: Non-IDE GoldStar CD/DVD
el_GR: CD/DVD GoldStar όχι IDE

en: Non-IDE Mitsumi drive 1
el_GR: Οδηγός Mitsumi 1 όχι IDE

en: Non-IDE Mitsumi drive 2
el_GR: Οδηγός Mitsumi 2 όχι IDE

en: Norwegian
el_GR: Νορβηγικά

en: Now this partition must be mounted somewhere in your  directory tree.  Please enter the directory under which  you would like to put it.  For instance, you might want to  enter /fat-c or /fat-d or something similar.   NOTE: This partition will not actually be mounted until you reboot.   Where would you like to mount $DOS_PART?
el_GR: Τώρα αυτή η κατάτμηση πρέπει να προσαρτηθεί κάπου στο δέντρο καταλόγου σας. Παρακαλώ εισάγετε τον κατάλογο κάτω από τον οποίο θέλετε να τη προσαρτήσω. Για παράδειγμα, ίσως να θέλετε να εισάγετε /fat-c ή /fat-d ή κάτι παρόμοιο. ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Αυτή η κατάτμηση δεν θα προσαρτηθεί στη πραγματικότητα μέχρι να κάνετε επανεκκίνηση. Πού θα θέλατε να προσαρτήσω το $DOS_PART;

en: Now we can configure your Linux system.  If this is a new installation, you MUST configure it now or it will not boot correctly.  However, if you are just adding software to an existing system, you can back out to the main menu and skip this step.  However (important exception) if you've installed a new kernel image, it's important to reconfigure your system so that you can install LILO (the Linux loader) or create a bootdisk using the new kernel.  You want to CONFIGURE your system, right?
el_GR: Τώρα είμαστε έτοιμοι να προχωρήσουμε στο να ρυθμίσουμε το σύστημα Linux σας έτσι ώστε να ανταποκρίνεται στις ανάγκες σας. Αν εγκαταστήσατε το λειτουργικό εκ νέου, είναι απαραίτητο να κάνετε αυτές τις ρυθμίσεις τώρα, αλλιώς μπορεί να μην μπορείτε να μπείτε. Αν απλώς προσθέτετε προγράμματα μπορείτε να επιστρέψετε στο προηγούμενο μενού και να παραλείψετε αυτό το βήμα. ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: αν έχετε εγκαταστήσει καινούριο πυρήνα, πρέπει να επαναρυθμίσετε το σύστημά σας ώστε να εγκατασταθεί σωστά το εργαλείο εκκίνησης LILO ή να δημιουργήσετε μία δισκέτα εκκίνησης με τον καινούριο πυρήνα. Συνιστούμε να προχωρήσετε στη ρύθμιση του συστήματος.

en: Now we need to know how your machine connects to the network.
    
    If you have an internal network card and an assigned IP address, gateway, and DNS, use the 'static IP' choice to enter these values.  If your IP address is assigned by a DHCP server (commonly used by cable modem and DSL services), select 'DHCP'.  If you do not have a network card, select the 'loopback' choice.  You may also select 'NetworkManager' if you would like to have the NetworkManager daemon automatically handle your wired and wireless network interfaces (this is simple and usually works). Which type of network setup would you like?
el_GR: Τώρα πρέπει να μάθουμε πως συνδέεται το μηχάνημά σας με το δίκτυο.
    
    Αν έχετε μια εσωτερική κάρτα δικτύου και μια δεδομένη διεύθυνση IP, θύρα δικτύου/ gateway, και DNS, χρησιμοποιήστε την επιλογή για 'στατική IP' για να εισάγετε αυτές τις τιμές.  Αν η διεύθυνση IP σας έχει αποδοθεί από έναν διακομιστή DHCP (που χρησιμοποιείται συνήθως από καλωδιακά modem και υπηρεσίες DSL), επιλέξτε 'DHCP'.  Αν δεν έχετε κάρτα δικτύου, επιλέξτε 'loopback'.  Μπορείτε επίσης να επιλέξετε 'Διαχειριστής Δικτύου' αν θέλετε να γίνεται μια αυτόματη διαχείριση των ενσύρματων και των ασύρματων διεπαφών δικτύου από τον Δαίμονα NetworkManager (αυτό είναι κάτι το απλό και συνήθως λειτουργεί). Ποιο είδος ρυθμίσεων δικτύου θα θέλατε;

en: Now we need to know the full path on this partition to the slint/ directory where the packages to be installed are kept.
    
    For example, if the packages' directory is /stuff/slint, then you would respond: /stuff/slint
    
    What directory are the Slint sources in?
el_GR: Τώρα πρέπει να γνωρίζουμε την πλήρη διαδρομή για αυτή την κατάτμηση στον slint/ κατάλογο όπου φυλάσσονται τα πακέτα που πρόκειται να εγκατασταθούν.
    
    Για παράδειγμα, αν ο κατάλογος των πακέτων είναι /stuff/slint, τότε θα απαντήσετε: /stuff/slint
    
    Σε ποιο κατάλογο είναι οι πηγές Slint;

en: Now you may select a default color depth for the X server:
el_GR: Επιλέξτε ποιο χρωματικό βάθος θα χρησιμοποιεί ο X server:

en: Now you must select a short, unique name for this partition. You'll use this name if you specify a partition to boot at the LILO prompt. 'Linux' might not be a bad choice. THIS MUST BE A SINGLE WORD.
el_GR: Τώρα πρέπει να επιλέξετε ένα μικρό, μοναδικό όνομα για την κατάτμηση αυτή. Θα χρησιμοποιήσετε αυτό το όνομα αν ορίσετε ποια κατάτμηση θα εκκινείται με την προτροπή του LILO. Το 'Linux' δεν είναι και άσχημο. ΑΥΤΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΜΟΝΗ ΛΕΞΗ.

en: Now you must select a short, unique name for this partition. You'll use this name if you specify a partition to boot at the LILO prompt. 'Windows' might not be a bad choice. THIS MUST BE A SINGLE WORD.
el_GR: Τώρα θα πρέπει να επιλέξετε ένα σύντομο, μοναδικό όνομα για την κατάτμηση αυτή. Θα χρησιμοποιήσετε αυτό το όνομα αν ορίσετε ποια κατάτμηση θα εκκινείται με την προτροπή του LILO. Το 'Windows' δεν είναι και άσχημο. ΑΥΤΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΜΟΝΗ ΛΕΞΗ.

en: Now, we need the domain name for this machine, such as:
    
    example.org
    
    Do not supply a leading '.'
    
    Enter domain name for $HOSTNM:
el_GR: Τώρα, χρειαζόμαστε το domain name αυτού του μηχανήματος, όπως πιο κάτω:
    
    example.org
    
    Μην δώσετε ένα αρχικό '.'
    
    Εισάγετε ένα domain name για το $HOSTNM:

en: OK
el_GR: ΟΚ

en: OK, now you need to specify where you want the new partition mounted.  For example, if you want to put it under /usr/local, then respond:  /usr/local
    Where would you like to mount $NEXT_PARTITION?
el_GR: Ωραία, τώρα πρέπει να επιλέξετε το σημείο προσάρτησης της καινούριας κατάτμησης. Για παράδειγμα, για να προσαρτηθεί στο /usr/local, πληκτρολογήστε: /usr/local
    Πού θέλετε να προσαρτηθεί η κατάτμηση $NEXT_PARTITION?

en: OPTIONAL LILO append=<kernel parameters> LINE
el_GR: ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΗ προσάρτηση του LILO append=<kernel parameters> LINE

en: OPTIONAL SLINT LOGO BOOT SCREEN
el_GR: ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΗ ΟΘΟΝΗ ΕΚΚΙΝΗΣΗΣ ΜΕ ΛΟΓΟΤΥΠΟ SLINT

en: Old non-IDE Mitsumi CD/DVD
el_GR: Παλαιότερο CD/DVD Mitsumi όχι IDE

en: Old non-IDE SoundBlaster CD/DVD
el_GR: Παλαιότερα CD/DVD SoundBlaster όχι IDE

en: Only warning... not actually removing any files.
el_GR: Αυτή είναι απλώς μια προειδοποίηση... στην πραγματικότητα δεν γίνεται ακόμη διαγραφή κανενός αρχείου.

en: Optics Storage CD/DVD
el_GR: CD/DVD Optics Storage

en: PACKAGE DESCRIPTION:
el_GR: ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΠΑΚΕΤΟΥ:

en: PACKAGE REMOVAL COMPLETE
el_GR: ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΠΑΚΕΤΩΝ ΠΛΗΡΗΣ

en: PACKAGE REMOVAL IN PROGRESS
el_GR: ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΕ ΕΞΕΛΙΞΗ ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΠΑΚΕΤΩΝ

en: PARTITION LIST
el_GR: ΛΙΣΤΑ ΚΑΤΑΤΜΗΣΕΩΝ

en: PCMCIA/Cardbus card services
el_GR: Υπηρεσίες κάρτας

en: PCMCIA/Cardbus support script, 2003-02-18 volkerdi@slackware.com
                                   2007-05-09 alien@slackware.com
el_GR: Σενάριο/script υποστήριξης της PCMCIA/Cardbus, 2003-02-18 volkerdi@slackware.com
    2007-05-09 alien@slackware.com

en: PICK MOUNT POINT FOR $DOS_PART
el_GR: ΕΠΙΛΕΞΤΕ ΣΗΜΕΙΟ ΠΡΟΣΑΡΤΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ $DOS_PART

en: PROBE FOR NETWORK CARD?
el_GR: ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΝΙΧΝΕΥΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΔΙΚΤΥΟΥ;

en: PROBING NETWORK DEVICES
el_GR: ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΟΚΙΜΗ ΣΥΣΚΕΥΩΝ ΔΙΚΤΥΟΥ

en: PS/2 port mouse (most desktops and laptops)
el_GR: Θύρα ποντικιού PS/2 (για τους περισσότερους επιτραπέζιους και φορητούς υπολογιστές)

en: PXE Client activity log
el_GR: Αρχείο καταγραφής/log δραστηριότητας του Πελάτη PXE

en: Package $OLD upgraded with new package $INCOMINGDIR/$NNAME.
el_GR: Το πακέτο $OLD αναβαθμίσθηκε με το νέο πακέτο $INCOMINGDIR/$NNAME.

en: Package $package_name installed.
el_GR: Εγκαταστάθηκε το πακέτο $package_name

en: Package Name: $shortname $PMSG
el_GR: Όνομα πακέτου: $shortname $PMSG

en: Package contents is copied to $PRES_DIR.
el_GR: Τα περιεχόμενα του πακέτου έχουν αντιγραφεί στο $PRES_DIR.

en: Packet forwarding allows your Linux machine to act as a router.
el_GR: Η προώθηση πακέτων επιτρέπει στο μηχάνημά σας με Linux να δρα ως δρομολογητής/router

en: Partition $ArG1 will be formatted.
el_GR: Η κατάτμηση $ArG1 είναι έτοιμη για διαμόρφωση

en: Partition $NEXT_PARTITION will be formatted with $NEXT_SYS_TYPE.
el_GR: Η κατάτμηση $NEXT_PARTITION θα διαμορφωθεί με το σύστημα αρχείων $NEXT_SYS_TYPE.

en: Partition $NEXT_PARTITION will not be reformatted.
el_GR: Δεν θα διαμορφώσουμε ξανά την κατάτμηση $NEXT_PARTITION

en: Partitions of type FAT or NTFS (commonly used by DOS and Windows) have been found on your system.  Would you like to add these partitions to your /etc/fstab so that these partitions are visible from Linux?
el_GR: Το σύστημά σας περιέχει κατατμήσεις τύπου FAT ή NTFS (τις οποίες συνήθως χρησιμοποιούν τα DOS ή τα Windows). Να προστεθούν αυτές τις partition στο αρχείο /etc/fstab έτσι ώστε να μπορούν να τις εντοπίζουν τα Linux;

en: Philips LMS CM-205 CD/DVD
el_GR: CD/DVD Philips LMS CM-205

en: Philips LMS CM-206 CD/DVD
el_GR: CD/DVD Philips LMS CM-206

en: Please choose another
el_GR: Παρακαλώ επιλέξτε μια άλλη

en: Please choose the default startup mode: Console or Graphical.
    
    In Console mode, you log in and type your first command in a console.
    In this mode you can type "startx" to start the default desktop or windows manager, that you can also change typing "xwmconfig".
    
    In Graphical mode, you choose the desktop or windows manager, that will be started as soon as you are identified.
el_GR: Παρακαλώ επιλέξτε την προεπιλεγμένη λειτουργία εκκίνησης: Κονσόλα ή Γραφική.
    
    Στη λειτουργία κονσόλας, μπορείτε να συνδεθείτε και να πληκτρολογήσετε την πρώτη εντολή σας σε μια κονσόλα.
    Σε αυτή τη λειτουργία μπορείτε να πληκτρολογήσετε "startx" για να ξεκινήσετε τη προεπιλεγμένη επιφάνεια εργασίας ή το διαχειριστή παραθύρων,  τον οποίο μπορείτε επίσης να αλλάξετε πληκτρολογώντας "xwmconfig" .
    
    Στη Γραφική λειτουργία, μπορείτε να επιλέξετε την επιφάνειας εργασίας ή το διαχειριστή παραθύρων, που θα ξεκινήσει μόλις αναγνωρισθείτε.

en: Please confirm that you want to install the packages.
el_GR: Παρακαλώ επιβεβαιώστε ότι επιθυμείτε να εγκαταστήσετε τα πακέτα.

en: Please enter the name of the CD/DVD device (such as /dev/hdc) that you wish to use to mount the Slint CD/DVD:
el_GR: Πληκτρολογήστε το όνομα της συσκεύς CD/DVD (πχ, /dev/hdc) στην οποία θα προσαρτηθεί το CD/DVD Slint:

en: Please enter the name of the directory that you wish to install packages from:
el_GR: Παρακαλώ εισάγετε το όνομα καταλόγου από τον οποίο θέλετε να εγκαταστήσετε πακέτα:

en: Please insert disk $NumDisk and press ENTER to continue.
el_GR: Παρακαλώ εισάγετε τον δίσκο $NumDisk και πατήστε ENTER για να συνεχίσετε.

en: Please re-enter the group(s)
el_GR: Παρακαλώ επανεισάγετε την ομάδα (τις ομάδες)

en: Please reinsert the Slint disc containing the collection of Linux kernels.  Usually this is disc number one (the disc that you boot from).  Once you've inserted the disc, hit ENTER to continue.
el_GR: Επανατοποθετήστε το cd του Slint το οποίο περιέχει πυρήνες Linux. Κανονικά θα πρέπει να είναι το πρώτο cd (αυτό από το οποίο ξεκινήσατε την εγκατάσταση). Αφού τοποθετήσετε το cd πιέστε ENTER για συνέχεια

en: Please select a partition from the following list to use for your root (/) Linux partition.
el_GR: Επιλέξτε μία κατάτμηση από την παρακάτω λίστα για να χρησιμοποιήσετε ως κατάτμηση root (/)

en: Please select one of the following timezones for your machine:
el_GR: Παρακαλώ επιλέξτε μία από τις ακόλουθες ζώνες ώρας για το μηχάνημά σας:

en: Please select the default window manager to use with the X Window System.  This will define the style of graphical user interface the computer uses.
el_GR: Παρακαλώ επιλέξτε ποιος θα είναι ο προεπιλεγμένος διαχειριστής παραθύρων για το Σύστημα X Window. Αυτή η επιλογή θα καθορίσει το στυλ της γραφικής διεπαφής χρήστη που θα χρησιμοποιεί ο υπολογιστής.

en: Please select the default window manager to use with the X Window System.  This will define the style of graphical user interface the computer uses.  KDE and GNOME provide the most features. People with Windows or MacOS experience will find either one easy to use.  Other window managers are easier on system resources, or provide other unique features.
el_GR: Επιλέξτε ποιος θέλετε να είναι ο προεπιλεγμένος window manager για το X Window System.  Από αυτό θα εξαρτηθεί το πώς θα μοιάζει το γραφικό περιβάλλον του χρήστη. Τα  KDE και το GNOME είναι γραφικά περιβάλλοντα πλούσια σε λειτουργίες, και οι χρήστες των Windows ή του MacOS θα τα βρουν οικεία και εύκολα στη χρήση. Διάφοροι άλλοι   window managers καταναλώνουν λιγότερους πόρους συστήματος, ή έχουν χαρακτηριστικά τα οποία μπορεί να σας ενδιαφέρουν.

en: Please select the default window manager to use with the X Window System.  This will define the style of graphical user interface the computer uses.  KDE provides the most features, and people with Windows or MacOS experience will find it easy to use.  Other window managers are easier on system resources, or provide other unique features.
el_GR: Παρακαλώ επιλέξτε ποιος θα είναι ο προεπιλεγμένος διαχειριστής παραθύρων που θα χρησιμοποιείται με το Σύστημα X Window.  Αυτή η επιλογή θα καθορίσει και το στυλ της γραφικής διεπαφής χρήστη που θα χρησιμοποιεί ο υπολογιστής.  Το KDE προσφέρει τα περισσότερα χαρακτηριστικά, και όσοι έχουν εμπειρία με Windows ή με MacOS θα το βρουν εύχρηστο.  Άλλοι διαχειριστές παραθύρων είναι λιγότερο απαιτητικοί σε πόρους μηχανήματος, ή προσφέρουν κάποια άλλα μοναδικά χαρακτηριστικά.

en: Please select the default window manager to use with the X Window System.  This will define the style of graphical user interface the computer uses.  XFce provides the most features, and people with Windows or MacOS experience will find it easy to use.  Other window managers are easier on system resources, or provide other unique features.
el_GR: Παρακαλώ επιλέξτε ποιος θα είναι ο προεπιλεγμένος διαχειριστής παραθύρων για το X Window System. Αυτή η επιλογή θα καθορίσει το στυλ της γραφικής διεπαφής χρήστη που θα χρησιμοποιεί ο υπολογιστής. Το XFCE προσφέρει πλούσια χαρακτηριστικά, και όσοι έχουν εμπειρία με Windows ή με MacOS θα το βρουν εύχρηστο. Διάφοροι άλλοι διαχειριστές παραθύρων καταναλώνουν λιγότερους πόρους συστήματος, ή έχουν διάφορα άλλα μοναδικά χαρακτηριστικά.

en: Please select the language to use for installation.$NOTE
el_GR: Παρακαλώ επιλέτε τη γλώσσα που θα χρησιμοποιηθεί για την εγκατάσταση. $NOTE

en: Please select the media from which to install Slint Linux:
el_GR: Παρακαλώ επιλέξτε το μέσο από το οποίο θα κάνετε την εγκατάσταση του Slint Linux:

en: Please select the media which contains Slint Linux:
el_GR: Παρακαλώ επιλέξτε το μέσο που περιέχει το Slint Linux:

en: Please select the package you wish to view.
el_GR: Παρακαλώ επιλέξτε το πακέτο που θέλετε να δείτε.

