slint 20190222 - en to de_DE translation catalogue (882 entries)

en: 
    
    
    Welcome to the Slint Linux installation disk! (version ${Version})
    
    ######  IMPORTANT!  READ THE INFORMATION BELOW CAREFULLY.  ######
    
    - You will need one or more partitions of type 'Linux' prepared.  It is also
      recommended that you create a swap partition (type 'Linux swap') prior
      to installation.  For more information, run 'setup' and read the help file.
    
    - If you're having problems that you think might be related to low memory, you
      can try activating a swap partition before you run setup.  After making a
      swap partition (type 82) with cfdisk or fdisk, activate it like this:
        mkswap /dev/<partition> ; swapon /dev/<partition>
    
    - Once you have prepared the disk partitions for Linux, type 'setup' to begin
      the installation process.
    
    - If you do not have a color monitor, type:  TERM=vt100
      before you start 'setup'.
    
    You may now login as 'root'.
    
    
    slint login:
de_DE: 
    
    
    Willkommen in der Slint-Linux-Installations-Disk! (Version ${Version})
    
    ###### WICHTIG! LESEN SIE DIE INFORMATION SORGFÄLTIG DURCH. ######
    
    - Sie brauchen eine oder mehrere Partitionen des Typs 'Linux'. Weiter wird
      empfohlen, eine swap-Partition (Typ 'Linux swap') vor der Installation zu
      erstellen. Für weitere Informationen führen Sie 'setup' aus und lesen Sie
      die Hilfedatei.
    
    - Falls Sie Probleme haben, die im Zusammenhang mit zu wenig Speicher
      stehen könnten, können Sie die swap-Partition vor dem Installationsvorgang
      aktivieren. Nachdem Sie eine swap-Partition (Typ 82) mit cfdisk oder fdisk
      erstellt haben, aktivieren Sie die Partition wie folgt:
        mkswap /dev/<partition> ; swapon /dev/<partition>
    
    - Nachdem Sie die Partitionen für Linux erstellt haben, tippen Sie 'setup'
      um den Installationsvorgang zu starten.
    
    - Falls Sie keinen Farbbildschirm haben, tippen Sie: TERM=vt100
      bevor Sie 'setup' ausführen.
    
    Sie können sich nun als 'root' anmelden.
    
    
    Slint login:

en: 
        OK, the new map is now installed.  You may now test it by typing
        anything you want.  To quit testing the keyboard, enter 1 on a
        line by itself to accept the map and go on, or 2 on a line by
        itself to reject the current keyboard map and select a new one.
de_DE: 
        OK, die neue Tastenbelegung ist nun installiert. Sie können diese nun
        durch die Eingabe beliebiger Buchstaben testen. Um den Test zu beenden,
        geben Sie 1 auf einer einzelnen Zeile ein um die Belegung zu akzeptieren.
        Oder geben Sie 2 alleinstehend auf einer Zeile ein, um die momentane
        Tastenbelegung abzulehnen und eine neue auszuwählen.

en: 
     Please remove the installation disc.
de_DE: 
     Bitte entfernen Sie die Installationsdisk.

en: 
    Adding this information to your /etc/fstab:
de_DE: 
    Diese Informationen zu /etc/fstab hinzufügen:

en: 
    All data on /dev/$CHOICE will be erased!
de_DE: 
    Alle Daten auf /dev/$CHOICE werden gelöscht!

en: 
    Apparently you forgot to configure a network interface?
    A PXE Server needs a configured network interface to work.
    Please try again!
de_DE: 
    Scheinbar haben Sie vergessen eine Netzwerkschnittstelle zu konfigurieren?
    Ein PXE-Server benötigt eine konfigurierte Netzwerkschnittstelle um zu funktionieren.
    Bitte versuchen Sie es nochmals!

en: 
    Are you OK with the network interface which was detected? If not, select 'No' to get back to the network probe program. You can try to load another driver explicitly, by using 'P <driver_name>'.
    
    If you are satisfied, select 'Yes' to continue with network configuration.
de_DE: 
    Stimmen Sie der gefundenen Netzwerkschnittstelle zu? Falls nicht, wählen Sie 'Nein' um zurück ins Netzwerkerkennungsprogramm zu gelangen. Sie können versuchen, einen anderen Treiber explizit zu laden. Dies geschieht über 'P <Treiber_Name>'.
    
    Wenn Sie zufrieden sind, wählen Sie 'Ja' um mit der Netzwerkkonfiguration weiter zu machen.

en: 
    Attempting to fetch a remote configuration file using $PROTO ...
de_DE: 
    Versuche eine Remotekonfigurationsdatei mit $PROTO herunterzuladen...

en: 
    Before you can install software, complete the following tasks:
    
    1. Select your source media.
    2. Set up your target Linux partition(s).
    
    You may also optionally remap your keyboard and set up your swap partition(s).
    
    Press ENTER to return to the main menu.
de_DE: 
    Bevor Sie Software installieren können, vervollständigen Sie die folgenden Aufgaben:
    
    1. Wählen Sie Ihr Quellmedium.
    2. Richten Sie die Linux Zielpartition(en) ein.
    
    Sie können auch optional Ihre Tastaturbelegung umstellen und Ihre Swap-Partition(en) einrichten.
    
    Drücken Sie ENTER, um zurück ins Hauptmenü zu gelangen.

en: 
    Before you can start the PXE Server, complete the following tasks:
    
    1. Set up your computer's network parameters.
    2. Select your source media.
    
    Press ENTER to return to the main menu.
de_DE: 
    Bevor Sie den PXE-Server starten können, vervollständigen Sie folgende Aufgaben:
    
    1. Setzen der Netzwerkparameter Ihres Rechners.
    2. Wählen Ihres Quellmediums.
    
    Drücken Sie ENTER, um zum Hauptmenü zurück zukehren.

en: 
    Configuring your network interface $ENET_DEVICE ...
de_DE: 
    Konfiguriere die Netzwerkschnittstelle $ENET_DEVICE ...

en: 
    Good! We're all set on the local end, but now we need to know
    where to find the software packages to install. First, we need
    the share address of the Samba server where the Slint sources
    are stored.
    Example share address: //192.168.0.1/public
de_DE: 
    Gut, soweit ist alles bereit! Nun müssen wir wissen wo die
    Softwarepakete für die Installation gefunden werden können.
    Zuerst brauchen wir die Freigabeadresse des Samba-Servers,
    auf dem die Slint-Quellen gespeichert sind.
    Beispiel Freigabeadresse: //192.168.0.1/public

en: 
    Here are the name and size of the device(s) on which Slint can be
    installed:
de_DE: 
    Hier sind der Name und die Größe der Geräte, auf denen Slint installiert werden kann:

en: 
    I can configure your network interface $ENET_DEVICE fully automatically using DHCP. If you want this, please select 'yes'.
    
    If you select 'no' instead, then you will be able to assign the IP address, netmask and gateway manually.
de_DE: 
    Ich kann Ihre Netzwerkschnittstelle $ENET_DEVICE vollautomatisch mit DHCP konfigurieren. Wenn Sie dies wünschen, wählen Sie bitte 'Ja'.
    
    Wenn Sie hingegen 'Nein' wählen, werden Sie IP-Adresse, Netzmaske und Gateway manuell eintragen können.

en: 
    In the next screen you should watch for NFS mount errors. If you see errors and you don't see your NFS server listed, then try setting up NFS again.
de_DE: 
    In der nächsten Maske sollten Sie nach NFS Fehlern Ausschau halten. Falls Sie Fehler sehen und Ihr NFS-Server nicht in der Liste erscheint, versuchen Sie NFS erneut einzurichten.

en: 
    Note: espeakup, used for speech, lacks a voice in Ukrainian.
de_DE: 
    Hinweis: espeakup, das für die Sprachausgabe verwendet wird, fehlt eine Stimme auf Ukrainisch.

en: 
    Now we need to know your netmask. Typically this will be 255.255.255.0 but this can be different depending on your local setup.
    
    What is your netmask?
de_DE: 
    Nun benötigen wir die Netzwerkmaske (normalerweise 255.255.255.0). Je nach Konfiguration Ihres lokalen Netzwerks kann diese abweichend sein.
    
    Wie lautet Ihre Netzwerkmaske?

en: 
    OK, we will install from a directory within the current filesystem. If you have mounted this directory yourself, you should not use /mnt or /var/log/mount as mount points, since Setup might need to use these directories.  You may install from any part of the current directory structure, no matter what the media is (including NFS). You will need to type in the name of the directory containing the  subdirectories for each source disk.
    
    Which directory would you like to install from?
de_DE: 
    OK, wir werden aus einem Verzeichnis des aktuellen Dateisystems installieren. Falls Sie das Verzeichnis selber eingebunden haben, sollten Sie nicht /mnt oder /var/log/mount als Mountpoint verwenden, da diese Verzeichnisse während der Installation benötigt werden. Sie können aus irgend einem Verzeichnis der aktuellen Struktur installieren, egal welches Medium (inklusive NFS). Sie müssen den Ordnernamen, der die Unterverzeichnisse jeder Quelldisk enthält, angeben.
    
    Aus welchem Verzeichnis möchten Sie installieren?

en: 
    Please type the name of the chosen device as displayed, then press Enter.
    To give up auto-partitioning, just press Enter.
de_DE: 
    Bitte geben Sie den Namen des ausgewählten Geräts wie angezeigt ein und betätigen dann die Eingabetaste.
    Um die automatische Partitionierung zu unterbrechen, drücken Sie einfach die Eingabetaste.

en: 
    Removing package $pkg_name.
    
    Since each file must be checked against the contents of every other installed package to avoid wiping out areas of overlap, this process can take quite some time. If you would like to watch the progress, flip over to another virtual console and type: 
    
    tail -f $TMP/PKGTOOL.REMOVED
de_DE: 
    Entferne Paket $pkg_name.
    
    Da jede Datei gegen die Inhalte von jedem anderen Paket geprüft werden muss, um das Löschen der Bereiche von Überschneidungen zu verhindern, kann dieser Prozesse einige Zeit dauern. Wenn Sie den Fortschritt verfolgen möchten, wechseln Sie zu einer anderen Konsole und geben Sie folgendes ein:
    
    tail -f $TMP/PKGTOOL.REMOVED

en: 
    Slint PXE Server Help
    _________________________
    
    First, a little help on help.  Whenever you encounter a text
    viewer like this during the installation, you can move around
    with these commands:
    
    PGDN           - Move down one page
    PGUP           - Move up one page
    HOME           - Move to beginning of file
    END            - Move to end of file
    
    Also, you're running a real multitasking operating system now, so
    you're not confined to the installation program.  You can log into
    other consoles and look around at any time without disturbing the
    installation process.  To do this, you need to learn the commands
    that control the Linux console.  You'll use these commands all the
    time when you're logged into Linux.
    
    "Virtual" consoles and scrollback:
    
    Right now, the screen you're looking at is probably VIRTUAL CONSOLE
    NUMBER ONE, (or /dev/tty1 in Linux-speak).  There are usually
    several virtual consoles available.  When you log into the install
    disk, there are four consoles.  To switch among them, use Alt-F1,
    Alt-F2, Alt-F3, or Alt-F4 to select which of the four consoles you
    wish to use.  While you're using a console, you get a small amount
    of text scrollback buffer.  To scroll the console back, hold down
    the right shift key and hit PageUp.  To scroll the console forward,
    hit PageDown while holding the right shift key down.  This can be
    especially useful for reading the boot messages, which can go by
    too fast to read otherwise.
    
    
    RUNNING THE PXESETUP PROGRAM
    
    
    The pxesetup main menu is kept as easy as possible, because only a
    limited configuration is needed.
    
    
    NETWORK   (configure the network device and optional DHCP server)
    SOURCE    (select the source location for the Slint Linux
               packages)
    ACTIVATE  (start the PXE server)
    
    
    In the NETWORK configuration stage, you configure an IP address for
    your network card.  If you have already a DHCP server in your local
    network, the pxesetup program will offer you the choice of using the
    DHCP server to configure your network device fully automatic, but
    there is always the option to enter an IP address manually.  If no
    DHCP server has been detected running inside your local network,
    then pxesetup will start its own DHCP server (we need one).  You will
    get the chance to define the IP address range which that internal
    DHCP server uses.  You should check the lower and upper IP addresses
    carefully and verify that none of your local network's computers,
    including your local gateway, use an IP address in that DHCP range.
    If you spot a conflict, you can adjust these lower and upper bounds.
    Press 'Accept' once you are satisfied.
    
    In the SOURCE configuration stage, you determine where you have
    your local Slint copy.  This should be a complete directory
    tree including the packages, the kernels and the isolinux directory.
    The package sources are not needed and can be omitted from the medium
    if you are using a bootable USB stick for instance.  The choices
    for SOURCE location are: a DVD medium, a local disk partition or
    a pre-mounted directory.  These are the standard setup dialogs you
    will certainly know from installing Slint. Be sure to enter the
    full directory path to (and including) the directory which contains
    the 'a', 'ap', 'd', ..., 'y' subdirectiries.  You know the drill.
    
    
    When you are done configuring NETWORK and SOURCE, it is time to
    ACTIVATE your PXE server.  The screen will show a live view of the
    server's connection log for client boot requests.  This goes on
    until you press 'Exit' which will drop you back into the main menu
    after killing the PXE service.  Selecting ACTIVATE will restart the
    PXE service.  Computers who boot from your PXE server will see the
    usual Slint installation routine.  When it comes to selecting the
    SOURCE, these computers have one choice, and is the entry "Install
    from FTP/HTTP server".  The PXE server offers Slint packages to
    willing computers using its own internal HTTP server.  The default
    values that you will see for the URL and the PATH input fields are
    being supplied by the PXE server and should not be changed.
    
    
    ...WHEN YOU'RE DONE:
    
    
    EXIT: This leaves Slint PXE Server setup.
    
    
    Have fun running this PXE server!
    
    ---
    Eric Hameleers
    alien@slackware.com
de_DE: 
    Slint PXE Server Hilfe
    _________________________
    
    Wann immer Sie ein Textmenü wie dieses erhalten, können
    Sie mit den nachfolgenden Befehlen navigieren:
    
    BILDAB - Eine Seite nach unten
    BILDAUF - Eine Seite nach oben
    POS1 - An den Beginn einer Datei springen
    ENDE - An das Ende einer Datei springen
    
    Sie verwenden nun ein richtiges Multitasking-Betriebssystem und
    sind nicht mehr an das Installationsprogramm gebunden. Sie können
    sich an anderen Konsolen anmelden und das System erforschen
    ohne den Installationsprozess zu stören. Dazu müssen Sie die Befehle
    für die Linux Konsole kennen. Sie werden diese Befehle für die Arbeit
    mit Linux immer wieder benötigen.
    
    "Virtuelle" Konsolen und zurückscrollen:
    
    Zur Zeit sehen Sie wahrscheinlich auf die VIRTUELLE KONSOLE NR.
    EINS, (oder /dev/tty1 in der Linuxsprache). Normalerweise gibt es
    mehrere virtuelle Konsolen. Wenn Sie sich an der Installationsdisk
    anmelden, stehen Ihnen vier virtuelle Konsolen zur Verfügung.
    Um zwischen den Konsolen zu wechseln, drücken Sie Alt-F1, Alt-F2,
    Alt-F3 oder Alt-F4. Während Sie eine Konsole verwenden, steht Ihnen
    ein kleiner Scrollback-Puffer zur Verfügung. Um in der Konsole zurück
    zu blättern, halten Sie die rechte Shifttaste gedrückt und drücken
    Sie PageUp. Um wieder vorwärts zu blättern, drücken Sie PageDown
    während Sie die rechte Shifttaste gedrückt halten. Dies ist besonders
    für das Lesen der Bootmeldungen hilfreich, da diese sonst zu schnell
    vorbeiziehen.
    
    
    DAS PROGRAM PXESETUP AUSFÜHREN
    
    
    Das pxesetup Hauptmenü ist sehr einfach aufgebaut, da nur folgende
    Einstellungen nötig sind:
    
    
    NETZWERK (Netwerkkarte und optional einen DHCP Server konfigurieren)
    QUELLE (Pfad zu den Slint Linux Paketen angeben)
    AKTIVIEREN (den PXE Server starten)
    
    
    In den NETZWERKEINSTELLUNGEN konfigurieren Sie eine IP Adresse
    für Ihre Netzwerkkarte. Falls Sie bereits einen DHCP Server in Ihrem
    lokalen Netzwerk haben, bietet Ihnen das pxesetup Programm die
    Möglichkeit, die Netzwerkkarte automatisch zu konfigurieren. Sie 
    können die Netzwerkkarte jedoch immer von Hand konfigurieren.
    Falls pxesetup kein DHCP Server in Ihrem lokalen Netzwerk gefunden
    hat, startet pxesetup den eigenen DHCP Server (wir benötigen einen).
    Sie werden aufgefordert, den IP Adressbereich des internen DHCP
    Servers festzulegen. Sie sollten einen Bereich wählen, der ausserhalb
    der bereits laufenden Geräte (andere Computer, Gateway usw.) ist.
    Falls Sie einen Konflikt bemerken, konfigurieren Sie den Adressbereich
    neu. Drücken Sie 'Akzeptieren', sobald Sie mit den Einstellungen zu-
    frieden sind.
    
    In der Konfiguration der QUELLE geben Sie an, wo die Kopien der
    Slint-Pakete liegen. Dies sollte ein kompletter Verzeichnisbaum
    inklusive Paketen, Kernel und dem isolinux Ordner sein. Die Paket-
    quellen werden nicht benötigt und können ausgelassen werden.
    Als Quelle können folgende Medien angegeben werden: eine DVD,
    eine lokale Partition oder ein zuvor eingebundenes Verzeichnis.
    Vergewissern Sie sich, dass Sie den kompletten Pfad zum Verzeichnis,
    welches die 'a', 'ap', 'd', ..., 'y' Unterverzeichnisse hat, angeben.
    
    
    Nachdem Sie das NETZWERK und die QUELLE konfiguriert haben,
    ist es an der Zeit den PXE Server zu AKTIVIEREN. Auf dem Bildschirm
    wird Ihnen das Log für die Client Boot Anfragen angezeigt. Wenn Sie
    'Exit' drücken, kehren Sie zum Hauptmenü zurück, nachdem der PXE
    Service gestoppt wurde. Wählen Sie AKTIVIEREN, wird der PXE Service
    neu gestartet. Computer, die vom PXE Server starten, werden die
    gewöhnliche Slint Installationsroutine sehen. Bei der Auswahl
    der QUELLE, steht Ihnen nur eine Option zur Verfügung, "vom FTP/HTTP
    Server installieren". Der PXE Server offeriert dem Computer Slint-
    pakete vom eigenen, internen HTTP Server. Die Standardeinstellungen
    für die URL und der PFAD werden vom PXE Server generiert und sollten
    nicht geändert werden.
    
    
    ...SOBALD ALLES ERLEDIGT IST:
    
    
    EXIT: Beendet den Slint PXE Server.
    
    
    Viel Vergnügen mit dem PXE Server!
    
    ---
    Eric Hameleers
    alien@slackware.com

en: 
    Sorry - the directory you specified is not valid. Please check the directory and try again.
    
    (Directory given: $SOURCEDIR)
de_DE: 
    Entschuldigung - Das angegebene Verzeichnis ist ungültig. Überprüfen Sie das Verzeichnis und versuchen Sie es erneut.
    
    (Angegebenes Verzeichnis: $SOURCEDIR)

en: 
    Sorry, but the directory $SLACK_SOURCE_LOCATION does not exist on partition $SLACK_DEVICE.
    
    Would you like to try again?
de_DE: 
    Entschuldigung, aber das Verzeichnis $SLACK_SOURCE_LOCATION existiert nicht auf der Partition $SLACK_DEVICE.
    
    Möchten Sie es erneut versuchen?

en: 
    The device /dev/${CHOICE} has been partitioned for Slint.
    
    You can check its layout and modify it with 'cfdisk' or 'cgdisk'.
    Do not modify the two first partitions.  
    The third partition should keep the type linux and its size should not
    be diminished.
    You may use the remaining space after the third partition, for instance
    to add a partition of type 'Linux swap'.
    
    When you are ready, type 'setup' to begin installation.
    When asked, choose /dev/${CHOICE}3 as the Slint root (/) partition and
    accept to format it as this has not been done yet.
de_DE: 
    Das Gerät /dev/${CHOICE} wurde für Slint partitioniert.
    
    Sie können das Layout überprüfen und mit 'cfdisk' oder 'cgdisk' ändern.
    Ändern Sie die beiden ersten Partitionen nicht.
    Die dritte Partition sollte den Typ Linux behalten und ihre Größe nicht verkleinert werden.
    Sie können den verbleibenden Platz nach der dritten Partition nutzen, um z.B. eine Partition vom Typ 'Linux swap' anzulegen.
    
    Wenn Sie bereit sind, geben Sie "setup" ein, um mit der Installation zu beginnen.
    Wenn Sie gefragt werden, wählen Sie /dev/${CHOICE}3 als Slint root (/) Partition und akzeptieren Sie die Aufforderung zur Formatierung, da diese noch nicht erfolgt ist.

en: 
    There must be a directory on the server with the Slint packages and files arranged in a tree like the FTP site.
    
    The installation script needs to know the name of the directory on your server that contains the packages. For example, if the packages' directory is /stuff/slint, then you would respond: /stuff/slint
    
    What is the Slint source directory?
de_DE: 
    Auf dem Server muss ein Verzeichnis mit den Slint-Paketen und -Dateien liegen, welches eine Baumstruktur wie die FTP-Seite hat.
    
    Das Installationsscript muss den Namen des Verzeichnisses mit den Paketen auf dem Server kennen. Wenn das Paketverzeichnis zum Beispiel /stuff/slint ist, dann wäre die Antwort hier: /stuff/slint
    
    In welchem Verzeichnis liegen die Slint-Pakete?

en: 
    This is the proposed network configuration for $ENET_DEVICE - If this is OK, then select 'Yes'.
    If this is not OK and you want to configure again, select 'No'.
    
    * IP Address: $LOCAL_IPADDR
    * Netmask:    $LOCAL_NETMASK
de_DE: 
    Dies ist die vorgeschlagene Konfiguration für $ENET_DEVICE - falls diese korrekt ist, drücken Sie 'Ja'.
    Falls nicht, drücken Sie 'Nein' um die Konfiguration erneut vorzunehmen.
    
    * IP-Adresse: $LOCAL_IPADDR
    * Netzwerkmaske: $LOCAL_NETMASK

en: 
    To partition your device(s), you can use 'cfdisk' or 'fdisk' and also,
    only for a GPT layout, 'cgdisk' or 'gdisk'. 'parted' is also available.
    TIP: to enhance accessibility of cgdisk, use its -a option.
    
    If you partition a new device, we recommend that you set up a gpt (GUID
    partition label) for it, for more flexibility.
    
    You can also let the installer auto-partition a device, if and only if:
    1. Its size is of least ${GCOUNT}G.
    2. You agree that this device will be dedicated to Slint.
    3. You agree that all data currently stored on it will be erased.
    4. None of the partitions it could include is mounted.
    WARNING: if it has already been used, make a back-up first!
    
    After having used the auto-partitioning feature, you will be allowed to
    make changes, like adding another partition to the drive.
    
    For an auto-partitioning type now 'auto'.
    
    To start the main installation (after partitioning), type 'setup'.
de_DE: 
    Um Ihre Geräte zu partitionieren, können Sie 'cfdisk' oder 'fdisk' verwenden und auch, nur für ein GPT-Layout, 'cgdisk' oder 'gdisk'. "parted" ist ebenfalls möglich.
    TIPP: Um den Zugriff auf cgdisk zu erleichtern, verwenden Sie die Option -a.
    
    Wenn Sie ein neues Gerät partitionieren, empfehlen wir Ihnen, dieses als GPT einzurichten (GUID Partitionsbezeichnung). Das sorgt für mehr Flexibilität.
    
    Sie können auch festlegen, dass der Installer ein Gerät automatisch partitioniert, wenn und nur wenn:
    1. Seine Größe beträgt mindestens ${GCOUNT}G.
    2. Sie stimmen zu, dass dieses Gerät für Slint bestimmt ist.
    3. Sie stimmen zu, dass alle derzeit darauf gespeicherten Daten gelöscht werden.
    4. Keine der Partitionen, die es beinhalten könnte, ist gemountet.
    WARNUNG: Wenn es bereits verwendet wurde, erstellen Sie zuerst ein Backup!
    
    Nachdem Sie die Auto-Partitionierungsfunktion genutzt haben, können Sie folgende Änderungen vornehmen, wie z.B. das Hinzufügen einer weiteren Partition zum Laufwerk.
    
    Für eine automatische Partitionierung geben Sie nun 'auto' ein.
    
    Um die Grundinstallation (nach der Partitionierung) zu starten, geben Sie 'setup' ein.

en: 
    Waiting a few seconds for DHCP polling to settle ...
de_DE: 
    Warte ein paar Sekunden, bis die DHCP-Abfrage erledigt ist ...

en: 
    We didn't find any device with a size at least ${GCOUNT}G and no
    mounted partition, thus auto-partitioning is not possible.
de_DE: 
    Wir haben kein Gerät mit einer Größe von mindestens ${GCOUNT}G und keiner gemounteten Partition gefunden, daher ist eine automatische Partitionierung nicht möglich.

en: 
    We remind you that:
    - The device you will choose will be dedicated to Slint.
    - None of the partitions it could include is mounted.
    - All data previously stored on this device will be erased.
    Be careful!
de_DE: 
    Wir erinnern Sie daran:
    - Das Gerät, das Sie auswählen werden, ist für Slint reserviert.
    - Keine der in ihm enthaltenen Partitionen ist gemountet.
    - Alle zuvor auf diesem Gerät gespeicherten Daten werden gelöscht.
    Seien Sie bitte vorsichtig!

en: 
    Welcome to the Slint package tool
    
    Which option would you like?
de_DE: 
    Wilkommen im Slint-Paket-Werkzeug
    
    Welche Option möchten Sie verwenden?

en: 
    What is the IP address for your gateway?
de_DE: 
    Wie lautet die IP-Adresse Ihres Gateways?

en: 
    What is the share address of your Samba server?
de_DE: 
    Wie lautet die Freigabeadresse Ihres Samba-Servers?

en: 
    Would you like to reboot your system?
    
    If you choose No, you will be dropped to a shell.
de_DE: 
    Möchten Sie Ihr System neu starten?
    
    Wenn Sie Nein wählen, landen Sie in der Shell.

en: 
    You can't run pkgtool from the rootdisk until you've mounted your Linux partitions beneath /mnt.  Here are some examples:
    
    If your root partition is /dev/sda1 you would type:
    mount /dev/sda1 /mnt
    
    Now you can find a list of all your partitions in /mnt/etc/fstab.
    
    Then, supposing your /usr partition is /dev/sda2, you must do this:
    mount /dev/sda2 /mnt/usr
    
    Please mount your Linux partitions and then run pkgtool again.
de_DE: 
    Sie können pkgtool nicht von der Rootdisk starten, bis Sie Ihre Linux-Partitionen unter /mnt eingebunden haben. Hier sind einige Beispiele:
    
    Wenn Ihre Root-Partition /dev/sda1 ist, geben Sie in diesem Fall ein:
    mount /dev/sda1 /mnt
    
    Nun können Sie eine Liste aller Ihrer Partitionen in  /mnt/etc/fstab finden.
    
    Dann, nehmen wir an, dass Ihre /usr Partition /dev/sda2 ist, müssen Sie folgendes tun:
    mount /dev/sda2 /mnt/usr
    
    Bitte hängen Sie Ihre Linux-Partitionen ein und starten Sie dann pkgtool erneut.

en: 
    You have already chosen the source of packages.
    
    Press ENTER to return to the main menu.
de_DE: 
    Sie haben bereits die Quelle der Pakete ausgewählt.
    
    Drücken Sie ENTER, um zum Hauptmenü zurückzukehren.

en: 
    You have already configured the target partitions, where the system will be installed.
    
    Press ENTER to return to the main menu.
de_DE: 
    Sie haben die Zielpartitionen, auf denen das System installiert werden soll, bereits konfiguriert.
    
    Drücken Sie ENTER, um zum Hauptmenü zurückzukehren.

en: 
    You have not yet designated any disk partitions as type Linux.
    
    If you are planning to use OS/2 Boot Manager, make your Linux partitions with OS/2 fdisk (or Partition Magic, which also includes Boot Manager), format them, reboot this disk, and then use Linux fdisk to tag the partitions as type 83 (Linux).
    
    Linux fdisk will select a default device when called without arguments, and from there it is menu driven. If you don't want to partition the default device, then call fdisk with the device you want as the argument, like this:
    
    fdisk /dev/hdb
    
    or this:
    
    fdisk /dev/sda
    
    If you are not using the OS/2 Boot Manager, then you may use Linux fdisk to create partitions for Linux. Other than the exception for the OS/2 Boot Manager, you are usually better off creating partitions for a given OS using a partitioning tool native to that OS. In other words, you probably shouldn't try to make your DOS or other non-Linux partitions with the Linux fdisk.
    
    "cfdisk" is an equally good version of Linux fdisk that is more graphical and menu driven.  Many people prefer to use "cfdisk".
    
    Please make one or more partitions for Linux, and try setup again. If you haven't already, you might want to also make a swap partition while you're in fdisk. 64 megabytes would be a minimum starting size for a single user system.  Linux swap is tagged as type 82.
de_DE: 
    Sie haben noch keine Festplattenpartitionen des Typs Linux deklariert.
    
    Wenn Sie planen, OS/2 Boot Manager zu verwenden, erstellen Sie Ihre Linuxpartitionen mit OS/2 fdisk (oder Partition Magic, welches ebenfalls Boot Manager enthält), formatieren Sie diese, booten Sie diese Disk neu und nutzen Sie dann Linux fdisk, um die Partitionen als Typ 83 (Linux) zu deklarieren.
    
    Linux fdisk wählt ein Standardgerät, wenn es ohne Argumente aufgerufen wird und von dort aus ist es menügesteuert. Wenn Sie das Standardgerät nicht partitionieren wollen, dann rufen Sie fdisk mit dem Gerät, welches Sie wünschen, als Argument wie folgt auf: 
    
    fdisk /dev/hdb
    
    oder so:
    
    fdisk /dev/sda
    
    Wenn Sie nicht den OS/2 Boot Manager verwenden, können Sie eventuell Linux fdisk für die Erstellung von Partitionen für Linux verwenden. Mit Ausnahme von dem OS/2 Boot Manager, sind Sie besser dran, Partitionen für ein bestimmtes Betriebssystem mit einem nativen Werkzeug für dieses Betriebssystem zu erstellen. Anders ausgedrückt, Sie sollten nach Möglichkeit nicht versuche, Ihre DOS oder nicht-Linux-nativen Partitionen mit Linux fdisk erstellen.
    
    "cfdisk" ist eine gleichwertig gute Version von Linux fdisk, welche etwas grafischer und menügesteuert ist. Viele Leute ziehen es vor, "cfdisk" zu verwenden.
    
    Bitte erstellen Sie eine oder mehrere Partitionen für Linux und probieren Sie das Setup nochmals. Falls noch nicht geschehen, möchten Sie eventuell auch eine swap-Partition in fdisk erstellen. 64 Megabyte wären eine Mindeststartgröße für ein Einzelbenutzer-System. Linux swap ist als Typ 82 deklariert.

en: 
    You will need to enter the IP address you wish to assign to this machine. Example: 111.112.113.114
    
    What is your IP address?
de_DE: 
    Sie werden die IP Adresse, die Sie dem Computer zuweisen möchten, eingeben müssen. Beispiel: 111.112.113.114
    
    Wie lautet Ihre IP Adresse?

en: 
    You will now get a chance to probe your network interfaces.
de_DE: 
    Sie erhalten nun eine Möglichkeit, nach Ihren Netzwerkschnittstellen zu suchen.

en:   --> $ROOT/$DIR (dir) would be deleted if empty
de_DE: --> Das Verzeichnis $ROOT/$DIR würde gelöscht werden, falls es leer ist

en:   --> $ROOT/$FILE (fmt man page) would be deleted
de_DE: --> $ROOT/$FILE (formatierte Handbuchseite) würde gelöscht werden

en:   --> $ROOT/$FILE no longer exists. Skipping.
de_DE: --> $ROOT/$FILE existiert nicht mehr. Überspringe.

en:   --> $ROOT/$FILE was found in another package. Skipping.
de_DE: --> $ROOT/$FILE wurde in einem anderen Paket gefunden. Überspringe.

en:   --> $ROOT/$FILE would be deleted
de_DE: --> $ROOT/$FILE würde gelöscht werden

en:   --> $ROOT/$LINK (symlink) no longer exists. Skipping.
de_DE: --> $ROOT/$LINK (symbolischer Link) existiert nicht mehr. Überspringe.

en:   --> $ROOT/$LINK (symlink) was found in another package. Skipping.
de_DE: --> $ROOT/$LINK (symbolischer Link) wurde in einem anderen Paket gefunden. Überspringe.

en:   --> $ROOT/$LINK (symlink) would be deleted
de_DE: --> $ROOT/$LINK (symbolischer Link) würde gelöscht werden

en:   --> Deleting $ROOT/$FILE
de_DE: --> Lösche $ROOT/$FILE

en:   --> Deleting $ROOT/$FILE (fmt man page)
de_DE: --> Lösche $ROOT/$FILE (formatierte Handbuchseite)

en:   --> Deleting empty directory $ROOT/$DIR
de_DE: --> Lösche leeres Verzeichnis $ROOT/$DIR

en:   --> Deleting symlink $ROOT/$LINK
de_DE: --> Lösche symbolischen Link $ROOT/$LINK

en:   Do you wish to change the home directory path ? (Y/n)
de_DE: Möchten Sie den Pfad zum Home-Verzeichnis ändern? (Y/n)

en:   Do you wish to change the shell ? (Y/n)
de_DE:   Möchten Sie die Shell wechseln? (Y/n)

en:  Do you want to execute command "chown $OWNER $HME" ? (y/N)
de_DE: Möchten Sie den Befehl "chown $OWNER $HME" ausführen? (y/N)

en:  INSTALL GRUB
de_DE: GRUB INSTALLIEREN

en: $DM_NAME kernel module not loaded: can't create $CONTROL.
de_DE: $DM_NAME Kernelmodul ist nicht geladen: kann $CONTROL nicht erstellen.

en: $NEW would be skipped (already installed).
de_DE: $NEW würde übersprungen werden (bereits installiert).

en: (COM1: under DOS)
de_DE: (COM1: unter DOS)

en: (COM2: under DOS)
de_DE: (COM2: unter DOS)

en: (COM3: under DOS)
de_DE: (COM3: unter DOS)

en: (COM4: under DOS)
de_DE: (COM4: unter DOS)

en: * WARNING: An error occured while setting the password for
      this account.  Please manually investigate this *
de_DE: * WARNUNG: Beim Festlegen des Passworts für dieses Konto ist
    ein Fehler aufgetreten. Bitte untersuchen Sie den Fehler manuell *

en: ** Starting reboot **
de_DE: ** Beginne Neustart **

en: ******* Welcome to the network supplemental disk! *******
de_DE: ******* Willkommen auf der Disk für Netzwerkzusätze! *******

en: -- Press [enter] to automatically probe for all network cards, or switch
       to a different console and use 'modprobe' to load the modules manually.
    -- To skip probing some modules (in case of hangs), enter them after an S:
       S eepro100 ne2k-pci
    -- To probe only certain modules, enter them after a P like this:
       P 3c503 3c505 3c507
    -- To get a list of network modules, enter an L.
    -- To skip the automatic probe entirely, enter a Q now.
de_DE: -- Drücken Sie [Enter], um automatisch nach allen Netzwerkkarten zu suchen 
       oder auf eine andere Konsole zu wechseln und 'modprobe' zu nutzen, um 
       die Module manuell zu laden.
    
    -- Um die Prüfung nach einigen Modulen (im Falle von Aufhängern) zu 
       überspringen, geben Sie diese nach einem S ein: S eepro100ne2k-pci 
    
    -- Um nur gewisse Module zu prüfen, geben Sie diese nach einem P wie folgt 
       ein: P 3c503 3c505 3c507
    
    -- Um eine Liste von allen Netzwerkmodulen zu erhalten, geben Sie ein L 
       ein. 
    
    -- Um die automatische Untersuchung insgesamt zu überspringen, geben Sie 
       nun ein Q ein.

en: 1 bit Mono B/W
de_DE: 1 Bit Mono S/W

en: 16 bit Pseudo Color
de_DE: 16 Bit Pseudo Farbe

en: 2 button Microsoft compatible serial mouse
de_DE: 2-Tasten Microsoft kompatible serielle Maus

en: 24 bit True Color
de_DE: 24 Bit True Color

en: 3 button Microsoft compatible serial mouse
de_DE: 3-Tasten Microsoft kompatible serielle Maus

en: 30 seconds
de_DE: 30 Sekunden

en: 4 bit 16 Color
de_DE: 4 Bit 16 Farben

en: 5 seconds
de_DE: 5 Sekunden

en: 8 bit 256 Color
de_DE: 8 Bit 256 Farben

en: <OPTION TO LOAD SUPPORT FOR ANOTHER KEYBOARD>
    
    If you are not using a "$kbd" keyboard map, you may load another one now.
    To select a different keyboard map, please enter 1 now.
    To continue using the "$kbd" keyboard map, just hit [Enter].
de_DE: <OPTION, UM UNTERSTÜTZUNG FÜR EINE WEITERE TASTATUR ZU LADEN>
    
    Wenn Sie keine "$kbd" Tastaturmap verwenden, können Sie nun eine andere
    laden.
    Um eine andere Tastaturmap zu wählen, geben Sie nun 1 ein.
    Um mit der "$kbd" Tastaturmap fortzufahren, drücken Sie einfach [Enter].

en: A CD/DVD drive could not be found on any of the devices that were scanned.  Possible reasons include using a bootdisk or kernel that doesn't support your drive, failing to pass parameters needed by some drives to the kernel, not having the Slint disc in your CD/DVD drive, or using a drive connected to a Plug and Play soundcard (in this case, connecting the drive directly to the IDE interface often helps). Please make sure you are using the correct bootdisk for your hardware, consult the BOOTING file for possible information on forcing the detection of your drive, and then reattempt installation.  If all else fails, see FAQ.TXT for information about copying parts of this CD to your DOS partition and installing it from there.
    
    You will now be returned to the main menu.  If you want to try looking for the CD again, you may skip directly to the SOURCE menu selection.
de_DE: Unter den überprüften Geräten wurde kein CD/DVD-Laufwerk gefunden. Mögliche Gründe dafür sind: Sie verwenden eine Bootdisk oder einen Kernel, der Ihr Laufwerk nicht unterstützt, vom Laufwerk benötigte Parameter wurden nicht an den Kernel weitergegeben, die Slint-Disk ist nicht im CD/DVD-Laufwerk, oder Sie verwenden ein Laufwerk, das an einer Plug-and-Play-Soundkarte angeschlossen ist (in diesem Fall reicht es meistens, das Laufwerk direkt an einer IDE-Schnittstelle anzuschließen). Bitte vergewissern Sie sich, dass Sie die richtige Bootdisk für Ihre Hardware verwenden. Lesen Sie die Datei BOOTING für weitere Informationen über das Erzwingen der Erkennung Ihres Laufwerks und versuchen Sie die Installation erneut. Falls alle Bemühungen fehlschlagen, lesen Sie FAQ.TXT für Informationen über das Kopieren von Teilen der CD in Ihre DOS-Partition und installieren Sie das System von dort.
    
    Sie werden nun zum Hauptmenü zurückkehren. Falls Sie erneut das CD Laufwerk suchen möchten, können Sie direkt zum Menüpunkt SOURCE springen.

en: A Slint boot entry has been installed to your EFI boot
    menu.
    
    EFI boot menu entry:
de_DE: Ein Slint Booteintrag wurde in Ihre EFI Bootmenü installiert.
    
    EFI Bootmenüeintrag:

en: A Slint disc was found in device $DRIVE_FOUND.
de_DE: Eine Slint-Disk wurde im Laufwerk $DRIVE_FOUND gefunden.

en: A Slint package directory was found on device $DRIVE_FOUND.
de_DE: Ein Slint-Paketverzeichnis wurde auf Gerät $DRIVE_FOUND gefunden.

en: A Slint package tree was found! Ready to continue.
de_DE: Ein Slint-Paketbaum wurde gefunden! Bereit zum Fortfahren.

en: A networking card using the $card.o module has been detected.
de_DE: Eine Netzwerkkarte, die das Modul $card.o verwendet, wurde gefunden.

en: A new USB device /dev/$STICK was detected with specifications:
    
    --  $VENDOR
    --  $MODEL
    --  $SIZE
    
    If this is the USB stick to use, select 'Yes', otherwise select 'No'.
de_DE: Ein neues USB Gerät /dev/$STICK wurde mit folgenden Spezifikationen gefunden:
    
    -- $VENDOR
    -- $MODEL
    -- $SIZE
    
    Falls dies der zu verwendende USB Stick ist, wählen Sie 'Ja', sonst wählen Sie 'Nein'.

en: A one-line description will be displayed as each package is installed.
de_DE: Eine einzeilige Paketbeschreibung wird angezeigt, während jedes Paket installiert wird.

en: A pointing pen (NCR3125) on some laptops
de_DE: Ein Eingabestift (NCR3125) an einigen Laptops

en: A previous X Window System configuration file has been found.  You can now reconfigure X, replacing the file with a new version (and keeping a backup of the old file), or you can abort leaving the existing config file in place.  Hit ENTER to rename the xorg.conf file to xorg.conf.backup and create a new one, or ESC to abort.
de_DE: Eine vorherige X Window System Konfigurationsdatei wurde gefunden. Sie können nun X neu konfigurieren, was die Datei durch eine neue Version ersetzt (und eine Sicherung der alten Datei macht) oder Sie können abbrechen und die derzeitige Konfigurationsdatei an seinem Ort lassen. Drücken Sie ENTER, um die xorg.conf-Datei in xorg.conf.backup umzubenennen und eine neue zu erstellen oder ESC zum abbrechen.

en: ABORTING
de_DE: ABBRECHEN

en: ABORTING INSTALLATION
de_DE: INSTALLATION ABBRECHEN

en: ADD MOUSE WHEEL SUPPORT
de_DE: FÜGE MAUSRAD UNTERSTÜTZUNG HINZU

en: ASSIGN GATEWAY ADDRESS
de_DE: GATEWAY-ADRESSE ZUWEISEN

en: ASSIGN IP ADDRESS
de_DE: IP-ADRESSE ZUWEISEN

en: ASSIGN NETMASK
de_DE: NETZWERKMASKE ZUWEISEN

en: ATI XL busmouse (mouse card)
de_DE: ATI XL Bus-Maus (Mauskarte)

en: ATTEMPTING TO MOUNT CD/DVD on $DRIVE_FOUND
de_DE: VERSUCHE CD/DVD-LAUFWERK an $DRIVE_FOUND EINZUBINDEN

en: Abort CD installation
de_DE: CD-Installation abbrechen

en: Abort software installation completely
de_DE: Softwareinstallation komplett abbrechen

en: Abort the installation process
de_DE: Installationsvorgang abbrechen

en: Aborting software installation.
de_DE: Softwareinstallation abbrechen.

en: Account setup complete.
de_DE: Erstellen des Kontos abgeschlossen.

en: Activate IP packet forwarding
de_DE: IP Paketweiterleitung aktivieren

en: Activate the Slint PXE Server
de_DE: Slint-PXE-Server aktivieren

en: Activating IPv4 packet forwarding.
de_DE: Aktiviere IPv4-Paketweiterleitung.

en: Activating swap partition ${swappartition}:
de_DE: Aktiviere swap-Partition ${swappartition}:

en: Add a Linux partition to the LILO config
de_DE: Eine Linux Partition zur LILO-Konfiguration hinzufügen

en: Add a Windows FAT or NTFS partition to the LILO config
de_DE: Eine Windows-FAT- oder -NTFS-Partition zur LILO-Konfiguration hinzufügen

en: Additional UNIX groups:
    
    Users can belong to additional UNIX groups on the system.
    For local users using graphical desktop login managers such
    as XDM/KDM, users may need to be members of additional groups
    to access the full functionality of removable media devices.
    
    * Security implications *
    Please be aware that by adding users to additional groups may
    potentially give access to the removable media of other users.
    
    If you are creating a new user for remote shell access only,
    users do not need to belong to any additional groups as standard,
    so you may press ENTER at the next prompt.
de_DE: Weitere UNIX-Gruppen:
    
    Benutzer können weiteren UNIX-Gruppen im System angehören.
    Lokale Benutzer, welche eine grafische Anmeldeoberfläche wie z.B. XDM oder KDM verwenden, müssen möglicherweise erweiterten Gruppen angehören, um vollen Zugriff auf Wechselmedien zu erhalten.
    
    * Auswirkungen auf die Sicherheit *
    Beachten Sie, dass die Zuteilung weiterer Gruppen für Wechselmedien, dem Benutzer möglicherweise Zugriff auf Medien anderer Benutzer gewährt.
    
    Sollten Sie einen Benutzer erstellen wollen, der über einen Fernzugriff mit einer Shell verfügen soll, werden standardmäßig keine weiteren Gruppenzugehörigkeiten benötigt.
    In diesem Fall drücken Sie bei der kommenden Eingabeaufforderung ENTER.

en: Additional groups....:
de_DE: Zusätzliche Gruppen....:

en: All users can read/write to any file
de_DE: Alle Benutzer haben Lese-/Schreibrechte auf alle Dateien

en: All users can read/write to any file (ntfs-3g)
de_DE: Alle Benutzer haben Lese-/Schreibrechte auf alle Dateien (ntfs-3g)

en: An EFI System Partition was found on ${PREFERRED_EFI_PARTITION}, but it has not yet been formatted.  Would you like to format this partition?
de_DE: Eine EFI System Partition wurde auf ${PREFERRED_EFI_PARTITION} gefunden, aber wurde noch nicht formatiert. Möchten Sie diese Partition formatieren?

en: An ISO image of Slint's install DVD was found.
    Do you want me to mount the ISO image and use this as the package source?
de_DE: Ein ISO-Abbild der Slint-Installations-DVD wurde gefunden.
    Möchten Sie das ISO-Abbild einbinden und als Paketquelle verwenden?

en: An installation script was detected in ./install/doinst.sh, but
        was not executed.
de_DE: Ein Installationsskript wurde in ./install/doinst.sh entdeckt, aber
    es wurde nicht ausgeführt.

en: An old Slint boot entry has been found in your EFI boot menu. Would you like to remove this before installing the new Slint boot entry?  This is recommended.
    
    Old EFI boot menu entry:
de_DE: Ein alter Slint Booteintrag wurde in Ihrem EFI Bootmenü gefunden. Möchten Sie diesen entfernen bevor der neue Booteintrag installiert wird? Dies wird empfohlen.
    
    Alter EFI Bootmenüeintrag:

en: Apache, the most widely used web server on the net.
de_DE: Apache, der am weitesten verbreitete Webserver im Internet.

en: Are you sure you want to use this device name
de_DE: Sind Sie sicher, dass Sie diesen Gerätenamen verwenden möchten

en: Ask about using VESA modes at boot; time out to standard
de_DE: Nach der Nutzung von VESA-Modi beim Start fragen; Time-Out als Standard

en: At boot time, how long would you like LILO to wait for you to select an operating system?  If you let LILO time out, it will boot the first OS in the configuration file by default.
de_DE: Wie lange soll LILO warten, bis Sie ein Betriebssystem ausgewählt haben? Sobald die Zeit abgelaufen ist, startet LILO automatisch das erste Betriebssystem in der LILO-Konfigurationsdatei.

en: Attempt to mount the CD/DVD device again
de_DE: Versuchen das CD/DVD-Laufwerk erneut einzubinden

en: Attempting to mount your CD/DVD again with the following command:
    $ArG
de_DE: Versuche das CD/DVD-Laufwerk mit folgendem Kommando erneut einzubinden:
    $ArG

en: Autoconfigure network using NetworkManager
de_DE: Netzwerk mit dem NetworkManager automatisch konfigurieren

en: Available network modules:
de_DE: Verfügbare Netzwerkmodule:

en: BIND (Berkeley Internet Name Domain) is a Domain Name System (DNS) server.
de_DE: BIND (Berkeley Internet Name Domain) ist ein Domain Name System (DNS) Server.

en: BIND (Domain Name System) server
de_DE: BIND (Domain Name System) Server

en: Because users could go snooping through (or destroy, depending on the settings) your Windows partition, you should choose how much access would you like your non-root users to have to partition $DOS_PART.  The access level can range from no access at all, to read-only for everyone, to read-write access for every user on the machine.  A reasonable default (read-write for root only) is chosen, but you may set this any way that you like.
de_DE: Weil Benutzer in Ihrer Windowspartition herumschnüffeln (oder, je nach Einstellung, Daten löschen) können, sollten Sie die Zugriffsrechte auf die Partition $DOS_PART für Ihre nicht-root-Benutzer festlegen. Der Zugriff kann von keinem Zugriff, über lesenden Zugriff für jedermann, bis Lese-/Schreibzugriff für alle Benutzer auf der Maschine festgelegt werden. Als Standard ist Lese-/Schreibzugriff für den root-Benutzer definiert. Sie können die Einstellung jedoch an Ihre Bedürfnisse anpassen.

en: Brltty (Braille display daemon)
de_DE: Brltty (Braille Anzeigedienst)

en: Btrfs Copy-on-Write B-tree Filesystem
de_DE: Btrfs B-tree Copy-On-Write-Dateisystem

en: Btrfs is a B-tree copy-on-write filesystem.
de_DE: Btrfs ist ein B-tree Copy-On-Write-Dateisystem.

en: CAN'T ADD WINDOWS PARTITION
de_DE: KANN WINDOWSPARTITION NICHT HINZUFÜGEN

en: CAN'T INSTALL LILO
de_DE: KANN LILO NICHT INSTALLIEREN

en: CANNOT INSTALL SOFTWARE YET
de_DE: KANN DIE SOFTWARE NOCH NICHT INSTALLIEREN

en: CANNOT START PXE SERVER YET
de_DE: KANN DEN PXE-SERVER NOCH NICHT STARTEN

en: CARD DETECTED
de_DE: KARTE GEFUNDEN

en: CD/DVD DRIVE FOUND
de_DE: CD/DVD-LAUFWERK GEFUNDEN

en: CD/DVD DRIVE NOT FOUND
de_DE: CD/DVD-LAUFWERK NICHT GEFUNDEN

en: CD/DVD master on first IDE bus (unlikely)
de_DE: CD/DVD-Master am ersten IDE-Bus (unwahrscheinlich)

en: CD/DVD master on fourth IDE bus
de_DE: CD/DVD-Master am vierten IDE-Bus

en: CD/DVD master on second IDE bus
de_DE: CD/DVD-Master am zweiten IDE-Bus

en: CD/DVD master on third IDE bus
de_DE: CD/DVD-Master am dritten IDE-Bus

en: CD/DVD slave on first IDE bus
de_DE: CD/DVD-Slave am ersten IDE-Bus

en: CD/DVD slave on fourth IDE bus
de_DE: CD/DVD-Slave am vierten IDE-Bus

en: CD/DVD slave on second IDE bus
de_DE: CD/DVD-Slave am zweiten IDE-Bus

en: CD/DVD slave on third IDE bus
de_DE: CD/DVD-Slave am dritten IDE-Bus

en: CHECK SWAP PARTITIONS FOR BAD BLOCKS?
de_DE: SWAP-PARTITION AUF FEHLERHAFTE BLÖCKE ÜBERPRÜFEN?

en: CHOOSE LILO TIMEOUT
de_DE: WARTEZEIT FÜR LILO WÄHLEN

en: CONFIGURATION TYPE FOR $HOSTNM.$DOMAIN
de_DE: KONFIGURATIONSTYP FÜR $HOSTNM.$DOMAIN

en: CONFIGURE LILO TO USE FRAME BUFFER CONSOLE?
de_DE: KONFIGURIERE LILO, UM EINE BILDSPEICHERKONSOLE (FRAMEBUFFER) ZU VERWENDEN?

en: CONFIGURE NETWORK?
de_DE: NETZWERK KONFIGURIEREN?

en: CONFIGURE THE SYSTEM
de_DE: KONFIGURIERE DAS SYSTEM

en: CONFIGURE X SERVER?
de_DE: X-SERVER KONFIGURIEREN?

en: CONFIRM LOCATION TO INSTALL LILO
de_DE: ORT BESTÄTIGEN, AN DEM LILO INSTALLIERT WIRD

en: CONFIRM NETWORK SETUP
de_DE: NETZWERKEINRICHTUNG BESTÄTIGEN

en: CONFIRM SETUP COMPLETE
de_DE: SETUP VOLLSTÄNDIG ABGESCHLOSSEN

en: CONFIRM STARTUP SERVICES TO RUN
de_DE: BESTÄTIGEN DER ZU STARTENDEN DIENSTE

en: CONTENTS OF PACKAGE: $PkG
de_DE: INHALTE VON PAKET: $PkG

en: CREATING USB BOOT STICK
de_DE: ERSTELLE USB-BOOTSTICK

en: CREATION OF REGULAR USER ACCOUNTS
de_DE: REGULÄRE BENUTZER ANLEGEN

en: CUPS print server
de_DE: CUPS Druckserver

en: Can't umount /var/log/mount.  Reboot machine and run setup again.
de_DE: Kann /var/log/mount nicht auswerfen. Starten Sie Ihren Computer neu und führen Sie die Installation erneut aus.

en: Canceled.
de_DE: Abgebrochen.

en: Cannot install $package:  external compression utility $packagecompression missing
de_DE: $package kann nicht installiert werden: externe Kompressionssoftware $packagecompression fehlt

en: Cannot install $package:  file does not end in .tgz, .tbz, .tlz, or .txz
de_DE: $package kann nicht installiert werden: die Datei endet nicht in .tgz, .tbz, .tlz, oder .txz

en: Cannot install $package:  file not found
de_DE: $package kann nicht installiert werden: Datei nicht gefunden

en: Choose Slint installation scripts to run again
de_DE: Slint-Installationsskripte erneut ausführen

en: Choose a default window manager for X
de_DE: Wählen Sie einen Standard-Fenstermanager für X

en: Configure basic network settings
de_DE: Konfiguriere grundlegende Netzwerkeinstellungen

en: Configure the console mouse support (GPM).
de_DE: Konfiguriere Mausunterstützung in der Konsole (GPM).

en: Configure your network parameters
de_DE: Konfigurieren Ihrer Netzwerkparameter

en: Continue
de_DE: Fortfahren

en: Continue the configuration (done making boot sticks)
de_DE: Fortfahren mit der Konfiguration (fertig mit dem Erstellen von Bootsticks)

en: Continue with the installation
de_DE: Fortfahren mit der Installation

en: Could not find the kernel and/or initial ramdisk files.
    These are required for booting the client computer.
    Please try to setup the SOURCE location correctly.
de_DE: Konnte den Kernel und/oder die initiale Ramdisk nicht finden.
    Diese werden für das Booten des Client-Rechners benötigt. 
    Bitte versuchen Sie, den Ort der Quelle korrekt zu definieren.

en: Create
de_DE: Erstellen

en: Create a USB Linux boot stick
de_DE: Erstellen eines USB-Linux-Bootsticks

en: Create a new user account
de_DE: Neuen Benutzer anlegen

en: Create a swap partition with Linux fdisk, and then try this again.
de_DE: Eine swap-Partition mit Linux fdisk erstellen und erneut versuchen.

en: Creating $CONTROL character device with major:$MAJOR minor:$MINOR.
de_DE: Erstelle das Zeichengerät $CONTROL mit Majornummer:$MAJOR Minornummer:$MINOR.

en: Creating SYSLINUX bootdisk for $ROOT_DEVICE on /dev/$STICK.
de_DE: Erstelle SYSLINUX Bootdisk für $ROOT_DEVICE auf /dev/$STICK

en: Creating Slackware package:  ${TARGET_NAME}/${TAR_NAME}.${EXTENSION}
de_DE: Erstelle Slackware-Paket: ${TARGET_NAME}/${TAR_NAME}.${EXTENSION}

en: Creating link from $TIMEZONE to localtime in /etc...
de_DE: Erstelle Link von $TIMEZONE auf localtime in /etc...

en: Creating new account...
de_DE: Erstelle neues Konto...