en: Please select the packages you wish to Remove. Use the spacebar to select packages to delete, and the UP/DOWN arrow keys to scroll up and down through the entire list.
el_GR: Παρακαλώ επιλέξτε τα πακέτα που θέλετε να διαγράψετε. Χρησιμοποιήστε το spacebar για να επιλέξτε τα πακέτα προς διαγραφή, και το βελάκι προ τα πάνω/ προς τα κάτω, για να μετακινηθείτε προς τα επάνω ή προ τα κάτω, σε όλη τη λίστα.

en: Please select the type of filesystem to use for the specified device.  Here are descriptions of the available filesystems:
el_GR: Επιλέξτε το είδος συστήματος αρχείων που θέλετε να χρησιμοποιηθεί. Σύντομες περιγραφές των χαρακτηριστικών των διαθέσιμων συστήματος αρχείων:

en: Please select your CD/DVD device from the list below.  If you don't see your device listed, choose 'custom'.  This will let you type in any device name. (and if necessary, will create the device)
el_GR: Επιλέξτε τη μονάδα CD/DVD σου απ' την παρακάτω λίστα. Εάν η συσκευή σου δεν υπάρχει, επιλέξτε "παραμετροποίηση". Μετά πληκτρολογήστε το όνομα της συσκευής σας (και αν χρειαστεί, θα δημιουργηθεί στη συνέχεια)

en: Please use the spacebar to select the setup scripts to run.  Hit enter when you are done selecting to run the scripts.
el_GR: Παρακαλώ χρησιμοποιήστε το  spacebar για να ρυθμίσετε τα σενάρια/ scripts που θα εκτελεσθούν. Πατήστε enter όταν τελειώσετε με την επιλογή, για να εκτελέσετε τα σενάρια.

en: Please wait while we generate font.cache-1 files with fc-cache.
    For best results, fc-cache should be run whenever fonts are added
    to the system.
el_GR: Παρακαλώ περιμένετε λίγο καθώς δημιουργούνται τα αρχεία font.cache-1 με το fc-cache. Για καλύτερα αποτελέσματα, κάθε φορά που προσθέτετε γραμματοσειρές στο σύστημα, θα πρέπει να εκτελείτε το fc-cache.

en: Please wait while we generate font.cache-1 files with fc-cache.  For best results, fc-cache should be run whenever fonts are added to the system.
el_GR: Παρακαλώ περιμένετε λίγο καθώς δημιουργούνται τα αρχεία font.cache-1 με το fc-cache. Για καλύτερα αποτελέσματα, κάθε φορά που προσθέτετε γραμματοσειρές στο σύστημα, θα πρέπει να εκτελείτε το fc-cache.

en: Please wait while we partition /dev/${CHOICE}...
el_GR: Παρακαλώ περιμένετε όσο πραγματοποιείται η κατάτμηση του /dev/${CHOICE}...

en: Please wait while we run mkfontscale and mkfontdir in your font directories.
el_GR: Παρακαλώ περιμένετε λίγο καθώς εκτελούνται τα mkfontscale και mkfontdir στους καταλόγους σας με τις γραμματοσειρές.

en: Plug and Play (serial mice that do not work with ms)
el_GR: Plug and Play (σειριακά ποντίκια που δεν λειτουργούν με ms)

en: Polish
el_GR: Πολωνικά

en: Portuguese (Brazil)
el_GR: Πορτογαλικά (Βραζιλία)

en: Portuguese (Portugal)
el_GR: Πορτογαλικά (Πορτογαλία)

en: Preparing to configure your new Linux system...
el_GR: Προετοιμασία για να προχωρήσουμε στη ρύθμιση του καινούριου σας συστήματος Linux

en: Present a prompt and wait until a choice is made
el_GR: Να παρουσιάζεται μία προτροπή μέχρι να δηλωθεί μια επιλογή

en: Press ENTER to continue without adding any additional groups
    Or press the UP arrow key to add/select/edit additional groups
el_GR: Πατήστε ENTER για να συνεχίσετε χωρίς την προσθήκη οποιωνδήποτε πρόσθετων ομάδων
    ή πατήστε το πλήκτρο με το βελάκι UP για να προσθέσετε/ επιλέξετε πρόσθετες ομάδες

en: Press ENTER to continue.
el_GR: Πιέστε [enter] για να συνεχίσουμε.

en: Press [enter] to continue:
el_GR: Πιέστε [enter] για να συνεχίσουμε:

en: Probing for MCA, ISA, and other PCI network cards:
el_GR: Γίνεται ανίχνευση για κάρτες MCA, ISA και για άλλες PCI κάρτες δικτύου:

en: Probing for PCI/EISA network cards:
el_GR: Γίνεται ανίχνευση για κάρτες δικτύου PCI/EISA:

en: Probing for a custom list of modules:
el_GR: Ανίχνευση μίας παραμετροποιημένης λίστας αρθρωμάτων:

en: Probing for card using the $card module...
el_GR: Γίνεται ανίχνευση για κάρτες που χρησιμοποιούν το άρθρωμα $card `...

en: Programs used to run printers and scanners from Hewlett Packard.
el_GR: Προγράμματα που χρησιμοποιούνται για να λειτουργούν οι εκτυπωτές και οι σαρωτές της HP.

en: Quick format with no bad block checking
el_GR: Γρήγορη διαμόρφωση χωρίς έλεγχο για ελαττωματικούς τομείς (bad block)

en: READY TO INSTALL THE PACKAGES?
el_GR: ΕΤΟΙΜΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΩΝ ΠΑΚΕΤΩΝ;

en: REINSERT KERNEL DISC
el_GR: ΞΑΝΑΤΟΠΟΘΕΤΗΣΤΕ ΤΟ CD ΤΟΥ ΠΥΡΗΝΑ

en: REMOVE OLD Slint EFI BOOT ENTRY?
el_GR: ΝΑ ΔΙΑΓΡΑΦΕΙ Η ΠΑΛΙΑ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ ΣΤΗΝ ΕΚΚΙΝΗΣΗ EFI TOY Slint;

en: REPLACE /etc/fstab?
el_GR: ΝΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΘΕΙ το  /etc/fstab ;

en: RPC (NFS) daemons
el_GR: Δαίμονες RPC (NFS)

en: Read the Linux Loader HELP file
el_GR: Διαβάστε το αρχείο ΒΟΗΘΕΙΑ του Linux Loader

en: Read the Slint PXE Setup HELP file
el_GR: Διαβάστε το αρχείο ΒΟΗΘΕΙΑΣ για τη ρύθμιση του Slint PXE

en: Read the Slint Setup HELP file
el_GR: Διαβάστε το αρχείο ΒΟΗΘΕΙΑΣ των Ρυθμίσεων του Slint

en: Rebuild SSL certificate database.
el_GR: Αναδημιουργία βάσης δεδομένων για πιστοποιητικά SSL

en: Reconfigure your Linux system
el_GR: Ρυθμίστε ξανά το σύστημα Linux που έχετε

en: Reinstall LILO using the existing lilo.conf
el_GR: Επανεγκατάσταση του LILO χρησιμοποιώντας το υπάρχον αρχείο lilo.conf

en: ReiserFS Journaling Filesystem
el_GR: Journaling σύστημα αρχείων ReiserFS

en: ReiserFS is a journaling filesystem that stores all files and filenames in a balanced tree structure.
el_GR: Το σύστημα αρχείων ReiserFS είναι ένα σύστημα αρχείων με αρχείο journal, το οποίο αποθηκεύει όλα τα αρχεία με τα ονόματά τους σε  ιεραρχική δομή καταλόγου

en: Remap your keyboard  (other than $DefaultKeyMap)
el_GR: Αλλάξτε την διάταξη του πληκτρολογίου σας (σε κάτι διαφορετικό από το $DefaultKeyMap)

en: Remove packages that are currently installed
el_GR: Απομάκρυνση πακέτων που είναι εγκατεστημένα  αυτήν τη στιγμή

en: Removing files:
el_GR: Γίνεται διαγραφή αρχείων:

en: Removing package $ADM_DIR/packages/$PKGNAME...
el_GR: Γίνεται διαγραφή του πακέτου $ADM_DIR/packages/$PKGNAME...

en: Removing symbolic links:
el_GR: Διαγραφή συμβολικών δεσμών:

en: Restart
el_GR: Επανεκκίνηση

en: Restarting gpm...
el_GR: Γίνεται επανέναρξη του gpm...

en: Restoring permissions of $PWD to chmod $OLDROOTPERMS
el_GR: Αποκαθιστώντας τα δικαιώματα των $PWD σε chmod $OLDROOTPERMS

en: Root has read/write access, users have no access
el_GR: Ο χρήστης root έχει πρόσβαση ανάγνωσης/εγγραφής, οι υπόλοιποι χρήστες δεν έχουν πρόσβαση

en: Root has read/write access, users have no access (ntfs-3g)
el_GR: Ο Root έχει πλήρη πρόσβαση, οι υπόλοιποι χρήστες καθόλου (ntfs-3g)

en: Run fc-cache to locate new fonts for Xft
el_GR: Τρέξιμο fc-cache για εντοπισμό καινούριων γραμματοσειρών για τον Xft

en: Run gtk-update-icon-cache for hicolor theme.
el_GR: Τρέξιμο εφαρμογής gtk-update-icon-cache για το θέμα hicolor

en: Run mkfontdir and mkfontscale in font directories.
el_GR: Τρέξιμο mkfontdir και mkfontscale στους φακέλους που περιέχουν γραμματοσειρές.

en: Run update-desktop-database.
el_GR: Τρέξιμο εφαρμογής update-desktop-database.

en: Run update-mime-database.
el_GR: Τρέξιμο εφαρμογής update-mime-database.

en: Russian
el_GR: Ρώσικα

en: SASL is an authentication method often used by mail servers.
el_GR: Το SASL είναι μια μέθοδος πιστοποίησης που χρησιμοποιείται συχνά από διακομιστές ηλεκτρονικής αλληλογραφίας.

en: SCANNING
el_GR: ΑΝΙΧΝΕΥΣΗ

en: SCANNING FOR CD or DVD DRIVE
el_GR: ΣΑΡΩΣΗ ΓΙΑ ΜΟΝΑΔΑ CD/DVD

en: SCANNING FOR USB STICK
el_GR: ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΝΙΧΝΕΥΣΗ ΓΙΑ USB STICK

en: SELECT DEFAULT COLOR DEPTH
el_GR: ΚΑΘΟΡΙΣΤΕ ΤΟ ΧΡΩΜΑΤΙΚΟ ΒΑΘΟΣ

en: SELECT DEFAULT WINDOW MANAGER FOR X
el_GR: ΕΠΙΛΕΞΤΕ ΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΡΟΕΠΙΛΕΓΜΕΝΟΣ WINDOW MANAGER ΣΤΑ X

en: SELECT FILESYSTEM FOR $ArG1
el_GR: ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΑΡΧΕΙΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΤΜΗΣΗ $ArG1

en: SELECT LILO DESTINATION
el_GR: ΕΠΙΛΕΞΤΕ ΠΡΟΕΠΙΛΕΓΜΕΝΟ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟ ΓΙΑ ΤΟΝ LILO

en: SELECT LINUX PARTITION $DEFROOT
el_GR: ΕΠΙΛΕΞΤΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΤΜΗΣΗ LINUX $DEFROOT

en: SELECT MOUNT POINT FOR $NEXT_PARTITION
el_GR: Επιλέξτε σημείο προσάρτησης για την $NEXT_PARTITION

en: SELECT NAMESERVER
el_GR: ΕΠΙΛΟΓΗ ΔΙΑΚΟΜΙΣΤΗ ΟΝΟΜΑΤΩΝ

en: SELECT PACKAGES TO REMOVE
el_GR: ΕΠΙΛΕΞΤΕ ΠΑΚΕΤΑ ΠΡΟΣ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΣΗ

en: SELECT PARTITION NAME
el_GR: ΕΠΙΛΕΞΤΕ ΟΝΟΜΑ ΚΑΤΑΤΜΗΣΗΣ

en: SELECT PARTITION NAME FOR $LINUX_PART
el_GR: ΕΠΙΛΕΞΤΕ ΟΝΟΜΑ ΚΑΤΑΤΜΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ $LINUX_PART

en: SELECT PARTITION TO ADD TO /etc/fstab
el_GR: ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΤΗΣ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΚΑΤΑΤΜΗΣΗΣ ΣΤΟ /etc/fstab:

en: SELECT SERIAL PORT
el_GR: ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΕΙΡΙΑΚΗΣ ΘΥΡΑΣ

en: SELECT SOURCE DIRECTORY
el_GR: ΕΠΙΛΕΞΤΕ ΦΑΚΕΛΟ

en: SELECT SYSTEM SETUP SCRIPTS
el_GR: ΕΠΙΛΕΞΤΕ ΣΕΝΑΡΙΑ ΡΥΘΜΙΣΗΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ

en: SELECT WINDOWS PARTITION
el_GR: ΕΠΙΛΕΞΤΕ ΚΑΤΑΤΜΗΣΗ ΓΙΑ WINDOWS

en: SELECT YOUR $ArG1 KEYBOARD LAYOUT
el_GR: ΕΠΙΛΕΞΤΕ ΤΗ ΔΙΑΤΑΞΗ $ArG1 ΤΟΥ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟΥ ΣΑΣ

en: SELECT YOUR KEYBOARD LAYOUT VARIANT
el_GR: ΕΠΙΛΕΞΤΕ ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ ΔΙΑΤΑΞΗΣ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟΥ

en: SELECT YOUR KEYBOARD MODEL
el_GR: ΕΠΙΛΕΞΤΕ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟΥ ΣΑΣ

en: SELECT YOUR KEYBOARD OPTIONS
el_GR: ΚΑΝΤΕ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ ΣΑΣ

en: SET DHCP HOSTNAME
el_GR: ΔΩΣΤΕ ΕΝΑ ΟΝΟΜΑ DHCP

en: SET SECURITY FOR FAT PARTITION $DOS_PART
el_GR: ΕΠΙΛΕΞΤΕ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΤΜΗΣΗ ΤΥΠΟΥ FAT: $DOS_PART

en: SET SECURITY FOR NTFS PARTITION $DOS_PART
el_GR: ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΤΜΗΣΗ ΤΥΠΟΥ NTFS $DOS_PART

en: SGI's Journaling Filesystem
el_GR: Journaling σύστημα αρχείων της SGI

en: SNMP daemon that receives and logs SNMP TRAP and INFORM messages.
el_GR: Ο δαίμονας SNMP που λαμβάνει και καταγράφει μηνύματα SNMP TRAP και INFORM

en: SOURCE DIRECTORY NOT FOUND
el_GR: Ο ΦΑΚΕΛΟΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΑΤΕ ΔΕΝ ΒΡΕΘΗΚΕ

en: SOURCE MEDIA SELECTION
el_GR: ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΕΣΟΥ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗΣ

en: SOURCE OF PACKAGES ALREADY CHOSEN
el_GR: Η ΠΗΓΗ ΠΑΚΕΤΩΝ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΕΠΙΛΕΧΘΕΙ

en: SOURCE PACKAGES INAPPROPRIATE
el_GR: ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΑ ΠΑΚΕΤΑ ΠΗΓΩΝ

en: SSHD allows secure encrypted logins to your machine.
el_GR: Το SSHD επιτρέπει να συνδέεστε με ασφαλή και κρυπτογραφημένο τρόπο με το μηχάνημά σας.

en: SUCCESS: found card using $card protocol -- modules loaded.
el_GR: ΕΠΙΤΥΧΙΑ: βρέθηκε κάρτα που χρησιμοποιεί το πρωτόκολλο $card -- τα αρθρώματα φορτώθηκαν.

en: SWAP SPACE CONFIGURED
el_GR: Η ΜΝΗΜΗ SWAP ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΗ

en: SWAP SPACE DETECTED
el_GR: ΒΡΕΘΗΚΕ ΚΑΤΑΤΜΗΣΗ ΔΙΑΜΟΡΦΩΜΕΝΗ ΓΙΑ SWAP

en: SYSTEM NOT YET INSTALLED
el_GR: ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΘΕΙ ΑΚΟΜΑ

en: Samba is a file and print server for Windows networks.
el_GR: Ο Samba  είναι ένας διακομιστής εκτύπωσης και αρχείων για δίκτυα Windows.

en: Sanyo non-IDE CD/DVD
el_GR: CD/DVD Sanyo όχι IDE

en: Scan for the CD or DVD drive (recommended)
el_GR: Αυτόματη ανίχνευση της μονάδας CD/DVD (συνιστάται)

en: Scanning for a CD/DVD drive containing a Slint disc...
el_GR: Ανίχνευση συσκευής CD/DVD που περιέχει το CD του Slint.

en: Scanning for a parallel port ATAPI CD/DVD drive containing a Slint disc...
el_GR: Ανίχνευση συσκευής CD/DVD ATAPI σε παράλληλη θύρα που περιέχει το CD του Slint.

en: Scanning for an IDE CD/DVD drive containing a Slint disc...
el_GR: Ανίχνευση συσκευής CD/DVD σε κανάλι IDE που περιέχει το CD του Slint.

en: Searching for symbolic links:
el_GR: Γίνεται αναζήτηση για συμβολικούς συνδέσμους/ symlinks

en: Second CD/DVD drive
el_GR: Δεύτερο CD/DVD

en: Second parallel port ATAPI CD
el_GR: Δεύτερο CD ATAPI σε παράλληλη θύρα

en: Select
el_GR: Επιλογή

en: Select Linux installation partition:
el_GR: Επιλογή μιας κατάτμησης για την εγκατάσταση:

en: Select Slint installation source.
el_GR: Επιλέξτε την πηγή για την εγκατάσταση του Slint

en: Select a font for the console
el_GR: Επιλέξτε γραμματοσειρά για την γραμμή εντολών

en: Select additional keyboard options.  You may continue to select additional options until you select 'none'.
el_GR: Επιλέξτε πρόσθετες διατάξεις πληκτρολογίου.  Μπορείτε να συνεχίσετε να κάνετε επιπλέον επιλογές μέχρι να επιλέξετε το 'καμία'.

en: Select one of these timezones:
el_GR: Επιλέξτε μία από αυτές τις ζώνες ώρας:

en: Select other Linux partitions for /etc/fstab
el_GR: Επιλογή κατατμήσεων για καταχώρηση στο αρχείο /etc/fstab

en: Select source media
el_GR: Επιλέξτε μέσο προέλευσης αρχείων εγκατάστασης

en: Select the default startup mode
el_GR: Επιλέξτε την προεπιλεγμένη λειτουργία εκκίνησης

en: Select your timezone
el_GR: Επιλογή της ώρας ζώνης

en: Select/deselect system daemons (services)
el_GR: Επιλογή/αποεπιλογή δαιμόνων συστήματος (υπηρεσίες)

en: Select\/Unselect removing package
el_GR: Επιλέξτε\/Αποεπιλέξτε διαγραφή πακέτου

en: Selecting a location to mount $DOS_PART.
el_GR: Αντιστοίχηση σημείου προσάρτησης για την κατάτμηση $DOS_PART

en: Selecting non-Linux partitions.
el_GR: Επιλογή partitions που δεν ανήκουν στο Linux.