en: Creating your new ./install/doinst.sh...
de_DE: Erstelle Ihr neues ./install/doinst.sh...

en: Creation of user accounts completed
de_DE: Erstellung der Benutzerkonten abgeschlossen

en: Current NFS mounts:
de_DE: Aktuelle NFS-Mounts:

en: D-Bus system message bus
de_DE: D-Bus Systemnachrichtenbus

en: DEVICE FILE NOT FOUND
de_DE: GERÄTE-DATEI NICHT GEFUNDEN

en: DHCP CONFIGURATION
de_DE: DHCP KONFIGURIEREN

en: DHCP SERVER CONFIGURATION
de_DE: DHCP-SERVER KONFIGURIEREN

en: DIRECTORY NOT FOUND
de_DE: VERZEICHNIS NICHT GEFUNDEN

en: DONE ADDING FAT or NTFS PARTITIONS
de_DE: HINZUFÜGEN DER FAT- oder NTFS-PARTITIONEN ABGESCHLOSSEN

en: DONE ADDING LINUX PARTITIONS TO /etc/fstab
de_DE: HINZUFÜGEN VON LINUX-PARTITIONEN ZU /etc/fstab ABGESCHLOSSEN

en: DONE INSTALLING PACKAGES
de_DE: PAKETINSTALLATION ABGESCHLOSSEN

en: Didn't work.
de_DE: Fehlgeschlagen.

en: Disabling IPv4 packet forwarding.
de_DE: Deaktiviere IPv4-Paketweiterleitung

en: Display the already created user accounts
de_DE: Bereits existierende Benutzer anzeigen

en: Do not install ELILO
de_DE: ELILO nicht installieren

en: Do not install GRUB
de_DE: GRUB nicht installieren

en: Do not install LILO
de_DE: LILO nicht installieren

en: Do not install a boot menu entry
de_DE: Bootmenü-Eintrag nicht installieren

en: Do not install package $shortname
de_DE: Paket $shortname nicht installieren

en: Do not select a layout variant
de_DE: Keine Layoutvariante wählen

en: Do not select an additional layout
de_DE: Kein weiteres Layout auswählen

en: Do you confirm that you want to install Slint on /dev/$CHOICE?
de_DE: Bestätigen Sie, dass Sie Slint auf /dev/$CHOICE installieren möchten?

en: Do you have a gateway?
de_DE: Haben Sie einen Gateway?

en: Do you need to try setting up NFS again?
de_DE: Müssen Sie versuchen, NFS erneut zu konfigurieren?

en: Do you want to format Linux partition ${ArG1}?
de_DE: Wollen Sie die Linux-Partition ${ArG1} formatieren?

en: Do you want to install the GRUB boot loader?
de_DE: Möchten Sie den GRUB Bootloader installieren?

en: Do you want to install the KDE packages?
de_DE: Möchten Sie die KDE-Pakete installieren?

en: Do you want to try setting up Samba again?
de_DE: Wollen Sie versuchen, Samba erneut zu konfigurieren?

en: Does your mouse (${MOUSE_NAME}) have a wheel and if so, would you like to have it enabled?
de_DE: Hat Ihre Maus (${MOUSE_NAME}) ein Rad und möchten Sie es in diesem Fall aktivieren?

en: Domain name:
de_DE: Domainname:

en: Don't wait at all - boot straight into the first OS
de_DE: Nicht warten - das erste Betriebssystem direkt starten

en: Dutch
de_DE: Niederländisch

en: EFI BOOT ENTRY INSTALLED
de_DE: EFI BOOTEINTRAG INSTALLIERT

en: EFI SYSTEM PARTITION RECOGNIZED
de_DE: EFI SYSTEM PARTITION ERKANNT

en: ELILO (EFI Linux Loader) installation
de_DE: ELILO (EFI Linux Loader) Installation

en: ELILO is a Linux boot loader for EFI based systems.  Installing ELILO will allow you to boot your Linux system from the hard drive after selecting it from the UEFI boot menu.  Since an EFI System Partition was detected on this machine, it is recommended that you install ELILO now.  Please select an option:
de_DE: ELILO ist ein Linuxbootloader für EFI-basierte Systeme. Installieren von ELILO wird es ermöglichen, Ihr Linuxsystem von der Festplatte zu starten, nachdem es vom UEFI Bootmenü gewählt wurde. Da eine EFI Systempartition auf diesem Rechner gefunden wurde, wird empfohlen, dass Sie ELILO jetzt installieren. Bitte wählen Sie eine Option:

en: ENABLE DHCP SERVER
de_DE: AKTIVIERE DHCP-SERVER

en: ENTER CD/DVD DEVICE MANUALLY
de_DE: CD/DVD-LAUFWERK MANUELL ANGEBEN

en: ENTER DOMAINNAME FOR $HOSTNM
de_DE: DOMAINNAME FÜR $HOSTNM EINGEBEN

en: ENTER GATEWAY ADDRESS
de_DE: EINGEBEN DER GATEWAY-ADRESSE

en: ENTER HOSTNAME
de_DE: HOSTNAME EINGEBEN

en: ENTER IP ADDRESS FOR $HOSTNM.$DOMAIN
de_DE: IP ADRESSE FÜR $HOSTNM.$DOMAIN EINGEBEN

en: ENTER IP ADDRESS OF NFS SERVER
de_DE: GEBEN SIE DIE IP-ADRESSE DES NFS-SERVERS EIN

en: ENTER NETMASK FOR LOCAL NETWORK
de_DE: NETZMASKE FÜR LOKALES NETZWERK EINGEBEN

en: ENTER SHARE ADDRESS OF SAMBA SERVER
de_DE: GEBEN SIE DIE FREIGABEADRESSE DES SAMBA-SERVERS AN

en: ERROR ATTEMPTING TO INSTALL KERNEL
de_DE: FEHLER BEIM VERSUCH DEN KERNEL ZU INSTALLIEREN

en: ERROR:  No EFI System Partition mounted on /boot/efi.
de_DE: FEHLER: Keine EFI-Systempartition eingehängt unter /boot/efi.

en: ERROR:  No kernel found at /boot/vmlinuz.
de_DE: FEHLER: Kein Kernel gefunden unter /boot/vmlinuz

en: ERROR:  Package $INCOMINGDIR/$NNAME did not install
    correctly.  You may need to reinstall your old package
    to avoid problems.  Make sure the new package is not
    corrupted.
de_DE: FEHLER: Paket $INCOMINGDIR/$NNAME wurde nicht korrekt installiert.
            Sie müssen eventuell Ihr altes Paket neu installieren, um Probleme 
            zu vermeiden. Stellen Sie sicher, dass das neue Paket nicht 
            beschädigt ist.

en: ERROR:  System is not running under UEFI.
de_DE: FEHLER: System läuft nicht unter UEFI.

en: ERROR:  bzip2 compression utility not found in $PATH.
de_DE: FEHLER: Das Kompressionswerkzeug bzip2 wurde unter $PATH nicht gefunden.

en: ERROR:  bzip2 returned error code $ERRCODE -- makepkg failed.
de_DE: FEHLER: bzip2 gab den Fehlercode $ERRCODE zurück -- makepkg fehlgeschlagen.

en: ERROR:  gzip compression utility not found in $PATH.
de_DE: FEHLER: Das Kompressionswerkzeug gzip wurde unter $PATH nicht gefunden.

en: ERROR:  gzip returned error code $ERRCODE -- makepkg failed.
de_DE: FEHLER: gzip gab den Fehlercode $ERRCODE zurück -- makepkg fehlgeschlagen.

en: ERROR:  lzma compression utility not found in $PATH.
de_DE: FEHLER: Das Kompressionswerkzeug lzma wurde unter $PATH nicht gefunden.

en: ERROR:  lzma returned error code $ERRCODE -- makepkg failed.
de_DE: FEHLER: lzma gab den Fehlercode $ERRCODE zurück -- makepkg fehlgeschlagen.

en: ERROR:  xz compression utility not found in $PATH.
de_DE: FEHLER: Das Kompressionswerkzeug xz wurde unter $PATH nicht gefunden.

en: ERROR:  xz returned error code $ERRCODE -- makepkg failed.
de_DE: FEHLER: xz gab den Fehlercode $ERRCODE zurück -- makepkg fehlgeschlagen.

en: ERROR: No Linux Native Partitions
de_DE: FEHLER: Keine nativen Linux-Partitionen

en: ERROR: TARGET PARTITION FULL
de_DE: FEHLER: ZIELPARTITION IST VOLL

en: ERROR: USB BOOT STICK NOT CREATED
de_DE: FEHLER: USB BOOT STICK NICHT ERSTELLT

en: EXIT
de_DE: VERLASSEN

en: EXPERT LILO INSTALLATION
de_DE: LILO EXPERTENINSTALLATION

en: Either the source packages are inappropriate for the target system:
    Slint version $SLINTVERSION (${SFX}-bit)
    or the file $INSTALL_PATH/slint/DONOTREMOVEME.TXT is missing.
    Please try again to set the source of packages
de_DE: Entweder sind die Paketquellen ungegeignet für das Zielsystem:
    Slint version $SLINTVERSION (${SFX}-bit)
    oder die Datei $INSTALL_PATH/slint/DONOTREMOVEME.TXT fehlt.
    Bitte geben Sie erneut die Quelle der Pakete ein

en: English (USA)
de_DE: Englisch (USA)

en: Enter 1 to select a keyboard map:
de_DE: Geben Sie 1 ein, um ein Tastaturlayout zu wählen:

en: Enter the address for the gateway on your network, such as:
de_DE: Geben Sie die Adresse für das Gateway in Ihrem Netzwerk ein, wie beispielsweise:

en: Enter your IP address for the local machine.  Example: 
    111.112.113.114
    Enter IP address for $HOSTNM (aaa.bbb.ccc.ddd):
de_DE: Geben Sie Ihre IP-Adresse für den lokalen Rechner ein. Beispiel:
    111.112.113.114
    Geben Sie die IP-Adresse für $HOSTNM (aaa.bbb.ccc.ddd) ein:

en: Enter your netmask.  This will generally look something
    like this: 255.255.255.0
    Enter netmask (aaa.bbb.ccc.ddd):
de_DE: Geben Sie Ihre Netzmaske ein. Diese sieht im Allgemeinen 
    etwa so aus: 255.255.255.0
    Netzmaske eingeben (aaa.bbb.ccc.ddd):

en: Error running useradd command -- account not created!
      
    (command: $CMD)
de_DE: Fehler beim Ausführen des Befehls useradd -- Das Konto wurde nicht erstellt!
    
    (Befehl: $CMD)

en: Everyone has read access, but only root can write
de_DE: Jeder hat Lesezugriff, aber nur root hat Schreibzugriff

en: Everyone has read access, but only root can write (ntfs-3g)
de_DE: Jeder hat Lesezugriff, aber nur root hat Schreibzugriff (ntfs-3g)

en: Everyone has read only access
de_DE: Jeder hat Lesezugriff

en: Everyone has read only access (built-in kernel ntfs driver)
de_DE: Jeder hat Lesezugriff (im Kernel eingebauter NTFS-Treiber)

en: Executing install script for $package_name.
de_DE: Ausführen des Installationsskripts für $package_name.

en: Exit Pkgtool
de_DE: Verlassen von Pkgtool

en: Exit Slint Linux Setup
de_DE: Verlassen des Slint-Linux-Setups

en: Exit Slint PXE Setup
de_DE: Verlassen des Slint-PXE-Setups

en: Expiry date (YYYY-MM-DD) []:
de_DE: Ablaufdatum (YYYY-MM-DD) []:

en: Expiry date..........:
de_DE: Ablaufdatum..........:

en: Exploding package $PKG in current directory:
de_DE: Extrahiere Paket $PKG ins aktuelle Verzeichnis.

en: Ext2 is the traditional Linux file system and is fast and stable.
de_DE: Ext2 ist das traditionelle Linux-Dateisystem und es ist schnell und stabil.

en: Ext3 Journaling Filesystem
de_DE: Ext3 Journaling-Dateisystem

en: Ext3 is the journaling version of the Ext2 filesystem.
de_DE: Ext3 ist die Journaling-Version des Ext2 Dateisystems.

en: Ext4 Journaling Filesystem
de_DE: Ext4 Journaling-Dateisystem

en: Ext4 is the successor to the ext3 filesystem.
de_DE: Ext4 ist der Nachfolger des Ext3 Dateisystems.

en: FAT or NTFS PARTITIONS DETECTED
de_DE: FAT- oder NTFS-PARTITIONEN ENTDECKT

en: FETCHING CONFIGURATION
de_DE: KONFIGURATION ABRUFEN

en: FORMAT EFI PARTITION ${PREFERRED_EFI_PARTITION}?
de_DE: FORMATIEREN VON EFI PARTITION ${PREFERRED_EFI_PARTITION}?

en: FORMAT PARTITION $ArG1
de_DE: PARTITION $ArG1 FORMATIEREN

en: FORMATTING
de_DE: FORMATIERE

en: FORMATTING EFI PARTITION ${PREFERRED_EFI_PARTITION}
de_DE: FORMATIERE EFI PARTITION ${PREFERRED_EFI_PARTITION}

en: FOUND EXISTING xorg.conf in $ArG
de_DE: BESTEHENDE xorg.conf in $ArG GEFUNDEN

en: FTP/HTTP DOWNLOAD FAILURE
de_DE: FTP/HTTP-FEHLER BEIM HERUNTERLADEN

en: FUSE is an interface to allow userspace programs to use filesystems.
de_DE: FUSE: Schnittstelle erlaubt Nutzung von Dateisystemen in Anwendungsprogrammen

en: Filesystem in Userspace library
de_DE: Dateisystem in Userspace Bibliothek

en: Finished setting up EFI System Partition.
de_DE: Einrichtung der EFI System Partition abgeschlossen.

en: Finished setting up Linux partitions.
de_DE: Das Einrichten der Linux-Partitionen ist abgeschlossen.

en: Finished setting up non-Linux partitions.
de_DE: Einrichten der nicht-Linux-Partitionen abgeschlossen.

en: Finished: do not select additional options.
de_DE: Fertig: keine weiteren Optionen auswählen.

en: First CD/DVD drive
de_DE: Erstes CD/DVD-Laufwerk

en: First command to run is 'source /etc/profile'.
    This will setup the PATH for you.
de_DE: Der erste zu startende Befehl ist 'source /etc/profile'. 
    Dies wird den PATH für Sie einrichten.

en: First parallel port ATAPI CD
de_DE: ATAPI-CD am ersten Parallelport

en: First, we'll need the name you'd like to give your host.
    Only the base hostname is needed right now. (not the domain)
    
    Enter hostname:
de_DE: Als erstes benötigen wir den Namen, den Sie Ihrem Host geben wollen. 
    Nur der grundlegende Hostname wird momentan benötigt (nicht die Domain)
    
    Geben Sie den Hostname ein:

en: Flash-Friendly File System
de_DE: Flash-freundliches Dateisystem

en: Formatting $ArG1
    Size in 1K blocks: $SIZE
    Filesystem type: ext2
de_DE: Formatiere $ArG1
    Größe in 1K-Blöcken: $SIZE
    Dateisystem-Typ: ext2

en: Formatting $ArG1
    Size in 1K blocks: $SIZE
    Filesystem type: ext3
de_DE: Formatiere $ArG1
    Größe in 1K-Blöcken: $SIZE
    Dateisystem-Typ: ext3

en: Formatting $ArG1
    Size in 1K blocks: $SIZE
    Filesystem type: ext4
de_DE: Formatiere $ArG1
    Größe in 1K-Blöcken: $SIZE
    Dateisystem-Typ: ext4

en: Formatting $ArG1
    Size in 1K blocks: $SIZE
    Filesystem type: jfs
de_DE: Formatiere $ArG1
    Größe in 1K-Blöcken: $SIZE
    Dateisystem-Typ: jfs

en: Formatting $ArG1
    Size in 1K blocks: $SIZE
    Filesystem type: reiserfs
de_DE: Formatiere $ArG1
    Größe in 1K-Blöcken: $SIZE
    Dateisystem-Typ: reiserfs

en: Formatting $ArG1
    Size in 1K blocks: $SIZE
    Filesystem type: xfs
de_DE: Formatiere $ArG1
    Größe in 1K-Blöcken: $SIZE
    Dateisystem-Typ: xfs

en: Formatting $ArG1
    Size in 1K blocks: $SIZE 
    Filesystem type: btrfs
de_DE: Formatiere $ArG1
    Größe in 1K-Blöcken: $SIZE 
    Dateisystem-Typ: btrfs

en: Formatting $ArG1 with filesystem btrfs.
de_DE: Formatiere $ArG1 mit dem Dateisystem btrfs.

en: Formatting $ArG1 with filesystem ext2.
de_DE: Formatiere $ArG1 mit dem Dateisystem ext2.

en: Formatting $ArG1 with filesystem ext3.
de_DE: Formatiere $ArG1 mit dem Dateisystem ext3.

en: Formatting $ArG1 with filesystem ext4.
de_DE: Formatiere $ArG1 mit dem Dateisystem ext4.

en: Formatting $ArG1 with filesystem jfs.
de_DE: Formatiere $ArG1 mit dem Dateisystem jfs.

en: Formatting $ArG1 with filesystem reiserfs.
de_DE: Formatiere $ArG1 mit dem Dateisystem reiserfs.

en: Formatting $ArG1 with filesystem xfs.
de_DE: Formatiere $ArG1 mit dem Dateisystem xfs.

en: Formatting EFI System Partition ${PREFERRED_EFI_PARTITION} as FAT32.
de_DE: Formatiere EFI System Partition ${PREFERRED_EFI_PARTITION} als FAT32.

en: Fourth CD/DVD drive
de_DE: Viertes CD/DVD-Laufwerk

en: Fourth parallel port ATAPI CD
de_DE: ATAPI-CD am vierten Parallelport

en: Frame buffer console, 1024x768x256
de_DE: Grafische Konsole, 1024x768x256

en: Frame buffer console, 1024x768x32k
de_DE: Grafische Konsole, 1024x768x32k

en: Frame buffer console, 1024x768x64k
de_DE: Grafische Konsole, 1024x768x64k

en: Frame buffer console, 640x480x256
de_DE: Grafische Konsole, 640x480x256

en: Frame buffer console, 640x480x32k
de_DE: Grafische Konsole, 640x480x32k

en: Frame buffer console, 640x480x64k
de_DE: Grafische Konsole, 640x480x64k

en: Frame buffer console, 800x600x256
de_DE: Grafische Konsole, 800x600x256

en: Frame buffer console, 800x600x32k
de_DE: Grafische Konsole, 800x600x32k

en: Frame buffer console, 800x600x64k
de_DE: Grafische Konsole, 800x600x64k

en: French
de_DE: Französisch

en: GPM CONFIGURATION
de_DE: GPM KONFIGURATION

en: Genitizer tablet (relative mode)
de_DE: Genitizer Tablet (relativer Modus)

en: Genius Netmouse on PS/2 port
de_DE: Genius Netmouse am PS/2-Anschluss

en: German
de_DE: Deutsch

en: Go with driver default (usually 8-bit)
de_DE: Mit Treiberstandard Wert (üblicherweise 8-Bit) fortfahren

en: Good! We're all set on the local end, but now we need to know
    where to find the software packages to install.  First, we need
    the IP address of the machine where the Slint sources are
    stored.
de_DE: Gut, soweit ist alles bereit! Nun müssen wir wissen wo die
    Softwarepakete für die Installation gefunden werden können.
    Zuerst brauchen wir die IP-Adresse des Computers, auf dem
    die Slint-Quellen gespeichert sind.

en: Greek
de_DE: Griechisch

en: Group "$group" does not exist
de_DE: Gruppe "$group" existiert nicht

en: HAL makes access to CD/DVD drives and USB devices easier.
de_DE: HAL macht den Zugriff auf CD/DVD-Laufwerken und USB-Geräten einfacher.

en: HARDWARE CLOCK SET TO UTC?
de_DE: HARDWAREUHR AUF UTC GESTELLT?

en: HP printer/scanner daemons
de_DE: HP Drucker/Scanner Daemons

en: Hardware clock is set to UTC
de_DE: Hardwareuhr ist auf UTC eingestellt

en: Hardware clock is set to local time
de_DE: Hardwareuhr ist auf Lokalzeit eingestellt

en: Here are the already registered ordinary users:
de_DE: Hier sind die bereits registrierten regulären Benutzer:

en: Here is your current IP address, full hostname, and base hostname:
    $IPADDR       $HOSTNM.$DOMAIN    $HOSTNM
    
    Please give the IP address of the name server to use,
    such as $DNSSAMPLE.
    
    You can add more Domain Name Servers later by editing $RESOLV.
    
    Primary name server to use (aaa.bbb.ccc.ddd):
de_DE: Hier ist Ihre aktuelle IP-Adresse, voller Hostname und Basishostname:
    $IPADDR $HOSTNM.$DOMAIN $HOSTNM
    
    Bitte geben Sie die IP-Adresse des zu verwendenden Nameserver an, wie beispielsweise $DNSSAMPLE.
    
    Sie können später mehrere Domain Name Server hinzufügen indem Sie $RESOLV bearbeiten.
    
    Primär zu verwendender Nameserver (aaa.bbb.ccc.ddd):

en: Here's what would be removed (and left behind) if you removed the package(s):
de_DE: Hier steht, was entfernt werden (und zurück bleiben) würde, wenn Sie das/die Paket(e) entfernen würden:

en: Highest DHCP Client Address:
de_DE: Höchste DHCP-Client-Adresse:

en: Hit OK to return to the main menu.
de_DE: Drücken Sie OK, um zum Hauptmenü zurückzukehren.

en: Home directory [ ${defhome}/${LOGIN} ]
de_DE: Home-Verzeichnis [ ${defhome}/${LOGIN} ]

en: Home directory.......:
de_DE: Home-Verzeichnis.......:

en: I can't find a device named $ArG1 !
de_DE: Ich kann kein Gerät mit dem Namen $ArG1 finden!

en: I can't find a device named $ArG1. Are you sure you want to use this device name?
de_DE: Ich kann kein Gerät namens $ArG1 finden. Sind Sie sicher, dass Sie diesen Gerätenamen verwenden möchten?

en: IBM's Journaled Filesystem
de_DE: IBMs Journaling-Dateisystem

en: ICE Window Manager
de_DE: ICE Fenstermanager

en: IN USE
de_DE: WIRD VERWENDET

en: INCLUDE EXTRA PARAMETERS IN THE BOOT COMMAND LINE?
de_DE: ZUSÄTZLICHE PARAMETER IN DIE BOOT-KOMMANDOZEILE AUFNEHMEN?

en: INITIALIZING NETWORK
de_DE: INITIALISIERE DAS NETZWERK

en: INSERT DISK
de_DE: DISK EINLEGEN

en: INSTALL BOOT MENU ENTRY?
de_DE: INSTALLIEREN EINES BOOTMENÜ-EINTRAGS?

en: INSTALL ELILO
de_DE: INSTALLIEREN VON ELILO

en: INSTALL FROM THE CURRENT FILESYSTEM
de_DE: AUS DEM AKTUELLEN DATEISYSTEM INSTALLIEREN

en: INSTALL KDE PACKAGES?
de_DE: KDE-PAKETE INSTALLIEREN?

en: INSTALL LILO
de_DE: LILO INSTALLIEREN

en: INSTALLING FROM HARD DISK
de_DE: VON DER FESTPLATTE INSTALLIEREN

en: INVALID DIRECTORY ENTERED
de_DE: UNGÜLTIGES VERZEICHNIS ANGEGEBEN

en: IP Address:
de_DE: IP-Adresse:

en: IP address:
de_DE: IP-Adresse:

en: If this partition has not been formatted, you should format it.  NOTE: This will erase all data on it.  Would you like to format this partition?
de_DE: Falls diese Partition noch nicht formatiert wurde, sollten Sie dies nun tun. ACHTUNG: Alle Daten werden gelöscht. Wollen Sie diese Partition formatieren?

en: If you don't have a gateway on your network just hit ENTER
    without entering a gateway IP address.
    
    Enter gateway address (aaa.bbb.ccc.ddd):
de_DE: Wenn Sie keinen Gateway in Ihrem Netzwerk haben, drücken Sie einfach ENTER
    ohne eine Gateway-IP-Adresse einzugeben. 
    
    Geben Sie die Gatewayadresse ein (aaa.bbb.ccc.ddd):

en: If you like, X can attempt to probe for your video hardware and mouse, and write an initial configuration file to /etc/X11/xorg.conf.  Would you like to do this now?
de_DE: Wenn Sie wünschen, kann X versuchen Ihre Videohardware und Maus zu erkennen und eine erste Konfiguration in /etc/X11/xorg.conf schreiben. Möchten Sie dies nun tun?

en: If you like, we can look to see what kind of network card you have in your machine, and if we find one create an /etc/rc.d/rc.netdevice script to load the module for it at boot time.  There's a slight bit of danger that the probing can cause problems, but it almost always works.  If you'd rather configure your system manually, you can skip the probing process and edit /etc/rc.d/rc.modules or /etc/modules.conf later to have it load the right module.
de_DE: Wenn Sie wünschen, können wir nachschauen welche Art von Netzwerkkarte Sie in Ihrem Rechner haben und wenn wir eine solche finden, ein /etc/rc.d/rc.netdevice Skript erstellen, um das Modul dafür während des Bootens zu laden. Es gibt eine geringe Gefahr, dass das Testen Probleme bereiten kann, aber es funktioniert fast immer. Wenn Sie lieber Ihr System manuell konfigurieren wollen, können Sie den Testprozess überspringen und /etc/rc.d/rc.modules oder /etc/modules.conf später manuell bearbeiten, um das richtige Modul laden zu lassen.

en: If you're upgrading an existing Slint system, you might want to
    remove old packages before you run 'setup' to install the new ones. If
    you don't, your system will still work but there might be some old files
    left laying around on your drive.
    
    Just mount your Linux partitions under /mnt and type 'pkgtool'. If you
    don't know how to mount your partitions, type 'pkgtool' and it will tell
    you how it's done.
    
    To partition your hard drive(s), use 'cfdisk' or 'fdisk'.
    For systems using GPT instead of MBR, partition using 'cgdisk' or 'gdisk'.
    To activate PCMCIA/Cardbus devices needed for installation, type 'pcmcia'.
    To start the main installation (after partitioning), type 'setup'.
de_DE: Wenn Sie ein existierendes Slint-System aktualisieren, möchten Sie
    eventuell alte Pakete entfernen bevor Sie 'setup' starten, um die neuen
    Pakete zu installieren. Wenn Sie dies nicht möchten, wird Ihr System weiter
    funktionieren, aber es könnten einige alte Dateien auf Ihrem Laufwerk herum
    liegen.
    Hängen Sie einfach Ihre Linuxpartitionen unter /mnt ein und geben Sie
    'pkgtool' ein. Wenn Sie nicht wissen wie Ihre Partitionen eingehängt werden,
    geben Sie 'pkgtool' ein und es wird Ihnen sagen wie es gemacht wird.
    
    Um Ihre Festplatte(n) zu partitionieren, verwenden Sie 'cfdisk' oder
    'fdisk'.
    Für Systeme, die GPT anstelle von MBR verwenden, partitionieren Sie mit
    'cgdisk' oder 'gdisk'.
    Um PCMCIA/Cardbus Geräte zu aktivieren, die für die Installation benötigt
    werden, geben Sie 'pcmcia' ein.
    Um die Hauptinstallation (nach Partitionierung) zu starten, geben Sie
    'setup' ein.

en: If your computer supports booting from a USB device, it is recommended that you make a USB boot stick for your system at this time. It will boot your computer straight into the root filesystem on $ROOT_DEVICE.
    
    Please insert a USB flash memory stick and then press ENTER to create a boot stick.
    
    WARNING!  The existing contents of the USB stick will be erased.
de_DE: Wenn Ihr Rechner das Booten von einem USB-Gerät unterstützt, wird empfohlen, dass Sie jetzt einen USB-Bootstick für Ihr System erstellen. Dieser wird Ihren Rechner direkt auf das root-Dateisystem auf $ROOT_DEVICE booten.
    
    Bitte legen Sie einen USB Flash Memory Stick ein und drücken Sie dann ENTER, um den Bootstick zu erstellen.
    
    WARNUNG! Die existierenden Inhalte des USB Sticks werden gelöscht.

en: Ignore the error and continue
de_DE: Den Fehler ignorieren und fortfahren

en: In order to install directly from the hard disk you must have a partition (such as /dev/sda1, /dev/sdb5, etc) with the Slint distribution's slint/ directory like you'd find it on the FTP site.
    
    Please enter the partition (such as /dev/sda1) where the Slint sources can be found, or [enter] to see a partition list
de_DE: Um direkt von der Festplatte zu installieren, müssen Sie eine Partition (wie /dev/sda1, dev/sdb5, etc.) mit dem slint/-Verzeichnis der Slint-Distribution, wie es auf dem FTP-Server zu finden wäre, haben.
    
    Bitte geben Sie die Partition ein, auf der sich die Slint-Quellen befinden (z.B. /dev/sda1), oder drücken Sie die [Eingabetaste] um eine Liste der Partitionen zu sehen

en: In order to make these partitions visible from Linux, we  need to add them to your /etc/fstab.  Please pick a partition to  add to /etc/fstab, or select '---' to continue with the installation  process.
de_DE: Um die Partitionen für Linux sichtbar zu machen, müssen wir diese zu /etc/fstab hinzufügen. Bitte wählen Sie eine Partition, die zu /etc/fstab hinzugefügt werden soll, oder wählen Sie '---' um den Installationsvorgang fortzusetzen.

en: Inetd daemon (this allows:  time, ftp, comsat, talk, finger, and auth).
de_DE: Inetd Daemon (dieser ermöglicht: time, ftp, comsat, talk, finger und auth).

en: Initial group [ ${defgroup} ]:
de_DE: Anfangsgruppe [ ${defgroup} ]:

en: Initial group........:
de_DE: Anfangsgruppe........:

en: Install ELILO on the EFI System Partition
de_DE: Installieren von ELILO auf der EFI Systempartition

en: Install GRUB
de_DE: GRUB installieren

en: Install LILO
de_DE: LILO installieren

en: Install LILO anyway
de_DE: LILO trotzdem installieren

en: Install a Linux kernel from a bootdisk
de_DE: Installation eines Linuxkernels von einer Bootdisk

en: Install a boot menu entry
de_DE: Installieren eines Bootmenü-Eintrags

en: Install from NFS (Network File System)
de_DE: Aus einer NFS (Network File System) Freigabe installieren

en: Install from Samba share
de_DE: Aus einer Samba-Freigabe installieren

en: Install from a Slint CD or DVD
de_DE: Von einer Slint-CD oder -DVD installieren

en: Install from a Slint USB stick
de_DE: Installieren von einem Slint USB-Stick

en: Install from a hard drive partition
de_DE: Von einer Festplattenpartition installieren

en: Install from a pre-mounted directory
de_DE: Aus einem eingebundenen Verzeichnis installieren

en: Install package $shortname
de_DE: Installiere das Paket $shortname

en: Install packages from some other directory
de_DE: Installation von Paketen aus einem anderen Verzeichnis

en: Install packages from the current directory
de_DE: Installation von Paketen aus dem aktuellen Verzeichnis

en: Install selected software
de_DE: Installieren der ausgewählten Software

en: Install to Master Boot Record
de_DE: In den Master Boot Record installieren

en: Install to a formatted floppy in /dev/fd0 (A:)
de_DE: Auf eine formatierte Diskette in /dev/fd0 (A:) installieren

en: Install to superblock (not for use with XFS)
de_DE: Im Superblock installieren (nicht mit XFS verwenden)

en: Installation on the MBR of $DEVICE
de_DE: Installation auf dem MBR von $DEVICE

en: Installing new package $INCOMINGDIR/$NNAME
de_DE: Installiere neues Paket $INCOMINGDIR/$NNAME

en: Installing package $package_name:
de_DE: Installation des Pakets $package_name:

en: Installing package $shortname $PMSG
de_DE: Installation des Pakets $shortname $PMSG

en: Installing the Linux Loader...
de_DE: Installiere den Linux-Loader...

en: Installing translations...
de_DE: Installiere die Übersetzungen...

en: Is the hardware clock set to Coordinated Universal Time (UTC/GMT)
    If it is, select 'y' here.  If the hardware clock is set to the
    current local time (this is how most PCs are set up), then say 'n'
    here.  If you are not sure what this is, you should answer 'n' here.
    
    Is your hardware clock set to UTC
de_DE: Ist die Hardwareuhr auf Coordinated Universal Time (UTC/GMT) gestellt
    Falls ja, wählen Sie 'y' hier.  Wenn die Hardwareuhr auf die lokale aktuelle Zeit gesetzt ist (wie die meisten PCs), dann sagen Sie hier 'n'.  Wenn Sie sich nicht sicher sind, sollten Sie 'n' hier antworten.
    
    Ist Ihre Hardwareuhr auf UTC gestellt

en: Is the hardware clock set to Coordinated Universal Time (UTC/GMT)?  If it is, select YES here.  If the hardware clock is set to the current local time (this is how most PCs are set up), then say NO here.  If you are not sure what this is, you should answer NO here.
de_DE: Ist die Hardwareuhr auf Coordinated Universal Time (UTC/GMT) gestellt? Falls ja, wählen Sie JA. Wenn die Hardwareuhr auf die aktuelle Lokalzeit gestellt ist (so sind die meisten PCs eingerichtet) dann antworten Sie mit NEIN. Wenn Sie nicht sicher sind, sollten Sie NEIN hier antworten.

en: It is recommended that you make these lines your new installation script.
    
    Would you like to make this stuff the install script for this package
    and remove the symbolic links
de_DE: Es wird empfohlen, dass Sie aus diesen Zeilen Ihr neues Installationsskript 
    machen. 
    
    Möchten Sie aus diesen Sachen das Installationsskript für dieses Paket machen 
    und die symbolischen Links entfernen

en: It is recommended to choose the default keyboard ("pc101") unless you know your keyboard model and it is present in this list.  Also note the keyboard model is not the same thing as the keyboard layout (the keyboard layout defaults to "pc105" which is usually correct)
de_DE: Es wird empfohlen, die Standardtastatur zu wählen ("pc101") es sei denn Sie kennen das Modell Ihrer Tastatur und es ist in der Liste vorhanden. Bitte beachten Sie, dass das Tastaturmodell und das Tastaturlayout nicht das gleiche sind (das Tastaturlayout enspricht standardmäßig "pc105" was üblicherweise richtig ist)

en: Italian
de_DE: Italienisch

en: JFS is IBM's Journaled Filesystem, currently used in IBM enterprise servers.
de_DE: JFS ist das Journaling-Dateisystem von IBM, dass zur Zeit in IBM-Enterprise-Servern verwendet wird.

en: KEYBOARD MAP SELECTION
de_DE: AUSWAHL DER TASTATURBELEGUNG

en: LANGUAGE TO USE DURING INSTALLATION
de_DE: SPRACHE, DIE BEI DER INSTALLATION VERWENDET WERDEN SOLL

en: LILO (Linux Loader) installation
de_DE: LILO (Linux Loader) Installation

en: LILO (Linux Loader) is a generic boot loader.  There's a simple installation which tries to automatically set up LILO to boot Linux (also Windows if found).  For more advanced users, the expert option offers more control over the installation process.  Since LILO does not work in all cases (and can damage partitions if incorrectly installed), there's the third (safe) option, which is to skip installing LILO for now.  You can always install it later with the 'liloconfig' command.  Which option would you like?
de_DE: LILO (Linux Loader) ist ein generischer Bootloader. Es ermöglicht eine einfache Installation, welche versucht, LILO automatisch einzurichten, Linux zu laden (auch Windows, falls gefunden). Für fortgeschrittene Benutzer bietet die Expertenoption mehr Kontrolle über den Installationsprozess. Da LILO nicht in allen Fällen arbeitet (und Partitionen beschädigen kann, falls es falsch installiert wird), gibt es die dritte (sichere) Option, die Installation für LILO momentan zu überspringen. Sie können es immer später mit dem Befehl 'liloconfig' installieren. Welche Option möchten Sie auswählen?

en: LILO INSTALLATION HELP
de_DE: INSTALLATIONSHILFE ZU LILO

en: LILO can be installed to a variety of places:
    
      1. The superblock of your root Linux partition.  (which could      be made the bootable partition with Windows or Linux fdisk, or      booted with a program like OS/2 Boot Manager)
      2. A formatted floppy disk.
      3. The Master Boot Record of your first hard drive.
    
    Options 1 and 2 are the safest, but option 1 does require a little extra work later (setting the partition bootable with fdisk). Which option would you like?
de_DE: LILO kann an einer Vielzahl von Orten installiert werden:
    
      1. Der Superblock Ihrer Root-Partition. (welche die bootfähige 
         Partition mit Windows oder Linux fdisk gemacht wird, oder
         mit einem Programm wie OS/2 Boot Manager gestartet wird)
    
      2. Eine formatierte Diskette.
    
      3. Der Master Boot Record Ihrer ersten Festplatte.
    
    Die Optionen 1 und 2 sind die sichersten, aber Option 1 benötigt später etwas mehr Arbeit (mit fdisk die Bootmarkierung für die Partition setzen).
    Welche Option wünschen Sie?

en: LILO could not be installed. If you have not created a LILO configuration file by defining a new header and adding at least one bootable partition to it, you must do so before installing LILO. If you were attempting to use an existing LILO confguration file, it could not be found. Try making a new one.
de_DE: LILO konnte nicht installiert werden. Wenn Sie keine LILO-Konfigurationsdatei erstellt haben, indem Sie einen neuen Header definiert und mindestens eine bootfähige Partition hinzugefügt haben, müssen Sie dies vor der Installation von LILO tun. Wenn Sie eine bestehende LILO-Konfigurationsdatei verwenden wollten, konnte diese nicht gefunden werden. Versuchen Sie, eine neue zu erstellen.

en: LPRng print server
de_DE: LPRng Druckserver

en: Linux swap partition, ${PARTSIZE}
de_DE: Linux swap-Partition, ${PARTSIZE}

en: Login name for new user []:
de_DE: Anmeldename für den neuen Benutzer []:

en: Login name for new user: $LOGIN
de_DE: Anmeldename für den neuen Benutzer: $LOGIN

en: Login name...........:
de_DE: Anmeldename...........:

en: Logitech busmouse (mouse card)
de_DE: Logitech Bus-Maus (Mauskarte)

en: Logitech serial MouseMan and similar devices
de_DE: Logitech serieller MouseMan und ähnliche Geräte

en: Looking at /proc/devices, it seems your kernel has support for the VESA frame buffer console.  If we enable this in /etc/lilo.conf, it will allow more rows and columns of text on the screen and give you a cool penguin logo at boot time.  However, the frame buffer text console is slower than a standard text console.  In addition, not every video card or monitor supports all of these video modes, and some X drivers could be confused by them.  Would you like to use the frame buffer console, or the standard Linux console?
de_DE: Beim Betrachten von von /proc/devices scheint es so, dass Ihr Kernel Unterstützung für die grafische VESA-Bildspeicherkonsole hat. Wenn wir dies in /etc/lilo.conf aktivieren, erlaubt es mehr Zeilen und Spalten von Text auf dem Bildschirm und gibt ein cooles Pinguin-Logo während des Bootvorgangs aus. Jedoch ist die Grafische Konsole langsamer als eine Standardtextkonsole. Weiter unterstützt nicht jede Grafikkarte oder Monitor alle diese Videomodi und einige X-Treiber können dadurch verwirrt werden. Möchten Sie die grafische Konsole oder die Standard-Linuxkonsole verwenden?

en: Lowest DHCP Client Address:
de_DE: Niedrigste DHCP-Client-Adresse:

en: MAKE USB FLASH BOOT
de_DE: ERSTELLEN EINES USB FLASH BOOTS

en: MAKING DEVICE IN /dev
de_DE: ERSTELLE LAUFWERK IN /dev

en: MANUAL CD/DVD DEVICE SELECTION
de_DE: MANUELLE CD/DVD-LAUFWERKSAUSWAHL

en: MKFONTDIR AND MKFONTSCALE UPDATE
de_DE: MKFONTDIR UND MKFONTSCALE UPDATE

en: MKNOD CD/DVD DEVICE
de_DE: MKNOD CD/DVD-LAUFWERK

en: MKNOD FAILED
de_DE: MKNOD IST FEHLGESCHLAGEN

en: MOUNT ERROR
de_DE: EINHÄNGE-FEHLER

en: MOUNT PROBLEM
de_DE: PROBLEME BEIM EINHÄNGEN

en: MOUNT RESULT
de_DE: MOUNT-ERGEBNIS

en: MOUSE CONFIGURATION
de_DE: MAUS KONFIGURATION

en: Make a USB Linux boot stick
de_DE: Einen Linux USB-Bootstick erstellen

en: Make a spare Linux boot stick in /dev/$STICK
de_DE: Erstellen eines Ersatz-Linux-Bootsticks in /dev/$STICK

en: Make serial Logitech behave like msc
de_DE: Serielle Logitech wie msc verhalten lassen

en: Make sure the Slint disc is in your CD/DVD drive, and then press ENTER to begin the scanning process. Or, if you'd rather specify the device name manually (experts only), choose that option below.
de_DE: Stellen Sie sicher, dass die Slint-Disk im CD/DVD-Laufwerk ist und drücken Sie danach ENTER um den Suchvorgang zu starten. Falls Sie das Laufwerk selber angeben möchten (nur für Experten), wählen Sie die untere Option.

en: Make sure the USB stick containing the Slint package directory is inserted into a USB port, and then press ENTER to begin the scanning process.
de_DE: Stellen Sie sicher, dass der USB-Stick mit dem Slint-Paketverzeichnis in einen USB-Anschluss gesteckt ist und drücken Sie ENTER, um den Suchvorgang zu beginnen.

en: Manually specify CD or DVD by device name
de_DE: CD- oder DVD-Laufwerk manuell per Gerätename festlegen

en: Master Boot Record file mbr.bin not found.  This script requires that the syslinux package be installed.
de_DE: Master Boot Record Datei mbr.bin nicht gefunden. Dieses Skript setzt voraus, dass das syslinux-Paket installiert ist.

en: Maybe you should check that the directory name is correct?
de_DE: Vielleicht sollten Sie überprüfen, ob der Verzeichnisname korrekt ist.

en: Media was not successfully mounted! Do you want to retry, or quit?
de_DE: Medium wurde nicht erfolgreich eingehängt! Möchten Sie es nochmal versuchen oder beenden?

en: Microsoft busmouse (mouse card)
de_DE: Microsoft Bus-Maus (Mauskarte)

en: Microsoft serial Intellimouse
de_DE: Microsoft serielle Intellimouse

en: Mount failed.
de_DE: Einbinden ist fehlgeschlagen.

en: Mount table corrupt.  Reboot machine and run setup again
de_DE: Die Mount-Tabelle ist korrupt. Starten Sie den Computer neu und führen Sie die Installation erneut aus.

en: Mount table corrupt.  Reboot machine and run setup again.
de_DE: Die Mount-Tabelle ist korrupt. Starten Sie den Computer neu und führen Sie die Installation erneut aus.

en: Mounted Samba share(s):
de_DE: Eingebundene Samba-Freigabe(n):

en: Mounting $REMOTE_PATH:
de_DE: Binde $REMOTE_PATH ein:

en: Mounting $REMOTE_SHARE ...
de_DE: Binde $REMOTE_SHARE ein...

en: MouseSystems serial (most 3 button serial mice)
de_DE: MouseSystems seriell (die meisten seriellen Mäuse mit 3-Tasten)

en: MySQL, an SQL-based relational database daemon.
de_DE: MySQL, ein SQL-basierender, relationaler Datenbank-Daemon.

en: NETWORK CONFIGURATION
de_DE: NETZWERKKONFIGURATION

en: NETWORK SETUP COMPLETE
de_DE: NETZWERKEINRICHTUNG VOLLSTÄNDIG

en: NEW DEVICE DETECTED
de_DE: NEUES GERÄT ENTDECKT

en: NFS MOUNT INFORMATION
de_DE: NFS-MOUNT-INFORMATION

en: NFS MOUNT RESULT
de_DE: NFS-MOUNT-ERGEBNIS

en: NO CARD DETECTED
de_DE: KEINE KARTE GEFUNDEN

en: NO CONFIG FILE FOUND
de_DE: KEINE KONFIGURATIONSDATEI GEFUNDEN

en: NO EFI SYSTEM PARTITION DETECTED
de_DE: KEINE EFI SYSTEM PARTITION ENTDECKT

en: NO LINUX PARTITIONS DETECTED
de_DE: KEINE LINUX-PARTITIONEN ENTDECKT

en: NO NEW DEVICE DETECTED
de_DE: KEIN NEUES GERÄT ENTDECKT

en: NO PACKAGES REMOVED
de_DE: KEINE PAKETE ENTFERNT

en: NO REMOVABLE USB DEVICES FOUND
de_DE: KEINE ENTFERNBAREN USB-GERÄTE GEFUNDEN

en: NO SLINT DIRECTORY FOUND
de_DE: KEIN SLINT-VERZEICHNIS GEFUNDEN

en: NO SWAP SPACE DETECTED
de_DE: KEIN SWAP-BEREICH ENTDECKT

en: NTP synchronizes your time to/from other NTP servers.
de_DE: NTP synchronisiert Ihre Zeit von/zu anderen NTP-Servern.

en: Needed to serve or mount NFS (Network File System) partitions.
de_DE: Ermöglicht Einhängen und Freigabe von NFS-Partitionen (Network File System).

en: Net-SNMP daemon
de_DE: Net-SNMP Daemon

en: Netatalk Appletalk file/print server
de_DE: Netatalk Appletalk Datei-/Druckserver

en: Netmask:
de_DE: Netzwerkmaske:

en: Network support for NFS install, 2006-09-20 volkerdi@slackware.com
    Network support for FTP/HTTP install, 26-Jan-2008 alien@slackware.com
de_DE: Netzwerkunterstützung für NFS-Installation, 2006-09-20 volkerdi@slackware.com
    Netzwerkunterstützung für FTP/HTTP-Installation, 26-Jan-2008 alien@slackware.com

en: New account will be created as follows:
de_DE: Neues Konto wird wie folgt erstellt:

en: No IDE/SCSI drive, so we will try scanning for CD drives on old proprietary interfaces, such as SoundBlaster pre-IDE CD drives, Sony CDU-31a, Sony 535, old Mitsumi pre-IDE, old Optics, etc.  For this scan to work at all, you'll need to be using a bootdisk that supports your CD drive.
    
    Please press ENTER to begin this last-chance scan for old, obsolete hardware.
de_DE: Kein IDE/SCSI Laufwerk gefunden. Deshalb versuchen wir ein Laufwerk an alten proprietären Schnittstellen, wie SoundBlaster prä-IDE-CD-Laufwerke, Sony CDU-31a, Sony 535, alte Mitsumi prä-IDE, alte Optics etc. Damit die Suche funktioniert brauchen Sie eine Bootdisk, die Ihr CD-Laufwerk unterstützt.
    
    Bitte drücken Sie ENTER um die Suche nach alter und obsoleter Hardware zu starten.

en: No Slint package tree found at the indicated path!
de_DE: Kein Slint-Paketbaum im angegebenen Pfad gefunden!

en: No active DHCP server was found on your local network. The Slint PXE server needs a working DHCP server.
    Do you want this computer to start its own DHCP server (you can control what IP addresses are used by the DHCP server)?Say 'YES' if you are certain your network has no DHCP server.
de_DE: Es wurde kein aktiver DHCP-Server in Ihrem lokalen Netzwerk gefunden. Der Slint-PXE-Server benötigt einen funktionierenden DHCP-Server. Möchten Sie, dass dieser Rechner seinen eigenen DHCP-Server startet (Sie können kontrollieren welche IP-Adressen von dem DHCP-Server verwendet werden)? Antworten Sie 'JA' wenn Sie sicher sind, dass Ihr Netzwerk keinen DHCP-Server hat.

en: No new USB device was detected. 
    If you had already inserted your USB stick, please remove it now. Then select 'Restart'.
de_DE: Es wurde kein neues USB-Gerät entdeckt. 
    Wenn Sie bereits den USB-Stick eingesteckt haben, entfernen Sie ihn bitte jetzt. Wählen Sie dann 'Neu starten'.

en: No ordinary user has been registered yet.
de_DE: Es wurde noch kein regulärer Benutzer angelegt.

en: No such package: $ADM_DIR/packages/$PKGNAME. Can't remove.
de_DE: Kein solches Paket: $ADM_DIR/packages/$PKGNAME. Kann nicht entfernt werden.

en: No symbolic links were found, so we won't make an installation script.
    You can make your own later in ./install/doinst.sh and rebuild the
    package if you like.
de_DE: Es wurden keine symbolischen Links gefunden, somit werden wir kein 
    Installationsskript erstellen. 
    
    Sie können Ihr eigenes später in ./install/doinst.sh erstellen und das Paket 
    neu bauen, wenn Sie dies wünschen.

en: No working sound card found. Maybe the sound is muted?
de_DE: Keine funktionierende Soundkarte gefunden. Vielleicht ist der Ton stumm geschaltet?

en: No, abort.
de_DE: Nein, abbrechen.

en: No, do not format this partition
de_DE: Nein, diese Partition nicht formatieren

en: Non-IDE Aztech CD/DVD
de_DE: Nicht-IDE Aztech CD/DVD

en: Non-IDE GoldStar CD/DVD
de_DE: Nicht-IDE GoldStar CD/DVD

en: Non-IDE Mitsumi drive 1
de_DE: Nicht-IDE Mitsumi Laufwerk 1

en: Non-IDE Mitsumi drive 2
de_DE: Nicht-IDE Mitsumi Laufwerk 2

en: Now this partition must be mounted somewhere in your  directory tree.  Please enter the directory under which  you would like to put it.  For instance, you might want to  enter /fat-c or /fat-d or something similar.   NOTE: This partition will not actually be mounted until you reboot.   Where would you like to mount $DOS_PART?
de_DE: Nun muss diese Partition irgendwo in Ihrem Verzeichnisbaum eingebunden werden. Geben Sie das Verzeichnis an, in welchem Sie die Partition einbinden wollen. Zum Beispiel /fat-c, /fat-d oder etwas ähnliches. ACHTUNG: Diese Partition wird erst beim nächsten Neustart eingebunden. Wo möchten Sie $DOS_PART einbinden?

en: Now we can configure your Linux system.  If this is a new installation, you MUST configure it now or it will not boot correctly.  However, if you are just adding software to an existing system, you can back out to the main menu and skip this step.  However (important exception) if you've installed a new kernel image, it's important to reconfigure your system so that you can install LILO (the Linux loader) or create a bootdisk using the new kernel.  You want to CONFIGURE your system, right?
de_DE: Nun können wir Ihr Linuxsystem konfigurieren. Falls dies eine Neuinstallation ist, MÜSSEN Sie das System jetzt konfigurieren, oder es wird nicht korrekt starten. Falls Sie lediglich Software zu einem bestehenden System hinzufügen, können Sie zum Hauptmenü zurückkehren und diesen Punkt überspringen. Falls Sie jedoch (wichtige Ausnahme) ein neues Kernelabbild installiert haben, ist es wichtig, das System neu zu konfigurieren, damit Sie LILO (the Linux Loader) ausführen können oder eine Bootdisk mit dem neuen Kernel erstellen können. Möchten Sie Ihr System jetzt konfigurieren?

en: Now we need to know how your machine connects to the network.
    
    If you have an internal network card and an assigned IP address, gateway, and DNS, use the 'static IP' choice to enter these values.  If your IP address is assigned by a DHCP server (commonly used by cable modem and DSL services), select 'DHCP'.  If you do not have a network card, select the 'loopback' choice.  You may also select 'NetworkManager' if you would like to have the NetworkManager daemon automatically handle your wired and wireless network interfaces (this is simple and usually works). Which type of network setup would you like?
de_DE: Nun müssen wir wissen, wie sich Ihr Rechner mit dem Netzwerk verbindet.
    
    Wenn Sie eine interne Netzwerkkarte und eine zugewiesene IP-Adresse, Gateway und DNS haben, verwenden Sie die Option 'statische IP' um diese Werte einzugeben. Wenn Ihre IP Adresse von einem DHCP-Server vergeben wird (üblich bei Kabelmodem und DSL-Diensten), wählen Sie 'DHCP'. Sie können auch 'NetworkManager' wählen, wenn Sie wünschen, dass der NetworkManager Daemon automatisch Ihre kabelgebundenen und kabellosen Netzwerkschnittstellen verwaltet (dies ist einfach und funktioniert normalerweise). Welche Art von Netzwerkeinrichtung wünschen Sie?

en: Now we need to know the full path on this partition to the slint/ directory where the packages to be installed are kept.
    
    For example, if the packages' directory is /stuff/slint, then you would respond: /stuff/slint
    
    What directory are the Slint sources in?
de_DE: Nun benötigen wir den vollständigen Pfad auf dieser Partition zum Verzeichnis slint/, wo sich die zu installierenden Pakete befinden.
    
    Wenn das Paket-Verzeichnis z.B. /stuff/slint wäre, müssten Sie eingeben: /stuff/slint
    
    In welchem Verzeichnis sind die Slint-Quellen?

en: Now you may select a default color depth for the X server:
de_DE: Nun können Sie eine Standard-Farbtiefe für den X Server wählen:

en: Now you must select a short, unique name for this partition. You'll use this name if you specify a partition to boot at the LILO prompt. 'Linux' might not be a bad choice. THIS MUST BE A SINGLE WORD.
de_DE: Nun müssen Sie einen kurzen, eindeutigen Namen für diese Partition wählen. Diesen Namen benötigen Sie, falls Sie in der LILO-Eingabeaufforderung eine Partition zum starten angeben. 'Linux' ist keine schlechte Wahl. ES MUSS EIN EINZIGES WORT SEIN.

en: Now you must select a short, unique name for this partition. You'll use this name if you specify a partition to boot at the LILO prompt. 'Windows' might not be a bad choice. THIS MUST BE A SINGLE WORD.
de_DE: Nun müssen Sie einen kurzen, einmaligen Name für diese Partition bestimmen. Sie werden diesen Namen nutzen wenn Sie eine zu startende Partition an der LILO-Eingabeaufforderung angeben.
    'Windows' ist vielleicht keine schlechte Wahl. DIES MUSS EIN EINZELNES WORT SEIN.

en: Now, we need the domain name for this machine, such as:
    
    example.org
    
    Do not supply a leading '.'
    
    Enter domain name for $HOSTNM:
de_DE: Nun benötigen wir den Domainnamen für diesen Rechner, wie beispielsweise:
    
    example.org
    
    Bitte keinen führenden '.' angeben. 
    