en: Set a default browser link.
el_GR: Ορισμός του εξ ορισμού συνδέσμου του προγράμματος περιήγησης

en: Set up ELILO (EFI LILO) to boot Linux from your hard drive
el_GR: Ρυθμίστε το ELILO (EFI LILO) για να κάνει την εκκίνηση του Linux από τον σκληρό σας

en: Set up GRUB to boot Linux (and other OSes) from your hard drive
el_GR: Ρυθμίστε το GRUB ώστε να εκκινεί το Linux (και άλλα λειτουργικά) από το σκληρό δίσκο

en: Set up LILO to boot Linux (and other OSes) from your hard drive
el_GR: Ορισμός του LILO για εκκίνηση του Linux (και άλλων λειτουργικών) από το σκληρό σας δίσκο

en: Set up a loopback connection (modem or no net)
el_GR: Δημιουργήστε μία σύνδεση loopback/ με μετάπτωση (μέσω modem ή χωρίς δίκτυο)

en: Set up your swap partition(s)
el_GR: Ρυθμίστε την κατάτμησή σας (κατατμήσεις) εικονικής μνήμης/ swap

en: Set up your target partitions
el_GR: Ρυθμίστε τις κατατμήσεις προορισμού σας

en: Setting default window manager in $HOME/.xinitrc and $HOME/.xsession
el_GR: Γίνεται η ρύθμιση του προεπιλεγμένου διαχειριστή παραθύρων στο $HOME/.xinitrc και στο$HOME/.xsession

en: Setting permissions on FAT partition $DOS_PART
el_GR: Θα ρυθμίσουμε τις άδειες για το FAT σύστημα αρχείων για την κατάτμηση $DOS_PART

en: Setting permissions on NTFS partition $DOS_PART
el_GR: Θα ρυθμίσουμε τις άδειες αρχείων για την κατάτμηση τύπου NTFS $DOS_PART

en: Setting system-wide default window manager in /etc/X11/xinit/
el_GR: Ρύθμιση του προεπιλεγμένου window manager για το σύστημα στο αρχείο /etc/X11/xinit/

en: Setting up non-Linux partitions.
el_GR: Ρύθμιση partition που δεν ανήκουν στα Linux

en: Setting up other Linux partitions.
el_GR: Στήσιμο των υπόλοιπων κατατμήσεων

en: Setting up root Linux partition.
el_GR: Στήσιμο της κατάτμησης root (/)

en: Setting up swap partitions.
el_GR: Ρύθμιση κατατμήσεων εικονικής μνήμης SWAP

en: Settings accepted.  Basic network configuration is complete.
el_GR: Οι ρυθμίσεις έγιναν αποδεκτές. Η βασική ρύθμιση δικτύου ολοκληρώθηκε.

en: Settings discarded.  Run the 'netconfig' command again if you need to reconfigure your network settings.
el_GR: Οι ρυθμίσεις απορρίφθηκαν. Εκτελέστε ξανά την εντολή 'netconfig' αν χρειάζεστε να ξανακάνετε τις ρυθμίσεις του δικτύου σας.

en: Setup has detected that one or more of your target partitions has become full.  I'm sorry, but you will have to try installing again onto a partition or partitions with more free space.  You could also try selecting fewer packages to install.  Since there is no longer any space for setup to make its temporary files, this is an unrecoverable error.  Press control-alt-delete to reboot and try again.  Before doing that, you might want to switch to another console (Alt-F2) and use df (disk free utility) to see if you can get an idea of how to avoid this the next time around.
el_GR: Κατά τη διαδικασία ρυθμίσεων βρέθηκε ότι μία ή και περισσότερες από τις κατατμήσεις-στόχος που έχετε, είναι πλήρης. Λυπάμαι, αλλά θα πρέπει να ξαναδοκιμάσετε την εγκατάσταση σε μία άλλη κατάτμηση ή κατατμήσεις, με περισσότερο ελεύθερο χώρο. Θα μπορούσατε, επίσης, να επιλέξετε λιγότερα πακέτα προς εγκατάσταση. Επειδή δεν υπάρχει άλλος χώρος για τη δημιουργία των προσωρινών αρχείων, αυτό είναι ένα μη ανακτήσιμο σφάλμα. Πατήστε το ctrl-alt-del για να κάνετε επανεκκίνηση και ξαναπροσπαθήστε. Πριν το κάνετε, μπορεί να επιθυμείτε να αλλάξετε σε μια άλλη κονσόλα (Alt+F2) και χρησιμοποιείστε το df (δωρεάν βοήθημα για δίσκους) για να πάρετε μια ιδέα σχετικά με το πως μπορείτε να αποφύγετε κάτι τέτοιο την επόμενη φορά.

en: Shell [ ${defshell} ]
el_GR: Κέλυφος/ Shell [ ${defshell} ]

en: Shell................:
el_GR: Κέλυφος/ Shell................:

en: Since LILO (the traditional Linux Loader) does not work with machines running UEFI firmware (except in Legacy BIOS mode), you probably do not need to install it.  Instead, you'll need ELILO, which is a version of LILO designed to work with EFI/UEFI systems.
el_GR: Επειδή ο LILO (ο παραδοσιακός εγκαταστάτης του Linux) δεν λειτουργεί με όσα μηχανήματα τρέχουν UEFI firmware (εκτός από την λειτουργία σε Legacy BIOS), πιθανώς να μην χρειάζεται να τον εγκαταστήσετε.  Αντιθέτως, θα χρειαστείτε τον ELILO, ο οποίος αντιπροσωπεύει μια έκδοση του LILO που σχεδιάσθηκε για να λειτουργεί με συστήματα EFI/UEFI.

en: Since you're already running on the network, you should be able
    to use the hostname instead of an IP address if you wish.
el_GR: Εφόσον το δίκτυο είναι ήδη σε λειτουργία, μπορείτε αντί για την
    διεύθυνση IP να χρησιμοποιήσετε το hostname σας.

en: Since you're already running on the network, you should be able
    to use the hostname instead of an IP address if you wish.
el_GR: Εφόσον το δίκτυο είναι ήδη σε λειτουργία, μπορείτε αντί για την
    διεύθυνση IP να χρησιμοποιήσετε το hostname σας.

en: Size: Compressed: ${COMPRESSED}, uncompressed: ${UNCOMPRESSED}.
el_GR: Μέγεθος: Συμπιεσμένο ${COMPRESSED}, ασυμπίεστο ${UNCOMPRESSED}.

en: Skip LILO installation and exit this menu
el_GR: Προσπεράστε την εγκατάσταση του LILO και έξοδος από αυτό το μενού

en: Skip installing LILO and proceed to ELILO installation
el_GR: Να παραλειφθεί η εγκατάσταση του LILO και να προχωρήσει η εγκατάσταση του ELILO

en: Skip making a USB boot stick
el_GR: Να παραλειφθεί η δημιουργία ενός USB εκκίνησης

en: Skip the current disk series
el_GR: Παραλείψτε την παρούσα σειρά δίσκων

en: Skipping automatic module probe.
el_GR: Γίνεται προσπέραση της αυτόματης ανίχνευσης αρθρώματος.

en: Skipping module $card...
el_GR: Γίνεται προσπέραση του αρθρώματος $card...

en: Skipping package $NEW (already installed)
el_GR: Γίνεται παράβλεψη του $NEW (έχει ήδη εγκατασταθεί)

en: Slackware package ${TARGET_NAME}/${TAR_NAME}.${EXTENSION} created.
el_GR: Δημιουργήθηκε το πακέτο Slackware ${TARGET_NAME}/${TAR_NAME}.${EXTENSION}

en: Slackware package maker, version 3.141593.
el_GR: Δημιουργός πακέτων Slackware, έκδοση 3.141593.

en: Slint LILO Installation HELP file
    
    WARNING: As they say in the LILO docs, installing boot 
    loaders is inherently dangerous. Be careful out there!
    
    These are the options you can use at the Slint LILO
    install menu:
    
    1. Start LILO configuration with a new LILO header.
    
       This choice allows you to start a new configuration 
       file, /etc/lilo.conf, with no OS's entered into it 
       (yet).
    
       You'll first be asked if you want to use an optional
       append="...." line. If you didn't need to use extra 
       parameters at the bootkernel prompt, then you can
       probably just hit ENTER here.
    
       You will be asked where you want to install LILO. This
       can be your Master Boot Record, your root partition's
       superblock (for OS/2's Boot Manager), or to a 
       formatted floppy disk. 
       
       Next, you'll be asked if you want a delay before 
       booting the first OS in your lilo.conf file. This delay
       allows you to hit left-shift and boot any OS in the 
       lilo.conf file by typing in the label you've given it.
    
       Once you've started a new lilo.conf, you must add at 
       least one OS to it before you can install LILO.
    
    2. Menu choices to add Linux, OS/2, and DOS to the lilo.conf.
    
       These all pretty much work the same way. You'll be asked 
       which partition you want to make bootable (answer 
       /dev/hda1 or whatever partition you wish to use), and 
       you'll also be asked to assign a label to the partition.
       The label can be any short word such as "Linux" or "OS/2"
       that you'll type in later to boot that partition. The boot
       prompt is not case-sensitive, so the user can type LINUX or
       os/2 later on and it will match the labels Linux and OS/2.
    
    3. Install LILO
       
       Once you've looked at your new config file and are 
       satisfied with the way it looks, pick this choice to 
       install LILO and leave the LILO installation menu.
    
    
    Other options:
    
      -- Recycle (Reinstall) using your original /etc/lilo.conf.
    
       If you already have an /etc/lilo.conf, and you just need to
       refresh lilo then you don't need to reconstruct your 
       lilo.conf.  Just use this menu choice to reinstall LILO 
       using the existing /etc/lilo.conf.
    
    
      -- View your current /etc/lilo.conf
    
       If you haven't begun building a new lilo.conf, this choice
       will let you take a look at the existing one in /etc on your
       root Linux partition. 
    
       If you have begun constructing a new lilo.conf, this option
       will let you view the progress on that.
    
    
     -- Skip LILO installation and exit this menu
    
      This option skips LILO installation. Use this if you don't 
      want to install LILO, or if you've already installed it and 
      don't need to reinstall. You have to reinstall LILO whenever
      you change your Linux kernel.
    
     -- Help - Read the Linux Loader HELP file 
     
      I hope you found it helpful! :^)
    
    
    -----------
    
    Other LILO information:
    
      LILO on the Master Boot Record can be removed easily. 
      MS-DOS's fdisk has a /MBR option that restores the master
      boot record. You can actually restore your original boot 
      sector from the copy LILO makes in /boot, as well. This is
      the best way to go about it. See the LILO docs for more 
      information. There is also a '-u' flag to LILO that restores
      the boot sector from the backup copy.  Again, see the LILO
      docs for detailed info.
    
    Good luck!
    
    --- end of LILO help
el_GR: Αρχείο βοήθειας για την εγκατάσταση του Slint LILO
    
    ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: Όπως λένε και στην τεκμηρίωση του LILO, η εγκατάσταση προγραμμάτων 
    για φόρτωση εκκίνησης /boot loaders είναι κάτι το εγγενώς επικίνδυνο. Να προσέχετε εκεί πέρα!
    
    Οι παρακάτω είναι όλες επιλογές που μπορείτε να χρησιμοποιείτε στο Μενού εγκατάστασης
    του Slint LILO:
    
    1. Αρχίστε την ρύθμιση του LILO με μία καινούργια κεφαλίδα LILO.
    
       Αυτή η επιλογή σάς επιτρέπει να αρχίσετε ένα νέο αρχείο ρυθμίσεων, 
       το /etc/lilo.conf, χωρίς να εισάγετε (ακόμη) κανένα Λειτουργικό Σύστημα 
       σε αυτό.
    
       Πρώτα θα ερωτηθείτε αν θέλετε να χρησιμοποιήσετε μία νέα προαιρετική
       γραμμή append="....". Αν δεν χρειάστηκε να χρησιμοποιήσετε επιπλέον ειδικές 
       παραμέτρους στην εμφάνιση της προτροπής/prompt κατά την εκκίνηση του πυρήνα/ bootkernel,
       τότε, μάλλον, μπορείτε απλώς να πατήσετε το ENTER εδώ.
    
      Θα ερωτηθείτε που θέλετε να εγκατασταθεί το LILO. Αυτό
       μπορεί να εγκατασταθεί στο το Master Boot Record σας, ή στο superblock της αρχικής
        κατάτμησης χρήστη/root partition (για τον Διαχειριστή Εκκίνησης του OS/2), 
       ή σε μια διαμορφωμένη μαλακή δισκέτα. 
       
       Στο επόμενο βήμα, θα ερωτηθείτε αν θέλετε να υπάρχει μια καθυστέρηση πριν 
       την εκκίνηση του πρώτου ΛΣ στο αρχείο σας lilo.conf. Αυτή η καθυστέρηση σας επιτρέπει
       να πατήσετε αριστερό-shift και να κάνετε εκκίνηση με οποιοδήποτε ΛΣ που 
       υπάρχει στο αρχείο lilo.conf, πληκτρολογώντας την ετικέτα που εσείς του δώσατε.
    
       Όταν αρχίσετε ένα νέο lilo.conf, πρέπει να προσθέσετε τουλάχιστον 
       ένα ΛΣ σε αυτό, πριν μπορέσετε να εγκαταστήσετε το LILO.
    
    2. Επιλογές μενού για προσθήκη σε Linux, σε OS/2, και σε DOS στο lilo.conf.
    
       Όλα αυτά λειτουργούν περίπου με τον ίδιο τρόπο. Θα ερωτηθείτε 
       ποια κατάτμηση θέλετε να καταστήσετε εκκινήσιμη (απαντήστε 
       /dev/hda1 ή οποιαδήποτε άλλη κατάτμηση θέλετε να χρησιμοποιήσετε), και 
       θα σας ζητηθεί, επίσης, να ορίσετε μια ετικέτα στην κατάτμηση αυτή.
       Η ετικέτα μπορεί να είναι οποιαδήποτε σύντομη λέξη, όπως "Linux" ή "OS/2"
       την οποία θα πληκτρολογήσετε αργότερα, για να εκκινήσετε εκείνη την κατάτμηση.
       Η προτροπή της εκκίνησης/ bootprompt δεν επηρεάζεται από τη χρήση μικρών-κεφαλαίων γραμμάτων, οπότε
       ο χρήστης μπορεί να πληκτρολογεί LINUX ή os/2 αργότερα, και αυτό θα αντιστοιχηθεί με τις ετικέτες Linux και OS/2.
    
    3. Εγκατάσταση του LILO
       
       Μόλις δείτε το νέο σας αρχείο config file και είστε 
       ικανοποιημένος/η με το πως δείχνει, επιλέξτε το για την 
       εγκατάσταση του LILO και αφήστε το μενού εγκατάστασης του LILO.
    
    
    Άλλες επιλογές:
    
      -- Ανακύκλωση (Επανεγκατάσταση) με τη χρήση του αρχικού σας /etc/lilo.conf.
    
       Αν ήδη έχετε ένα /etc/lilo.conf, και απλώς χρειάζεστε  να
       ανανεώσετε το lilo, τότε δεν χρειάζεται να ξαναφτιάξετε το αρχείο σας 
       lilo.conf.  Απλώς χρησιμοποιείστε το μενού επιλογών για να επανεγκαταστήσετε το LILO 
       χρησιμοποιώντας το υπάρχον /etc/lilo.conf.
    
    
      -- Δείτε το τρέχον σας /etc/lilo.conf
    
       Αν δεν αρχίσατε να φτιάχνετε ένα νέο lilo.conf, αυτή η επιλογή
       θα σας επιτρέψει να ρίξετε μια ματιά στο ήδη υπάρχον στο /etc της
       ριζικής σας κατάτμησης χρήστη/root για Linux. 
    
       Αν αρχίσατε να φτιάχνετε ένα νέο lilo.conf, αυτή η επιλογή
       θα σας αφήσει να δείτε την πρόοδό του.
    
    
     -- Προσπεράστε την εγκατάσταση του LILO και κάντε έξοδο από αυτό το μενού
    
      Αυτή η επιλογή προσπερνά την εγκατάσταση του LILO. Χρησιμοποιήστε αυτήν εφόσον δεν 
      θέλετε να εγκαταστήσετε το LILO, ή αν το έχετε ήδη εγκαταστήσει και δεν 
      χρειάζεστε να το επανεγκαταστήσετε. Θα χρειαστεί να επανεγκαταστήσετε το LILO οποτεδήποτε
      αλλάξετε τον πυρήνα Linux που έχετε.
    
     -- Βοήθεια - Διαβάστε το αρχείο ΒΟΗΘΕΙΑ για το πρόγραμμα φόρτωσης εκκίνησης Linux 
     
      Ελπίζω να το βρήκατε χρήσιμο! :^)
    
    
    -----------
    
    Άλλες πληροφορίες για το LILO:
    
      Το LILO πάνω στο Master Boot Record μπορεί να διαγραφεί εύκολα. 
      Το fdisk του MS-DOS έχει μια επιλογή /MBR που ανακτά το master
      boot record. Μπορείτε πράγματι να ανακτήσετε το αρχικό σας boot 
      sector και από το αντίγραφο που το LILO δημιουργεί στο /boot. Αυτός είναι
      ο καλύτερος τρόπος για να το κάνετε. Δείτε την τεκμηρίωση του LILO για περισσότερες 
      πληροφορίες. Υπάρχει επίσης και ένα '-u' flag στο LILO που ανακτά
      το boot sector από το αντίγραφο ασφαλείας.  Ξανά, δείτε την τεκμηρίωση του LILO
      για λεπτομερείς πληροφορίες.
    
    Καλή επιτυχία!
    
    --- τέλος της ΒΟΗΘΕΙΑΣ του LILO

en: Slint Linux Help
    ____________________
    
    First, a little help on help.  Whenever you encounter a text
    viewer like this during the installation, you can move around
    with these commands:
    
    PGDN           - Move down one page
    PGUP           - Move up one page
    HOME           - Move to beginning of file
    END            - Move to end of file
    
    Also, you're running a real multitasking operating system now, so
    you're not confined to the installation program.  You can log into
    other consoles and look around at any time without disturbing the
    installation process.  To do this, you need to learn the commands
    that control the Linux console.  You'll use these commands all the
    time when you're logged into Linux.
    
    "Virtual" consoles and scrollback:
    
    Right now, the screen you're looking at is probably VIRTUAL CONSOLE
    NUMBER ONE, (or /dev/tty1 in Linux-speak).  There are usually
    several virtual consoles available.  When you log into the install
    disk, there are four consoles.  To switch among them, use Alt-F1,
    Alt-F2, Alt-F3, or Alt-F4 to select which of the four consoles you
    wish to use.  While you're using a console, you get a small amount
    of text scrollback buffer.  To scroll the console back, hold down
    the right shift key and hit PageUp.  To scroll the console forward,
    hit PageDown while holding the right shift key down.  This can be
    especially useful for reading the boot messages, which can go by
    too fast to read otherwise.
    
    On the install disk, the first three consoles are login consoles.
    The fourth console is used to show informational messages during
    installation, such as disk formatting status, kernel messages, and
    so on.
    
    A useful trick is to log into the second virtual console during the
    installation.  Then you can use commands such as 'df' to check how
    full your hard drive is getting.  Also, once the Slint CD-ROM
    has been mounted on /cdrom, most of the commands in the disc's live
    filesystem will be usable.
    
    
    PARTITIONING YOUR DRIVE
    
    Now lets take a look at how you progress through a typical Linux
    installation with the Slint distribution.  First, you'll have
    to make sure your hard drive has been partitioned to accept Linux.
    The setup program does not do this for you.
    
    You will need at least one type Linux partition, and optionally a
    swap partition.  In my opinion, (if you have a fair amount of drive
    space) it's easiest to manage a system that's partitioned along these
    lines (ignoring any Windows or other partitions for the purposes
    of this illustration):
    
        [ 6 gig or more for / ] 
        [ whatever space users need for /home ]
        [ swap space (match the size of your RAM) ]
    
    Some people like a separate partition for /usr/local, but I find that
    I usually regret dividing my free space when I don't have to... the
    partition I want to add to is always full that way. :^)  Besides, when
    the time comes for an operating system upgrade you can always back up
    /usr/local regardless of whether it occupies its own partition.  In
    fact, having a separate /home partition is also optional.  Probably the
    simplest way to approach things initially is with just a single root
    Linux partition, and a swap partition of about 1-2 gigabytes.
    
    Partitioning is done with a partitioning tool such as fdisk.  There are
    two versions of Linux fdisk available now.  'fdisk' is the standard
    version, and 'cfdisk' is a friendlier full screen version.  Most
    people will probably want to use 'cfdisk' now, unless they're used
    to the older version (like me).  Either one will get the job done.
    
    Make sure you use Linux fdisk to tag partitions as type 83 (Linux, the
    default) or type 82 (Linux swap) so the Slint setup program will 
    recognize them.  Use the 't' command for that, and 'w' to write out the
    changes.
    
    If you prefer an easy to use graphical partitioning tool, you can make
    all your Linux partitions directly from Linux 'cfdisk'.  Or you can
    make them with the older 'fdisk' using the 'n' command to create a
    partition and the 'w' command to write out the changes when you're done. 
    
    By default, 'fdisk' and 'cfdisk' will partition the first hard drive in
    your machine, which is /dev/sda.  To partition other drives, you'll
    have to specify the drive to partition when you start 'cfdisk'.  For
    example, to partition the second IDE drive:
    
      # cfdisk /dev/sdb
    
    SWAP SPACE
    
    If your machine doesn't have much memory, you might have already
    learned how to activate a swap partition just to make it this far.
    Normally you won't need to format or activate your swap space by
    hand, but if you're installing on a machine with low memory you will
    need to format and activate a swap partition to be able to install. 
    Once you've made the partition with fdisk, you need to use 'mkswap'
    on it, and then activate it with 'swapon'.  Checking the partition
    table with 'fdisk -l', we see these lines:
    
       Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
    /dev/sda8           16650       16898     2000061   82  Linux swap
    
    So, the command to format would be:
    
      # mkswap /dev/sda8
      # sync
    
    And to activate it:
    
      # swapon /dev/sda8
    
    RUNNING THE SETUP PROGRAM
    
    Setup has quite a few options, which can be slightly confusing the
    first time you look at the menu.  It's not really that hard, though.
    You just need to start at the top of the screen and work towards 
    the bottom through the menu options.  When I install, I usually do 
    these options in order:
    
    ADDSWAP   (set up my swapspace)
    TARGET    (set up my Linux/Windows partitions and /etc/fstab)
    SOURCE    (select the source location for the Slint Linux
               packages)
    INSTALL   (install the software, generally with "full")
    CONFIGURE (configure the newly installed system)
    
    Note that after I select the SWAP option, setup will allow me to
    run through all of the other options without ever returning to the
    main menu. 
    
    I hope that these options will be mostly self-explanatory. Just read
    the screen carefully as you install and you should do just fine.
    
    REMAPPING YOUR KEYBOARD:
    
    KEYMAP: This option lets you remap your keyboard to one of the many
    international maps provided with Linux. If you are using a US 
    keyboard, you can skip this option.
    
    
    ...WHEN YOU'RE DONE:
    
    
    EXIT: This leaves Slint Linux setup.
    
    
    Have fun installing and running Linux!
    
    ---
    Patrick Volkerding
    volkerdi@slackware.com
    Adapted to Slint by Didier Spaier
el_GR: Βοήθεια του Slint Linux
    ____________________
    
    Αρχικά, λίγη βοήθεια για τη βοήθεια. Όποτε συναντάτε ένα
    παράθυρο κειμένου όπως αυτό κατά την εγκατάσταση,
    μπορείτε να κινήστε χρησιμοποιώντας τα εξής πλήκτρα:
    
    PGDN           - Κάτω μια σελίδα
    PGUP           - Πάνω μια σελίδα
    HOME           - Μετακίνηση στην αρχή του αρχείου
    END            - Μετακίνηση στο τέλος του αρχείου
    
    Επίσης, τρέχετε ένα πραγματικό λειτουργικό σύστημα πολλαπλών
    εργασιών τώρα, οπότε δεν είστε περιορισμένοι στο πρόγραμμα
    εγκατάστασης. Μπορείτε να συνδεθείτε σε άλλες κονσόλες και
    να ρίξετε μια ματιά οποιαδήποτε στιγμή, χωρίς να ενοχλήσετε τη
    διαδικασία εγκατάστασης. Για να το κάνετε αυτό, θα πρέπει να
    μάθετε τις εντολές ελέγχου μιας κονσόλας του Linux. Θα
    χρησιμοποιείτε αυτές τις εντολές συνεχώς όσο είστε συνδεδεμένοι
    στο Linux.
    
    "Εικονικές" κονσόλες και κύλιση προς τα πίσω:
    
    Αυτή τη στιγμή, η οθόνη που κοιτάτε είναι πιθανόν η ΕΙΚΟΝΙΚΗ
    ΚΟΝΣΟΛΑ ΑΡΙΘΜΟΣ ΕΝΑ, (ή /dev/tty1 στη γλώσσα του Linux).
    Συνήθως υπάρχουν διαθέσιμες αρκετές εικονικές κονσόλες.
    Όταν συνδέεστε στο δίσκο εγκατάστασης, υπάρχουν τέσσερις
    κονσόλες. Για να μετακινηθείτε μεταξύ τους, χρησιμοποιήστε
    τα Alt-F1, Alt-F2, Alt-F3 ή Alt-F4 για την επιλογή της κονσόλας
    που θέλετε να χρησιμοποιήσετε. Ενώ χρησιμοποιείτε την κονσόλα,
    βλέπετε ένα μικρό κομμάτι του προηγούμενου κειμένου. Για
    να κυλίσετε την κονσόλα πιο πίσω, κρατήστε πατημένο το δεξί
    πλήκτρο shift και πατήστε το PageUp. Για να κυλίσετε τη κονσόλα
    προς τα εμπρός, πατήστε το PageDown ενώ κρατάτε πατημένο το
    δεξί shift. Αυτό μπορεί να είναι ιδιαίτερα χρήστιμο για την
    ανάγνωση μηνυμάτων εκκίνησης, τα οπόια μπορεί να περάσουν
    πολύ γρήγορα για να μπορέσετε να τα διαβάσετε.
    
    Στο δίσκο εγκατάστασης, οι τρεις πρώτες κονσόλες είναι κονσόλες
    εισόδου. Η τέταρτη κονσόλα χρησιμοποιείται για την εμφάνιση
    πληροφοριών κατά την εγκατάσταση, όπως η κατάσταση
    διαμόρφωσης των δίσκων, μηνύματα του πυρήνα κλπ.
    
    Ένα χρήσιμο κόλπο είναι να συνδεθείτε στη δεύτερη εικονική
    κονσόλα κατά την εγκατάσταση. Μπορείτε έτσι να χρησιμοποιήσετε
    εντολές όπως η 'df' για τον έλεγχο πληρότητας του σκληρού σας
    δίσκου. Επίσης, αφού το CD-ROM του Slint έχει προσαρτηθεί
    στο /cdrom, οι περισσότερες εντολές στο σύστημα αρχείων του
    δίσκου θα είναι διαθέσιμες.
    
    ΚΑΤΑΤΜΗΣΗ ΤΟΥ ΔΙΣΚΟΥ
    
    Ας δούμε τώρα πως προχωράτε κατά την διάρκεια μιας τυπικής
    εγκατάστασης Linux χρησιμοποιώντας τη διανομή Slint.
    Πρώτα, θα πρέπει να βεβαιωθείτε ότι ο σκληρός δίσκος έχει
    κατατμηθεί ώστε να μπορεί να δεχτεί το Linux. Το πρόγραμμα
    εγκατάστασης δεν το κάνει αυτό για εσάς.
    
    Θα χρειαστείτε τουλάχιστον ένα είδος κατάτμησης Linux και
    προαιρετικά μια κατάτμηση swap. Κατά τη γνώμη μου (αν έχετε
    κάποιο χώρο στο σκληρό δίσκο) είναι ευκολότερο να διαχειριστείτε
    ένα σύστημα το οποίο έχει κατατμηθεί κάπως έτσι (αγνοώντας
    όποιες κατατμήσεις Windows ή οποιεσδήποτε άλλες για το
    παράδειγμα αυτό):
    
        [ 6 GB ή περισσότερα στο / ] 
        [ όσο χώρο χρειάζονται οι χρήστες στο /home ]
        [ χώρος swap (κάντε το ίδιο με το μέγεθος της RAM) ]
    
    Κάποιοι προτιμούν μια ξεχωριστή κατάτμηση για το /usr/local. αλλά
    βρίσκω ότι συνήθως το μετανιώνω όταν διαιρώ τον ελεύθερο χώρο
    του δίσκου όταν δεν χρειάζεται... η κατάτμηση που θέλω να
    προσθέσω είναι πάντα πλήρης. :^) Έτσι κι αλλίως, όταν έρθει η ώρα
    για την αναβάθμιση του λειτουργικού συστήματος, μπορείτε πάντα
    να δημιουργήσετε ένα εφεδρικό αντίγραφο του /usr/local άσχετα από
    το αν αποτελεί δικιά του κατάτμηση. Πιθανόν ο πιο απλός τρόπος να
    προσεγγίσετε τα πράγματα αρχικά είναι να έχετε μία μοναδική
    βασική κατάτμηση Linux, και μια κατάτμηση swap μεγέθους 1-2 GB.
    
    Το μέγεθος του χώρου που θα αφιερώσετε στο Linux εξαρτάται από
    το λογισμικό που σχεδιάζετα να εγκαταστήσετε και πόσο χώρο
    θέλετε να αφήσετε. Η δική μου κύρια κατάτμηση Linux είναι 10 GB.
    Αν έχετε τόσο χώρο διαθέσιμο, θα κάνει ευκολότερο το compile και
    το να δικομάζετε μεγάλα πακέτα λογισμικού, ή να εργάζεστε με
    μεγάλα αρχεία όπως π.χ. για desktop publishing ή για δημιουργία
    εφαρμογών CD-ROM.
    
    Ολόκληρο το σύστημα Slint (τα πάντα -- όλοι οι διακομιστές X,
    ο Emacs, τα πάντα) θα χρησιμοποιήσουν περίπου 5 GB χώρου,
    οπότε 5-10 GB είναι αρκετά για την ολοκλήρωση της εγκατάστασης.
    
    Στο παρελθόν, έκανα πραγματική εργασία ανάπτυξης σε μια
    μοναδική κατάτμηση των 110 MB (φυσικά αυτό ήταν πίσω στις μέρες
    της έκδοσης του Linux 0.99p11 ή κάπου εκεί...). Ακόμα και τώρα, με
    προσεκτική επιλογή μπορείτε να στριμώξετε ένα μικρό σύστημα Linux
    στο σύστημα, αλλά δεν συνιστάται σε αρχάριους. Είναι πολύ πιο
    χρήσιμο όταν χρησιμοποιείτε το Slint ως βάση για ένα
    ενσωματωμένο σύστημα. Οι περισσότεροι θα πρέπει να κάνετε
    μια πλήρη εγκατάσταση. Είναι γρηγορότερο και ευκολότερο και
    λιγότερο πιθανό να κάνετε λάθη.
    
    Οι κατατμήσεις δημιουργούνται με ένα εργαλείο κατατμήσεων όπως
    το fdisk. Υπάρχουν δύο εκδόσεις του fdisk διαθέσιμες. Το 'fdisk' είναι
    η τυπική έκδοση και το 'cfdisk' είναι μια φιλικότερη έκδοση πλήρους
    οθόνης. Οι περισσότεροι μάλλον θα θέλετε να χρησιμοποιήσετε το
    'cfdisk' τώρα, εκτός αν είστε συνηθισμένοι στην παλιότεροι έκδοση
    (όπως εγώ). Οποιοδήποτε από τα δύο θα κάνει τη δουλειά.
    
    Βεβαιωθείτε ότι χρησιμοποιείτε το fdisk για να ορίσετε τις
    κατατμήσεις ώς τύπου 83 (Linux, η εξ ορισμού) ή τύπου 82 (Linux
    swap) ώστε το πρόγραμμα εγκατάστασης του Slint να τις
    αναγνωρίσει. Χρησιμοποιήστε την εντολή 't' γι'αυτό και τη 'w' για
    την εγγραφή των αλλαγών.
    
    Αν προτιμάτε ένα εύκολο εργαλείο για τη δημιουργία των κατατμήσεων,
    μπορείτε να δημιουργήσετε όλες τις κατατμήσεις χρησιμοποιώντας
    το 'cfdisk'. Ή μπορείτε να τις δημιουργήσετε με το παλιότερο 'fdisk'
    χρησιμοποιώντας την εντολή 'n' για τη δημιουργία μιας κατάτμησης
    και την εντολή 'w' για την εγγραφή των αλλαγών όταν είστε έτοιμοι.
    
    Εξ ορισμού, η 'fdisk' και η 'cfdisk' θα δημιουργήσουν κατατμήσεις
    στον πρώτο δίσκο του μηχανήματο σας, ο οποίος είναι ο /dev/sda.
    Για την κατάτμηση άλλων δίσκων, θα πρέπει να ορίσετε το δίσκο
    που θα κατατμηθεί όταν εκκινείτε το 'cfdisk'. Π.χ., για τη δημιουργία
    κατατμήσεων στο δεύτερο δίσκο IDE:
    
      # cfdisk /dev/sdb
    
    ΧΩΡΟΣ SWAP
    
    Αν το μηχάνημά σας δεν έχει αρκετή μνήμη, πιθανόν να έχετε μάθει
    ήδη πως να ενεργοποιείτε την κατάτμηση swap μόνο και μόνο για
    να φτάσετε ως εδώ. Κανονικά δεν χρειάζετα να διαμορφώσετε ή να
    ενεργοποιήσετε την κατάτμηση swap χειροκίνητα, αλλά αν κάνετε
    την εγκατάσταση σε ένα μηχάνημα με λίγη μνήμη, θα χρειαστεί να
    διαμορφώσετε και να ενεργοποιήσετε την κατάτμηση swap ώστε να
    μπορέσει να προχωρήσει η εγκατάσταση. Μόλις δημιουργήσετε την
    κατάτμηση με το fdisk, θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε το 'mkswap'
    σε αυτή και να την ενεργοποιήσετε με το 'swapon'. Ελέγχοντας τον
    πίνακα των κατατμήσεων με το 'fdisk -l', βλέπουμε αυτές τις γραμμές:
    
       Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
    /dev/sda8           16650       16898     2000061   82  Linux swap
    
    Οπότε η εντολή για τη διαμόρφωση θα είναι:
    
      # mkswap /dev/sda8
      # sync
    
    Και για την ενεργοποίησή της:
    
      # swapon /dev/sda8
    
    ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ
    
    Το πρόγραμμα εγκατάστασης έχει αρκετές επιλογές, οι οποίες
    μπορεί να συγχίζουν την πρώτη φορά που κοιτάτε το μενού.
    Δεν είναι στην πραγματικότητα τόσο δύσκολο όμως. Απλά μπορείτε
    να ξεκινήσετε στην κορυφή της οθόνης και να προχωρήσετε προς
    τα κάτω μέσω των επιλογών του μενού. Όταν κάνω μια εγκατάσταση,
    συνήθως κάνω τις επιλογές με αυτή τη σειρά:
    
    ADDSWAP   (ορισμός του χώρου swap)
    TARGET    (ορισμός των κατατμήσεων Linux/Windows και του /etc/fstab)
    SOURCE    (επιλογή της πηγής για τα πακέτα του Slint Linux)
    SELECT    (επιλογή των κατηγοριών πακέτων προς εγκατάσταση)
    INSTALL   (εγκατάσταση του λογισμικού, συνήθως "πλήρη")
    CONFIGURE (ρύθμιση του νέου σας συστήματος)
    
    Προσέξτε ότι αφού επιλέξω την επιλογή SWAP, το πρόγραμμα
    εγκατάστασης θα μου επιτρέξει να περάσω από όλες τις άλλες
    επιλογές χωρίς να χρειαστεί να επιστρέψω στο κύριο μενού.
    
    Ελπίζω αυτές οι επιλογές να μη χρειάζονται περαιτέρω εξήγηση.
    Απλά διαβάστε την οθόνη προσεκτικά κατά την εγκατάσταση και
    θα τα πάτε μια χαρά.
    
    ΕΠΙΛΟΓΗ ΔΙΑΤΑΞΗΣ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟΥ:
    
    KEYMAP: Η επιλογή αυτή σας επιτρέπει να επιλέξετε τη διάταξη
    πληκτρολογίου ανάμεσα σε πολλές διεθνείς διατάξεις που
    παρέχονται από το Linux. Αν χρησιμοποιείτε πληκτρολόγιο US,
    μπορείτε να προσπεράσετε την επιλογή αυτή.
    
    
    ...ΟΤΑΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕΤΕ:
    
    
    EXIT: Αυτό κλείνει την εγκατάσταση του Slint.
    
    
    Καλή διασκέδαση κατά την εγκατάσταση και τη χρήση του Linux!
    