    Geben Sie den Domainnamen für $HOSTNM an:

en: OK, now you need to specify where you want the new partition mounted.  For example, if you want to put it under /usr/local, then respond:  /usr/local
    Where would you like to mount $NEXT_PARTITION?
de_DE: OK, nun müssen Sie angeben, wo die Linuxpartition eingebunden werden soll. Falls Sie die Partition unter /usr/local einbinden möchten, antworten Sie mit: /usr/local
    Wo möchten Sie $NEXT_PARTITION einbinden?

en: OPTIONAL LILO append=<kernel parameters> LINE
de_DE: OPTIONALE ZEILE FÜR LILO append=<Kernel-Parameter>

en: OPTIONAL SLINT LOGO BOOT SCREEN
de_DE: OPTIONALES STARTBILDSCHIRM-LOGO FÜR SLINT

en: Old non-IDE Mitsumi CD/DVD
de_DE: Altes Nicht-IDE Mitsumi CD/DVD

en: Old non-IDE SoundBlaster CD/DVD
de_DE: Altes nicht-IDE SoundBlaster CD/DVD

en: Only warning... not actually removing any files.
de_DE: Nur Warnung... entferne keine Dateien.

en: PACKAGE DESCRIPTION:
de_DE: PAKETBESCHREIBUNG

en: PACKAGE REMOVAL COMPLETE
de_DE: ENTFERNEN DER PAKETE VOLLSTÄNDIG

en: PACKAGE REMOVAL IN PROGRESS
de_DE: PAKETENTFERNUNG LÄUFT

en: PARTITION LIST
de_DE: PARTITIONSLISTE

en: PCMCIA/Cardbus card services
de_DE: PCMCIA/Cardbus Kartendienste

en: PCMCIA/Cardbus support script, 2003-02-18 volkerdi@slackware.com
                                   2007-05-09 alien@slackware.com
de_DE: PCMCIA/Cardbus Unterstützungsskript, 2003-02-18 volkerdi@slackware.com
                                         2007-05-09 alien@slackware.com

en: PICK MOUNT POINT FOR $DOS_PART
de_DE: MOUNTPOINT FÜR $DOS_PART AUSWÄHLEN

en: PROBE FOR NETWORK CARD?
de_DE: NACH EINER NETZWERKKARTE SUCHEN?

en: PROBING NETWORK DEVICES
de_DE: PRÜFUNG VON NETZWERKGERÄTEN

en: PS/2 port mouse (most desktops and laptops)
de_DE: PS/2-Anschluss Maus (die meisten Desktops und Laptops)

en: PXE Client activity log
de_DE: Aktivitätsprotokoll des PXE-Clients

en: Package $OLD upgraded with new package $INCOMINGDIR/$NNAME.
de_DE: Paket $OLD aktualisiert mit neuem Paket $INCOMINGDIR/$NNAME.

en: Package $package_name installed.
de_DE: Paket $package_name installiert.

en: Package Name: $shortname $PMSG
de_DE: Paketname: $shortname $PMSG

en: Package contents is copied to $PRES_DIR.
de_DE: Paketinhalt wird nach $PRES_DIR kopiert.

en: Packet forwarding allows your Linux machine to act as a router.
de_DE: Paketweiterleitung ermöglicht es, Ihrem Linuxrechner als Router zu nutzen.

en: Partition $ArG1 will be formatted.
de_DE: Die Partition $ArG1 wird formatiert.

en: Partition $NEXT_PARTITION will be formatted with $NEXT_SYS_TYPE.
de_DE: Partition $NEXT_PARTITION wird mit $NEXT_SYS_TYPE formatiert.

en: Partition $NEXT_PARTITION will not be reformatted.
de_DE: Partition $NEXT_PARTITION wird nicht formatiert.

en: Partitions of type FAT or NTFS (commonly used by DOS and Windows) have been found on your system.  Would you like to add these partitions to your /etc/fstab so that these partitions are visible from Linux?
de_DE: FAT- oder NTFS-Partitionen (üblich von DOS und Windows verwendet) wurden  auf Ihrem System entdeckt. Möchten Sie diese Partitionen zu /etc/fstab hinzufügen, damit diese aus Ihrem Linux-System ersichtlich sind?

en: Please choose another
de_DE: Bitte wählen Sie eine andere

en: Please choose the default startup mode: Console or Graphical.
    
    In Console mode, you log in and type your first command in a console.
    In this mode you can type "startx" to start the default desktop or windows manager, that you can also change typing "xwmconfig".
    
    In Graphical mode, you choose the desktop or windows manager, that will be started as soon as you are identified.
de_DE: Bitte wählen Sie den Standard-Startmodus: Konsolen- oder grafischer Modus.
    
    Im Konsolen-Modus loggen Sie sich ein und geben Ihre ersten Befehle auf der Konsole ein. In diesem Modus können Sie "startx" eingeben, um die grafische Desktop-Oberfläche zu starten, die als Standard vorgegeben ist. Die Standard-Vorgabe können Sie wiederum mit Aufruf von "xwmconfig" ändern.
    
    Im grafischen Modus können Sie die Desktop-Oberfläche oder den Fenstermanager auswählen, der gestartet wird, sobald Sie sich einloggen.

en: Please confirm that you want to install the packages.
de_DE: Bitte bestätge die Installation der Pakete.

en: Please enter the name of the CD/DVD device (such as /dev/hdc) that you wish to use to mount the Slint CD/DVD:
de_DE: Bitte geben Sie den Namen des CD/DVD Laufwerks (z.B. /dev/hdc) an, den Sie zum Einbinden der Slint-CD/DVD verwenden möchten:

en: Please enter the name of the directory that you wish to install packages from:
de_DE: Bitte geben Sie den Namen des Verzeichnisses ein, von dem Sie Pakete installieren wollen:

en: Please insert disk $NumDisk and press ENTER to continue.
de_DE: Bitte legen Sie Disk $NumDisk ein und drücken Sie ENTER um fortzufahren.

en: Please re-enter the group(s)
de_DE: Bitte geben Sie die Gruppe(n) erneut an

en: Please reinsert the Slint disc containing the collection of Linux kernels.  Usually this is disc number one (the disc that you boot from).  Once you've inserted the disc, hit ENTER to continue.
de_DE: Bitte legen Sie die Slint-Disk mit den unterschiedlichen Linuxkerneln erneut in Ihr Laufwerk. Normalerweise ist dies Disk-Nummer Eins (die Disk, von der Sie die Installation gestartet haben). Sobald Sie die Disk eingelegt haben, drücken Sie ENTER um fortzufahren.

en: Please select a partition from the following list to use for your root (/) Linux partition.
de_DE: Bitte wählen Sie eine Partition aus der folgenden Liste, die Sie als Hauptpartition (/) verwenden wollen.

en: Please select one of the following timezones for your machine:
de_DE: Bitte wählen Sie eine der folgenden Zeitzonen für Ihren Rechner:

en: Please select the default window manager to use with the X Window System.  This will define the style of graphical user interface the computer uses.
de_DE: Bitte wählen Sie den Standard Fenstermanager, der mit dem X Window System verwendet werden soll. Dies definiert den Stil der grafischen Benutzerschnittstelle, die der Rechner verwendet.

en: Please select the default window manager to use with the X Window System.  This will define the style of graphical user interface the computer uses.  KDE and GNOME provide the most features. People with Windows or MacOS experience will find either one easy to use.  Other window managers are easier on system resources, or provide other unique features.
de_DE: Bitte wählen Sie den Standard Fenstermanager, der für X Window verwendet werden soll. Dies wird den Stil der grafischen Benutzerschnittstelle definieren, die der Rechner verwendet. KDE und GNOME bietet die meisten Möglichkeiten. Leute mit Windows oder MacOS Erfahrung werden beide leicht-bedienbar finden. Andere Fenstermanager verbrauchen weniger Systemressourcen oder bieten andere einmalige Möglichkeiten.

en: Please select the default window manager to use with the X Window System.  This will define the style of graphical user interface the computer uses.  KDE provides the most features, and people with Windows or MacOS experience will find it easy to use.  Other window managers are easier on system resources, or provide other unique features.
de_DE: Bitte wählen Sie den Standard-Fenstermanager, der mit dem X Window System verwendet werden soll. Dies definiert den Stil der grafischen Benutzerschnittstelle, die der Rechner verwendet. KDE bietet die meisten Möglichkeiten und Leute mit Windows oder MacOS Erfahrung werden sich schnell zurecht finden. Andere Fenstermanager verbrauchen weniger Systemressourcen oder bieten eigene einmalige Merkmale.

en: Please select the default window manager to use with the X Window System.  This will define the style of graphical user interface the computer uses.  XFce provides the most features, and people with Windows or MacOS experience will find it easy to use.  Other window managers are easier on system resources, or provide other unique features.
de_DE: Bitte wählen Sie den Standard Fenstermanager, der mit dem X Window System verwendet werden soll. Dies definiert den Stil der grafischen Benutzerschnittstelle, die der Rechner verwendet. XFce bietet die meisten Möglichkeiten und Leute mit Windows oder MacOS Erfahrung werden sich schnell zurecht finden. Andere Fenstermanager verbrauchen weniger Systemressourcen oder bieten eigene einmalige Merkmale.

en: Please select the language to use for installation.$NOTE
de_DE: Bitte wählen Sie die Sprache aus, die Sie bei der Installation verwenden möchten. $NOTE

en: Please select the media from which to install Slint Linux:
de_DE: Bitte wählen Sie das Medium, von welchem Slint installiert werden soll:

en: Please select the media which contains Slint Linux:
de_DE: Bitte wählen Sie das Medium, welches Slint-Linux enthält:

en: Please select the package you wish to view.
de_DE: Bitte wählen Sie das Paket, welches Sie ansehen wollen.

en: Please select the packages you wish to Remove. Use the spacebar to select packages to delete, and the UP/DOWN arrow keys to scroll up and down through the entire list.
de_DE: Bitte wählen Sie die Pakete, die Sie entfernen wollen. Nutzen Sie die Leertaste, um die zu löschenden Pakete auszuwählen und die auf-/ab-Pfeiltasten, um durch die gesamte Liste zu navigieren.

en: Please select the type of filesystem to use for the specified device.  Here are descriptions of the available filesystems:
de_DE: Bitte wählen Sie den Dateisystemtyp für das angegebene Gerät. Nachfolgend eine Beschreibung zu den verfügbaren Dateisystemen:

en: Please select your CD/DVD device from the list below.  If you don't see your device listed, choose 'custom'.  This will let you type in any device name. (and if necessary, will create the device)
de_DE: Bitte wählen Sie Ihr CD/DVD-Laufwerk aus der Liste aus. Falls Ihr Laufwerk nicht aufgeführt wird, wählen Sie 'custom'. Dadurch können Sie einen beliebigen Laufwerksnamen angeben (falls nötig, wird das Laufwerk erstellt).

en: Please use the spacebar to select the setup scripts to run.  Hit enter when you are done selecting to run the scripts.
de_DE: Bitte nutzen Sie die Leertaste, um die zu startenden Konfigurationsskripte auszuwählen. Drücken Sie die Eingabetaste, wenn Sie fertig sind, die Skripte zu wählen.

en: Please wait while we generate font.cache-1 files with fc-cache.
    For best results, fc-cache should be run whenever fonts are added
    to the system.
de_DE: Bitte warten Sie, während wir font.cache-1 Dateien mit fc-cache erstellen. Für die besten Resultate sollte fc-cache immer dann gestartet werden, wenn Schriftarten dem System hinzugefügt werden.

en: Please wait while we generate font.cache-1 files with fc-cache.  For best results, fc-cache should be run whenever fonts are added to the system.
de_DE: Bitte warten Sie, während wir font.cache-1 Dateien mit fc-cache erstellen. Für die besten Resultate sollte fc-cache immer dann gestartet werden, wenn Schriftarten dem System hinzugefügt werden.

en: Please wait while we partition /dev/${CHOICE}...
de_DE: Bitte warten Sie, während wir /dev/${CHOICE} partitionieren...

en: Please wait while we run mkfontscale and mkfontdir in your font directories.
de_DE: Bitte warten Sie, während wir mkfontscale und mkfontdir in Ihren Schriftarten-Verzeichnissen laufen lassen.

en: Plug and Play (serial mice that do not work with ms)
de_DE: Plug and Play (serielle Mäuse, die nicht mit ms funktionieren)

en: Polish
de_DE: Polnisch

en: Portuguese (Brazil)
de_DE: Portugiesisch (Brasilien)

en: Portuguese (Portugal)
de_DE: Portugiesisch (Portugal)

en: Preparing to configure your new Linux system...
de_DE: Vorbereiten zur Konfiguration des neuen Linuxsystems...

en: Present a prompt and wait until a choice is made
de_DE: Eingabeaufforderung anzeigen und warten, bis eine Wahl getroffen wurde

en: Press ENTER to continue without adding any additional groups
    Or press the UP arrow key to add/select/edit additional groups
de_DE: Drücken Sie ENTER um fortzufahren, ohne zusätzliche Gruppen hinzuzufügen. 
    Oder drücken Sie die HOCH-Pfeiltaste, um Gruppen hinzuzufügen/auswählen/bearbeiten

en: Press ENTER to continue.
de_DE: Drücken Sie [Enter] um fortzufahren.

en: Press [enter] to continue:
de_DE: Drücken Sie [Enter] um fortzufahren:

en: Probing for MCA, ISA, and other PCI network cards:
de_DE: Suche nach MCA-, ISA- und anderen PCI-Netzwerkkarten:

en: Probing for PCI/EISA network cards:
de_DE: Suche nach PCI/EISA-Netzwerkkarten:

en: Probing for a custom list of modules:
de_DE: Suche nach einer eigenen Liste von Modulen:

en: Probing for card using the $card module...
de_DE: Prüfe Karte mit dem Modul $card ...

en: Programs used to run printers and scanners from Hewlett Packard.
de_DE: Programme, die verwendet werden, um Drucker und Scanner von Hewlett Packard zu verwenden.

en: Quick format with no bad block checking
de_DE: Schnellformatierung ohne Überprüfung auf fehlerhafte Blöcke

en: READY TO INSTALL THE PACKAGES?
de_DE: BEREIT, DIE PAKETE ZU INSTALLIEREN?

en: REINSERT KERNEL DISC
de_DE: KERNEL-DISK ERNEUT EINLEGEN

en: REMOVE OLD Slint EFI BOOT ENTRY?
de_DE: ENTFERNEN DES ALTEN Slint EFI BOOTEINTRAGS?

en: REPLACE /etc/fstab?
de_DE: ERSETZEN VON /etc/fstab?

en: RPC (NFS) daemons
de_DE: RPC (NFS) Daemons

en: Read the Linux Loader HELP file
de_DE: Lesen der Hilfedatei zu LILO

en: Read the Slint PXE Setup HELP file
de_DE: Hilfedatei zum Slint-PXE-Setup lesen

en: Read the Slint Setup HELP file
de_DE: Hilfedatei zum Slint-Setup lesen

en: Rebuild SSL certificate database.
de_DE: Neuerstellung des SSL-Zertifikatsdatenbank.

en: Reconfigure your Linux system
de_DE: Rekonfiguration Ihres Linuxsystems

en: Reinstall LILO using the existing lilo.conf
de_DE: Neuinstallation von LILO mit der bestehenden lilo.conf

en: ReiserFS Journaling Filesystem
de_DE: ReiserFS Journaling-Dateisystem

en: ReiserFS is a journaling filesystem that stores all files and filenames in a balanced tree structure.
de_DE: ReiserFS ist ein Journaling-Dateisystem, dass alle Dateien und Dateinamen in einer ausgeglichenen Baumstruktur speichert.

en: Remap your keyboard  (other than $DefaultKeyMap)
de_DE: Tastaturlayout ändern (aktuell: $DefaultKeyMap)

en: Remove packages that are currently installed
de_DE: Pakete entfernen, die momentan installiert sind

en: Removing files:
de_DE: Entferne Dateien:

en: Removing package $ADM_DIR/packages/$PKGNAME...
de_DE: Entferne Paket $ADM_DIR/packages/$PKGNAME...

en: Removing symbolic links:
de_DE: Lösche symbolische Links:

en: Restart
de_DE: Neustart

en: Restarting gpm...
de_DE: Neustarten von gpm...

en: Restoring permissions of $PWD to chmod $OLDROOTPERMS
de_DE: Wiederherstellung der Zugriffsrechte für $PWD auf chmod $OLDROOTPERMS

en: Root has read/write access, users have no access
de_DE: Root hat Lese-/Schreibzugriff, Benutzer haben keinen Zugriff

en: Root has read/write access, users have no access (ntfs-3g)
de_DE: Root hat Lese-/Schreibzugriff, Benutzer haben keinen Zugriff (ntfs-3g)

en: Run fc-cache to locate new fonts for Xft
de_DE: Starten von 'fc-cache' zum Auffinden neuer Schriftarten für Xft

en: Run gtk-update-icon-cache for hicolor theme.
de_DE: Starten von gtk-update-icon-cache für das Hicolor-Theme.

en: Run mkfontdir and mkfontscale in font directories.
de_DE: Starten von 'mkfontdir' und 'mkfontscale' in den Schriftarten-Verzeichnissen.

en: Run update-desktop-database.
de_DE: Starten von update-desktop-database.

en: Run update-mime-database.
de_DE: Starten von update-mime-database.

en: Russian
de_DE: Russisch

en: SASL is an authentication method often used by mail servers.
de_DE: SASL: Authentifizierungsmethode, die oft von Mailservern verwendet wird.

en: SCANNING
de_DE: SUCHE

en: SCANNING FOR CD or DVD DRIVE
de_DE: SUCHE NACH einem CD- oder DVD-LAUFWERK

en: SCANNING FOR USB STICK
de_DE: SUCHE NACH USB-STICK

en: SELECT DEFAULT COLOR DEPTH
de_DE: STANDARD FARBTIEFE WÄHLEN

en: SELECT DEFAULT WINDOW MANAGER FOR X
de_DE: AUSWÄHLEN DES STANDARD FENSTERMANAGERS FÜR X

en: SELECT FILESYSTEM FOR $ArG1
de_DE: DATEISYSTEM FÜR $ArG1 WÄHLEN

en: SELECT LILO DESTINATION
de_DE: WÄHLEN DES ZIELS FÜR LILO

en: SELECT LINUX PARTITION $DEFROOT
de_DE: LINUX PARTITION $DEFROOT AUSWÄHLEN

en: SELECT MOUNT POINT FOR $NEXT_PARTITION
de_DE: MOUNTPOINT FÜR $NEXT_PARTITION WÄHLEN

en: SELECT NAMESERVER
de_DE: AUSWÄHLEN DES NAMESERVER

en: SELECT PACKAGES TO REMOVE
de_DE: WÄHLEN SIE DIE ZU ENTFERNENDEN PAKETE

en: SELECT PARTITION NAME
de_DE: NAMEN FÜR DIE PARTITION BESTIMMEN

en: SELECT PARTITION NAME FOR $LINUX_PART
de_DE:  NAMEN FÜR DIE PARTITION $LINUX_PART AUSWÄHLEN

en: SELECT PARTITION TO ADD TO /etc/fstab
de_DE: PARTITION AUSWÄHLEN UND ZU /etc/fstab HINZUFÜGEN

en: SELECT SERIAL PORT
de_DE: WÄHLEN EINER SERIELLEN SCHNITTSTELLE

en: SELECT SOURCE DIRECTORY
de_DE: WÄHLEN SIE DAS QUELLVERZEICHNIS AUS

en: SELECT SYSTEM SETUP SCRIPTS
de_DE: AUSWÄHLEN VON KONFIGURATIONSSKRIPTEN DES SYSTEMS

en: SELECT WINDOWS PARTITION
de_DE: WINDOWSPARTITION AUSWÄHLEN

en: SELECT YOUR $ArG1 KEYBOARD LAYOUT
de_DE: WÄHLEN SIE IHR $ArG1 TASTATUR-LAYOUT

en: SELECT YOUR KEYBOARD LAYOUT VARIANT
de_DE: WÄHLEN IHRER TASTATUR LAYOUT VARIANTE

en: SELECT YOUR KEYBOARD MODEL
de_DE: WÄHLEN SIE IHR TASTATUR-MODELL

en: SELECT YOUR KEYBOARD OPTIONS
de_DE: WÄHLEN IHRER TASTATUROPTIONEN

en: SET DHCP HOSTNAME
de_DE: SETZEN DES DHCP-HOSTNAMENS

en: SET SECURITY FOR FAT PARTITION $DOS_PART
de_DE: KONFIGURIERE SICHERHEIT DER FAT-PARTITION $DOS_PART

en: SET SECURITY FOR NTFS PARTITION $DOS_PART
de_DE: KONFIGURIERE SICHERHEIT DER NTFS-PARTITION $DOS_PART

en: SGI's Journaling Filesystem
de_DE: SGIs Journaling-Dateisystem

en: SNMP daemon that receives and logs SNMP TRAP and INFORM messages.
de_DE: SNMP-Daemon: Empfängt, speichert und loggt SNMP-, TRAP- und INFORM-Nachrichten

en: SOURCE DIRECTORY NOT FOUND
de_DE: QUELLENVERZEICHNIS NICHT GEFUNDEN

en: SOURCE MEDIA SELECTION
de_DE: AUSWAHL DES QUELLMEDIUMS

en: SOURCE OF PACKAGES ALREADY CHOSEN
de_DE: QUELLE DER BEREITS AUSGEWÄHLTEN PAKETE

en: SOURCE PACKAGES INAPPROPRIATE
de_DE: PAKETQUELLEN UNGEEIGNET

en: SSHD allows secure encrypted logins to your machine.
de_DE: SSHD erlaubt sichere verschlüsselte Logins auf Ihren Rechner.

en: SUCCESS: found card using $card protocol -- modules loaded.
de_DE: ERFOLG: Karte mit Hilfe des $card Protokolls gefunden -- Module geladen.

en: SWAP SPACE CONFIGURED
de_DE: SWAP-BEREICH KONFIGURIERT

en: SWAP SPACE DETECTED
de_DE: SWAP-BEREICH GEFUNDEN

en: SYSTEM NOT YET INSTALLED
de_DE: SYSTEM NOCH NICHT INSTALLIERT

en: Samba is a file and print server for Windows networks.
de_DE: Samba ist ein Datei- und Druckserver für Windows-Netzwerke.

en: Sanyo non-IDE CD/DVD
de_DE: Nicht-IDE Sanyo CD/DVD

en: Scan for the CD or DVD drive (recommended)
de_DE: CD- oder DVD-Laufwerk automatisch erkennen (empfohlen)

en: Scanning for a CD/DVD drive containing a Slint disc...
de_DE: Suche nach einem CD/DVD-Laufwerk mit der Slint-Disk...

en: Scanning for a parallel port ATAPI CD/DVD drive containing a Slint disc...
de_DE: Suche nach einem Parallelport-ATAPI-CD/DVD Laufwerk mit der Slint-Disk...

en: Scanning for an IDE CD/DVD drive containing a Slint disc...
de_DE: Suche nach einem IDE-CD/DVD Laufwerk mit der Slint-Disk...

en: Searching for symbolic links:
de_DE: Suche nach symbolischen Links:

en: Second CD/DVD drive
de_DE: Zweites CD/DVD-Laufwerk

en: Second parallel port ATAPI CD
de_DE: ATAPI-CD am zweiten Parallelport

en: Select
de_DE: Auswählen

en: Select Linux installation partition:
de_DE: Installationspartition für Linux auswählen:

en: Select Slint installation source.
de_DE: Quelle für die Slint-Installation auswählen.

en: Select a font for the console
de_DE: Wählen Sie eine Schriftart für die Konsole

en: Select additional keyboard options.  You may continue to select additional options until you select 'none'.
de_DE: Wählen Sie zusätzliche Tastaturoptionen. Sie können mit der Auswahl zusätzlicher Optionen fortfahren, bis Sie 'none' auswählen.

en: Select one of these timezones:
de_DE: Wählen Sie eine dieser Zeitzonen:

en: Select other Linux partitions for /etc/fstab
de_DE: Andere Partitionen für /etc/fstab auswählen

en: Select source media
de_DE: Wählen des Quellmediums

en: Select the default startup mode
de_DE: Bitte wählen Sie den Standard-Startmodus

en: Select your timezone
de_DE: Wählen Sie Ihre Zeitzone

en: Select/deselect system daemons (services)
de_DE: Auswählen/abwählen von System-Daemons (Dienste)

en: Select\/Unselect removing package
de_DE: Entfernen des Pakets aus\/abwählen

en: Selecting a location to mount $DOS_PART.
de_DE: Ort zum Einbinden von $DOS_PART auswählen.

en: Selecting non-Linux partitions.
de_DE: Wähle nicht-Linux Partitionen aus.

en: Set a default browser link.
de_DE: Setzen eines Standard-Browserlinks.

en: Set up ELILO (EFI LILO) to boot Linux from your hard drive
de_DE: Einrichten von ELILO (EFI LILO), um Linux von Ihrer Festplatte zu starten

en: Set up GRUB to boot Linux (and other OSes) from your hard drive
de_DE: GRUB einrichten, um Linux (und andere Betriebssysteme) von Ihrer Festplatte zu booten.

en: Set up LILO to boot Linux (and other OSes) from your hard drive
de_DE: LILO einrichten um Linux (und andere Systeme) von Ihrer Festplatte zu starten

en: Set up a loopback connection (modem or no net)
de_DE: Einrichten einer Loopback-Verbindung (Modem oder kein Netz)

en: Set up your swap partition(s)
de_DE: Richten Sie Ihre Swap-Partition(en) ein

en: Set up your target partitions
de_DE: Richten Sie Ihre Zielpartitionen ein

en: Setting default window manager in $HOME/.xinitrc and $HOME/.xsession
de_DE: Setze standard Windowmanager in $HOME/.xinitrc und $HOME/.xsession

en: Setting permissions on FAT partition $DOS_PART
de_DE: Konfiguriere Berechtigungen der FAT-Partition $DOS_PART

en: Setting permissions on NTFS partition $DOS_PART
de_DE: Konfiguriere Berechtigungen der NTFS-Partition $DOS_PART

en: Setting system-wide default window manager in /etc/X11/xinit/
de_DE: Setze systemweiten Standard Fenstermanager in /etc/X11/xinit/

en: Setting up non-Linux partitions.
de_DE: Nicht-Linux Partitionen einrichten.

en: Setting up other Linux partitions.
de_DE: Andere Linux-Partitionen einrichten.

en: Setting up root Linux partition.
de_DE: Hauptpartition für Linux einrichten.

en: Setting up swap partitions.
de_DE: Swap-Partitionen einrichten.

en: Settings accepted.  Basic network configuration is complete.
de_DE: Einstellungen akzeptiert. Grundlegende Netzwerkkonfigurationen sind vollständig.

en: Settings discarded.  Run the 'netconfig' command again if you need to reconfigure your network settings.
de_DE: Einstellungen verworfen. Starten Sie das Programm 'netconfig' erneut, wenn Sie Ihre Netzwerkeinstellungen neu konfigurieren möchten.

en: Setup has detected that one or more of your target partitions has become full.  I'm sorry, but you will have to try installing again onto a partition or partitions with more free space.  You could also try selecting fewer packages to install.  Since there is no longer any space for setup to make its temporary files, this is an unrecoverable error.  Press control-alt-delete to reboot and try again.  Before doing that, you might want to switch to another console (Alt-F2) and use df (disk free utility) to see if you can get an idea of how to avoid this the next time around.
de_DE: Das Installationsprogramm entdeckte, dass eine oder mehrere Ihrer Zielpartitionen voll ist. Sie müssen die Installation auf eine oder mehrere Partitionen mit freiem Speicherplatz erneut versuchen oder Sie können weniger Pakete zur Installation auswählen. Weil es nicht genügend Speicherplatz für die temporären Dateien hat, ist dies ein unwiderruflicher Fehler. Drücken Sie Strg-Alt-Entfernen um das System neu zu starten. Bevor Sie die Installation neu starten, wechseln Sie zu einer anderen Konsole (Alt-F2) und prüfen Sie den Speicherplatz mit df (disk free utility), um den gleichen Fehler das nächste Mal zu vermeiden.

en: Since LILO (the traditional Linux Loader) does not work with machines running UEFI firmware (except in Legacy BIOS mode), you probably do not need to install it.  Instead, you'll need ELILO, which is a version of LILO designed to work with EFI/UEFI systems.
de_DE: Da LILO (der traditionelle Linux Loader) nicht mit Rechnern funktioniert, die mit UEFI Firmware arbeiten (außer im Legacy BIOS Modus), müssen Sie diesen wahrscheinlich nicht installieren. Stattdessen verwenden Sie ELILO. Dies ist eine Version von LILO, die für EFI/UEFI Systeme entworfen wurde.

en: Since you're already running on the network, you should be able
    to use the hostname instead of an IP address if you wish.
de_DE: Da Sie bereits mit dem Netzwerk verbunden sind, sollte es möglich sein
    den Hostnamen anstelle der IP-Adresse zu verwenden.

en: Since you're already running on the network, you should be able
    to use the hostname instead of an IP address if you wish.
de_DE: Da Sie bereits mit dem Netzwerk verbunden sind, sollte es möglich sein, den Hostnamen anstelle der IP-Adresse zu verwenden sofern Sie dies wünschen.

en: Size: Compressed: ${COMPRESSED}, uncompressed: ${UNCOMPRESSED}.
de_DE: Größe: Komprimiert ${COMPRESSED}, unkomprimiert ${UNCOMPRESSED}.

en: Skip LILO installation and exit this menu
de_DE: Die LILO Installation überspringen und dieses Menü verlassen

en: Skip installing LILO and proceed to ELILO installation
de_DE: Installation von LILO überspringen und mit ELILO Installation fortfahren

en: Skip making a USB boot stick
de_DE: Erstellung eines USB-Bootsticks überspringen

en: Skip the current disk series
de_DE: Überspringen der aktuellen Diskserie

en: Skipping automatic module probe.
de_DE: Überspringen der automatischen Modulsuche

en: Skipping module $card...
de_DE: Überspringe Modul $card...

en: Skipping package $NEW (already installed)
de_DE: Übergehe Paket $NEW (bereits installiert)

en: Slackware package ${TARGET_NAME}/${TAR_NAME}.${EXTENSION} created.
de_DE: Slackware-Paket ${TARGET_NAME}/${TAR_NAME}.${EXTENSION} erstellt.

en: Slackware package maker, version 3.141593.
de_DE: Slackware package maker, Version 3.141593.

en: Slint LILO Installation HELP file
    
    WARNING: As they say in the LILO docs, installing boot 
    loaders is inherently dangerous. Be careful out there!
    