    ---
    Patrick Volkerding
    volkerdi@slackware.com

en: Slint Linux Setup
el_GR: Εγκατάσταση του Slint Linux

en: Slint Linux Setup (version ${Version})
el_GR: Εγκατάσταση του Slint Linux (έκδοση ${Version})

en: Slint Linux Setup is complete
el_GR: Η εγκατάσταση του Slint Linux ολοκληρώθηκε.

en: Slint PXE Server Help
el_GR: Βοήθεια για τον Διακομιστή Slint PXE

en: Slint PXE Server.
el_GR: Ο Server PXE του Slint

en: Slint PXE Setup (version ${Version})
el_GR: Ρύθμιση του Slint PXE (έκδοση ${Version})

en: Slint Package Tool (pkgtool version ${Version})
el_GR: Εργαλείο Πακέτων Slint (pkgtool έκδοση ${Version})

en: Slint Setup Help
el_GR: Βοήθεια εγκατάστασης του Slint

en: Slint Setup has detected one or more swap partitions on your system.  These partitions have been preselected to be set up as swap space.  If there are any swap partitions that you do not wish to use with this installation, please unselect them with the up and down arrows and spacebar.  If you wish to use all of them (this is recommended), simply hit the ENTER key.
el_GR: Το πρόγραμμα εγκατάστασης του Slint εντόπισε μία ή περισσότερες κατατμήσεις εικονικής μνήμης swap. Έχουμε ήδη προεπιλέξει αυτές τις κατατμήσεις και θα τις χρησιμοποιήσουμε όλες. Στην περίπτωση που προτιμάτε να παραλείψουμε κάποια, μετακινηθείτε στη λίστα με τα πάνω και κάτω βελάκια και αφαιρέστε την από τη λίστα επιλογής πατώντας SPACE. Αλλιώς, πιέστε ENTER για να χρησιμοποιηθούν όλες (συνίσταται).

en: Slint Setup will now prepare your system's swap space.  When formatting swap partitions with mkswap you may also check them for bad blocks.  This is not the default since nearly all modern hard drives check themselves for bad blocks anyway.  Would you like to check for bad blocks while running mkswap?
el_GR: Το πρόγραμμα εγκατάστασης του Slint θα προετοιμάσει την εικονική μνήμη swap του συστήματός σας. Η κατάτμηση θα διαμορφωθεί με το πρόγραμμα mkswap και υπάρχει η επιλογή να γίνει έλεγχος για ελαττωματικούς τομείς. Δεν έχουμε προεπιλέξει τον έλεγχο, καθώς όλοι οι σύγχρονοι σκληροί δίσκοι κάνουν αυτόματο έλεγχο από μόνοι τους. Θέλετε, παρ' όλα αυτά, να γίνει έλεγχος για ελαττωματικούς τομείς με το mkswap;

en: Slow format that checks for bad blocks
el_GR: Διαμόρφωση με έλεγχο για ελαττωματικούς τομείς

en: Some network providers require that the DHCP hostname be set in order to connect.  If so, they'll have assigned a hostname to your machine, which may look something like CC-NUMBER-A (this depends on your ISP).  If you were assigned a DHCP hostname, please enter it below.  If you do not have a DHCP hostname, just hit ENTER or Cancel.
el_GR: Μερικοί πάροχοι υπηρεσιών διαδικτύου απαιτούν να ορίσετε ένα όνομα DHCP hostname για να μπορείτε να συνδεθείτε. Αν είναι έτσι, θα έχουν αποδώσει κάποιο όνομα hostname στο μηχάνημά σας, το οποίο θα μοιάζει κάπως σαν και αυτό CC-NUMBER-A (αυτό εξαρτάται από τον ISP που έχετε). Αν σας αποδόθηκε ένα DHCP hostname, παρακαλώ εισάγετέ το πιο κάτω. Αν δεν έχετε ένα DHCP hostname, απλώς πατήστε ENTER ή Cancel.

en: Some serial Logitech devices
el_GR: Ορισμένες σειριακές συσκευές της Logitech

en: Some systems might require extra parameters to be passed to the kernel. If you needed to pass parameters to the kernel when you booted the Slint bootdisk, you'll probably want to enter the same ones here.  Most systems won't require any extra parameters.  If you don't need any, just hit ENTER to continue.
el_GR: Μερικά συστήματα απαιτούν να παρέχονται επιπλέον παράμετροι στον πυρήνα. Αν χρειάσθηκε να δώσετε κάποιες παραμέτρους στον πυρήνα όταν κάνατε την εκκίνηση του δίσκου εκκίνηση/ bootdisk του Slint, μάλλον θα θέλετε να βάλετε τους ίδιους και εδώ. Τα περισσότερα συστήματα δεν θα απαιτήσουν επιπλέον παραμέτρους. Αν δεν χρειάζεστε τίποτε από αυτά, απλώς πατήστε ENTER για να συνεχίσετε.

en: Sony CDU-31a CD/DVD
el_GR: CD/DVD Sony CDU-31a

en: Sony CDU-535 CD/DVD
el_GR: CD/DVD Sony CDU-535

en: Sorry, but a Slint directory could not be found on any USB devices. Exiting back to the top menu.
el_GR: Συγγνώμη, αλλά δεν ήταν δυνατόν να βρεθεί ένας κατάλογος Slint σε καμία συσκευή USB. Γίνεται έξοδος στο αρχικό μενού.

en: Sorry, but no network card could be probed for on your system.  Some cards (like non-PCI NE2000s) must be supplied with the I/O address to use and can't be probed for safely. You'll have to try to configure the card later by editing /etc/rc.d/rc.modules or recompiling your kernel.
el_GR: Συγγνώμη, αλλά δεν ήταν δυνατή η ανίχνευση καμίας κάρτας δικτύου στο σύστημά σας. Μερικές κάρτες (σαν την μη-PCI NE2000s) πρέπει να παρέχονται μαζί με τη διεύθυνση Ι/Ο που πρέπει να χρησιμοποιείται και δεν μπορούν να ανιχνευθούν με ασφάλεια. Θα πρέπει να προσπαθήσετε να ρυθμίσετε την κάρτα αυτή αργότερα, κάνοντας επεξεργασία του /etc/rc.d/rc.modules ή επαναμεταγλωττίζοντας τον πυρήνα σας.

en: Sorry, but no network card was detected.  Some cards (like non-PCI
    NE2000s) must be supplied with the I/O address to use.  If you have
    an NE2000, you can switch to another console (Alt-F2), log in, and
    load it with a command like this:
    
      modprobe ne io=0x360
el_GR: Λυπάμαι, αλλά δεν βρέθηκε καμία κάρτα δικτύου. Μερικές κάρτες (όπως οι μη-PCI
    NE2000) πρέπει να συνοδεύονται με τη διεύθυνση Ι/Ο που θα πρέπει να χρησιμοποιείται. Αν έχετε
    μια NE2000, μπορείτε να αλλάξετε σε μια άλλη κονσόλα (Alt-F2), να συνδεθείτε και
    να την φορτώσετε μέσα από τη γραμμή εντολών, με κάτι σαν αυτό:
    
    modeprobe ne io=0x360

en: Sorry, but no removable USB devices could be found.  Exiting back to the top menu.
el_GR: Συγγνώμη, δεν ήταν δυνατόν να βρεθούν αφαιρέσιμες συσκευές USB. Γίνεται έξοδος στο αρχικό μενού.

en: Sorry, but the attempt to install LILO has returned an error, so LILO has not been correctly installed.  You'll have to use a bootdisk to start your machine instead.  It should still be possible to get LILO working by editing the /etc/lilo.conf and reinstalling LILO manually.  See the LILO man page and documentation in $LILODOCDIR for more help.  The error message may be seen above.
el_GR: Συγγνώμη, αλλά η προσπάθεια εγκατάστασης του LILO επέστρεψε ένα σφάλμα, άρα το  LILO δεν εγκαταστάθηκε σωστά. Θα πρέπει, αντιθέτως, να χρησιμοποιήσετε έναν δίσκο εκκίνησης/bootdisk για να ξεκινήσετε το μηχάνημά σας. Μπορείτε και πάλι να κάνετε το LILO να δουλεύει, κάνοντας επεξεργασία στο /etc/lilo.conf και κάνοντας χειρονακτικά την επανεγκατάσταση του LILO. Δείτε τη σελίδα man του LILO και την τεκμηρίωση στο $LILODOCDIR για περισσότερη βοήθεια. Μπορείτε να δείτε το μήνυμα σφάλματος πιο πάνω.

en: Sorry, but the directory $PLINK/kernels was not found.  You may need to install the requested kernel $SLACK_KERNEL manually and then install LILO before your system will be able to boot correctly.
el_GR: Δεν μπορέσαμε να βρούμε το φάκελο αρχείων $PLINK/kernels.  Ίσως να μην μπορέσετε να μπείτε στο σύστημά σας, εκτός εάν προσπαθήσετε να εγκαταστήσετε τον πυρήνα $SLACK_KERNEL μόνοι σας και στην συνέχεια να εγκαταστήσετε και να ρυθμίσετε το LILO

en: Sorry, but the mknod command failed to make the device.  You'll need to go back and try selecting your source media again.  Press ENTER to abort the source media selection process.
el_GR: Λυπόμαστε, αλλά η εντολή mknod απέτυχε να δημιουργήσει τη συσκευή. Θα πρέπει να επιστρέψεις στο προηγούμενο μενού και να επιλέξεις ξανά τη μονάδα CD/DVD σου που περιέχει το CD/DVD του Slint. Πάτα ENTER για να ακυρωθεί η διαδικασία επιλογής συσκευής.

en: Sorry, but you don't have a LILO configuration file that can be viewed.
el_GR: Συγγνώμη, αλλά δεν έχετε ένα αρχείο ρυθμίσεων του LILO που να μπορεί να εξετασθεί.

en: Spanish (Latin America)
el_GR: Ισπανικά (Νότια Αμερική)

en: Standard Linux Ext2 Filesystem
el_GR: Κλασσικό σύστημα αρχείων Linux Ext2

en: Start LILO configuration with a new LILO header
el_GR: Αρχίστε τις ρυθμίσεις του LILO με μια νέα κεφαλίδα του LILO

en: Start Linux in Console mode
el_GR: Ξεκινήστε το Linux σε λειτουργία κονσόλας

en: Start Linux in Graphical mode
el_GR: Ξεκινήστε το Linux σε γραφική λειτουργία

en: Start over
el_GR: Ξαναρχίζουμε

en: Starting gpm:
el_GR: Εκκίνηση του gpm:

en: Stopping gpm...
el_GR: Γίνεται διακοπή του gpm...

en: Swedish
el_GR: Σουηδικά

en: TARGET PARTITIONS ALREADY CONFIGURED
el_GR: ΟΙ ΚΑΤΑΤΜΗΣΕΙΣ ΣΤΟΧΟΣ ΕΧΟΥΝ ΗΔΗ ΡΥΘΜΙΣΤΕΙ

en: TIMEZONE CONFIGURATION
el_GR: ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΖΩΝΗΣ ΩΡΑΣ

en: That UID is already in use; please choose another
el_GR: Αυτό το UID χρησιμοποιείται ήδη. Παρακαλώ επιλέξτε ένα άλλο

en: That is not a valid expiration date
el_GR: Αυτή δεν είναι έγκυρη ημερομηνία λήξης

en: The AfterStep Window Menager
el_GR: Ο Window Manager  AfterStep

en: The Apache web server
el_GR: Διαδικτυακός Διακομιστής Apache

en: The Awesome Window Manager
el_GR: Ο διαχειριστής παραθύρων Awesome

en: The BSD Inetd daemon
el_GR: Ο δαίμονας BSD Inetd

en: The Cholesterol Free Desktop Environment
el_GR: Το Περιβάλλον Εργασίας XFCE

en: The Common UNIX Printing system (print spooler choice #1).
el_GR: Το Κοινό Σύστημα Εκτύπωσης σε UNIX/ CUPS (επιλογή #1 για print spooler)

en: The Enlightenment 16 window manager
el_GR: Ο window manager Enlightenment 16

en: The Enlightenment 17 window manager
el_GR: Ο window manager Enlightenment 17

en: The LPRng printing system (print spooler choice #2).
el_GR: Το σύστημα εκτύπωσης LPRng (επιλογή #2 για print spooler).

en: The Linux system logging utilities
el_GR: Τα βοηθητικά προγράμματα/ utilities συστήματος του Linux

en: The Mate desktop
el_GR: Το Περιβάλλον Επιφάνειας Mate

en: The MySQL database server
el_GR: Ο διακομιστής βάσης δεδομένων MySQL

en: The Netatalk server is a file and print server for Macintosh networks.
el_GR: Ο διακομιστής Netatalk είναι ένας διακομιστής αρχείων και εκτύπωσης για δίκτυα Macintosh.

en: The PCMCIA/Cardbus subsystem is now installed.  Please make sure that
    all of the cards you'll need for the installation are in the machine.
    If you still need to insert any PCMCIA/Cardbus cards, do that now.  Once
    the drive stops (indicating that all needed modules have been
    loaded), then press [enter] to continue.
el_GR: Το υποσύστημα της PCMCIA/Cardbus έχει τώρα εγκατασταθεί. Παρακαλώ βεβαιωθείτε ότι
    ότι όλες οι κάρτες που χρειάζεστε για την εγκατάσταση βρίσκονται μέσα στο μηχάνημα.
    Αν πρέπει ακόμη να τοποθετήσετε οποιεσδήποτε κάρτες PCMCIA/Cardbus, τότε κάντε το τώρα.
    Μόλις η μονάδα δίσκου/ drive σταματήσει (δείχνοντας ότι όλα τα απαιτούμενα αρθρώματα έχουν
    φορτωθεί), τότε πατήστε το [Enter] για να συνεχίσετε.

en: The PXE Service is going to run on $INTERFACE  with these values (the defaults should be OK).
    You can change the range of IP addresses used by the DHCP server, if IP addresses in the proposed range are used by computers in your LAN. For instance, your default gateway if you have one.
    
    Also note that we will not validate any changes you make:
el_GR: Η υπηρεσία PXE θα εκτελεσθεί στο $INTERFACE  με αυτές τις τιμές (οι οποίες, από προεπιλογή, πρέπει να είναι  OK).
    Μπορείτε να αλλάξετε το εύρος για τις διευθύνσεις IP που χρησιμοποιούνται από τον διακομιστή DHCP, αν οι διευθύνσεις IP μέσα στο προτεινόμενο εύρος χρησιμοποιούνται από τους υπολογιστές του δικτύου σας LAN. Παρεμπιπτόντως, η προεπιλεγμένη σας gateway αν έχετε κάποια.
    
    Σημειώστε επίσης ότι δεν θα επικυρώσουμε τις όποιες αλλαγές που κάνετε:

en: The SASL authentication server
el_GR: Ο διακομιστής πιστοποίησης SASL

en: The SSHD (secure shell) daemon
el_GR: Ο δαίμονας SSHD (secure shell)

en: The Samba file/print server
el_GR: Ο διακομιστής αρχείων/εκτύπωσης Samba

en: The Sendmail mail server
el_GR: Ο διακομιστής ηλεκτρονικής αλληλογραφίας Sendmail

en: The Sendmail server allows your machine to send and receive mail.
el_GR: Ο διακομιστής ηλεκτρονικής αλληλογραφίας Sendmail επιτρέπει στο μηχάνημά σας να στέλνει και να λαμβάνει μηνύματα ηλεκτρονικής αλληλογραφίας.

en: The Tab  Window Manager
el_GR: Ο Window Manager Tab

en: The USB boot stick has been successfully created on device /dev/$STICK.
el_GR: Το στικάκι USB εκκίνησης δημιουργήθηκε με επιτυχία στη συσκευή /dev/$STICK.

en: The USB boot stick has been successfully created on device /dev/$STICK. If you would like to create an additional boot stick, please select 'Create' and we'll go back and make another one, otherwise select 'Continue' to continue configuring your system.
el_GR: Το στικάκι USB εκκίνησης δημιουργήθηκε με επιτυχία στη συσκευή /dev/$STICK. Αν θέλετε να δημιουργήσετε ένα πρόσθετο στικάκι εκκίνησης, παρακαλώ επιλέξτε 'Δημιουργία' και θα επιστρέψουμε και θα φτιάξουμε ακόμη ένα, ή αλλιώς επιλέξτε 'Συνέχεια' για να συνεχίσετε με τις ρυθμίσεις του συστήματός σας.

en: The address you have entered seems to be non-standard. We were expecting
    $ArG2 groups of numbers seperated by dots, like: 127.0.0.1
    Are you absolutely sure you want to use the address $ArG1?
el_GR: Η διεύθυνση που εισαγάγατε μοιάζει να μην είναι έγκυρη. Αυτό που περιμέναμε είναι
    ομάδες αριθμών $ArG2 διαχωριζόμενες από τελείες, όπως: 127.0.0.1
    Είστε απόλυτα σίγουρος/η ότι θέλετε να χρησιμοποιήσετε τη διεύθυνση $ArG1;

en: The auto-detected location to install the LILO boot block is shown below.  If you need to make any changes, you can make them below.  Otherwise, hit ENTER to accept the target location shown.
el_GR: O αυτο-εντοπιζόμενη τοποθεσία για την εγκατάσταση των blocks εκκίνησης του LILO εμφανίζεται πιο κάτω. Αν πρέπει να κάνετε κάποιες αλλαγές, μπορείτε να τις κάνετε πιο κάτω. Αλλιώς, πατήστε ENTER για να αποδεχθείτε την τοποθεσία προορισμού που εμφανίζεται.

en: The blackbox window manager
el_GR: Ο window manager blackbox

en: The directory you want to install from ($SOURCE_DIR) does not seem to exist. Please check the directory and then try again.
el_GR: Ο κατάλογος που θέλετε να εγκαταστήσετε από το ($SOURCE_DIR) δεν φαίνεται να υπάρχει. Παρακαλώ ελέγξτε τον κατάλογο και, μετά, ξαναπροσπαθήστε.

en: The fluxbox window manager
el_GR: Ο window manager fluxbox

en: The gpm program allows you to cut and paste text on the virtual consoles using a mouse.  If you choose to run it at boot time, this line will be added to your /etc/rc.d/rc.gpm:
    
      $GPM -m /dev/mouse -t $MTYPE
    
    Shall we load the gpm program at boot time?
el_GR: Το πρόγραμμα gpm σας επιτρέπει να κάνετε επικόλληση και επικόλληση κειμένου στις εικονικές κονσόλες, χρησιμοποιώντας ένα ποντίκι.  Αν επιλέξετε να το εκτελέσετε κατά την εκκίνηση, αυτή η γραμμή θα προστεθεί στο αρχείο σας /etc/rc.d/rc.gpm:
    