    These are the options you can use at the Slint LILO
    install menu:
    
    1. Start LILO configuration with a new LILO header.
    
       This choice allows you to start a new configuration 
       file, /etc/lilo.conf, with no OS's entered into it 
       (yet).
    
       You'll first be asked if you want to use an optional
       append="...." line. If you didn't need to use extra 
       parameters at the bootkernel prompt, then you can
       probably just hit ENTER here.
    
       You will be asked where you want to install LILO. This
       can be your Master Boot Record, your root partition's
       superblock (for OS/2's Boot Manager), or to a 
       formatted floppy disk. 
       
       Next, you'll be asked if you want a delay before 
       booting the first OS in your lilo.conf file. This delay
       allows you to hit left-shift and boot any OS in the 
       lilo.conf file by typing in the label you've given it.
    
       Once you've started a new lilo.conf, you must add at 
       least one OS to it before you can install LILO.
    
    2. Menu choices to add Linux, OS/2, and DOS to the lilo.conf.
    
       These all pretty much work the same way. You'll be asked 
       which partition you want to make bootable (answer 
       /dev/hda1 or whatever partition you wish to use), and 
       you'll also be asked to assign a label to the partition.
       The label can be any short word such as "Linux" or "OS/2"
       that you'll type in later to boot that partition. The boot
       prompt is not case-sensitive, so the user can type LINUX or
       os/2 later on and it will match the labels Linux and OS/2.
    
    3. Install LILO
       
       Once you've looked at your new config file and are 
       satisfied with the way it looks, pick this choice to 
       install LILO and leave the LILO installation menu.
    
    
    Other options:
    
      -- Recycle (Reinstall) using your original /etc/lilo.conf.
    
       If you already have an /etc/lilo.conf, and you just need to
       refresh lilo then you don't need to reconstruct your 
       lilo.conf.  Just use this menu choice to reinstall LILO 
       using the existing /etc/lilo.conf.
    
    
      -- View your current /etc/lilo.conf
    
       If you haven't begun building a new lilo.conf, this choice
       will let you take a look at the existing one in /etc on your
       root Linux partition. 
    
       If you have begun constructing a new lilo.conf, this option
       will let you view the progress on that.
    
    
     -- Skip LILO installation and exit this menu
    
      This option skips LILO installation. Use this if you don't 
      want to install LILO, or if you've already installed it and 
      don't need to reinstall. You have to reinstall LILO whenever
      you change your Linux kernel.
    
     -- Help - Read the Linux Loader HELP file 
     
      I hope you found it helpful! :^)
    
    
    -----------
    
    Other LILO information:
    
      LILO on the Master Boot Record can be removed easily. 
      MS-DOS's fdisk has a /MBR option that restores the master
      boot record. You can actually restore your original boot 
      sector from the copy LILO makes in /boot, as well. This is
      the best way to go about it. See the LILO docs for more 
      information. There is also a '-u' flag to LILO that restores
      the boot sector from the backup copy.  Again, see the LILO
      docs for detailed info.
    
    Good luck!
    
    --- end of LILO help
de_DE: HILFE zur Installation von LILO in Slint
    
    WARNUNG: Wie in der Dokumentation zu LILO beschrieben, ist die 
    Installation von Bootloadern sehr gefährlich. Seien Sie vorsichtig!
    
    Dies sind die Optionen, die Sie im Installationsmenü für LILO in 
    Slint verwenden können:
    
    1. Starten der LILO-Konfiguration mit einem neuen LILO-Header.
    
       Diese Auswahl ermöglicht es, eine neue Konfigurationsdatei 
       /etc/lilo.conf zu erstellen, ohne dass Betriebssysteme eingetragen 
       sind (zumindest noch nicht). 
    
       Sie werden zuerst gefragt, ob Sie den optionalen Parameter 
       append="...." verwenden wollen. Wenn Sie keine extra Parameter beim 
       BootPrompt nutzen müssen, können Sie hier wahrscheinlich einfach 
       ENTER drücken.
    
       Sie werden gefragt, wo Sie LILO installieren wollen. Dies kann Ihr 
       Master Boot Record (MBR) sein, Ihr Superblock Ihrer Root-Partition 
       (für OS/2's Boot Manager), oder auf eine formatierte Diskette. 
    
       Als nächstes werden Sie gefragt werden, ob Sie eine Zeitverzögerung 
       vor dem Booten des ersten OS in ihrer lilo.conf haben möchten. Diese 
       Verzögerung macht es möglich, die linke Umschalttaste zu drücken und 
       jegliches Betriebssystem in der lilo.conf zu starten, indem das von 
       Ihnen bestimmte Label eingegeben wird.
    
       Sobald Sie eine neue lilo.conf erstellt haben, müssen Sie mindestens 
       ein Betriebssystem dort hinzufügen, bevor Sie LILO installieren 
       können.
    
    2. Menüoptionen um Linux, OS/2 und DOS der lilo.conf hinzufügen.
    
       Diese arbeiten größtenteils auf gleiche Art und Weise. Sie werden 
       gefragt werden, welche Partition Sie bootfähig machen wollen 
       (antworten Sie /dev/hda1 oder welche Partition Sie auch verwenden 
       wollen) und Sie werden ebenfalls aufgefordert werden, ein Label der 
       Partition zuzuweisen. Das Label kann jedes kurze Wort wie 
       beispielsweise "Linux" oder "OS/2" sein, das Sie später eingeben 
       werden um diese Partition zu starten. Das Bootprompt unterscheidet 
       nicht zwischen Groß- und Kleinschreibung. So kann der Benutzer LINUX 
       oder OS/2 später eingeben und es entspricht den Labels Linux und 
       OS/2.
    
    3. LILO Installieren
    
       Sobald Sie Ihre neue Konfigurationsdatei angeschaut haben und mit 
       dieser zufrieden sind, treffen Sie diese Auswahl um LILO zu 
       installieren und das LILO Installationsmenü zu verlassen.
    
    Andere Optionen:
    
      -- "Recycle" (Wiederinstallieren) mit der original /etc/lilo.conf.
    
       Wenn Sie bereits eine /etc/lilo.conf haben und müssen LILO nur 
       aktualisieren, müssen Sie ihre lilo.conf nicht neu aufbauen. 
       Verwenden Sie einfach diesen Menüpunkt um LILO wieder mit der 
       existierenden /etc/lilo.conf zu installieren.
    
      -- Betrachten der aktuellen  /etc/lilo.conf
    
       Wenn Sie noch nicht angefangen haben, eine neue lilo.conf zu 
       erstellen, wird diese Auswahl es ermöglichen, die existierende in 
       /etc auf Ihrer Linux-Hauptpartition (Root-Partition) zu betrachten. 
    
       Wenn Sie angefangen haben, eine neue lilo.conf zu konstruieren, 
       können Sie mit dieser Option den Fortschritt sehen. 
    
    
      -- "Skip" (überspringen) - LILO Installation überspringen und dieses 
        Menü verlassen
    
       Diese Option überspringt die LILO Installation. Verwenden Sie dies, 
       wenn Sie LILO nicht installieren wollen oder wenn Sie es bereits 
       installiert haben und nicht nochmals installieren wollen. Sie müssen 
       LILO erneut installieren, wenn Sie Ihren Linux Systemkernel 
       wechseln.
    
    
      -- "Help" (Hilfe) - Die Hilfedatei zu LILO lesen
    
       Ich hoffe Sie fanden es hilfreich :^)
    
    
    -----------
    
    Weitere Informationen zum LILO:
    
       LILO im Master Boot Record kann leicht entfernt werden. Fdisk von 
       MS-DOS hat eine /MBR Option, die den Master Boot Record wieder 
       herstellt. Sie können auch Ihren Original Bootsektor von der Kopie 
       wiederherstellen, die LILO in /boot macht. Dies ist der beste Weg. 
       Lesen Sie die LILO Dokumentation für weitere Informationen. Es gibt 
       auch den Parameter '-u' für LILO, der den Bootsektor von der 
       Sicherung wieder herstellt. Schauen Sie auch hier in die LILO 
       Dokumentation für detaillierte Infos.
    
    Viel Erfolg
    
    --- Ende der LILO Hilfe

en: Slint Linux Help
    ____________________
    
    First, a little help on help.  Whenever you encounter a text
    viewer like this during the installation, you can move around
    with these commands:
    
    PGDN           - Move down one page
    PGUP           - Move up one page
    HOME           - Move to beginning of file
    END            - Move to end of file
    
    Also, you're running a real multitasking operating system now, so
    you're not confined to the installation program.  You can log into
    other consoles and look around at any time without disturbing the
    installation process.  To do this, you need to learn the commands
    that control the Linux console.  You'll use these commands all the
    time when you're logged into Linux.
    
    "Virtual" consoles and scrollback:
    
    Right now, the screen you're looking at is probably VIRTUAL CONSOLE
    NUMBER ONE, (or /dev/tty1 in Linux-speak).  There are usually
    several virtual consoles available.  When you log into the install
    disk, there are four consoles.  To switch among them, use Alt-F1,
    Alt-F2, Alt-F3, or Alt-F4 to select which of the four consoles you
    wish to use.  While you're using a console, you get a small amount
    of text scrollback buffer.  To scroll the console back, hold down
    the right shift key and hit PageUp.  To scroll the console forward,
    hit PageDown while holding the right shift key down.  This can be
    especially useful for reading the boot messages, which can go by
    too fast to read otherwise.
    
    On the install disk, the first three consoles are login consoles.
    The fourth console is used to show informational messages during
    installation, such as disk formatting status, kernel messages, and
    so on.
    
    A useful trick is to log into the second virtual console during the
    installation.  Then you can use commands such as 'df' to check how
    full your hard drive is getting.  Also, once the Slint CD-ROM
    has been mounted on /cdrom, most of the commands in the disc's live
    filesystem will be usable.
    
    
    PARTITIONING YOUR DRIVE
    
    Now lets take a look at how you progress through a typical Linux
    installation with the Slint distribution.  First, you'll have
    to make sure your hard drive has been partitioned to accept Linux.
    The setup program does not do this for you.
    
    You will need at least one type Linux partition, and optionally a
    swap partition.  In my opinion, (if you have a fair amount of drive
    space) it's easiest to manage a system that's partitioned along these
    lines (ignoring any Windows or other partitions for the purposes
    of this illustration):
    
        [ 6 gig or more for / ] 
        [ whatever space users need for /home ]
        [ swap space (match the size of your RAM) ]
    
    Some people like a separate partition for /usr/local, but I find that
    I usually regret dividing my free space when I don't have to... the
    partition I want to add to is always full that way. :^)  Besides, when
    the time comes for an operating system upgrade you can always back up
    /usr/local regardless of whether it occupies its own partition.  In
    fact, having a separate /home partition is also optional.  Probably the
    simplest way to approach things initially is with just a single root
    Linux partition, and a swap partition of about 1-2 gigabytes.
    
    Partitioning is done with a partitioning tool such as fdisk.  There are
    two versions of Linux fdisk available now.  'fdisk' is the standard
    version, and 'cfdisk' is a friendlier full screen version.  Most
    people will probably want to use 'cfdisk' now, unless they're used
    to the older version (like me).  Either one will get the job done.
    
    Make sure you use Linux fdisk to tag partitions as type 83 (Linux, the
    default) or type 82 (Linux swap) so the Slint setup program will 
    recognize them.  Use the 't' command for that, and 'w' to write out the
    changes.
    
    If you prefer an easy to use graphical partitioning tool, you can make
    all your Linux partitions directly from Linux 'cfdisk'.  Or you can
    make them with the older 'fdisk' using the 'n' command to create a
    partition and the 'w' command to write out the changes when you're done. 
    
    By default, 'fdisk' and 'cfdisk' will partition the first hard drive in
    your machine, which is /dev/sda.  To partition other drives, you'll
    have to specify the drive to partition when you start 'cfdisk'.  For
    example, to partition the second IDE drive:
    
      # cfdisk /dev/sdb
    
    SWAP SPACE
    
    If your machine doesn't have much memory, you might have already
    learned how to activate a swap partition just to make it this far.
    Normally you won't need to format or activate your swap space by
    hand, but if you're installing on a machine with low memory you will
    need to format and activate a swap partition to be able to install. 
    Once you've made the partition with fdisk, you need to use 'mkswap'
    on it, and then activate it with 'swapon'.  Checking the partition
    table with 'fdisk -l', we see these lines:
    
       Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
    /dev/sda8           16650       16898     2000061   82  Linux swap
    
    So, the command to format would be:
    
      # mkswap /dev/sda8
      # sync
    
    And to activate it:
    
      # swapon /dev/sda8
    
    RUNNING THE SETUP PROGRAM
    
    Setup has quite a few options, which can be slightly confusing the
    first time you look at the menu.  It's not really that hard, though.
    You just need to start at the top of the screen and work towards 
    the bottom through the menu options.  When I install, I usually do 
    these options in order:
    
    ADDSWAP   (set up my swapspace)
    TARGET    (set up my Linux/Windows partitions and /etc/fstab)
    SOURCE    (select the source location for the Slint Linux
               packages)
    INSTALL   (install the software, generally with "full")
    CONFIGURE (configure the newly installed system)
    
    Note that after I select the SWAP option, setup will allow me to
    run through all of the other options without ever returning to the
    main menu. 
    
    I hope that these options will be mostly self-explanatory. Just read
    the screen carefully as you install and you should do just fine.
    
    REMAPPING YOUR KEYBOARD:
    
    KEYMAP: This option lets you remap your keyboard to one of the many
    international maps provided with Linux. If you are using a US 
    keyboard, you can skip this option.
    
    
    ...WHEN YOU'RE DONE:
    
    
    EXIT: This leaves Slint Linux setup.
    
    
    Have fun installing and running Linux!
    
    ---
    Patrick Volkerding
    volkerdi@slackware.com
    Adapted to Slint by Didier Spaier
de_DE: Hilfe zu Slint-Linux
    ________________________
    
    Erst einmal, einige Worte zur Hilfe. Wenn Sie auf einen Textbetrachter wie diesen während der Installation stoßen, können Sie sich mit folgenden Tastaturbefehlen bewegen:
    
    BildRunter - Eine Seite nach unten bewegen
    BildRauf - Eine Seite nach oben bewegen
    Pos1 - Zum Anfang der Datei gehen
    Ende - Zum Ende der Datei gehen
    
    Weiterhin läuft bei Ihnen ein echtes Multitasking-Betriebssystem, somit sind Sie nicht an das Installationsprogramm gebunden. Sie können sich in andere Konsolen einloggen und jederzeit herumschauen, ohne dass der Installationsprozess gestört wird. Um dies zu tun, müssen Sie die Kommandos lernen, die die Linuxkonsole steuern. Sie werden diese Kommandos stetig nutzen, wenn Sie in Linux eingeloggt sind.
    
    "Virtuelle Konsolen" und zurückblättern:
    
    Zur Zeit sehen Sie wahrscheinlich die VIRTUELLE KONSOLE NR. EINS, (oder in der Linuxsprache: /dev/tty1). Normalerweise gibt es mehrere virtuelle Konsolen. Wenn Sie sich an der Installationsdisk anmelden, stehen Ihnen vier virtuelle Konsolen zur Verfügung. Um zwischen den Konsolen zu wechseln, drücken Sie Alt-F1, Alt-F2, Alt-F3 oder Alt-F4. Während Sie eine Konsole verwenden, steht Ihnen ein kleiner Puffer zum Zurückblättern zur Verfügung. Um in der Konsole zurückzublättern, halten Sie die rechte Umschalttaste gedrückt und drücken Sie die BildRauf-Taste. Um wieder vorwärts zu blättern, drücken Sie die BildRunter-Taste, während Sie die rechte Umschalttaste gedrückt halten. Dies ist vor allem hilfreich um die Bootmeldungen zu lesen, da diese sonst zu schnell vorbeiziehen.
    
    Auf dem Installationsmedium sind die ersten drei Konsolen Anmeldekonsolen. Die vierte Konsole wird verwendet, um Informationen während der Installation zu zeigen, sowie Status der Festplattenformatierung, Kernel-Nachrichten und so weiter.
    
    Ein nützlicher Tricks ist es, sich während der Installation in der zweiten Konsole einzuloggen. Dann können Sie Befehle wie 'df' nutzen, um zu prüfen, wie voll Ihre Festplatte wird. Weiterhin, sobald die Slint-CD/DVD unter /cdrom eingehängt ist, werden die meisten der Befehle im Live-Dateisystem verfügbar sein.
    
    
    PARTITIONIERUNG IHRER FESTPLATTE
    
    Lassen Sie uns nun anschauen, wie Sie durch eine typische Linuxinstallation mit der Slint-Distribution kommen. Als erstes müssen Sie sich vergewissern, dass Ihre Festplatte so partitioniert wurde, um Linux zu akzeptieren. Das Programm 'setup' erledigt dies nicht für Sie.
    
    Sie werden mindestens eine Partition vom Typ "Linux" benötigen und optional eine Swap-Partition. Meiner Ansicht nach (wenn Sie viel Festplattenspeicher haben) ist es am einfachsten, ein System zu verwalten, das wie folgt partitioniert wurde (ohne jegliche Windows oder andere Partitionen für den Zweck dieser Illustration):
    
        [ 6 GB oder  mehr für / ] 
        [ so viel Platz, wie für /home benötigt wird  ]
        [ Swap-Bereich (entsprechend der Größe Ihres RAMs) ]
    
    Einige Leute mögen eine separate Partition für /usr/local, aber ich stelle fest, dass ich es normalerweise bereue, meinen freien Platz zu teilen, wenn ich nicht muss... die Partition, der ich etwas hinzufügen will, ist so immer voll. :^) Weiterhin, wenn die Zeit für ein Betriebssystemupgrade kommt, können Sie immer /usr/local sichern, egal ob es auf einer eigenen Partition liegt. Es ist auch so, dass eine separate /home-Partition ebenfalls optional ist. Wahrscheinlich der einfachste Weg, diese Sachen erstmalig anzugehen, ist eine einzelne Root-Partition und eine Swap-Partition mit 1-2 Gigabyte.
    
    Die Menge an Plattenplatz, die Sie Linux geben wollen, hängt davon ab, welche Software Sie zu installieren planen und wie viel Platz Sie noch übrig haben. Meine primäre Linuxpartition ist 10 Gigabyte groß. Wenn Sie diese Menge an übrigen Platz haben, ist es einfach, große Softwarepakete zu kompilieren und auszuprobieren oder mit großen Dateien zu arbeiten, die im Desktoppublishing oder CD-ROM-Mastering verwendet werden.
    
    Das gesamte Slint-System (alles -- alle X-Server, Emacs, ide-Anwendungen) werden etwa 5 Gigabyte an Festplattenplatz nutzen, somit sind 5-10 GB genug für eine vollständige Installation.
    
    In der Vergangenheit habe ich sogar Entwicklungsarbeit auf einer einzelnen Partition von 110 MB gemacht. (Natürlich war das zu der Zeit von Linux Version 0.99p11 oder so...) Trotzdem kann man mit vorsichtiger Auswahl immer noch ein kleines Linuxsystem auf ein System bekommen, aber dies wird für Einsteiger nicht empfohlen. Das ist nützlicher, wenn Slint als Basis für ein Embedded-System verwendet wird. Die meisten Leute sollten eine volle Installation wählen. Es ist schneller, leichter und weniger fehleranfällig.  
    
    Partionierung wird mit einem Partitionierungswerkzeug wie beispielsweise fdisk gemacht. Es gibt nun zwei Versionen von Linux fdisk. 'fdisk' ist die Standardversion und 'cfdisk' ist eine freundlichere Vollbild-Version. Die meisten Leute möchten wahrscheinlich nun 'cfdisk' verwenden, es sei denn, sie sind (wie ich) an die ältere Version gewöhnt. Beide erledigen ihre Arbeit.
    
    Vergewissern Sie sich, dass Sie mit Linux fdisk Partitionen vom Typ 83 (Linux, der Standard) oder Typ 82 (Linux swap) erstellen, damit das Slint-Programm 'setup' diese erkennt. Nutzen Sie dafür das Kommando 't', und 'w' um die Änderungen zu schreiben.
    
    Wenn Sie ein leicht zu verwendendes, grafisches Partitionierungswerkzeug vorziehen, können Sie alle Ihre Linuxpartitionen direkt mit Linux cfdisk erzeugen. Oder Sie können im älteren 'fdisk' den Befehl 'n' benutzen um eine Partition zu erstellen und den Befehl 'w', um die Änderungen zu schreiben, wenn Sie fertig sind. 
    
    Standardmäßig werden 'fdisk' und 'cfdisk' die erste Festplatte in Ihrem Rechner partitionieren, welche /dev/sda ist. Um andere Laufwerke zu partitionieren, müssen Sie das zu partitionierende Laufwerk angeben, wenn Sie 'cfdisk' starten. Beispielsweise um das zweite IDE-Laufwerk zu partitionieren:
    
      # cfdisk  /dev/sdb
    
    
    SWAP-BEREICH
    
    Wenn Ihr Rechner nicht viel Arbeitsspeicher hat, haben Sie eventuell schon gelernt, wie man eine Swap-Partition aktiviert, um bis hierhin zu kommen. Normalerweise brauchen Sie nicht Ihren Swap-Bereich manuell zu formatieren oder zu aktivieren, aber wenn Sie auf einem Rechner mit wenig Arbeitsspeicher installieren, werden Sie eine Swap-Partition formatieren und aktivieren müssen, um installieren zu können. Sobald Sie die Partition mit fdisk erstellt haben, müssen Sie 'mkswap' darauf anwenden und sie dann mit 'swapon' aktivieren. Wie die Partitionstabelle mit 'fdisk -l' überprüft wird, sehen wir in folgenden Zeilen:
    
       Device Boot      Start         End      Blocks   Id   System
    /dev/sda8           16650       16898     2000061   82  Linux  swap
    
    Somit wäre der Befehl zum Formatieren:
    
      # mkswap /dev/sda8
      # sync
    
    Und zum Aktivieren:
    
      # swapon /dev/sda8
    
    
    DAS SETUP-PROGRAMM NUTZEN
    
    Setup hat einige Optionen, die beim ersten Blick auf das Menü etwas verwirrend sein können. Es ist aber nicht so schwer. Sie müssen nur oben am Bildschirm anfangen und in Richtung des Endes durch die Menüoptionen gehen. Wenn ich installiere, mache ich üblicherweise diese Optionen in der folgenden Reihenfolge:
    
    ADDSWAP   (Einrichten des Swap-Bereichs)
    TARGET    (Einrichten der Linux-/Windows-Partitionen und /etc/fstab)
    SOURCE    (Wählen des Quellorts für die Slint-Linux-Pakete)
    SELECT    (Wählen der zu installierenden Paketkategorien)
    INSTALL   (Installieren der Software, allgemein mit "voll")
    CONFIGURE (Konfigurieren des neu installierten Systems)
    
    Beachten Sie, dass nachdem ich die SWAP Option wähle, mir Setup erlaubt, durch alle anderen Optionen zu navigieren, ohne jemals zum Hauptmenü zurück zu kehren.
    
    Ich hoffe, dass diese Optionen größtenteils selbsterklärend sind. Lesen Sie einfach die Anzeige gründlich, während Sie installieren und alles wird gut ablaufen.
    
    
    NEUEINSTELLUNG IHRER TASTATUR
    
    KEYMAP: Diese Option erlaubt eine Neueinstellung Ihrer Tastatur auf die vielen internationalen Maps, die mit Linux geliefert werden. Wenn Sie eine deutsche Tastatur verwenden, können Sie diese Option überspringen.
    
    
    ...WENN SIE FERTIG SIND:
    
    
    EXIT: Dies verlässt das Linux-Setup.
    
    
    Viel Spaß bei der Installation und Nutzung von Linux!
    