      $GPM -m /dev/mouse -t $MTYPE
    
    Να φορτώνεται το πρόγραμμα gpm κατά τη στιγμή  της εκκίνησης;

en: The keyboard layout supports the language that is normally used on this keyboard.  You would usually select a similar keyboard layout to what you choose for the console. (Defaults to "us")  You can select up to 4 different layouts.
el_GR: Η διάταξη πληκτρολογίου υποστηρίζει τη γλώσσα που χρησιμοποιείται συνήθως σε αυτό το πληκτρολόγιο.  Θα χρησιμοποιήσετε συνήθως μια διάταξη πληκτρολογίου παρόμοια με εκείνην που επιλέγετε για την κονσόλα. (η προεπιλογή είναι στο "us")  Μπορείτε να επιλέξετε μέχρι και 4 διαφορετικές διατάξεις.

en: The network time server
el_GR: Διακομιστής για τον χρόνο δικτύου

en: The next step in your installation may be partitioning your hard drive
    (if you're installing to a Linux partition) with 'fdisk' or 'cfdisk'
    (the menu-driven version of fdisk).  If you already have a partition
    prepared for Linux, run 'setup' to start the installer program.
el_GR: Το επόμενο βήμα στην εγκατάστασή σας μπορεί να είναι η κατάτμηση του σκληρού σας δίσκου
    (αν κάνετε εγκατάσταση σε μια κατάτμηση για LInux) με το 'fdisk' ή με το 'cfdisk'
    (την έκδοση του fdisk που βασίζεται στα μενού). Αν έχετε ήδη μια κατάτμηση
    που έχετε προετοιμάσει για Linux, τρέξτε το 'setup' για να αρχίσετε το πρόγραμμα του εγκαταστάτη.

en: The packages have been removed. A complete log of the files that were removed has been created in $TMP/PKGTOOL.REMOVED.
el_GR: Τα πακέτα διεγράφησαν. Ένα πλήρες αρχείο των διαγραμμένων πακέτων δημιουργήθηκε στο $TMP/PKGTOOL.REMOVED.

en: The selected services will be started at boot time.  If you don't need them, you may unselect them to turn them off (which may improve overall system security).  You may also choose to start services that are not run by default, but be aware that more services means less security.  Use the spacebar to select or unselect the services you wish to run. Recommended choices have been preselected.  Press the ENTER key when you are finished.
el_GR: Οι επιλεχθείσες υπηρεσίες θα εκκινούνται κατά την εκκίνηση.  Αν δεν τις χρειάζεστε, μπορείτε να τις αποεπιλέξετε για να απενεργοποιηθούν (πράγμα που μπορεί να βελτιώσει την συνολική ασφάλεια συστήματος).  Μπορείτε να επιλέξετε να εκκινείτε υπηρεσίες που δεν εκτελούνται από προεπιλογή, αλλά να έχετε κατά νου ότι περισσότερες υπηρεσίες σημαίνει λιγότερη ασφάλεια.  Χρησιμοποιήστε το spacebar για να επιλέξετε ή να αποεπιλέξετε τις υπηρεσίες που επιθυμείτε να εκτελούνται. Οι συστηνόμενες επιλογές έχουν ήδη προεπιλεγεί.  Πατήστε το πλήκτρο ENTER όταν τελειώσετε.

en: The syslogd and klogd daemons log important messages under /var/log.
el_GR: Οι δαίμονες syslogd και klogd καταγράφουν τα σημαντικά μηνύματα στο /var/log.

en: There are some variations avaiable for keyboard layout "$ArG1".
    Select the one your keyboard uses or none if your keyboard doesn't use a layout variant.  If in doubt, select none.  (Defaults to "none")
el_GR: Υπάρχουν μερικές διαθέσιμες παραλλαγές για τη διάταξη πληκτρολογίου "$ArG1".
    Επιλέξτε εκείνη που χρησιμοποιεί το πληκτρολόγιό σας, ή καμία, αν το πληκτρολόγιό σας δεν χρησιμοποιεί κάποια παραλλαγή διάταξης.  Αν υπάρχει αμφιβολία, επιλέξτε το καμία (η προεπιλογή είναι το "καμία")

en: There doesn't seem to be a device by the name of $DRIVE_FOUND in the /dev directory, so we will have to create it using the major and minor numbers for the device.  If you're using a bootdisk with a custom CD/DVD driver on it, you should be able to find these numbers in the documentation.  Also, see the 'devices.txt' file that comes with the Linux kernel source.  If you don't know the numbers, you'll have to hit Esc to abort. Enter the major and minor numbers for the new device, separated by one space:
el_GR: Δεν υπάρχει συσκευή με το όνομα $DRIVE_FOUND στον φάκελο /dev, οπότε θα την δημιουργήσουμε χρησιμοποιώντας τα μέγιστα και ελάχιστα νούμερα της συσκευής. Αν χρησιμοποιείς ένα δίσκο εκκίνησης με παραμετροποιημένο driver CD/DVD, αυτά τα νούμερα θα πρέπει να υπάρχουν στο εγχειρίδιο χρήσης. Επίσης, εξέτασε το αρχείο "devices.txt" που υπάρχει στον κώδικα του Linux kernel. Αν δεν γνωρίζεις αυτά τα νούμερα, θα πρέπει να πατήσεις ESC για να ακυρωθεί η εγκατάσταση.Πληκτρολόγησε τα μέγιστα και ελάχιστα νούμερα της καινούριας συσκευής, αφήνοντας ένα κενό ανάμεσά τους:

en: There don't seem to be any partitions on this machine of type Linux.  You'll need to make at least one of these to install Linux. To do this, you'll need to leave 'setup', and make the partitions using 'cfdisk' (MBR partitions) or 'cgdisk' (GPT partitions). For more information, read the 'setup' help file from the next menu.
el_GR: Δεν φαίνεται να υπάρχουν καθόλου κατατμήσεις τύπου Linux σε αυτό το μηχάνημα. Πρέπει να φτιάξετε τουλάχιστον μία από αυτές για να εγκαταστήσετε το Linux. Για να το πετύχετε, πρέπει να αφήσετε το 'setup' και δημιουργήστε τις κατατμήσεις χρησιμοποιώντας το 'cfdisk' (κατατμήσεις MBR) ή το 'cgfdisk' (κατατμήσεις GPT). Για περισσότερες πληροφορίες, διαβάστε το αρχείο βοήθειας του 'setup' από το επόμενο μενού.

en: There is currently no password set on the system administrator account (root).  It is recommended that you set one now so that it is active the first time the machine is rebooted.  This is especially important if you're using a network enabled kernel and the machine is on an Internet connected LAN.  Would you like to set a root password?
el_GR: Προς το παρόν, δεν έχει ορισθεί κανένας κωδικός πρόσβασης στο λογαριασμό διαχειριστή συστήματος (root). Συστήνεται να φτιάξετε έναν ευθύς αμέσως, για να είναι ενεργός κατά την πρώτη φορά  που θα γίνει επανεκκίνηση του μηχανήματος. Αυτό είναι ιδιαίτερα σημαντικό αν χρησιμοποιείτε έναν πυρήνα που έχει ενεργοποιηθεί για το δίκτυο/network wenabled και εφόσον το μηχάνημα είναι σε LAN συνδεδεμένο στο διαδίκτυο. Θα θέλατε να ορίσετε έναν κωδικό διαχειριστή συστήματος/root ;

en: There was a fatal error attempting to install $ArG2. The package may be corrupt, the installation media may be bad, one of the target drives may be full, or something else has caused the package to be unable to be read without error.  You may hit enter to continue if you wish, but if this is an important required package then your installation may not work as-is.
el_GR: Σημειώθηκε ένα μοιραίο σφάλμα κατά την προσπάθεια εγκατάστασης του $ArG2. Μπορεί αυτό το πακέτο να είναι κατεστραμμένο, το μέσο εγκατάστασης να είναι κακής ποιότητας, ένας από τους δίσκους προορισμού να είναι γεμάτος, ή κάτι άλλο μπορεί να οδήγησε στο να μην μπορεί να αναγνωσθεί το πακέτο χωρίς σφάλμα. Μπορείτε να πατήσετε enter για να συνεχίσετε αν θέλετε, αλλά αν αυτό είναι ένα απαιτούμενο πακέτο κρίσιμης σημασίας, τότε η εγκατάστασή σας μπορεί να μη δουλεύει ως έχει.

en: There was a problem mounting your partition. Would you like to:
el_GR: Υπήρξε ένα πρόβλημα κατά τη προσάρτηση της κατάτμησης σας. Θα θέλατε να:

en: There was an error attempting to mount the CD/DVD on $DRIVE_FOUND.  Maybe the device name is incorrect, the disc is not in the drive, or the kernel you are using does not support the device. (possibly an incorrect bootdisk) What would you like to do now?
el_GR: Η ανάρτηση του CD/DVD στο $DRIVE_FOUND απέτυχε. Πιθανώς το όνομα της συσκευής είναι λανθασμένο, ή το CD δεν είναι στη μονάδα, ή ο πυρήνας που χρησιμοποιείτε δεν υποστηρίζει τη συσκευή (ίσως λόγω κάποιου σφάλματος στο δίσκο εκκίνησης). Τι θα θέλατε να γίνει τώρα;

en: These are possibly Windows or DOS partitions. They will be treated
    as such if you install them using this menu.
el_GR: Μάλλον υπάρχουν κατατμήσεις για Windows ή για DOS. Αν τις εγκαταστήσετε
    χρησιμοποιώντας αυτό το μενού, θα θεωρηθούν ως τέτοιες.

en: These are the settings you have entered.  To accept them and complete the networking setup, press enter.  If you need to make any changes, you can do that now (or reconfigure later using 'netconfig').
el_GR: Αυτές είναι οι ρυθμίσεις που εισάγατε. Για να τις αποδεχθείτε και να ολοκληρώσετε τις ρυθμίσεις δικτύου, πατήστε το Enter. Αν χρειάζεστε να κάνετε οποιεσδήποτε αλλαγές, μπορείτε να το κάνετε τώρα (ή να ξανακάνετε τη ρύθμιση αργότερα, χρησιμοποιώντας το 'netconfig').

en: Third CD/DVD drive
el_GR: Τρίτο CD/DVD

en: Third parallel port ATAPI CD
el_GR: Τρίτο CD ATAPI σε παράλληλη θύρα

en: This installer has speech and Braille device support in order
    to be accessible to visually impaired users. To have speech turned on
    during installation type S, then press [Enter]. Else, just press Enter.
el_GR: Ο εγκαταστάτης έχει υποστήριξη ομιλίας και συσκευών Braille ώστε να είναι προσβάσιμος σε χρήστες με προβλήματα όρασης. Για να ενεργοποιήσετε την ομιλία κατά την εγκατάσταση πατήστε το S και μετά Enter. Αλλιώς, απλά πατήστε Enter.

en: This is it... if you want to bail out, hit Control-C.  Otherwise, press
    ENTER to go ahead and make the account.
el_GR: Αυτό ήταν... αν θέλετε να ακυρώσετε, πατήστε Control-C. Αλλιώς
    πατήστε το ENTER για να προχωρήσετε με τη δημιουργία του
    λογαριασμού.

en: This machine appears to be using EFI/UEFI, but no EFI System Partition was found.  You'll need to make an EFI System Partition in order to boot from the hard drive.  To do this, leave 'setup', and use 'cgdisk' to make a 100MB partition of type EF00.  For more information, read the 'setup' help file from the next menu.
el_GR: Αυτό το μηχάνημα φαίνεται πως χρησιμοποιεί EFI/UEFI, αλλά δεν βρέθηκε καμία κατάτμηση συστήματος EFI.  Θα πρέπει να δημιουργήσετε μια Κατάτμηση Συστήματος EFI για να μπορέσετε να κάνετε εκκίνηση από τον σκληρό.  Για να το καταφέρετε, αφήστε το 'setup', και χρησιμοποιήστε το 'cgdisk' για να δημιουργήσετε μια κατάτμηση 100MB του είδους EF00.  Για περισσότερες πληροφορίες, διαβάστε το αρχείο βοήθειας 'setup' από το επόμενο μενού.

en: This menu directs the creation of the LILO config file, lilo.conf. To install, you make a new LILO configuration file by creating a new header and then adding one or more bootable partitions to the file. Once you've done this, you can select the install option. Alternately, if you already have an /etc/lilo.conf, you may reinstall using that. If you make a mistake, you can always start over by choosing 'Begin'. Which option would you like?
el_GR: Αυτό το μενού καθοδηγεί τη δημιουργία του αρχείου lilo.conf για τις ρυθμίσεις του LILO. Για να το εγκαταστήσετε, φτιάξτε ένα νέο αρχείο ρυθμίσεων του LILO δημιουργώντας μια νέα κεφαλίδα και, μετά, προσθέτοντας μία ή και περισσότερες εκκινήσιμες κατατμήσεις στο αρχείο αυτό. Μόλις το κάνετε αυτό, μπορείτε να κάνετε την επιλογή εγκατάστασης που θέλετε. Εναλλακτικά, αν ήδη έχετε ένα /etc/lilo.conf, μπορείτε να κάνετε επανεγκατάσταση χρησιμοποιώντας αυτό το ίδιο αρχείο. Αν κάνετε ένα λάθος, μπορείτε ούτως ή άλλως να ξαναρχίσετε επιλέγοντας 'Begin'. Ποια επιλογή προτιμάτε;

en: This next step is optional - you can set the directories in your package
    to some sane permissions. If any of the directories in your package have
    special permissions, then DO NOT reset them here!
    
    Would you like to reset all directory permissions to 755 (drwxr-xr-x) and
    directory ownerships to root.root
el_GR: Αυτό το επόμενο βήμα είναι προαιρετικό - μπορείτε να αποδώσετε στους καταλόγους του πακέτου σας
    ορισμένα λογικά δικαιώματα. Αν κάποιοι από τους καταλόγους του πακέτου σας έχουν
    ειδικά δικαιώματα, τότε ΜΗΝ τα επανακαθορίζετε εδώ.
    
    Θέλετε να επανακαθορίσετε όλα τα δικαιώματα του καταλόγου στο 755 (drwxr-xr-x) και
    να αναθέσετε την ιδιοκτησία του καταλόγου στο root.root

en: This part of the configuration process will create a /dev/mouse link pointing to your default mouse device.  You can change the /dev/mouse link later if the mouse doesn't work, or if you switch to a different type of pointing device.  We will also use the information about the mouse to set the correct protocol for gpm, the Linux mouse server.  Please select a mouse type from the list below:
el_GR: Αυτό το τμήμα των ρυθμίσεων θα δημιουργήσει έναν σύνδεσμο /dev/mouse που θα παραπέμπει προς το προεπιλεγμένο σας ποντίκι.  Μπορείτε να αλλάξετε αυτόν τον σύνδεσμο /dev/mouse αργότερα αν το ποντίκι δεν λειτουργεί, ή αν αλλάξετε σε κάποιον άλλον τύπο καταδεικτικής συσκευής.  Τις πληροφορίες για το ποντίκι θα τις χρησιμοποιήσουμε επίσης για να ορίσουμε το σωστό πρωτόκολλο για το gpm, τον διακομιστή του Linux για το ποντίκι.  Παρακαλώ επιλέξτε ένα είδος ποντικιού από την παρακάτω λίστα:

en: This script should be executed by root.
el_GR: Το script δεν πρέπει να εκτελείται από τον root.

en: This supports PCMCIA or Cardbus cards used with laptops.
el_GR: Αυτό υποστηρίζει κάρτες PCMCIA ή Cardbus που χρησιμοποιούνται σε φορητούς υπολογιστές.

en: Timezone $TIMEZONE could not be found. You may try again
    if you wish. Make sure you type the name exactly as it appears - this
    configuration script is case sensitive.
    
    Press [enter] to continue.
el_GR: Αδύνατος ο εντοπισμός της ώρας ζώνης $TIMEZONE. Αν θέλετε, μπορείτε
    να ξαναπροσπαθήσετε. Σιγουρευθείτε ότι πληκτρολογείτε το όνομα ακριβώς όπως εμφανίζεται - αυτό το σενάριο/script ρυθμίσεων είναι ευαίσθητο στην χρήση μικρών/κεφαλαίων γραμμάτων.
    
    Πατήστε [enter] για να συνεχίσετε.

en: Timezone?
el_GR: Ζώνη ώρας;

en: To display keyboard shortcuts for reviewing the screen with speech
    press R, then press [Enter],
    Else, just press [Enter]:
el_GR: Για την εμφάνιση των συντομεύεσεων πληκτρολογίου για την επισκόπηση της οθόνης με τη χρήση ομιλίας, πατήστε [Enter],
    Αλλίως, απλά πατήστε [Enter]:

en: Try to install LILO automatically
el_GR: Προσπαθήστε να εγκαταστήσετε αυτόματα το LILO

en: Try to mount the disk again
el_GR: Προσπαθήστε να επαναπροσαρτήστε ξανά τον δίσκο

en: Turkish
el_GR: Τούρκικα

en: Twiddler keyboard, by HandyKey Corp
el_GR: Πληκτρολόγιο Twiddler, από τη HandyKey Corp

en: Type in the CD or DVD device to use
el_GR: Πληκτρολογήστε το όνομα της συσκευής που αντιστοιχεί στη μονάδα CD/DVD που θα χρησιμοποιηθεί

en: Type it at the prompt below exactly as it appears above.  (NOTE: If you don't
    see your timezone, use "timeconfig" again after booting for the verbose list)
el_GR: Όταν παρακάτω εμφανισθεί η προτροπή/ prompt, πληκτρολογήστε το ακριβώς όπως εμφανίζεται πιο
    πάνω. (ΣΗΜΕΙΩΣΗ: αν δεν βλέπετε πουθενά τη δική σας ζώνη ώρας, χρησιμοποιήστε ξανά το
    "timeconfig" μετά την εκκίνηση της λίστας verbose)

en: Type your answer now:
el_GR: Δώστε την απάντησή σας τώρα:

en: UEFI FIRMWARE DETECTED
el_GR: ΕΝΤΟΠΙΣΘΗΚΕ UEFI FIRMWARE

en: UIDs are numerics only
el_GR: Τα UID μπορούν να είναι μόνον αριθμοί

en: UNCONFIGURED NETWORK DEVICE
el_GR: ΜΗ ΡΥΘΜΙΣΜΕΝΗ ΜΟΝΑΔΑ ΔΙΚΤΥΟΥ

en: USB BOOT STICK CREATED
el_GR: ΤΟ USB STICK ΕΚΚΙΝΗΣΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ

en: USB PACKAGE SOURCE FOUND
el_GR: ΒΡΕΘΗΚΕ ΠΗΓΑΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΣΕ USB

en: USB connected mouse
el_GR: Συνδέθηκε ποντίκι USB

en: USE A NAMESERVER?
el_GR: ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΔΙΑΚΟΜΙΣΤΗΣ ΟΝΟΜΑΤΩΝ/ NAMESERVER;

en: USE ISO IMAGE
el_GR: ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ΕΙΚΟΝΑΣ ISO

en: Ukrainian
el_GR: Ουκρανικά

en: Unable to install $package:  tar archive is corrupt (tar returned error code $TARERROR)
el_GR: Αδύνατη η εγκατάσταση του $package: το αρχείο tar είναι κατεστραμμένο (το tar επέστρεψε τον κωδικό σφάλματος $TARERROR)

en: Unless your existing installation script already contains the code
    to create these links, you should append these lines to your existing
    install script. Now's your chance. :^)
    
    Would you like to add this stuff to the existing install script and
    remove the symbolic links
el_GR: Εκτός και αν το υπάρχον σενάριο ενεργειών εγκατάστασης που έχετε περιέχει ήδη τον κώδικα
    για τη δημιουργία αυτών των συνδέσμων, θα πρέπει να προσαρτήσετε αυτές τις γραμμές στο υπάρχον
    σενάριο ενεργειών εγκατάστασης. Τώρα είναι η δική σας ευκαιρία. :^)
    
    Θέλετε να προσθέσετε αυτό το υλικό στο υπάρχον σενάριο ενεργειών εγκατάστασης και
    να διαγράψετε τους συμβολικούς συνδέσμους

en: Unrecognized option $ArG1
el_GR: Μη αναγνωρισμένη επιλογή $ArG1

en: Updating boot/grub/grub.cfg...
el_GR: Ενημέρωση του boot/grub/grub.cfg...

en: Updating your ./install/doinst.sh (prepending symlinks)...
el_GR: Γίνεται ενημέρωση στο ./install/doinst.sh (προσαρτώντας στην αρχή/prepending τα symlinks)...

en: Updating your ./install/doinst.sh...
el_GR: Γίνεται ενημέρωση στο ./install/doinst.sh...

en: Upgrading $OLD package using $INCOMINGDIR/$NNAME
el_GR: Γίνεται αναβάθμιση του πακέτου $OLD με τη χρήση του $INCOMINGDIR/$NNAME

en: Usage:
el_GR: Χρήση:

en: Usage: explodepkg package_name [package_name2, ...]
    
    Explodes a Slackware compatible software package
    (or any tar+{gzip,bzip2,lzma,xz archive) in the current directory.
    Equivalent to (for each package listed):
    
      ( umask 000 ; cat package_name | COMPRESSOR -dc | tar xvf package_name )
    
    Note: This should only be used for debugging or examining packages, not for 
    installing them.  It doesn't execute installation scripts or update the package
    indexes in /var/log/packages and /var/log/scripts.
el_GR: Χρήση: explodepkg package_name [package_name2, ...]
    
    Αποσυμπιέζει ένα πακέτο λογισμικού συμβατό με Slackware
    (ή οποιοδήποτε αρχείο tar+{gzip,bzip2,lzma,xz) στον τρέχοντα κατάλογο.
    Ισοδυναμεί με το (για το κάθε πακέτο που παρατίθεται στη λίστα):
    
      ( umask 000 ; cat package_name | COMPRESSOR -dc | tar xvf package_name )
    
    Σημείωση: Αυτό θα πρέπει να χρησιμοποιείται μόνο για αποσφαλμάτωση ή για την εξέταση πακέτων, όχι για 
    την εγκατάστασή τους.  Δεν εκτελεί σενάρια εγκατάστασης ή αναβάθμισης των πακέτων
    Καταλογοποιεί στο /var/log/packages και στο /var/log/scripts.

en: Usage: installpkg [options] <package_filename>
    
    Installpkg is used to install a .t{gz,bz,lz,xz} package like this:
       installpkg slackware-package-1.0.0-i486-1.tgz (or .tbz, .tlz, .txz)
    
    options:      --warn (warn if files will be overwritten, but do not install)
                  --root /mnt (install someplace else, like /mnt)
                  --infobox (use dialog to draw an info box)
                  --terse (display a one-line short description for install)
                  --menu (confirm package installation with a menu)
                  --md5sum (record the package's md5sum in the metadata file)
el_GR: Χρήση: installpkg [options] <package_filename>
    
    Το Installpkg χρησιμοποιείται για την εγκατάσταση ενός πακέτου .t{gz,bz,lz,xz} ως εξής:
       installpkg slackware-package-1.0.0-i486-1.tgz (or .tbz, .tlz, .txz)
    
    ορίσματα:      --warn (προειδοποιεί αν θα γίνει υπερεγγραφή/ αντικατάσταση των αρχείων, χωρίς όμως εγκατάσταση)
                  --root /mnt (εγκατάσταση κάπου αλλού, όπως στο /mnt)
                  --infobox (χρησιμοποιείστε τον διάλογο για να σχεδιάσετε ένα πλαίσιο με πληροφορίες)
                  --terse (να εμφανίζεται μια σύντομη περιγραφή, σε μία μόνο γραμμή, για την εγκατάσταση)
                  --menu (επιβεβαίωση εγκατάστασης πακέτου με ένα μενού, εκτός
                        και αν υπάρχει προτεραιότητα [απαιτείται] ή ADD)
                  --ask (χρησιμοποιείται στη λειτουργία μενού: να γίνεται πάντοτε ερώτηση για το αν ένα πακέτο θα πρέπει
                       να εγκατασταθεί, ανεξάρτητα από το ποια είναι η προτεραιότητα του πακέτου)
                  --priority ADD|REC|OPT|SKP  (καθορίστε μία προτεραιότητα για ολόκληρη
                        τη λίστα πακέτων που θα πρέπει να χρησιμοποιείται, αντί για την προτεραιότητα που προβλέπεται στο
                        tagfile)
                  --tagfile /somedir/tagfile (καθορίστε ένα διαφορετικό αρχείο που θα χρησιμοποιείται
                        για τις προτεραιότητες  πακέτων.  Η προεπιλογή είναι "tagfile" στον
                        κατάλογο των πακέτων)
                  --md5sum (καταγραφή του md5sum των πακέτων στο αρχείο με τα μεταδεδομένα)

en: Usage: makepkg package_name.tgz
           (or: package_name.tbz, package_name.tlz, package_name.txz)
    
    Makes a Slackware compatible package containing the contents of the current
    and all subdirectories.  If symbolic links exist, they will be removed and
    an installation script will be made to recreate them later. This script will
    be called "install/doinst.sh". You may add any of your own ash-compatible
    shell scripts to this file and rebuild the package if you wish.
    
    options:  -l, --linkadd y|n (moves symlinks into doinst.sh: recommended)
              -p, --prepend (prepend rather than append symlinks to an existing
                             doinst.sh.  Useful to link libraries needed by
                             programs in the doinst.sh script)
              -c, --chown y|n (resets all permissions to root:root 755
                               - not generally recommended)
    
    If these options are not set, makepkg will prompt as appropriate.
el_GR: Χρήση: makepkg package_name.tgz
           (ή: package_name.tbz, package_name.tlz, package_name.txz)
    
    Δημιουργεί ένα πακέτο συμβατό με το Slackware που περιλαμβάνει τα περιεχόμενα του τρέχοντος
    καταλόγου και όλων των υποκαταλόγων.  Αν υπάρχουν συμβολικοί σύνδεσμοι/symlinks, θα διαγραφούν και
    θα φτιαχτεί ένα σενάριο ενεργειών/scriptn εγκατάστασης που θα τα επαναδημιουργήσει αργότερα. Αυτό το script θα
    ονομασθεί "install/doinst.sh". Μπορείτε να προσθέσετε οποιοδήποτε δικό σας συμβατό με το ash
    σενάριο κελύφους/ shell script σε αυτό το αρχείο, και να επαναδημιουργήσετε το πακέτο αν επιθυμείτε.
    
    ορίσματα:  -l, --linkadd y|n (μετακινεί τους συμβολικούς συνδέσμους/symlinks στο doinst.sh: συστήνεται)
              -p, --prepend (κάνει prepend αντί για προσάρτηση/append στα symlinks, σε ένα υπάρχον
                             doinst.sh.  Χρήσιμο για να συνενώνει βιβλιοθήκες που απαιτούνται από τα
                             προγράμματα στο σενάριο doinst.sh script)
              -c, --chown y|n (επανακαθορίζει όλα τα δικαιώματα στο root:root 755
                               - γενικά, δεν συστήνεται)
    
    Αν δεν ορισθούν αυτές οι επιλογές/options, το makepkg θα εμφανίσει την κατάλληλη προτροπή/prompt.

en: Usage: upgradepkg newpackage [newpackage2 ... ]
           upgradepkg oldpackage%newpackage [oldpackage2%newpackage2 ... ]
           
    Upgradepkg upgrades a Slint package (.tgz, .tbz, .tlz, .txz) from an
    older version to a newer one.  It does this by INSTALLING the new package
    onto the system, and then REMOVING any files from the old package that
    aren't in the new package.  If the old and new packages have the same
    name, a single argument is all that is required.  If the packages have
    different names, supply the name of the old package followed by a percent
    symbol (%), then the name of the new package.  Do not add any extra
    whitespace between pairs of old/new package names.
    
    Before upgrading a package, save any configuration files (such as in /etc)
    that you wish to keep.  Sometimes these will be preserved, but it depends
    on the package.  If you want to force new versions of the config files
    to be installed, remove the old ones manually prior to running upgradepkg.
    
    To upgrade in a directory other than / (such as /mnt):  
    
       ROOT=/mnt upgradepkg package.tgz (or .tbz, .tlz, .txz)
el_GR: Χρήση: upgradepkg newpackage [newpackage2 ... ]
           upgradepkg oldpackage%newpackage [oldpackage2%newpackage2 ... ]
           
    Το Upgradepkg αναβαθμίζει ένα πακέτο Slint (.tgz, .tbz, .tlz, .txz) από μια
    παλιότερη έκδοση σε μια νεότερη.  Αυτό το πετυχαίνει ΕΓΚΑΘΙΣΤΩΝΤΑΣ το νέο πακέτο
    στο σύστημα, και μετά ΔΙΑΓΡΑΦΟΝΤΑΣ όσα αρχεία του παλιού πακέτου
    δεν βρίσκονται στο νέο πακέτο.  Αν το παλιό και το νέο πακέτο έχουν το ίδιο όνομα,  τότε
    χρειάζεται απλώς ένα όρισμα. Αν τα πακέτα έχουν διαφορετικά ονόματα,
    δώστε το όνομα του παλιού πακέτου, ακολουθούμενο από ένα σύμβολο  επί τοις εκατό (%),
    και μετά το όνομα του νέου πακέτου.  Μην προσθέτετε καθόλου κενά
    ανάμεσα στα ζεύγη παλαιού/νέου ονόματος.
    
    Πριν αναβαθμίσετε ένα πακέτο, αποθηκεύεστε όσα αρχεία ρυθμίσεων (σαν εκείνα στο /etc)
    θέλετε να διατηρήσετε.  Μερικές φορές αυτά θα διατηρηθούν, αλλά εξαρτάται από το πακέτο.
    Αν θέλετε να εγκαταστήσετε υποχρεωτικά κάποιες νέες εκδόσεις αρχείων ρυθμίσεων,
    διαγράψτε τις παλιές χειρωνακτικά, πριν την εκτέλεση του upgradepkg.
    
    Για να κάνετε την αναβάθμιση σε οποιονδήποτε άλλον κατάλογο εκτός από το / (such as /mnt):  
    
       ROOT=/mnt upgradepkg package.tgz (or .tbz, .tlz, .txz)

en: Use a DHCP server to configure ethernet
el_GR: Χρησιμοποιήστε έναν διακομιστή DHCP για να ρυθμίσετε την καλωδιακή σύνδεση ethernet

en: Use a Slint DVD
el_GR: Χρήση DVD Slint

en: Use a hard drive partition
el_GR: Χρήση κατάτμησης από τον σκληρό σας

en: Use a joystick as a mouse
el_GR: Χρησιμοποιήστε ένα joystick ως ποντίκι

en: Use a pre-mounted directory
el_GR: Χρήση φακέλου που έχει ήδη προσαρτηθεί στο σύστημά σας

en: Use a static IP address to configure ethernet
el_GR: Χρησιμοποιήστε μία στατική διεύθυνση IP για να ρυθμίσετε την καλωδιακή σύνδεση ethernet

en: Use expert lilo.conf setup menu
el_GR: Χρησιμοποιήστε το μενού lilo.conf με ρυθμίσεις για έμπειρους

en: Use the standard Linux console (the safe choice)
el_GR: Χρησιμοποιήστε την κλασική κονσόλα Linux (η ασφαλής επιλογή)

en: Used for interprocess communication and coordination.
el_GR: Χρησιμοποιείται για την επικοινωνία και συντονισμό μεταξύ διεργασιών.

en: User "$LOGIN" already exists; please choose another
el_GR: Ο χρήστης "$LOGIN" υπάρχει ήδη.  Παρακαλώ επιλέξτε έναν άλλον.

en: User "$LOGIN" contains illegal characters (period/dot); please choose another
el_GR: Ο χρήστης "$LOGIN" περιέχει μη αποδεκτούς χαρακτήρες (τελεία). Παρακαλώ επιλέξτε έναν άλλον.

en: User "$LOGIN" contains illegal characters (uppercase); please choose another
el_GR: Ο χρήστης "$LOGIN" περιέχει μη αποδεκτούς χαρακτήρες (κεφαλαία).  Παρακαλώ επιλέξτε έναν άλλον.

en: User ID ('UID') [ defaults to next available ]:
el_GR: Κωδικός αναγνώρισης χρήστη ('UID') [ η προεπιλογή είναι στον επόμενο διαθέσιμο ]:

en: User names cannot begin with a number; please choose another
el_GR: Τα ονόματα χρηστών δεν μπορούν να αρχίζουν με έναν αριθμό.  Παρακαλώ επιλέξτε κάτι άλλο.

en: Verifying package $package_name.
el_GR: Γίνεται πιστοποίηση του πακέτου $package_name

en: View information about package
el_GR: Δείτε τις πληροφορίες για το πακέτο

en: View the list of files contained in a package
el_GR: Εμφάνιση της λίστας πακέτων που περιέχονται σε ένα πακέτο

en: View your current /etc/lilo.conf
el_GR: Δείτε το παρόν αρχείο σας /etc/lilo.conf

en: WARNING
el_GR: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ

en: WARNING:  /usr/share/info (with possibly not gzipped info pages) detected
el_GR: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: βρέθηκε το /usr/share/info (με σελίδες info που ενδεχομένως δεν έχουν συμπιεσθεί με gzip)

en: WARNING:  /usr/share/man (with possibly not gzipped man pages) detected
el_GR: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: βρέθηκε το /usr/share/man (με σελίδες man που ενδεχομένως δεν έχουν συμπιεσθεί με gzip)

en: WARNING:  Package has not been created with 'makepkg'
el_GR: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: Το πακέτο δεν δημιουργήθηκε με το 'makepkg'

en: WARNING:  gzip test failed on
el_GR: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: η δοκιμασία gzip απέτυχε στο

en: WARNING:  site_perl directory detected (this is fine for a local package build)
el_GR: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: βρέθηκε το site_perl directory (αυτό είναι εντάξει για την τοπική δημιουργία ενός πακέτου)

en: WARNING:  zero length file
el_GR: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: μηδενικό μήκος αρχείου

en: WARNING: $PWD is chmod $OLDROOTPERMS
    temporarily changing to chmod 755
el_GR: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: $PWD είναι chmod $OLDROOTPERMS
    προσωρινά αλλαγή σε chmod 755

en: WARNING: $ROOT/$FILE changed after package installation.
el_GR: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: Το $ROOT/$FILE άλλαξε μετά την εγκατάσταση πακέτων.

en: WARNING: NO ROOT PASSWORD DETECTED
el_GR: ΠΡΟΣΟΧΗ: ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΘΟΡΙΣΤΕΙ ΣΥΝΘΗΜΑΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΗΣΤΗ root

en: WARNING: Nonexistent $ROOT/$FILE was found in another package. Skipping.
el_GR: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: Βρέθηκε ένα μη υπάρχον $ROOT/$FILE σε κάποιο άλλο πακέτο. Γίνεται παράβλεψη.

en: WARNING: Nonexistent $ROOT/$LINK (symlink) was found in another package. Skipping.
el_GR: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: Βρέθηκε ένα μη υπάρχον $ROOT/$LINK (symlink) σε ένα άλλο πακέτο. Γίνεται παράβλεψη.

en: WARNING: Unique directory $ROOT/$DIR contains new files
el_GR: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: Ο μοναδικός κατάλογος $ROOT/$DIR περιέχει νέα αρχεία

en: WARNING: pkgtools are unstable with tar > 1.13.
             You should provide a "tar-1.13" in your $PATH.
el_GR: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: Τα pkgtools είναι ασταθή με το tar > 1.13.
    Θα πρέπει να παρέχετε ένα "tar-1.13" στο δικό σας  $PATH.

en: WARNING: pkgtools are unstable with tar > 1.13.
    You should provide a "tar-1.13" in your $PATH
el_GR: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: Το pkgtools είναι ασταθές με το tar > 1.113.
    Θα πρέπει να παρέχετε ένα "tar-1.13" στο δικό σας $PATH

en: WELCOME TO PXE CONFIGURATION
el_GR: ΣΑΣ ΚΑΛΩΣΟΡΙΖΟΥΜΕ ΣΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟΝ PXE

en: Wacom serial graphics tablet
el_GR: Σειριακή ταμπλέτα γραφικών Wacom

en: Warning: "$HME" already exists !
el_GR: Προειδοποίηση: Το "$HME" υπάρχει ήδη!

en: Warning: ${SHL} does not exist as a file
el_GR: Προειδοποίηση: Το ${SHL} δεν υπάρχει ως αρχείο

en: Warning: ${SHL} is not in ${sfile} (potential problem using FTP)
el_GR: Προειδοποίηση: Το ${SHL} δεν βρίσκεται στο ${sfile} (δυνητικό πρόβλημα κατά τη χρήση FTP)

en: Warning: an error occurred while setting finger information
el_GR: Προειδοποίηση: συνέβη ένα σφάλμα κατά τη δημιουργία των πληροφοριών finger

en: We will be asking you a few questions now. The answers will be used to start a PXE service on this computer which does not interfere with other services in your network.
    
    The only assumption is, that there is NO PXE service running on your local network at this moment.
    
    If in doubt, leave the defaults.
el_GR: Τώρα θα σας υποβάλουμε μερικές ερωτήσεις. Οι απαντήσεις θα χρησιμοποιηθούν για την έναρξη μιας υπηρεσίας PXE  σε αυτό τον υπολογιστή, πράγμα που δεν παρεμβάλλεται με άλλες υπηρεσίες στο δίκτυό σας.
    
    Η μόνη προϋπόθεση είναι να μην υπάρχει ΚΑΜΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ PXE που να τρέχει στο τοπικό σας δίκτυο αυτή.
    