    ---
    Patrick Volkerding
    volkerdi@slackware.com
    Auf Slint übertragen von Didier Spaier

en: Slint Linux Setup
de_DE: Slint Linux Einrichtung

en: Slint Linux Setup (version ${Version})
de_DE: Slint-Linux-Setup (Version ${Version})

en: Slint Linux Setup is complete
de_DE: Installation von Slint Linux ist vollständig.

en: Slint PXE Server Help
de_DE: Slint-PXE-Server-Hilfe

en: Slint PXE Server.
de_DE: Slint-PXE-Server.

en: Slint PXE Setup (version ${Version})
de_DE: Slint-PXE-Setup (version ${Version})

en: Slint Package Tool (pkgtool version ${Version})
de_DE: Slint-Paket-Werkzeug (pkgtool Version ${Version})

en: Slint Setup Help
de_DE: Slint-Installations-Hilfe

en: Slint Setup has detected one or more swap partitions on your system.  These partitions have been preselected to be set up as swap space.  If there are any swap partitions that you do not wish to use with this installation, please unselect them with the up and down arrows and spacebar.  If you wish to use all of them (this is recommended), simply hit the ENTER key.
de_DE: Slint-Setup hat eine oder mehrere Swap-Partitionen in Ihrem System gefunden. Diese Partitionen wurden vorausgewählt, um als Swap-Bereich zu dienen. Wenn es andere Swap-Partitionen gibt, die Sie nicht mit dieser Installation nutzen möchten, wählen Sie diese mit den Pfeiltasten (hoch und runter) und der Leertaste ab. Wenn Sie alle verwenden möchten (dies wird empfohlen), drücken Sie einfach ENTER.

en: Slint Setup will now prepare your system's swap space.  When formatting swap partitions with mkswap you may also check them for bad blocks.  This is not the default since nearly all modern hard drives check themselves for bad blocks anyway.  Would you like to check for bad blocks while running mkswap?
de_DE: Slint Setup wird nun den swap-Bereich Ihres Systems vorbereiten. Wenn swap-Partitionen mit mkswap formatiert werden, kann gleichzeitig nach fehlerhaften Blöcken gesucht werden. Dies ist standardmäßig nicht eingestellt, da sich ziemlich alle modernen Festplatten selbst nach fehlerhaften Blöcken untersuchen. Möchten Sie nach fehlerhaften Blöcken suchen, während mkswap läuft?

en: Slow format that checks for bad blocks
de_DE: Langsame Formatierung, die auf fehlerhafte Blöcke überprüft

en: Some network providers require that the DHCP hostname be set in order to connect.  If so, they'll have assigned a hostname to your machine, which may look something like CC-NUMBER-A (this depends on your ISP).  If you were assigned a DHCP hostname, please enter it below.  If you do not have a DHCP hostname, just hit ENTER or Cancel.
de_DE: Einige Netzwerkprovider setzen voraus, dass der DHCP Hostname gesetzt ist, um zu verbinden. Wenn dies so ist, werden Sie Ihrem Rechner einen Hostnamen zugewiesen wollen. Dieser kann wie CC-NUMMER-A aussehen (hängt vom ISP ab). Wenn Ihnen ein DHCP-Hostname zugewiesen wurde, geben Sie diesen unten ein. Wenn Sie keinen DHCP-Hostnamen haben, drücken Sie einfach ENTER oder Abbrechen.

en: Some serial Logitech devices
de_DE: Einige serielle Logitech-Geräte

en: Some systems might require extra parameters to be passed to the kernel. If you needed to pass parameters to the kernel when you booted the Slint bootdisk, you'll probably want to enter the same ones here.  Most systems won't require any extra parameters.  If you don't need any, just hit ENTER to continue.
de_DE: Einige Systeme benötigen extra Parameter, die an den Kernel weitergeleitet werden. Wenn Sie beim Verwenden der Slint-Bootdisk Parameter an den Kernel weiterleiten wollen, möchten Sie wahrscheinlich die gleichen hier eintragen. Die meisten Systeme werden keine extra Parameter benötigen. Wenn Sie keine benötigen, drücken Sie einfach ENTER zum Fortfahren.

en: Sorry, but a Slint directory could not be found on any USB devices. Exiting back to the top menu.
de_DE: Entschuldigung, aber ein Slint-Verzeichnis konnte auf keinem USB-Gerät gefunden werden. Kehre zum obersten Menü zurück.

en: Sorry, but no network card could be probed for on your system.  Some cards (like non-PCI NE2000s) must be supplied with the I/O address to use and can't be probed for safely. You'll have to try to configure the card later by editing /etc/rc.d/rc.modules or recompiling your kernel.
de_DE: Entschuldigung, aber es wurde keine Netzwerkkarte auf Ihrem System gefunden. Einige Karten (wie nicht-PCI NE2000s) müssen mit der richtigen zu verwendenden I/O-Adresse angegeben werden und nach diesen kann nicht zuverlässig gesucht werden. Sie werden versuchen müssen, die Karte später zu konfigurieren, indem Sie /etc/rc.d/rc.modules bearbeiten oder Ihren Kernel neu kompilieren.

en: Sorry, but no network card was detected.  Some cards (like non-PCI
    NE2000s) must be supplied with the I/O address to use.  If you have
    an NE2000, you can switch to another console (Alt-F2), log in, and
    load it with a command like this:
    
      modprobe ne io=0x360
de_DE: Entschuldigung, aber es wurde keine Netzwerkkarte entdeckt. Einige 
    Karten (wie nicht-PCI NE2000s) müssen mit der zu verwendeten 
    I/O-Adresse angegeben werden. Wenn Sie eine NE2000 haben, können Sie 
    auf eine andere Konsole wechseln (Alt-F2), einloggen und es mit einem 
    Kommando wie folgt laden:
    
     modprobe ne io=0x360

en: Sorry, but no removable USB devices could be found.  Exiting back to the top menu.
de_DE: Entschuldigung, aber es wurden keine entfernbaren USB-Geräte gefunden. Kehre zum obersten Menü zurück.

en: Sorry, but the attempt to install LILO has returned an error, so LILO has not been correctly installed.  You'll have to use a bootdisk to start your machine instead.  It should still be possible to get LILO working by editing the /etc/lilo.conf and reinstalling LILO manually.  See the LILO man page and documentation in $LILODOCDIR for more help.  The error message may be seen above.
de_DE: Entschuldigung, aber beim Versuch, LILO zu installieren, gab es Fehler. Somit wurde LILO nicht korrekt installiert. Sie werden stattdessen eine Bootdisk verwenden müssen um Ihren Rechner zu starten. Es sollte immer noch möglich sein, LILO zum Laufen zu bringen, indem die /etc/lilo.conf editiert wird und LILO erneut manuell installiert wird. Für weitere Hilfe lesen Sie die LILO-Manpage (Handbuchseite, Befehl: "man lilo") und die Dokumentation in $LILODOCDIR. Die Fehlermeldung kann oben gesehen werden.

en: Sorry, but the directory $PLINK/kernels was not found.  You may need to install the requested kernel $SLACK_KERNEL manually and then install LILO before your system will be able to boot correctly.
de_DE: Entschuldigung, das Verzeichnis $PLINK/kernel konnte nicht gefunden werden. Sie müssen den Kernel $SLACK_KERNEL manuell installieren. Danach installieren Sie LILO, um Ihr System bootfähig zum machen.

en: Sorry, but the mknod command failed to make the device.  You'll need to go back and try selecting your source media again.  Press ENTER to abort the source media selection process.
de_DE: Entschuldigung, das mknod-Kommando konnte das Laufwerk nicht erstellen. Gehen Sie zurück und versuchen Sie die Medienquelle erneut anzugeben. Drücken Sie ENTER um den Prozess zur Auswahl des Quellmediums abzubrechen.

en: Sorry, but you don't have a LILO configuration file that can be viewed.
de_DE: Entschuldigung, die LILO-Konfigurationsdatei wurde nicht gefunden und kann nicht angezeigt werden.

en: Spanish (Latin America)
de_DE: Spanisch (Lateinamerika)

en: Standard Linux Ext2 Filesystem
de_DE: Standard-Linux-Dateisystem Ext2

en: Start LILO configuration with a new LILO header
de_DE: Starten der LILO-Konfiguration mit einem neuen LILO-Header

en: Start Linux in Console mode
de_DE: Starte Linux im Konsolen-Modus

en: Start Linux in Graphical mode
de_DE: Starte Linux im grafischen Modus

en: Start over
de_DE: Von vorne beginnen

en: Starting gpm:
de_DE: Starten von gpm:

en: Stopping gpm...
de_DE: Stoppen von gpm...

en: Swedish
de_DE: Schwedisch

en: TARGET PARTITIONS ALREADY CONFIGURED
de_DE: ZIELPARTITIONEN BEREITS KONFIGURIERT

en: TIMEZONE CONFIGURATION
de_DE: ZEITZONEN KONFIGURATION

en: That UID is already in use; please choose another
de_DE: Diese UID wird bereits verwendet; bitte wählen Sie eine andere

en: That is not a valid expiration date
de_DE: Dies ist kein gültiges Ablaufdatum

en: The AfterStep Window Menager
de_DE: Der Afterstep Fenstermanager

en: The Apache web server
de_DE: Der Apache Webserver

en: The Awesome Window Manager
de_DE: Der Awesome-Fenstermanager

en: The BSD Inetd daemon
de_DE: Der BSD Inetd Daemon

en: The Cholesterol Free Desktop Environment
de_DE: Die Cholesterol Free Desktop-Umgebung

en: The Common UNIX Printing system (print spooler choice #1).
de_DE: Das Common UNIX Printing System (Druckspooler Auswahl #1).

en: The Enlightenment 16 window manager
de_DE: Der Enlightenment 16 Fenstermanager

en: The Enlightenment 17 window manager
de_DE: Der Enlightenment 17 Fenstermanager

en: The LPRng printing system (print spooler choice #2).
de_DE: Das LPRng Drucksystem (Druckspooler Auswahl #2).

en: The Linux system logging utilities
de_DE: Die Linux Systemlog-Werkzeuge

en: The Mate desktop
de_DE: Der Mate Desktop

en: The MySQL database server
de_DE: Der MySQL Datenbankserver

en: The Netatalk server is a file and print server for Macintosh networks.
de_DE: Der Netatalkserver ist ein Datei- und Druckserver für Macintosh Netzwerke.

en: The PCMCIA/Cardbus subsystem is now installed.  Please make sure that
    all of the cards you'll need for the installation are in the machine.
    If you still need to insert any PCMCIA/Cardbus cards, do that now.  Once
    the drive stops (indicating that all needed modules have been
    loaded), then press [enter] to continue.
de_DE: Das PCMCIA/Cardbus-Subsystem ist nun installiert. Bitte vergewissern 
    Sie sich, dass sich alle Karten, die für die Installation benötigt 
    werden im Rechner befinden.
    Wenn Sie noch PCMCIA/Cardbus-Karten einstecken möchten, können Sie dies 
    jetzt tun.
    Sobald das Laufwerk stoppt (dies zeigt an, dass alle benötigten Module 
    geladen wurden), drücken Sie [Enter] um fortzufahren.

en: The PXE Service is going to run on $INTERFACE  with these values (the defaults should be OK).
    You can change the range of IP addresses used by the DHCP server, if IP addresses in the proposed range are used by computers in your LAN. For instance, your default gateway if you have one.
    
    Also note that we will not validate any changes you make:
de_DE: Der PXE-Dienst wird auf der Schnittstelle $INTERFACE mit diesen Werten laufen (die Standardwerte sollten in Ordnung sein). 
    Sie können den Bereich von IP-Adressen, die von dem DHCP-Server verwendet werden, ändern, wenn IP-Adressen im vorgegebenen Bereich von Rechnern in Ihrem LAN verwendet werden. Beispielsweise Ihr Standard Gateway, wenn Sie einen haben. 
    
    Bitte beachten Sie auch, dass wir keine gemachten Änderungen überprüfen:

en: The SASL authentication server
de_DE: Der SASL-Authentifizierungsserver

en: The SSHD (secure shell) daemon
de_DE: Der SSHD (secure shell) Daemon

en: The Samba file/print server
de_DE: Der Samba Datei-/Druckserver

en: The Sendmail mail server
de_DE: Der Sendmail Mailserver

en: The Sendmail server allows your machine to send and receive mail.
de_DE: Der Sendmail-Server ermöglicht den Empfang und Versand von E-Mails.

en: The Tab  Window Manager
de_DE: Der Tab Fenstermanager

en: The USB boot stick has been successfully created on device /dev/$STICK.
de_DE: Der USB Bootstick wurde erfolgreich auf /dev/$STICK erstellt.

en: The USB boot stick has been successfully created on device /dev/$STICK. If you would like to create an additional boot stick, please select 'Create' and we'll go back and make another one, otherwise select 'Continue' to continue configuring your system.
de_DE: Der USB Bootstick wurde erfolgreich auf Gerät /dev/$STICK erstellt. Wenn Sie einen zusätzlichen Bootstick erstellen wollen, wählen Sie bitte  'Erstellen' und wir werden zurück gehen und einen weiteren erstellen. Anderenfalls wählen Sie  'Fortfahren', um weiter Ihr System zu konfigurieren.

en: The address you have entered seems to be non-standard. We were expecting
    $ArG2 groups of numbers seperated by dots, like: 127.0.0.1
    Are you absolutely sure you want to use the address $ArG1?
de_DE: Die Adresse, die Sie eingegeben haben, scheint keinem Standard zu entsprechen. Wir erwarteten $ArG2 Gruppen von Ziffern, getrennt durch Punkte, wie: 127.0.0.1
    Sind Sie absolut sicher, dass Sie die Adresse $ArG1 verwenden wollen?

en: The auto-detected location to install the LILO boot block is shown below.  If you need to make any changes, you can make them below.  Otherwise, hit ENTER to accept the target location shown.
de_DE: Der automatisch entdeckte Ort, um den LILO-Bootblock zu installieren, wird unten angezeigt. Wenn Sie einige Änderungen machen wollen, können Sie diese unten stehend machen. Ansonsten drücken Sie ENTER um den gezeigten Zielort zu akzeptieren.

en: The blackbox window manager
de_DE: Der blackbox Fenstermanager

en: The directory you want to install from ($SOURCE_DIR) does not seem to exist. Please check the directory and then try again.
de_DE: Das Verzeichnis von dem Sie installieren wollen ($SOURCE_DIR), scheint nicht zu existieren. Bitte überprüfen Sie das Verzeichnis und versuchen Sie es dann erneut.

en: The fluxbox window manager
de_DE: Der fluxbox Fenstermanager

en: The gpm program allows you to cut and paste text on the virtual consoles using a mouse.  If you choose to run it at boot time, this line will be added to your /etc/rc.d/rc.gpm:
    
      $GPM -m /dev/mouse -t $MTYPE
    
    Shall we load the gpm program at boot time?
de_DE: Das gpm Programm ermöglicht es, Texte auf den virtuellen Konsolen mit einer Maus zu kopieren und einzufügen. Wenn Sie sich entschließen, dies während des Systemstarts zu starten, wird diese Zeile zu Ihrer /etc/rc.d/rc.gpm hinzugefügt:
    
      $GPM -m /dev/mouse -t $MTYPE
    
    Sollen wir gpm während des Systemstarts laden?

en: The keyboard layout supports the language that is normally used on this keyboard.  You would usually select a similar keyboard layout to what you choose for the console. (Defaults to "us")  You can select up to 4 different layouts.
de_DE: Das Tastaturlayout unterstützt die Sprache, die normalerweise auf dieser Tastatur verwendet wird. Sie würden normalerweise ein ähnliches Tastaturlayout wählen als was Sie für die Konsole wählen. (Standard ist "us") Sie können bis zu 4 unterschiedliche Layouts wählen.

en: The network time server
de_DE: Der Netzwerk Zeitserver

en: The next step in your installation may be partitioning your hard drive
    (if you're installing to a Linux partition) with 'fdisk' or 'cfdisk'
    (the menu-driven version of fdisk).  If you already have a partition
    prepared for Linux, run 'setup' to start the installer program.
de_DE: Der nächste Schritt in Ihrer Installation kann die Partitionierung Ihrer Festplatte mit 'fdisk' oder 'cfdisk' (die menügesteuerte Version von fdisk) sein (wenn Sie auf eine Linux-Partition installieren). Wenn Sie bereits eine Partition für Linux vorbereitet haben, starten Sie 'setup', um das Installationsprogramm zu starten.

en: The packages have been removed. A complete log of the files that were removed has been created in $TMP/PKGTOOL.REMOVED.
de_DE: Die Pakete wurden entfernt. Ein vollständiges Log der Dateien, die entfernt wurden, wurde in $TMP/PKGTOOL.REMOVED erstellt.

en: The selected services will be started at boot time.  If you don't need them, you may unselect them to turn them off (which may improve overall system security).  You may also choose to start services that are not run by default, but be aware that more services means less security.  Use the spacebar to select or unselect the services you wish to run. Recommended choices have been preselected.  Press the ENTER key when you are finished.
de_DE: Die gewählten Dienste werden beim Bootvorgang gestartet. Wenn Sie diese nicht benötigen, können Sie diese abwählen, um sie abzustellen (was die Gesamtsicherheit des Systems verbessern kann). Sie können auch wählen, Dienste zu starten, die nicht standardmäßig laufen, aber bedenken Sie, dass mehr Dienste auch weniger Sicherheit bedeuten. Nutzen Sie die Leertaste, um die zu startenden Dienste aus- und abzuwählen. Empfohlene Vorauswahlen wurden getroffen. Drücken Sie ENTER, wenn Sie fertig sind.

en: The syslogd and klogd daemons log important messages under /var/log.
de_DE: Die syslogd und klog Daemons speichern wichtige Nachrichten unter /var/log.

en: There are some variations avaiable for keyboard layout "$ArG1".
    Select the one your keyboard uses or none if your keyboard doesn't use a layout variant.  If in doubt, select none.  (Defaults to "none")
de_DE: Es gibt einige Variationen für Tastaturlayout "$ArG1".
    Wählen Sie diese, die Ihre Tastatur verwendet oder keine, wenn Ihre Tastatur keine Layoutvariante verwendet. Wenn Sie Zweifel haben, wählen Sie 'keine'  (Standard ist "keine")

en: There doesn't seem to be a device by the name of $DRIVE_FOUND in the /dev directory, so we will have to create it using the major and minor numbers for the device.  If you're using a bootdisk with a custom CD/DVD driver on it, you should be able to find these numbers in the documentation.  Also, see the 'devices.txt' file that comes with the Linux kernel source.  If you don't know the numbers, you'll have to hit Esc to abort. Enter the major and minor numbers for the new device, separated by one space:
de_DE: Es scheint kein Gerät mit dem Namen $DRIVE_FOUND in /dev vorhanden zu sein, deshalb werden wir es mit den Major- und Minor-Nummern erstellen. Falls Sie eine Bootdisk mit benutzerspezifischen Treibern verwenden, sollten Sie diese Nummern in der Dokumentation finden. Überprüfen Sie auch 'devices.txt', welches Sie in den Linux-Kernel-Quellen finden. Falls Sie die Nummern nicht kennen, drücken Sie 'Esc' zum Beenden. Geben Sie die Major- und Minor- Nummern des neuen Geräts, getrennt mit einem Leerzeichen, ein:

en: There don't seem to be any partitions on this machine of type Linux.  You'll need to make at least one of these to install Linux. To do this, you'll need to leave 'setup', and make the partitions using 'cfdisk' (MBR partitions) or 'cgdisk' (GPT partitions). For more information, read the 'setup' help file from the next menu.
de_DE: Es scheint keine Partitionen vom Typ Linux auf diesem Rechner zu geben. Sie werden mindestens eine davon erzeugen müssen, um Linux zu installieren. Um dies zu tun, verlassen Sie 'setup' und erstellen Sie die Partitionen mit 'cfdisk' (MBR Partitionen) oder 'cgdisk' (GPT Partitionen). Für weitere Informationen lesen Sie die 'setup' Hilfedatei aus dem nächsten Menü.

en: There is currently no password set on the system administrator account (root).  It is recommended that you set one now so that it is active the first time the machine is rebooted.  This is especially important if you're using a network enabled kernel and the machine is on an Internet connected LAN.  Would you like to set a root password?
de_DE: Momentan ist kein Passwort für den Systemadministrator (root) gesetzt. Es wird empfohlen, dass Sie nun ein solches setzen, sodass dies beim ersten Neustart des Rechners aktiv ist. Dies ist insbesondere wichtig, wenn Sie einen Kernel mit Netzwerkunterstützung nutzen und der Rechner in einem Internet-verbundenen LAN ist. Möchten Sie ein root-Passwort setzen?

en: There was a fatal error attempting to install $ArG2. The package may be corrupt, the installation media may be bad, one of the target drives may be full, or something else has caused the package to be unable to be read without error.  You may hit enter to continue if you wish, but if this is an important required package then your installation may not work as-is.
de_DE: Es gab einen fatalen Fehler beim Versuch, $ArG2 zu installieren. Das Paket könnte defekt sein, die Installationsmedien fehlerhaft, eines der Ziellaufwerke könnte voll sein oder etwas anderes hat verursacht, dass das Paket nicht einsatzfähig ist. Zum Fortfahren können Sie Enter drücken, aber falls dies ein wichtiges benötigtes Paket ist, könnte Ihre Installation nicht anständig laufen.

en: There was a problem mounting your partition. Would you like to:
de_DE: Es gab ein Problem beim Einbinden Ihrer Partition. Möchten Sie:

en: There was an error attempting to mount the CD/DVD on $DRIVE_FOUND.  Maybe the device name is incorrect, the disc is not in the drive, or the kernel you are using does not support the device. (possibly an incorrect bootdisk) What would you like to do now?
de_DE: Das Einbinden der CD/DVD über $DRIVE_FOUND ist fehlgeschlagen. Möglicherweise ist der Gerätename falsch, die Disk nicht im Laufwerk, oder der Kernel unterstützt das Laufwerk nicht. (Vielleicht eine fehlerhafte Bootdisk.) Was möchten Sie jetzt tun?

en: These are possibly Windows or DOS partitions. They will be treated
    as such if you install them using this menu.
de_DE: Dies sind wahrscheinlich Windows- oder DOS-Partitionen und werden als solche behandelt, wenn die Partitionen über dieses Menü installiert werden.

en: These are the settings you have entered.  To accept them and complete the networking setup, press enter.  If you need to make any changes, you can do that now (or reconfigure later using 'netconfig').
de_DE: Dies sind die Einstellungen, die Sie eingegeben haben. Um diese zu akzeptieren und die Netzwerkeinrichtung zu beenden, drücken Sie Enter. Wenn Sie Änderungen vornehmen müssen, können Sie dies nun tun (oder später mit 'netconfig'; erneut konfigurieren).

en: Third CD/DVD drive
de_DE: Drittes CD/DVD-Laufwerk

en: Third parallel port ATAPI CD
de_DE: ATAPI-CD am dritten Parallelport

en: This installer has speech and Braille device support in order
    to be accessible to visually impaired users. To have speech turned on
    during installation type S, then press [Enter]. Else, just press Enter.
de_DE: Dieses Installationsprogramm unterstützt Sprach- und Blindenschriftgeräte, um für sehbehinderte Benutzer zugänglich zu sein. Um die Sprache während der Installation einzuschalten, drücken Sie S und dann [Enter]. Andernfalls drücken Sie einfach die Eingabetaste.

en: This is it... if you want to bail out, hit Control-C.  Otherwise, press
    ENTER to go ahead and make the account.
de_DE: Nun sind wir soweit... Um den Vorgang abzubrechen, drücken Sie Strg-C oder
    drücken Sie ENTER, um das Konto zu erstellen.

en: This machine appears to be using EFI/UEFI, but no EFI System Partition was found.  You'll need to make an EFI System Partition in order to boot from the hard drive.  To do this, leave 'setup', and use 'cgdisk' to make a 100MB partition of type EF00.  For more information, read the 'setup' help file from the next menu.
de_DE: Dieser Rechner scheint EFI/UEFI zu nutzen, aber es wurde keine EFI Systempartition gefunden. Sie werden eine EFI Systempartition erzeugen müssen, um von der Festplatte starten zu können. Um dies zu tun, verlassen Sie 'setup' und verwenden Sie 'cgdisk', um eine 100MB Partition des Typs EF00 zu erzeugen. Für weitere Informationen lesen Sie die 'setup' Hilfedatei aus dem nächsten Menü.

en: This menu directs the creation of the LILO config file, lilo.conf. To install, you make a new LILO configuration file by creating a new header and then adding one or more bootable partitions to the file. Once you've done this, you can select the install option. Alternately, if you already have an /etc/lilo.conf, you may reinstall using that. If you make a mistake, you can always start over by choosing 'Begin'. Which option would you like?
de_DE: Dieses Menü steuert die Erstellung der LILO-Konfigurationsdatei, lilo.conf. Um zu installieren, erstellen Sie eine neue LILO-Konfigurationsdatei, indem ein neuer Header erstellt wird und dann eine oder mehrere bootfähige Partitionen zu dieser Datei hinzugefügt werden. Alternativ, wenn Sie bereits eine /etc/lilo.conf haben, können Sie damit wieder installieren. Wenn Sie einen Fehler machen, können Sie immer neu starten indem 'Beginnen' gewählt wird. Welche Option möchten Sie auswählen?

en: This next step is optional - you can set the directories in your package
    to some sane permissions. If any of the directories in your package have
    special permissions, then DO NOT reset them here!
    
    Would you like to reset all directory permissions to 755 (drwxr-xr-x) and
    directory ownerships to root.root
de_DE: Der nächste Schritt ist optional - Sie können die Verzeichnisse in Ihrem Paket 
    so auf einige vernünftige Zugriffsrechte setzen. Wenn eines dieser 
    Verzeichnisse besondere Zugriffsrechte hat, setzen Sie diese NICHT zurück.
    
    Möchten Sie alle Verzeichniszugriffsrechte auf 755 (drwxr-xr-x) und 
    Verzeichniszugehörigkeit auf root.root setzen?

en: This part of the configuration process will create a /dev/mouse link pointing to your default mouse device.  You can change the /dev/mouse link later if the mouse doesn't work, or if you switch to a different type of pointing device.  We will also use the information about the mouse to set the correct protocol for gpm, the Linux mouse server.  Please select a mouse type from the list below:
de_DE: Dieser Teil der Konfiguration wird einen Link namens /dev/mouse auf Ihr Standard-Mausgerät setzen. Sie können den /dev/mouse Link später ändern, wenn die Maus nicht arbeitet oder Sie eine andere Art von Zeigegerät verwenden. Wir werden die Informationen über die Maus auch für gpm verwenden. Dies ist der Linux-Maus-Server. Bitte wählen Sie eine Mausart aus der unten stehenden Liste:

en: This script should be executed by root.
de_DE: Dieses Skript sollte von root ausgeführt werden.

en: This supports PCMCIA or Cardbus cards used with laptops.
de_DE: Dies unterstützt PCMCIA oder Cardbus-Karten, die in Laptops verwendet werden.

en: Timezone $TIMEZONE could not be found. You may try again
    if you wish. Make sure you type the name exactly as it appears - this
    configuration script is case sensitive.
    
    Press [enter] to continue.
de_DE: Zeitzone $TIMEZONE konnte nicht gefunden werden. Sie möchten eventuell nochmal probieren, wenn Sie dies wünschen. Stellen Sie sicher, dass Sie den Namen exakt wie gezeigt angeben - dieses Konfigurationsskript unterscheidet zwischen Groß- und Kleinschreibung. 
    
    Drücken Sie [enter] um fortzufahren.

en: Timezone?
de_DE: Zeitzone?

en: To display keyboard shortcuts for reviewing the screen with speech
    press R, then press [Enter],
    Else, just press [Enter]:
de_DE: Um Tastaturkürzel für die Anzeige des Bildschirminhaltes mit Sprachausgabe anzuzeigen, drücken Sie R, dann drücken Sie [Enter], ansonsten drücken Sie einfach [Enter]:

en: Try to install LILO automatically
de_DE: Versuchen, LILO automatisch zu installieren

en: Try to mount the disk again
de_DE: Versuchen, die Disk neu einzuhängen

en: Turkish
de_DE: Türkisch

en: Twiddler keyboard, by HandyKey Corp
de_DE: Twiddler Tastatur, von HandyKey Corp

en: Type in the CD or DVD device to use
de_DE: Geben Sie das zu verwendende CD- oder DVD-Laufwerk an

en: Type it at the prompt below exactly as it appears above.  (NOTE: If you don't
    see your timezone, use "timeconfig" again after booting for the verbose list)
de_DE: Geben Sie es genau so wie es oben erscheint auf der Eingabeaufforderung ein. (NOTIZ: Wenn Sie Ihre 
    Zeitzone nicht sehen, nutzen Sie "timeconfig" nochmals nach dem Booten für eine detaillierte Liste)

en: Type your answer now:
de_DE: Geben Sie Ihre Antwort jetzt ein:

en: UEFI FIRMWARE DETECTED
de_DE: UEFI FIRMWARE ENTDECKT

en: UIDs are numerics only
de_DE: UIDs bestehen nur aus nummerischen Zeichen

en: UNCONFIGURED NETWORK DEVICE
de_DE: NICHT KONFIGURIERTES NETZWERKGERÄT

en: USB BOOT STICK CREATED
de_DE: USB-BOOTSTICK ERSTELLT

en: USB PACKAGE SOURCE FOUND
de_DE: USB-PAKETQUELLE ENTDECKT

en: USB connected mouse
de_DE: Über USB verbundene Maus

en: USE A NAMESERVER?
de_DE: EINEN NAMESERVER VERWENDEN?

en: USE ISO IMAGE
de_DE: BENUTZE ISO-ABBILD

en: Ukrainian
de_DE: Ukrainisch

en: Unable to install $package:  tar archive is corrupt (tar returned error code $TARERROR)
de_DE: $package kann nicht installiert werden: das tar-Archiv ist beschädigt (tar meldet den Fehler Code $TARERROR)

en: Unless your existing installation script already contains the code
    to create these links, you should append these lines to your existing
    install script. Now's your chance. :^)
    
    Would you like to add this stuff to the existing install script and
    remove the symbolic links
de_DE: Wenn ihr existierendes Installationsskript noch nicht den Code zur Erstellung 
    dieser Links beinhaltet, sollten Sie diese Zeilen Ihrem existierenden 
    Installationsskript anhängen. Nun haben Sie die Möglichkeit. :^)
    
    Möchten Sie dies Ihrem existierenden Installationsskript hinzufügen und die 
    symbolischen Links entfernen

en: Unrecognized option $ArG1
de_DE: Unbekannte Option $ArG1

en: Updating boot/grub/grub.cfg...
de_DE: Aktualisieren von boot/grub/grub.cfg...

en: Updating your ./install/doinst.sh (prepending symlinks)...
de_DE: Aktualisierung Ihrer ./install/doinst.sh (stelle Symblinks voran)...

en: Updating your ./install/doinst.sh...
de_DE: Aktualisiere Ihr ./install/doinst.sh...

en: Upgrading $OLD package using $INCOMINGDIR/$NNAME
de_DE: Aktualisiere $OLD Paket mit $INCOMINGDIR/$NNAME

en: Usage:
de_DE: Nutzung:

en: Usage: explodepkg package_name [package_name2, ...]
    
    Explodes a Slackware compatible software package
    (or any tar+{gzip,bzip2,lzma,xz archive) in the current directory.
    Equivalent to (for each package listed):
    
      ( umask 000 ; cat package_name | COMPRESSOR -dc | tar xvf package_name )
    
    Note: This should only be used for debugging or examining packages, not for 
    installing them.  It doesn't execute installation scripts or update the package
    indexes in /var/log/packages and /var/log/scripts.
de_DE: Verwendung: explodepkg Paket_Name [Paket_Name2, ...]
    