    Αν υπάρχει αμφιβολία, εμπιστευθείτε τις προεπιλογές.

en: We will now probe your sound cards.
    Please wait until you hear an alarm sound, then press Enter.
el_GR: Τώρα θα γίνει αναζήτηση καρτών ήχου.
    Παρακαλώ περιμένετε μέχρι να ακούσετε έναν ήχο ειδοποίησης και πατήστε Enter.

en: Welcome to Slint Linux Setup.
    Select an option below using the UP/DOWN keys and SPACE or ENTER.
    Alternate keys may also be used: '+', '-', and TAB.
el_GR: Καλωσήλθατε στις Ρυθμίσεις του Slint Linux.
    Κάντε μια από τις εξής επιλογές με χρήση των πλήκτρων UP/DOWN και SPACE ή το ENTER.
    Μπορούν επίσης να χρησιμοποιηθούν και τα εναλλακτικά πλήκτρα: '+', '-', και το TAB.

en: Welcome to Slint PXE Setup.
    Select an option below using the UP/DOWN keys and SPACE or ENTER.
    
    Alternate keys may also be used: '+', '-', and TAB.
el_GR: Καλωσήλθατε στις ρυθμίσεις του Slint PXE.
    Κάντε μια από τις παρακάτω επιλογές χρησιμοποιώντας τα πλήκτρα UP/DOWN και το SPACE ή το ENTER.
    
    Μπορούν, επίσης, να χρησιμοποιηθούν και τα εναλλακτικά πλήκτρα: '+', '-', και το TAB.

en: Welcome to the Slint Linux installation media! (version ${Version})
    
    ######  IMPORTANT!  READ THE INFORMATION BELOW CAREFULLY.  ######
    
    On the device where Slint will be installed you will need:
    - at least one partition of type 'Linux', of size at least ${GCOUNTMIN}G,
      for the system itself (not counting the user files).
    - if the device has a GPT layout, a small (4M) partition of type efO2
      (BIOS Boot partition) to install GRUB on this drive in Legacy mode.
    - an EFI System partition, of type ef01, to install GRUB in EFI mode,
      of size at least 100M, unless you want to use an existing one.
    
    It is recommended that you have a swap partition (type 'Linux swap')
    prior installation, but you can also set up a swap file afterwards.
    
    On the next screen we will present the tools you can use to partition
    the device.
    
    You may now login as 'root'.
    
    Slint login:
el_GR: Καλώς ήλθατε στην εγκατάσταση του Slint Linux! (έκδοση ${Version})
    
    ###### ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ! ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΙΣ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ. ######
    
    Στη συσκευή όπου θα εγκατασταθεί το Slint θα χρειαστείτε:
    - τουλάχιστον μία κατάτμηση τύπουο 'Linux', μεγέθους τουλάχιστον ${GCOUNTMIN}G,
      για το ίδιο το λειτουργικό σύστημα (χωρίς τα αρχεία χρήστη)
    - αν η συσκευή χρησιμοποιεί GTP, μία μικρή κατάτμηση (4Μ) τύπου ef02
      (BIOS Boot partition) για την εγκατάσταση του GRUB στο δίσκο αυτό σε λειτουργία συμβατότητας.
    - μία κατάτμηση συστήματος EFI, τύπου ef01, για την εγκατάσταση του GRUB σε λειτουργία EFI,
      μεγέθους τουλάχιστον 100Μ, εκτός αν επιθυμείτε να χρησιμοποιήσετε μία προυπάρχουσα.
    
    Προτείνεται να έχετε μία κατάτμηση swap (τύπου 'Linux swap')
    πριν την εγκατάσταση, αλλά μπορείτε να ρυθμίσετε ένα αρχείο swap αργότερα.
    
    Στην επόμενη οθόνη θα σας παρουσιάσουμε τα εργαλεία που μπορείτε να χρησιμοποιήσετε για την κατάτμηση της συσκευής.
    
    Τώρα μπορείτε να εισέλθετε ως χρήστης 'root':
    
    Slint login:

en: Welcome to the Slint auto-partitioning tool.
el_GR: Καλώς ήλθατε στο εργαλείο αυτόματης κατάτμησης του Slint.

en: What is the IP address of your NFS server?
el_GR: Ποια είναι η διεύθυνση IP του server NFS;

en: Which Linux partition would you like LILO to boot?
el_GR: Ποια κατάτμηση θέλετε να την κάνει εκκινήσιμη το LILO;

en: Which one would you like LILO to boot?
el_GR: Με ποια θα θέλατε να κάνει εκκίνηση το LILO;

en: Will you be accessing a nameserver?
el_GR: Θα προσπελάζετε έναν διακομιστή ονομάτων;

en: WindowMaker
el_GR: Ο window manager WindowMaker

en: Would you like to configure your network?
el_GR: Θέλετε να ρυθμίσετε το δίκτυό σας;

en: Would you like to configure your timezone
el_GR: Θέλετε να ρυθμίσετε τη ζώνη ώρας σας;

en: Would you like to install a boot menu entry so that you can easily select Slint when you boot your machine?  WARNING:  DO NOT install a boot menu entry on Apple hardware.  Apple computers use a different type of EFI firmware, and efibootmgr has been known to damage them.  On all other computers, it is recommended to add a boot menu entry.  Please select an option:
el_GR: Θέλετε να προσθέσετε μια καταχώρηση στο μενού εκκίνησης για να μπορείτε να επιλέγετε εύκολα το Slint όταν εκκινείτε το μηχάνημά σας;  ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ:  ΜΗΝ προσθέτετε μια καταχώρηση στο μενού εκκίνησης εάν πρόκειται για υλικό Apple.  Οι υπολογιστές Apple χρησιμοποιούν διαφορετικό EFI firmware, και έχει αναφερθεί ότι το efibootmgr μπορεί να τους προκαλέσει βλάβη.  Σε όλους τους άλλους υπολογιστές, συνιστάται η προσθήκη μιας καταχώρησης στο μενού εκκίνησης.  Παρακαλώ κάντε μια επιλογή:

en: Would you like to use a boot screen with an image? If you answer no here, the standard LILO menu will be used.
el_GR: Θα θέλατε να χρησιμοποιήσετε μια οθόνη εκκίνησης με το λογότυπο του Slint πάνω σε ένα μαύρο φόντο; Αν εδώ απαντήσετε όχι, τότε θα χρησιμοποιηθεί το κλασικό μενού  του LILO.

en: X CONFIGURED
el_GR: Η ΡΥΘΜΙΣΗ ΤΩΝ X ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ

en: XFS is SGI's journaling filesystem that originated on IRIX.
el_GR: Το σύστημα αρχείων XFS είναι το journaling σύστημα της SGI, βασισμένο στο IRIX.

en: YOUR NEW /etc/lilo.conf
el_GR: ΤΟ ΝΕΟ ΣΑΣ /etc/lilo.conf

en: YOUR OLD /etc/lilo.conf
el_GR: ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΣΑΣ /etc/lilo.conf

en: You already have an /etc/fstab on your install partition.  If you were just adding software, you should probably keep your old /etc/fstab.  If you've changed your partitioning scheme, you should use the new /etc/fstab.  Do you want to replace your old /etc/fstab with the new one?
el_GR: Έχετε ήδη ένα /etc/fstab στην κατάτμησή σας με την εγκατάσταση.  Αν απλώς προσθέτετε λογισμικό, θα πρέπει πιθανώς να διατηρήσετε το παλιό σας /etc/fstab.  Αν αλλάξετε το σχήμα/ scheme κατάτμησή σας, τότε θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε το καινούργιο σας /etc/fstab.  Θέλετε να αντικαταστήσετε το παλιό σας /etc/fstab με το νέο;

en: You can create regular user accounts now, before even starting your new system.
el_GR: Μπορείτε τώρα να δημιουργήσετε λογαριασμούς χρηστών, προτού εκκινήσετε καν το νέο σας σύστημα.

en: You can't add partitions unless you start over with a new LILO header.
el_GR: Δεν μπορείτε να προσθέτετε κατατμήσεις εκτός αν ξαναρχίσετε με μία νέα κεφαλίδα του LILO.

en: You have not created a swap partition with Linux fdisk.  Do you want to continue installing without one?
el_GR: Δεν έχει καθοριστεί κατάτμηση για την εικονική μνήμη swap με το εργαλείο fdisk. Να συνεχιστεί η εγκατάσταση χωρίς swap;

en: You may now reboot your system once you are ready.
    You can issue the 'reboot' command; or if your system has
    a keyboard attached, you can use the key combination: control+alt+delete
el_GR: Μπορείτε τώρα να επανεκκινήσετε το σύστημά σας όταν είστε έτοιμοι.
    Μπορείτε να εκδώσει την εντολή 'reboot'  ή αν το σύστημά σας έχει
    ένα πληκτρολόγιο που είναι συνδεδεμένο, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το συνδυασμό πλήκτρων: control+alt+delete

en: You may select one of the following keyboard maps.  If you do not select a keyboard map, $DefaultKeyMap is the current value.  Use the UP/DOWN arrow keys and PageUp/PageDown to scroll through the whole list of choices.
el_GR: Επιλέξτε μία από τις ακόλουθες διατάξεις πληκτρολογίου.  Εάν δεν επιλέξετε κάτι, θα χρησιμοποιηθεί η διάταξη $DefaultKeyMap.  Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τα βελάκια πάνω και κάτω και τα πλήκτρα PageUp/PageDown για να μετακινηθείτε στη λίστα επιλογών.

en: You might need extra parameters to be included in the boot command line of the installed system. If you typed parameters before booting the Slint installer, you will probably want to enter the same ones here. If you don't need any extra parameter to be included, just press ENTER to continue.
el_GR: Ενδέχεται να χρειαστείτε επιπλέον παραμέτρους για την εκκίνηση του εγκατεστημένου συστήματος. Αν πληκτρολογήσατε κάποιες παραμέτρους πριν την εκκίνηση του εγκαταστάτη του Slint, μάλλον θα χρειαστεί να εισάγετε τις ίδιες εδώ. Αν δεν χρειάζεστε επιπλέον παραμέτρους, απλά πατήστε ENTER για να συνεχίσετε.

en: You need to install the packages before configuring the system.
    
    Please press ENTER to return to the main menu.
el_GR: Πρέπει να γίνει η εγκατάσταση των πακέτων πριν ρυθμίσετε το σύστημα
    
    Παρακαλώ πατήστε ENTER για να επιστρέψετε στο βασικό μενού.

en: You seem to have more than one partition tagged as type Linux.  You may use these to distribute your Linux system across more than one partition.  Currently, you have $ROOT_DEVICE mounted as your / partition.  You might want to mount directories such as /home or /usr/local on separate partitions.  You should not try to mount /etc, /sbin, or /bin on their own partitions since they contain utilities needed to bring the system up and mount partitions.  Also, do not reuse a partition that you've already entered before.  Please select one of the Linux partitions listed below, or if you're done, hit <Continue>.
el_GR: Έχετε περισσότερες από μία κατατμήσεις τύπου Linux. Αν θέλετε, μπορείτε να τις χρησιμοποιήσετε ώστε το λειτουργικό να εγκατασταθεί κατά μήκος περισσότερων κατατμήσεων. Η κατάτμηση / έχει ήδη προσαρτηθεί στο $ROOT_DEVICE. Αν θέλετε, μπορείτε να προσαρτήσετε κάποιους φακέλους του συστήματος (όπως π.χ. τον φάκελο /home ή τον /usr/local) σε ξεχωριστές κατατμήσεις. Οι μόνοι φάκελοι που είναι εντελώς απαραίτητο να μην προσαρτούνται σε ξεχωριστές κατατμήσεις απ' το / είναι οι /etc, /sbin, και /bin, καθώς περιέχουν εργαλεία για την εκκίνηση του συστήματος και την προσάρτηση κατατμήσεων. Προσοχή, μην ξαναεπιλέξετε μία κατάτμηση πού έχετε ήδη αντιστοιχήσει. Επιλέξτε μία από τις παρακάτω κατατμήσεις, ή, αν είστε έτοιμοι να συνεχίσουμε, πιέστε <Continue>.

en: You should see no mount errors:
el_GR: Εάν δεν εμφανίζονται μηνύματα σφάλματος, είμαστε εντάξει:

en: You're running off the hard drive filesystem. Is this machine currently running on the network you plan to install from? If so, we won't try to reconfigure your ethernet card.
    
    Are you up-and-running on the network?
el_GR: Τρέχετε από το σύστημα αρχείων του σκληρού δίσκου. Είναι αυτό το μηχάνημα που τρέχει στο δίκτυο από το οποίο σχεδιάζετε να κάνετε την εγκατάσταση; Αν ναι, δεν θα προσπαθήσουμε να ξανά διαμορφώσουμε την κάρτα δικτύου σας.
    
    Είστε συνδεδεμένοι και τρέχετε στο δίκτυο?

en: Your mouse requires a serial port.  Which one would you like to use?
el_GR: Το ποντίκι σας χρειάζεται μια σειριακή θύρα. Ποια θέλετε να χρησιμοποιήσετε;

en: Your networking system is now configured to use DHCP:
    
      Hostname:     $HOSTNM
      Domain name:  $DOMAIN
      IP address:   (use DHCP server)
      Netmask:      (use DHCP server)
      Gateway:      (use DHCP server)
      Nameserver:   (use DHCP server)
    
    Is this correct?  Press 'Yes' to continue, or 'No' to reconfigure.
el_GR: Το σύστημα δικτύωσής σας έχει τώρα ρυθμισθεί για να χρησιμοποιεί DHCP:
    
      Hostname:     $HOSTNM
      Domain name:  $DOMAIN
      Διεύθυνση IP:   (use DHCP server)
      Netmask:      (use DHCP server)
      Πύλη δικτύου/ Gateway:      (use DHCP server)
      Nameserver:   (use DHCP server)
    
    Είναι σωστά αυτά;  Πατήστε 'Yes' για να συνεχίσετε, ή 'No' για να ξανακάνετε τη ρύθμιση.

en: Your networking system is now configured to use NetworkManager for
    wired and wireless network management.  To set up wireless networks
    and view status, add the Network Management control panel widget to
    your KDE desktop.
    
    Is this correct?  Press 'Yes' to confirm, or 'No' to reconfigure.
el_GR: Το σύστημα δικτύωσής σας ρυθμίσθηκε τώρα να χρησιμοποιεί τον NetworkManager για
    τη διαχείριση ενσύρματου και ασύρματου δικτύου.  Για να εγκαθιστάτε ασύρματα δίκτυα
    και να βλέπετε την κατάστασή τους/ status, προσθέστε το widget με τον πίνακα ελέγχου του
    Διαχειριστή Δικτύου, στην επιφάνεια εργασίας του KDE σας.
    
    Είναι σωστό αυτό;  Πατήστε 'Yes' για επιβεβαίωση, ή 'No' για να κάνετε νέα ρύθιση.

en: Your networking system is now configured to use loopback:
    
    IP address: 127.0.0.1
    Netmask: 255.255.255.0
    
    Is this correct?  Press 'Yes' to continue, or 'No' to reconfigure.
el_GR: Το σύστημα δικτύωσής σας έχει τώρα ρυθμισθεί για να χρησιμοποιεί το loopback:
    
    Διεύθυνση IP: 127.0.0.1
    Netmask: 255.255.255.0
    
    Είναι σωστά αυτά;  Πατήστε 'Yes' για να συνεχίσετε, ή 'No' για να ξανακάνετε τη ρύτθμιση.

en: Your new X configuration file has been saved to /etc/X11/xorg.conf.  You may still need to add or adjust some values in the file to achieve the desired screen resolution. For complete information about making these adjustments, please refer to: man xorg.conf.
el_GR: Το νέο σας αρχείο ρυθμίσεων των X έχει αποθηκευτεί στο /etc/X11/xorg.conf. Μπορεί ακόμα να χρειαστεί να προσθέσετε ή να ρυθμίσετε κάποιες τιμές στο αρχείο για να επιτευχθεί η επιθυμητή ανάλυση της οθόνης. Για πλήρεις πληροφορίες σχετικά με την πραγματοποίηση αυτών των προσαρμογών, ανατρέξτε στο: man xorg.conf.

en: Your source device cannot be accessed properly.
    
    Please be sure that it is mounted on $SOURCE_DIR, and that the Slint disks are found in subdirectories of $SOURCE_DIR like specified.
el_GR: Η πρόσβαση στη συσκευή προέλευσης που έχετε δεν μπορεί να γίνει σωστά.
    
    Παρακαλώ βεβαιωθείτε ότι είναι προσαρτημένη στο $SOURCE_DIR και ότι οι δίσκοι Slint είναι βρίσκονται στους υποκαταλόγους του $SOURCE_DIR όπως έχει ορισθεί.

en: Your swapspace has been configured. This information   will be added to your /etc/fstab:
el_GR: Η μνήμη swap του συστήματός σας είναι έτοιμη για χρήση. Θα προσθέσουμε στο αρχείο /etc/fstab τα εξής στοιχεία:

en: [ Never ]
el_GR: [ Ποτέ ]

en: [ Next available ]
el_GR: [ Το επόμενο διαθέσιμο ]

en: [ None ]
el_GR: [ Καμία ]

en: \n
    Scanning your system for partition information...\n
    \n
el_GR: \n
    Σάρωση του συστήματος για πληροφορίες κατατμήσεων...\n
    \n

en: brltty outputs console messages to Braille displays.
el_GR: brltty εξάγει τα μηνύματα της κονσόλας σε οθόνες Braille.

en: devfs detected: devmap_mknod.sh script not required.
el_GR: ανιχνεύτηκε devfs: δεν απαιτείται το σενάριο devmap_mknod.sh

en: dnsmasq DHCP/DNS server
el_GR: διακομιστής DHCP/DNS για το dnsmasq

en: dnsmasq provides DNS and DHCP service to a LAN.
el_GR: Το dnsmasq παρέχει υπηρεσίες DNS και DHCP σε ένα LAN

en: done adding partitions, continue with setup
el_GR: Ολοκλήρωση προσάρτησης κατατμήσεων, συνεχίζουμε με την εγκατάσταση

en: done, continue with setup
el_GR: Ολοκληρώθηκε, συνεχίζουμε με την εγκατάσταση

en: installpkg error #$ArG1
el_GR: Σφάλμα του installpkg #$ArG1

en: look for network cards to set up
el_GR: αναζήτηση για κάρτες δικτύου προς ρύθμιση

en: network>
el_GR: δίκτυο>

en: on
el_GR: Σε

en: press Enter to continue.
el_GR: πατήστε Enter για συνέχεια.

en: procfs not found: please create $CONTROL manually.
el_GR: δεν βρέθηκε το procfs: παρακαλώ δημιουργήστε το $CONTROL χειροκίνητα.

en: skip probe;  edit /etc/rc.d/rc.modules later
el_GR: Προσπεράστε την αναζήτηση. Επεξεργασθείτε αργότερα το /etc/rc.d/rc.modules