    Extrahiert ein zu Slackware kompatibles Softwarepaket (oder jedes tar, gzip, bzip2,
    lzma, xz Archiv) ins aktuelle Verzeichnis.
    Entspricht (für jedes aufgeführte Paket):
    
     ( umask 000; cat Paket_Name | COMPRESSOR -dc | tar xvf Paket_Name )
    
    ACHTUNG: Dieser Befehl sollte nur zum Untersuchen und Debuggen von Software-
    Paketen verwendet werden und nicht um diese zu installieren. Dieser Befehl
    führt weder die Installationsskripts aus, noch aktualisiert es den Paketindex
    in /var/log/packages und /var/log/scripts.

en: Usage: installpkg [options] <package_filename>
    
    Installpkg is used to install a .t{gz,bz,lz,xz} package like this:
       installpkg slackware-package-1.0.0-i486-1.tgz (or .tbz, .tlz, .txz)
    
    options:      --warn (warn if files will be overwritten, but do not install)
                  --root /mnt (install someplace else, like /mnt)
                  --infobox (use dialog to draw an info box)
                  --terse (display a one-line short description for install)
                  --menu (confirm package installation with a menu)
                  --md5sum (record the package's md5sum in the metadata file)
de_DE: Verwendung: installpkg [Optionen] <Name der Paket-Datei>
    
    Installpkg wird verwendet um ein .t{gz,bz,lz,xz} Paket wie folgt zu 
    installieren:
       installpkg slackware-package-1.0.0-i486-1.tgz (oder .tbz, .tlz, .txz)
    
    Optionen:     --warn (warnen, wenn Dateien überschrieben werden, aber nicht
                    installieren)
                  --root <Verzeichnis> (woanders installieren, wie z.B. /mnt)
                  --infobox (Dialog benutzen, um eine Infobox zu zeichnen)
                  --terse (eine einzeilige, kurze Beschreibung für die
                    Installation zeigen)
                  --menu (Bestätigung der Paketinstallation mit einem Menü, es
                    sei denn, die Priorität ist [vorgeschrieben] oder ADD)
                  --md5sum (aufzeichnen der md5sum in der Metadaten-Datei)

en: Usage: makepkg package_name.tgz
           (or: package_name.tbz, package_name.tlz, package_name.txz)
    
    Makes a Slackware compatible package containing the contents of the current
    and all subdirectories.  If symbolic links exist, they will be removed and
    an installation script will be made to recreate them later. This script will
    be called "install/doinst.sh". You may add any of your own ash-compatible
    shell scripts to this file and rebuild the package if you wish.
    
    options:  -l, --linkadd y|n (moves symlinks into doinst.sh: recommended)
              -p, --prepend (prepend rather than append symlinks to an existing
                             doinst.sh.  Useful to link libraries needed by
                             programs in the doinst.sh script)
              -c, --chown y|n (resets all permissions to root:root 755
                               - not generally recommended)
    
    If these options are not set, makepkg will prompt as appropriate.
de_DE: Verwendung: makepkg paketname.tgz
           (oder: paketname.tbz, paketname.tlz, paketname.txz)
    
    Erstellt ein Slackware kompatibles Paket, welches die Inhalte des aktuellen 
    Verzeichnisses und aller Unterverzeichnisse enthält. Wenn symbolische Links 
    existieren, werden diese entfernt und ein Installationsskript wird erstellt, um 
    diese wieder herzustellen. Dieses Skript wird  "install/doinst.sh" genannt 
    werden. Sie können alle Ihre eigenen  Bash-kompatiblen Shellskripte dieser 
    Datei hinzufügen und das Paket bei Bedarf neu bauen.
    
    Optionen: -l, --linkadd y|n (verschiebt symbolische Links in doinst.sh 
                                 - empfohlen)
              -p, --prepend (voranstellen anstelle von anfügen von Symlinks an 
                             ein existierendes doinst.sh. Nützlich um Bibliotheken 
                             zu verknüpfen, die von Programmen im Skript doinst.sh 
                             verwendet werden)
              -c, --chown y|n (setzt alle Zugriffsrechte auf root:root 755
                               - allgemein nicht empfohlen)
    
    Wenn diese Optionen nicht gesetzt sind, wird Makepkg entsprechend danach 
    fragen.

en: Usage: upgradepkg newpackage [newpackage2 ... ]
           upgradepkg oldpackage%newpackage [oldpackage2%newpackage2 ... ]
           
    Upgradepkg upgrades a Slint package (.tgz, .tbz, .tlz, .txz) from an
    older version to a newer one.  It does this by INSTALLING the new package
    onto the system, and then REMOVING any files from the old package that
    aren't in the new package.  If the old and new packages have the same
    name, a single argument is all that is required.  If the packages have
    different names, supply the name of the old package followed by a percent
    symbol (%), then the name of the new package.  Do not add any extra
    whitespace between pairs of old/new package names.
    
    Before upgrading a package, save any configuration files (such as in /etc)
    that you wish to keep.  Sometimes these will be preserved, but it depends
    on the package.  If you want to force new versions of the config files
    to be installed, remove the old ones manually prior to running upgradepkg.
    
    To upgrade in a directory other than / (such as /mnt):  
    
       ROOT=/mnt upgradepkg package.tgz (or .tbz, .tlz, .txz)
de_DE: Nutzung: upgradepkg neues_paket [neues_paket2 ... ]
           upgradepkg altes_paket%neues_paket [altes_paket2%neues_paket2 ... ]
           
    Upgradepkg aktualisiert ein Slintpaket (.tgz, .tbz, .tlz, .txz) von 
    einer älteren Version auf eine neuere.  Dies geschieht durch INSTALLATION 
    des neuen Pakets und anschließendes ENTFERNEN von Dateien aus dem alten 
    Paket, welche nicht in dem neuen Paket enthalten sind. Wenn das alte und 
    das neue Paket den gleichen Namen haben, wird nur ein einzelnes Argument 
    benötigt. Wenn die Pakete unterschiedliche Namen haben, geben Sie den Namen 
    des alten Pakets gefolgt von einem Prozentzeichen (%) ein, und dann den 
    Name des neuen Pakets. Fügen Sie keine Leerzeichen zwischen Paaren von 
    alten/neuen Paketnamenspaaren hinzu.
    
    Bevor ein Paket aktualisiert wird, sichern Sie die Konfigurationsdateien 
    (wie auch in /etc) die Sie behalten wollen. Manchmal werden diese erhalten, 
    aber es hängt von dem Paket ab.
    
    Wenn Sie erzwingen wollen, dass neue Versionen der Konfigurationsdateien 
    installiert werden, entfernen Sie die alten manuell bevor Upgradepkg 
    gestartet wird.
    
    Um in einem Verzeichnis jenseits von / zu aktualisieren (wie z.B. /mnt):  
    
       ROOT=/mnt upgradepkg paket.tgz (or .tbz, .tlz, .txz)

en: Use a DHCP server to configure ethernet
de_DE: Verwende einen DHCP-Server, um das Netzwerk zu konfigurieren

en: Use a Slint DVD
de_DE: Verwende eine Slint-DVD

en: Use a hard drive partition
de_DE: Verwende eine Festplattenpartition

en: Use a joystick as a mouse
de_DE: Verwende einen Joystick als Maus

en: Use a pre-mounted directory
de_DE: Ein bereits eingebundenes Verzeichnis verwenden

en: Use a static IP address to configure ethernet
de_DE: Eine statische IP-Adresse verwenden, um das Ethernet zu konfigurieren

en: Use expert lilo.conf setup menu
de_DE: Das lilo.conf Experten-Setupmenü verwenden

en: Use the standard Linux console (the safe choice)
de_DE: Die Standard-Linux-Konsole verwenden (die sichere Wahl)

en: Used for interprocess communication and coordination.
de_DE: Verwendet für interprozess-Kommunikation und Koordination.

en: User "$LOGIN" already exists; please choose another
de_DE: Der Benutzer "$LOGIN" existiert bereits; Bitte wählen Sie einen anderen

en: User "$LOGIN" contains illegal characters (period/dot); please choose another
de_DE: Der Benutzername "$LOGIN" enthält illegale Zeichen (Komma/Punkt); bitte wählen Sie einen anderen

en: User "$LOGIN" contains illegal characters (uppercase); please choose another
de_DE: Der Benutzername "$LOGIN" enthält illegale Zeichen (Großschrift); bitte wählen Sie einen anderen

en: User ID ('UID') [ defaults to next available ]:
de_DE: Benutzer-ID ('UID') [ Standard ist die nächste verfügbare ]:

en: User names cannot begin with a number; please choose another
de_DE: Der Benutzername kann nicht mit einer Nummer beginnen; Bitte wählen Sie einen anderen

en: Verifying package $package_name.
de_DE: Prüfe Paket $package_name.

en: View information about package
de_DE: Informationen über das Paket ansehen

en: View the list of files contained in a package
de_DE: Zeigt eine Liste der Dateien eines Pakets

en: View your current /etc/lilo.conf
de_DE: Betrachten der aktuellen /etc/lilo.conf

en: WARNING
de_DE: WARNUNG

en: WARNING:  /usr/share/info (with possibly not gzipped info pages) detected
de_DE: WARNUNG: /usr/share/info (mit möglicherweise nicht mit gzip gepackten
             Handbuchseiten) entdeckt

en: WARNING:  /usr/share/man (with possibly not gzipped man pages) detected
de_DE: WARNUNG: /usr/share/man (mit möglicherweise nicht mit gzip gepackten 
             Handbuchseiten) entdeckt

en: WARNING:  Package has not been created with 'makepkg'
de_DE: WARNUNG:  Paket wurde nicht mit 'makepkg' erstellt

en: WARNING:  gzip test failed on
de_DE: WARNUNG: Der Test von gzip ist fehlgeschlagen

en: WARNING:  site_perl directory detected (this is fine for a local package build)
de_DE: WARNUNG: Verzeichnis site_perl entdeckt (dies ist für eine lokale
             Paketerstellung in Ordnung)

en: WARNING:  zero length file
de_DE: WARNUNG:  Null-Länge Datei

en: WARNING: $PWD is chmod $OLDROOTPERMS
    temporarily changing to chmod 755
de_DE: WARNUNG: $PWD ist chmod $OLDROOTPERMS
    ändere temporär auf chmod 755

en: WARNING: $ROOT/$FILE changed after package installation.
de_DE: WARNUNG: $ROOT/$FILE wird nach der Paketinstallation verändert.

en: WARNING: NO ROOT PASSWORD DETECTED
de_DE: WARNUNG: KEIN ROOT-PASSWORT GEFUNDEN

en: WARNING: Nonexistent $ROOT/$FILE was found in another package. Skipping.
de_DE: WARNUNG: Nicht-existierendes $ROOT/$FILE wurde in einem anderen Paket gefunden. Überspringe.

en: WARNING: Nonexistent $ROOT/$LINK (symlink) was found in another package. Skipping.
de_DE: WARNUNG: Nicht-existierender $ROOT/$LINK (symbolischer Link) wurde in einem anderen Paket gefunden. Überspringe.

en: WARNING: Unique directory $ROOT/$DIR contains new files
de_DE: WARNUNG: Einmaliges Verzeichnis $ROOT/$DIR beinhaltet neue Dateien

en: WARNING: pkgtools are unstable with tar > 1.13.
             You should provide a "tar-1.13" in your $PATH.
de_DE: WARNUNG: pkgtools sind mit tar > 1.13 instabil.
    Sie sollten "tar-1.13" in Ihrem $PATH angeben.

en: WARNING: pkgtools are unstable with tar > 1.13.
    You should provide a "tar-1.13" in your $PATH
de_DE: WARNUNG: Die pkgtools sind mit tar > 1.13 instabil.
    Sie sollten ein "tar-1.13" in Ihrem $PATH bereitstellen.

en: WELCOME TO PXE CONFIGURATION
de_DE: WILLKOMMEN ZUR PXE-KONFIGURATION

en: Wacom serial graphics tablet
de_DE: Wacom serielles Grafik-Tablet

en: Warning: "$HME" already exists !
de_DE: Warnung: "$HME" existiert bereits!

en: Warning: ${SHL} does not exist as a file
de_DE: Warnung: ${SHL} existiert nicht als Datei

en: Warning: ${SHL} is not in ${sfile} (potential problem using FTP)
de_DE: Warnung: ${SHL} ist nicht in ${sfile} (potentielle Probleme bei der Verwendung von FTP)

en: Warning: an error occurred while setting finger information
de_DE: Warnung: Ein Fehler beim Konfigurieren der 'finger'-Informationen ist aufgetreten

en: We will be asking you a few questions now. The answers will be used to start a PXE service on this computer which does not interfere with other services in your network.
    
    The only assumption is, that there is NO PXE service running on your local network at this moment.
    
    If in doubt, leave the defaults.
de_DE: Wir werden nun ein paar Fragen stellen. Die Antworten werden verwendet, um einen PXE-Dienst auf diesem Rechner zu starten, der nicht andere Diensten in Ihrem Netzwerk behindert.
    
    Die einzige Annahme ist, dass momentan KEIN PXE-Dienst in Ihrem lokalen Netzwerk läuft. 
    
    Wenn Sie Zweifel haben, belassen Sie die Standardwerte.

en: We will now probe your sound cards.
    Please wait until you hear an alarm sound, then press Enter.
de_DE: Wir werden nun Ihre Soundkarten auswerten.
    Bitte warten Sie, bis Sie einen Alarmton hören, und drücken Sie dann die Eingabetaste.

en: Welcome to Slint Linux Setup.
    Select an option below using the UP/DOWN keys and SPACE or ENTER.
    Alternate keys may also be used: '+', '-', and TAB.
de_DE: Willkommen im Slint-Linux-Setup.
    Wählen Sie eine Option mit den AUF/AB-Tasten und LEERTASTE oder ENTER.
    Alternative Tasten können auch verwendet werden: '+','-' und TAB.

en: Welcome to Slint PXE Setup.
    Select an option below using the UP/DOWN keys and SPACE or ENTER.
    
    Alternate keys may also be used: '+', '-', and TAB.
de_DE: Willkommen beim Slint-PXE-Setup
    
    Wählen Sie eine Option mit den AUF-/AB-Tasten und LEERTASTE oder ENTER.
    
    Alternative Tasten können auch verwendet werden: '+','-', und TAB.

en: Welcome to the Slint Linux installation media! (version ${Version})
    
    ######  IMPORTANT!  READ THE INFORMATION BELOW CAREFULLY.  ######
    
    On the device where Slint will be installed you will need:
    - at least one partition of type 'Linux', of size at least ${GCOUNTMIN}G,
      for the system itself (not counting the user files).
    - if the device has a GPT layout, a small (4M) partition of type ef02
      (BIOS Boot partition) to install GRUB on this drive in Legacy mode.
    - an EFI System partition, of type ef01, to install GRUB in EFI mode,
      of size at least 100M, unless you want to use an existing one.
    
    It is recommended that you have a swap partition (type 'Linux swap')
    prior installation, but you can also set up a swap file afterwards.
    
    On the next screen we will present the tools you can use to partition
    the device.
    
    You may now login as 'root'.
    
    Slint login:
de_DE: Willkommen zu den Slint Linux Installationsmedien! (Version ${Version})
    
    ######### WICHTIG! LESEN SIE DIE FOLGENDEN INFORMATIONEN SORGFÄLTIG DURCH. ######
    
    Auf dem Gerät, auf dem Slint installiert wird, benötigen Sie:
    - mindestens eine Partition vom Typ 'Linux', mit einer Größe von mindestens ${GCOUNTMIN}G, für das System selbst (ohne die Benutzerdateien zu zählen).
    - wenn das Gerät ein GPT-Layout hat, eine kleine (4M) Partition vom Typ ef02 (BIOS Boot Partition), um GRUB auf diesem Laufwerk im Legacy-Modus zu installieren.
    - eine EFI-Systempartition vom Typ ef01, um GRUB im EFI-Modus zu installieren, mit einer Größe von mindestens 100M, es sei denn, Sie möchten eine vorhandene verwenden.
    
    Es wird empfohlen, vor der Installation eine Auslagerungspartition ("Linux swap") zu erstellen, aber Sie können auch danach eine Swap-Datei anlegen.
    
    Auf dem nächsten Bildschirm werden wir Ihnen die Tools vorstellen, mit denen Sie die Partitionierung durchführen können.
    
    Sie können sich nun als 'root' anmelden.
    
    Slint-Anmeldung:

en: Welcome to the Slint auto-partitioning tool.
de_DE: Willkommen beim automatischen Partitionierungswerkzeug von Slint.

en: What is the IP address of your NFS server?
de_DE: Wie lautet die IP-Adresse Ihres NFS-Servers?

en: Which Linux partition would you like LILO to boot?
de_DE: Welche Linux Partition soll LILO starten?

en: Which one would you like LILO to boot?
de_DE: Welche soll LILO zum booten starten?

en: Will you be accessing a nameserver?
de_DE: Wollen Sie auf einen Nameserver zugreifen?

en: Would you like to configure your network?
de_DE: Möchten Sie Ihr Netzwerk konfigurieren?

en: Would you like to configure your timezone
de_DE: Möchten Sie Ihre Zeitzone konfigurieren

en: Would you like to install a boot menu entry so that you can easily select Slint when you boot your machine?  WARNING:  DO NOT install a boot menu entry on Apple hardware.  Apple computers use a different type of EFI firmware, and efibootmgr has been known to damage them.  On all other computers, it is recommended to add a boot menu entry.  Please select an option:
de_DE: Möchten Sie einen Bootmenü-Eintrag installieren, sodass Sie leicht Slint auswählen können, wenn Sie Ihren Rechner booten. WARNUNG: Installieren Sie KEINEN Bootmenü-Eintrag auf Apple Hardware. Apple Rechner verwenden eine andere Art von EFI Firmware und efibootmgr ist bekannt dafür, diese zu beschädigen. Auf allen anderen Rechnern wird empfohlen, dass ein Bootmenü-Eintrag hinzugefügt wird. Bitte wählen Sie eine Option:

en: Would you like to use a boot screen with an image? If you answer no here, the standard LILO menu will be used.
de_DE: Möchten Sie einen Startbildschirm mit einem Hintergrundbild nutzen? Wenn Sie hier nein antworten, wird das Standard LILO Menü verwendet.

en: X CONFIGURED
de_DE: X KONFIGURIERT

en: XFS is SGI's journaling filesystem that originated on IRIX.
de_DE: XFS ist das Journaling-Dateisystem von SGI, dass seinen Ursprung in IRIX hat.

en: YOUR NEW /etc/lilo.conf
de_DE: IHRE NEUE /etc/lilo.conf

en: YOUR OLD /etc/lilo.conf
de_DE: IHRE ALTE /etc/lilo.conf

en: You already have an /etc/fstab on your install partition.  If you were just adding software, you should probably keep your old /etc/fstab.  If you've changed your partitioning scheme, you should use the new /etc/fstab.  Do you want to replace your old /etc/fstab with the new one?
de_DE: Sie haben bereits eine /etc/fstab auf Ihrer Installationspartition. Wenn Sie einfach Software hinzugefügt haben, sollten Sie eventuell Ihre alte /etc/fstab behalten. Wenn Sie Ihr Partitionsschema geändert haben, sollten Sie die neue /etc/fstab verwenden. Möchten Sie Ihre alte /etc/fstab durch die neue ersetzen?

en: You can create regular user accounts now, before even starting your new system.
de_DE: Sie können bereits jetzt reguläre Benutzer definieren, bevor Sie Ihr neues System starten.

en: You can't add partitions unless you start over with a new LILO header.
de_DE: Sie können keine Partitionen hinzufügen, ausser Sie starten mit einem neuen LILO-Header.

en: You have not created a swap partition with Linux fdisk.  Do you want to continue installing without one?
de_DE: Sie haben keine swap-Partition mit Linux fdisk erstellt. Möchten Sie die Installation ohne eine solche fortsetzen?

en: You may now reboot your system once you are ready.
    You can issue the 'reboot' command; or if your system has
    a keyboard attached, you can use the key combination: control+alt+delete
de_DE: Sobald Sie bereit sind, können Sie Ihr System jetzt neu starten.
    Sie können den Befehl 'reboot' nutzen; oder, falls an Ihrem System eine
    Tastatur angeschlossen ist, die Tastenkombination: Strg+Alt+Entfernen

en: You may select one of the following keyboard maps.  If you do not select a keyboard map, $DefaultKeyMap is the current value.  Use the UP/DOWN arrow keys and PageUp/PageDown to scroll through the whole list of choices.
de_DE: Sie können eine der folgenden Tastenbelegungen wählen. Wenn Sie keine Tastenbelegung wählen, ist $DefaultKeyMap die aktuelle Belegung. Benutzen Sie die auf-/ ab-Pfeiltasten und PageUp/PageDown, um durch die Auswahlliste zu navigieren.

en: You might need extra parameters to be included in the boot command line of the installed system. If you typed parameters before booting the Slint installer, you will probably want to enter the same ones here. If you don't need any extra parameter to be included, just press ENTER to continue.
de_DE: Möglicherweise benötigen Sie zusätzliche Parameter, die in die Boot-Kommandozeile des installierten Systems aufgenommen werden. Wenn Sie Parameter eingegeben haben, bevor Sie den Slint Installer starten, werden Sie wahrscheinlich die gleichen hier eingeben wollen. Wenn Sie keinen zusätzlichen Parameter benötigen, drücken Sie einfach ENTER, um fortzufahren.

en: You need to install the packages before configuring the system.
    
    Please press ENTER to return to the main menu.
de_DE: Sie müssen die Pakete installieren, bevor Sie das System konfigurieren können.
    
    Bitte drücken Sie ENTER, um zum Hauptmenü zurückzukehren.

en: You seem to have more than one partition tagged as type Linux.  You may use these to distribute your Linux system across more than one partition.  Currently, you have $ROOT_DEVICE mounted as your / partition.  You might want to mount directories such as /home or /usr/local on separate partitions.  You should not try to mount /etc, /sbin, or /bin on their own partitions since they contain utilities needed to bring the system up and mount partitions.  Also, do not reuse a partition that you've already entered before.  Please select one of the Linux partitions listed below, or if you're done, hit <Continue>.
de_DE: Sie scheinen mehr als eine Partition des Typs Linux deklariert zu haben. Sie können diese nutzen, um Ihr Linuxsystem über mehr als eine Partition zu verteilen.  Aktuell haben Sie $ROOT_DEVICE als Ihre / Partition eingehängt. Sie möchten eventuell Verzeichnisse wie /home oder /usr/local auf separaten Partitionen einhängen. Sie sollten nicht versuchen, /etc, /sbin oder /bin auf eigene Partitionen einzuhängen, da diese Werkzeuge beinhalten, die das System zum Betrieb benötigt und um Partitionen einzuhängen. Weiterhin verwenden Sie bitte keine Partition, die Sie bereits eingegeben haben. Bitte wählen Sie eine der unten genannten Linuxpartitionen oder, wenn Sie fertig sind, <Fortfahren>.

en: You should see no mount errors:
de_DE: Sie sollten keine Mountfehler sehen:

en: You're running off the hard drive filesystem. Is this machine currently running on the network you plan to install from? If so, we won't try to reconfigure your ethernet card.
    
    Are you up-and-running on the network?
de_DE: Sie arbeiten vom Festplattendateisystem aus. Läuft dieser Rechner aktuell in dem Netzwerk, aus dem Sie installieren wollen? Ist dies der Fall, werden wir nicht versuchen, Ihre Netzwerkeinstellungen zu ändern.
    
    Läuft das Netzwerk einwandfrei?

en: Your mouse requires a serial port.  Which one would you like to use?
de_DE: Ihre Maus benötigt eine serielle Schnittstelle. Welche möchten Sie verwenden?

en: Your networking system is now configured to use DHCP:
    
      Hostname:     $HOSTNM
      Domain name:  $DOMAIN
      IP address:   (use DHCP server)
      Netmask:      (use DHCP server)
      Gateway:      (use DHCP server)
      Nameserver:   (use DHCP server)
    
    Is this correct?  Press 'Yes' to continue, or 'No' to reconfigure.
de_DE: Ihr Netzwerksystem ist nun konfiguriert, DHCP zu nutzen:
    
      Hostname: $HOSTNM
      Domainname: $DOMAIN
      IP-Adresse: (nutzt DHCP-Server)
      Netzmaske: (nutzt DHCP-Server)
      Gateway: (nutzt DHCP-Server)
      Nameserver: (nutzt DHCP-Server)
    
    Ist dies richtig? Drücken Sie 'Ja' um fortzufahren oder 'Nein' um die Konfiguration zu wiederholen.

en: Your networking system is now configured to use NetworkManager for
    wired and wireless network management.  To set up wireless networks
    and view status, add the Network Management control panel widget to
    your KDE desktop.
    
    Is this correct?  Press 'Yes' to confirm, or 'No' to reconfigure.
de_DE: Ihr Netzwerksystem ist nun konfiguriert, um den NetworkManager für kabelgebundene und kabellose Netzwerkverwaltung zu nutzen. Um kabellose Netzwerke einzurichten und den Status zu sehen, fügen Sie das Netzwerkverwaltungs-Controlpanel Widget Ihrem KDE Desktop hinzu.
    
    Ist dies richtig? Drücken Sie 'Ja' um zu bestätigen, oder 'Nein' um neu zu konfigurieren.

en: Your networking system is now configured to use loopback:
    
    IP address: 127.0.0.1
    Netmask: 255.255.255.0
    
    Is this correct?  Press 'Yes' to continue, or 'No' to reconfigure.
de_DE: Ihr Netzwerksystem ist nun konfiguriert, um loopback zu verwenden:
    
    IP-Adresse: 127.0.0.1
    Netzmaske: 255.255.255.0
    
    Ist das richtig? Drücken Sie 'Ja' um fortzufahren oder 'Nein' für eine erneute Konfiguration.

en: Your new X configuration file has been saved to /etc/X11/xorg.conf.  You may still need to add or adjust some values in the file to achieve the desired screen resolution. For complete information about making these adjustments, please refer to: man xorg.conf.
de_DE: Ihre neue X-Konfigurationsdatei wurde als /etc/X11/xorg.conf gespeichert. Möglicherweise müssen Sie noch einige Werte in dieser Datei hinzufügen oder anpassen, um die gewünschte Bildschirmauflösung zu bekommen. Für ausführliche Informationen zu diesen Einstellungen rufen Sie 'man xorg.conf' auf.

en: Your source device cannot be accessed properly.
    
    Please be sure that it is mounted on $SOURCE_DIR, and that the Slint disks are found in subdirectories of $SOURCE_DIR like specified.
de_DE: Auf Ihr Quellgerät kann nicht ordnungsgemäß zugegriffen werden.
    
    Bitte vergewissern Sie sich, dass es in $SOURCE_DIR eingehängt ist und dass die Slint-Disks in Unterverzeichnissen von $SOURCE_DIR wie angegeben gefunden werden.

en: Your swapspace has been configured. This information   will be added to your /etc/fstab:
de_DE: Ihr swap-Bereich wurde konfiguriert. Diese Einträge werden in Ihrer /etc/fstab hinzugefügt:

en: [ Never ]
de_DE: [ Nie ]

en: [ Next available ]
de_DE: [ Nächste verfügbare ]

en: [ None ]
de_DE: [ Keine ]

en: \n
    Scanning your system for partition information...\n
    \n
de_DE: \n
    Scannen Ihres Systems nach Partitionsinformationen....\n
    \n

en: brltty outputs console messages to Braille displays.
de_DE: brltty nutzt Braille-Displays zur Ausgabe von Komandozeilen-Meldungen.

en: devfs detected: devmap_mknod.sh script not required.
de_DE: devfs entdeckt: Das Skript devmap_mknod.sh wird nicht benötigt.

en: dnsmasq DHCP/DNS server
de_DE: dnsmasq DHCP/DNS Server

en: dnsmasq provides DNS and DHCP service to a LAN.
de_DE: dnsmasq bietet DNS und DHCP Dienste für ein LAN.

en: done adding partitions, continue with setup
de_DE: Keine Partition mehr hinzufügen. Setup fortsetzen...

en: done, continue with setup
de_DE: fertig, setze den Installationsvorgang fort

en: installpkg error #$ArG1
de_DE: installpkg Fehler #$ArG1

en: look for network cards to set up
de_DE: nach Netzwerkkarten zum Einrichten suchen

en: network>
de_DE: Netzwerk>

en: on
de_DE: an

en: packagename
de_DE: Paketname

en: press Enter to continue.
de_DE: Drücken Sie die Eingabetaste, um fortzufahren.

en: procfs not found: please create $CONTROL manually.
de_DE: procfs nicht gefunden: bitte erstellen Sie $CONTROL manuell.

en: skip probe;  edit /etc/rc.d/rc.modules later
de_DE: Suche überspringen; später /etc/rc.d/rc.modules bearbeiten
